Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα τελευταία 4 χρόνια είμαι συνδρομητής double play 50Mbps σε Nova. H γραμμή τηλεφώνου δεν είναι (ακόμα) ευρυζωνική, οπότε η συνδεσμολογία του τηλεφώνου γίνεται μέσω splitter από την τηλεφωνική πρίζα. Επειδή η απόσταση της πολυκατοικίας που μένω από την καμπίνα του ΟΤΕ (ο ΟΤΕ παρέχει δίκτυο οπτικών ινών στην περιοχή μου) είναι μικρή (περί τα 100 μέτρα) γενικά είχα καλές ταχύτητες κλειδώματος του ρούτερ και καλές επίσης ταχύτητες download (γύρω στα 54mbps κλειδώνει το ρούτερ και γύρω στα 50 κατεβάζω) και επίσης δεν είχα θέματα όλα αυτά τα χρόνια.
    Ωστόσο είναι η δεύτερη φορά μέσα σε λίγους μήνες που μου τυχαίνει μια, κατά τη γνώμη μου, περίεργη βλάβη. Την πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι, μετά από απουσία 15 ημερών από το διαμέρισμα λόγω άδειας, τη μέρα που επέστρεψα στο σπίτι το λαμπάκι ίντερνετ του ρούτερ (ΖΤΕ) ήταν κόκκινο και δεν είχα καθόλου σήμα στο τηλέφωνο. Μετά από μια επανεκκίνηση του ρούτερ που έκανα τότε το ίντερνετ επανήλθε αλλά σε πολύ μικρότερη ταχύτητα (γύρω στα 22-23Mbps) ενώ το τηλέφωνο παρέμεινε νεκρό. Δοκίμασα τότε με άλλη συσκευή, με σύνδεση μόνο του τηλεφώνου στη γραμμή, αλλά τίποτα (στο σπίτι υπάρχει άλλη μια πρίζα τηλεφώνου που δεν χρησιμοποιείται ποτέ). Δήλωσα τότε βλάβη στη Nova και την επόμενη μέρα ήρθε κάποιος τεχνικός της Nova στην πολυκατοικία την ώρα που έλειπα στη δουλειά και (χωρίς να ξέρω τι ακριβώς έκανε) η βλάβη μου αποκαταστάθηκε (πιθανότατα να τσέκαρε κάτι στον κοινόχρηστο πίνακα τηλεφωνικών γραμμών στο ισόγειο της πολυκατοικίας).
    Αυτά προ 4μήνου. Χτες λοιπόν που επέστρεψα στο διαμέρισμα μετά από 5ημερη απουσία διαπίστωσα ακριβώς την ίδια βλάβη με εκείνη του καλοκαιριού: το λαμπάκι του ίντερνετ στο ρούτερ κόκκινο και το σταθερό τηλέφωνο νεκρό (δεν έδινε σήμα). Πάλι κάνοντας επανεκκίνηση στο ρούτερ επανήλθε το ίντερνετ αλλά και πάλι όπως την προηγούμενη φορά στη μισή και ούτε ταχύτητα (23Mbps) ενώ το τηλέφωνο παρέμεινε νεκρό.
    Φυσικά δήλωσα πάλι βλάβη στη Nova και μου είπαν ότι θα έρθει τεχνικός τους από την πολυκατοικία για να ελέγξει τη γραμμή.
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι και στις 2 περιπτώσεις το ίδιο ακριβώς πρόβλημα προέκυψε εν μέσω απουσίας μου από το σπίτι για κάποιες μέρες. Μάλιστα χθες, όπως μου είπε ο άνθρωπος από το τηλεφωνικό κέντρο της Nova, η πτώση της ταχύτητας στη γραμμή μου εμφανίζεται στο σύστημά τους από τις 12:30 το μεσημέρι της 26ης Οκτωβρίου (έλειπα από το σπίτι από νωρίς το πρωί της ίδιας μέρας μέχρι χτες το μεσημέρι που επέστρεψα).
    Έχετε κάποια σκέψη ποια μπορεί να είναι η φύση του συγκεκριμένου προβλήματος; Τι μπορεί να σημαίνει (από τεχνική άποψη) η πλήρης απουσία σήματος στην τηλεφωνική γραμμή σε συνδυασμό με χαμηλή ταχύτητα κλειδώματος του ρούτερ;

  2. #2
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Εμένα για μονόπολο μου ακούγεται. Το ότι συμβαίνει ενώ λείπεις μπορεί είτε να είναι απλά σύμπτωση ή μπορεί κάποιος γείτονας να μην σε συμπαθεί...
    My Speedtest:
    Spoiler:

  3. #3
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Θα σου κανω μια λιγο τρελη ερωτηση ?
    Ο πινακας της πολυκατοικιας ειναι ευκολα προσβασιμος ?
    Εχει κανεναν στην πολυκατοικια που ειναι απο καμια εξωτικη χωρα ?

    Φαντάζεσαι οταν λειπεις να πηγαινει στον πινακα να συνδεει τηλεφωνικη συσκευη και να μιλαει με εξωτερικο.
    Εχει ξαναγινει σε πολυκατοικια γνωστου μου στην Καλλιθεα για αυτο σε ρωταω.
    Ηταν ενα ζευγαρι ρωσων στο ισογειο που το καλοκαιρι που ελειπαν οι αλλοι ενοικοι εβαζε συσκευη πανω στον πινακα και χρεωνε τους γειτονες.
    Αυτο ισχυει μονο οταν η γραμμη δεν ειναι VOIP οπως η δικη σου..
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  4. #4
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε thanasakis11 όταν λες μονόπολο, εννοείς ότι ο ένας χάλκινος αγωγός της γραμμής μου στον πίνακα της πολυκατοικίας είναι στον αέρα; Αν συμβαίνει αυτό, εξηγείται έτσι γιατί δεν έχω καθόλου τηλέφωνο (νεκρό σήμα), αλλά την ίδια στιγμή έχω ίντερνετ με σημαντικά χαμηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού;
    Σε ότι αφορά την ερώτηση για τον πίνακα της πολυκατοικίας, βρίσκεται εντός του ισογείου (οπότε υπάρχει μεν εξώπορτα που κλείνει για την πρόσβαση στο ισόγειο από έξω) αλλά το χωνευτό ντουλάπι όπου βρίσκεται ο πίνακας με τις γραμμές τηλεφώνου δεν κλειδώνει με κάποιο λουκέτο, οπότε θεωρητικά κάποιος που είναι μέσα στο ισόγειο μπορεί σχετικά εύκολα να έχει πρόσβαση (θα χρειαστεί και μια σκάλα ή έστω σκαμπό αν θέλει να επέμβει, γιατί ο εν λόγω πίνακας βρίσκεται σε σχετικά μεγάλο ύψος, γύρω στα 2+ μέτρα από το δάπεδο).
    Τώρα να κάνει κάποιος από τους άλλους ενοίκους χρήση της γραμμής μου μέσω του πίνακα για κλήσεις το θεωρώ μάλλον απίθανο, γιατί και δεν μου είχε έρθει καμία φορά μέχρι τώρα φουσκωμένος λογαριασμός αλλά και δεν έχω κάποιο πρόγραμμα τηλεφωνίας με δωρεάν κλήσεις εξωτερικού (μόνο εσωτερικού ίσως ή σε κινητά αλλά κι εκεί δεν έχω δει μέχρι σήμερα κάτι περίεργο στη μηνιαία ανάλυση κλήσεων). Επίσης εξ όσων γνωρίζω δεν έχουμε ενοίκους από "εξωτικές" χώρες στην πολυκατοικία (είμαστε 20 διαμερίσματα συνολικά).
    Η μόνη περίπτωση που θεωρητικά παίζει σε κάτι ανάλογο, είναι είτε δολιοφθορά από κάποιο τρίτο (χλωμό ωστόσο γιατί δεν έχω καμία αντιδικία με άλλον ένοικο στην πολυκατοικία), είτε (πιο πιθανό) να έγινε επέμβαση από τεχνικό άλλου ενοίκου στον πίνακα για δική του γραμμή και να "πειράχτηκαν" από τσαπατσουλοδουλειά και τα καλώδια της δικής μου γραμμής.
    Και πάλι ωστόσο, αν δεχτώ ότι κάτι τέτοιο συνέβη, μου κάνει εντύπωση το ότι έγινε 2 φορές μέσα σε 3 μήνες σε περιόδους που έτυχε να λείπω για μέρες από το σπίτι.
    Κάτι τελευταίο, 4 μέρες πριν ξεκινήσει το πρόβλημα (που ήμουν ακόμα στο σπίτι) είχε έρθει ηλεκτρολόγος στην οικοδομή για να αλλάξει τον εξωτερικό πίνακα με τα θυροτηλέφωνα (τον αλλάξαμε λόγω παλαιότητας) καθώς και τις συσκευές θυροτηλεφώνων σε όλα τα διαμερίσματα, αλλά ο εν λόγω πίνακας βρίσκεται (προφανώς) εξωτερικά στο ισόγειο και στην απέναντι πλευρά από τον τηλεφωνικό πίνακα, οπότε θεωρητικά τουλάχιστον δεν νομίζω ότι μπορούν να συσχετιστούν αυτά τα 2.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Το μονόπολο είναι ακριβώς αυτό που είπες. Η γραμμή πολλές φορές μπορεί να δουλέψει με μειωμένη σταθερότητα και ταχύτητα ακόμα και με ένα από τα δύο καλώδια ενώ το τηλέφωνο νεκρώνει. Είναι πολύ πιθανό να υπάρχει πρόβλημα στο καλώδιό σου και η μία από τις δύο επαφές να είναι ευαίσθητη. Από εκεί δεν θέλει πολλά πολλά για να κουνηθεί το καλώδιο από τα χέρια τσαπατσούλη τεχνικού ή ηλεκτρολόγου και να χάσει την επαφή. Κάποια εξωτερική ενέργεια είναι επίσης πολύ πιθανή. Μια φορά δεν είχε κλείσει καλά η πόρτα της εισόδου στην πολυκατοικία μου και μπήκαν μέσα κάτι καλόπαιδα με άγριες διαθέσεις. Ανάμεσα στις ζημιές που κάνανε ήτανε και να ανοίξουν το ξεκλείδωτο κουτί με τα καλώδια που βρίσκεται ηλιθιοδώς δίπλα στην πόρτα και να τραβήξουν ότι μπορούν. Μια άλλη θεωρία είναι ότι κάποιος σε τεστάρει να δει αν τα παρακολουθείς (ειδικά αν έχεις κάμερες ή άλλα συστήματα ασφαλείας στο σπίτι) έτσι ώστε να σου ρίξει το ίντερνετ πριν μπει στο σπίτι αλλά είναι λίγο τραβηγμένο θεωρώ.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  6. #6
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, τελικά ήταν όντως το λεγόμενο μονόπολο. Ο ένας από τους 2 αγωγούς που έρχονται από το καλώδιο του ΟΤΕ στο κουτί της πολυκατοικίας, ήταν εκτός της θέσης του στην κλέμα σύνδεσης (ενώ οι 2 αγωγοί που ανεβαίνουν στο διαμέρισμα από την άλλη πλευρά της κλέμας ήταν κανονικά συνδεμένοι). Το γεγονός του εν λόγω αγωγού εκτός κλέμας έκανε κάποια εντύπωση και στον τεχνικό που ήρθε, δεδομένου καθότι όπως μου είπε απαντώντας σε δική μου ερώτηση για το αν αυτό θα μπορούσε να γίνει από αβλεψία άλλου τεχνικού που έκανε εργασίες για άλλη γραμμή της πολυκατοικίας, κάτι τέτοιο θα είχε κάποια λογική να συμβεί, εφόσον το βγαλμένο από τη θέση του καλώδιο ήταν από την πλευρά της κλεμοσειράς που είναι τα καλώδια των διαμερισμάτων κι όχι από την πλευρά των αγωγών που έρχονται από τον ΟΤΕ.
    Εν πάση περιπτώσει, το πρόβλημα αποκαταστάθηκε, συνδέοντας το αφαιρεμένο καλώδιο στην κλέμα, οπότε ανέβηκε τηλεφωνικό σήμα στο διαμέρισμα.
    Παρατηρώ ωστόσο τις τελευταίες 2-3 μέρες (η αποκατάσταση έγινε το μεσημέρι της Πέμπτης) ότι υπάρχουν αρκετές φορές καθυστερήσεις σε streaming μουσικής (χρησιμοποιώ την εφαρμογή Tidal, παρόμοια με το γνωστό Spotify αλλά με μεγαλύτερη ποιότητα ήχου, οπότε και μεγαλύτερο όγκο/ταχύτητα δεδομένων που απαιτεί κατά το streaming).
    Δηλαδή ενώ μέχρι πριν όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει το τελευταίο δίμηνο δεν είχα θέμα με buffering κατά το streaming μουσικής, πλέον παρατηρώ ότι συχνά η εφαρμογή δείχνει ότι κάνει buffering ενώ παίζει ένα τραγούδι (φυσικά τότε διακόπτεται η μουσική... οπότε πάει περίπατο το streaming).
    Θεωρητικά δεν θα έπρεπε νομίζω να συνδέεται η βλάβη που είχα με το θέμα με το streaming μουσικής, είναι όμως έτσι;
    Να προσθέσω ότι τα στατιστικά της γραμμής παραμένουν καλά όπως και πριν, ενώ το τεστ ταχύτητας τόσο με το speedtest όσο και με το fast του netflix δίνει τα ίδια αποτελέσματα με παλιότερα. Επίσης σε δοκιμές κατεβάσματος αρχείων από τον ftp server της Otenet βλέπω μέση ταχύτητα μεταξύ 4 και 5,5 Mbyte/sec.
    Παραθέτω και τα στατιστικά της γραμμής. Μου έκανε εντύπωση ότι ενώ πριν το πρόβλημα ήμουν σε interleaved mode στο download ενώ πλέον είμαι σε fast. Μήπως αυτή είναι η αιτία των καθυστερήσεων (buffering) κατά το streaming μουσικής με την εφαρμογή Tidal;
    Attached Files Attached Files

  7. #7
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Λογικά με την αποκατάσταση της γραμμής ο τεχνικός είπε να κάνει την τυπική πλέον αλλαγή του να ενεργοποιήσει το G.INP και επειδή είδε ότι η γραμμή είχε περιθώριο σε έβαλε σε Fastpath. Θεωρητικά αυτό σημαίνει μειωμένα ping times και καλύτερη διαχείριση θορύβου στην γραμμή. Στην πράξη έχω ακούσει τουλάχιστον μία περίπτωση που δημιουργούσε θέματα με packet loss. Από την άλλη έχοντας χρησιμοποιήσει το Tidal ξέρω ότι πολλές φορές (τουλάχιστον σε εμένα και κυρίως στον υπολογιστή) έβγαζε προβλήματα με το streaming. Θα ξεκινούσα κοιτάζοντας αν είσαι πίσω από CG-NAT. Μπες στο whatismyipaddress.com και δες αν το IPv4 address ταιριάζει με αυτό που σου δείχνει το μενού του ρούτερ, αν όχι ίσως εκεί είναι το πρόβλημα.
    My Speedtest:
    Spoiler:

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας