Σελ. 14 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 445
  1. #196
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DejaVu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχαν και plus 2,απλα ζητησα το ΖΤΕ λογω των θεματων που ειχα με το +2.
    Eννοείται ότι έχουν PLUS, απλά μοντέλο που έχει καταργηθεί, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, δεν δίνεται γιατί δεν υποστηρίζεται.
    Το περίεργο είναι ότι μέχρι σήμερα υπάρχει στο επίσημο site,
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/homewifi.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #197
    Εγγραφή
    07-02-2019
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    TEE
    DSLAM
    HOL - Ν. ΙΩΝΙΑ
    καλημερα
    πως βαζεις dns? θελω να βαλω cloudlfare αλλα δν τα εχω βρει,
    και συμφωνω το ΖΤΕ ειναι για πεταμα μεσα σε 1 μερα 5-6 αποσυνδεσεις και μου δωσαν το speedport plus 2 πολυ ανωτερο και καλυτερο προσωπικα...

  3. #198
    Εγγραφή
    12-05-2007
    Περιοχή
    N.Αλικαρνασσός
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προς το παρον δεν εχω αποσυνδέσεις(θα δειξει) το port forward δουλευει 'οπως πρεπει και εχω καλυτερο wifi μεσα στο σπιτι...Νομιζω παντως πως ειναι να μη σου τυχει, οπως εμενα το plus 2 που ηταν οντως για πεταμα....

  4. #199
    Καλησπέρα. Ίσως έχει αναφερθεί κάπου αλλά δεν έχω καταφέρει να βρώ κάποια σχετική απάντηση. Πριν 3-4 μέρες ολοκλρώθηκε η εγκατάσταση οπτικής ίνας στον χώρο μου και η σύνδεση του εξοπλισμού και το internet έχουν ολοκληρωθεί και συγχρονίζουν μια χαρά στα 300+ mbps. Έχω παραλάβει το gateway της huawei μαζί με το speedport plus 2 το μαύρο. Τα προβλήματά μου με το συγκεκριμένο modem είναι 3 και όποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ή έχει κάποια λύση θα το εκτιμούσα πολύ. Αρχικά το ddns με λογαριασμό στην noip δεν φαίνεται να λειτουργεί καθώς δεν ενημερώνει την ip στο hostname. Επίσης σε οποιαδήποτε προσπάθειά μου port forwarding είτε DMZ δεν φαίνεται να λειτουργεί καθολου. Ότι πόρτ και να δοκιμάσω σε οποιοδήποτε μηχάνημα φαίνεται κλειστεί. Επίσης σε προσπάθεια μου να θέσω static ip σε κάποια μηχανήματα, αντί να το αφήνω στο dhcp, πάλι δεν φαίνεται να λειτουργεί καθώς μερικά μηχανήματα με βάση την mac τους παίρνουν άλλη ip από αυτή που έχω θέσει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο με το συγκεκριμένο?

  5. #200
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.151
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolopau Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Ίσως έχει αναφερθεί κάπου αλλά δεν έχω καταφέρει να βρώ κάποια σχετική απάντηση. Πριν 3-4 μέρες ολοκλρώθηκε η εγκατάσταση οπτικής ίνας στον χώρο μου και η σύνδεση του εξοπλισμού και το internet έχουν ολοκληρωθεί και συγχρονίζουν μια χαρά στα 300+ mbps. Έχω παραλάβει το gateway της huawei μαζί με το speedport plus 2 το μαύρο. Τα προβλήματά μου με το συγκεκριμένο modem είναι 3 και όποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ή έχει κάποια λύση θα το εκτιμούσα πολύ. Αρχικά το ddns με λογαριασμό στην noip δεν φαίνεται να λειτουργεί καθώς δεν ενημερώνει την ip στο hostname. Επίσης σε οποιαδήποτε προσπάθειά μου port forwarding είτε DMZ δεν φαίνεται να λειτουργεί καθολου. Ότι πόρτ και να δοκιμάσω σε οποιοδήποτε μηχάνημα φαίνεται κλειστεί. Επίσης σε προσπάθεια μου να θέσω static ip σε κάποια μηχανήματα, αντί να το αφήνω στο dhcp, πάλι δεν φαίνεται να λειτουργεί καθώς μερικά μηχανήματα με βάση την mac τους παίρνουν άλλη ip από αυτή που έχω θέσει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο με το συγκεκριμένο?
    Σε Cosmote είσαι? αν ναι, δες στο Portal της Cosmote στο λογαριασμό αν είναι ενεργή η προστασία. Πρέπει να γίνει off αλλιώς δεν δουλεύουν τα port forward.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #201
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι σε cosmote είμαι και το διάβασα και κάπου αλλού αυτό που λες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που την βρίσκω αυτή την επιλογή μέσα από το my cosmote... Είναι εύκολο κάποιο screenshot η κάποια καθοδήγηση;
    \

  7. #202
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.151
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolopau Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι σε cosmote είμαι και το διάβασα και κάπου αλλού αυτό που λες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που την βρίσκω αυτή την επιλογή μέσα από το my cosmote... Είναι εύκολο κάποιο screenshot η κάποια καθοδήγηση;
    \
    Από web και όχι από την εφαρμογή το εμφανίζει. Όπως βλέπεις τη μπάρα αριστερά, περνάς πάνω από τη σταθερή & internet και σου βγάζει ένα PopUp όπου διαλέγεις το router εκεί

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote2.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  80,5 KB 
ID: 247554

    Μετά αν κατέβεις ποιο κάτω θα δεις τις επιλογές προστασίας Firewall. Πρέπει να είναι Off, εμένα η καρτέλα μου έχει bug, είτε On είτε Off, μόνο με τηλεφώνημα μου το απενεργοποίησαν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  91,3 KB 
ID: 247555

    To κάνεις off, περιμένεις λίγο και κάνεις reboot το router μετά από λίγη ώρα για να πάρει νέο ip και δοκιμάζεις πάλι αν παίζει το port forward.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #203
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolopau Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι σε cosmote είμαι και το διάβασα και κάπου αλλού αυτό που λες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που την βρίσκω αυτή την επιλογή μέσα από το my cosmote... Είναι εύκολο κάποιο screenshot η κάποια καθοδήγηση;
    \
    https://www.adslgr.com/forum/threads...38#post7354338

    Με πρόλαβε ο Chris.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #204
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Επίσης βεβαιώσου οτι εχεις Public ip και δεν εισαι πισω απο cgnat με ip τυπου 100.χχχ.χχχ.χχχ

  10. #205
    Σας ευχαριστώ πολύ! Φαίνεται πως η cosmote δεν μου έχει ενεργοποιήσει ακόμα την γραμμή καθώς δεν βλέπω κάτι ακόμα στον λογαριασμό μου και δεν έχει λειτουργήσει ακόμα η τηλεφωνία. Επομένως δεν μπορώ να δω ακόμα την συγκεκριμένη επιλογή. Αρα περιμένω πότε θα φιλοτιμηθούν γιατί έχουν περάσει 10 μέρες και από την ολοκλήρωση της εγκατάστασης... Σχετικά με την public ip εισάγωντας ddns βλέπω να 'διαβάζεται' η ip την οποία βλέπω κι εγώ από διάφορες σελίδες whatsmyip κ.λ.π. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να σιγουρευτώ ότι δεν είμαι πίσω από nat?

  11. #206
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.151
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolopau Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ! Φαίνεται πως η cosmote δεν μου έχει ενεργοποιήσει ακόμα την γραμμή καθώς δεν βλέπω κάτι ακόμα στον λογαριασμό μου και δεν έχει λειτουργήσει ακόμα η τηλεφωνία. Επομένως δεν μπορώ να δω ακόμα την συγκεκριμένη επιλογή. Αρα περιμένω πότε θα φιλοτιμηθούν γιατί έχουν περάσει 10 μέρες και από την ολοκλήρωση της εγκατάστασης... Σχετικά με την public ip εισάγωντας ddns βλέπω να 'διαβάζεται' η ip την οποία βλέπω κι εγώ από διάφορες σελίδες whatsmyip κ.λ.π. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να σιγουρευτώ ότι δεν είμαι πίσω από nat?
    Δεν είναι της μορφής 5.203.xx.xx ε?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #207
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolopau Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με την public ip εισάγωντας ddns βλέπω να 'διαβάζεται' η ip την οποία βλέπω κι εγώ από διάφορες σελίδες whatsmyip κ.λ.π. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να σιγουρευτώ ότι δεν είμαι πίσω από nat?
    Αν η ΙΡ που εμφανίζεται στον Router είναι ίδια με αυτή στον online έλεγχο, τότε 1000% δεν είσαι σε CGNAT και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το ελέγξεις ή επιβεβαιώσεις.

  13. #208
    Φαίνεται πως είμαι τελικά πίσω από cgnat καθώς η ip μέσα στο Status & Support -> WAN Status είναι της μορφής 100.101.χχχ.χχχ ενώ online βλέπω 94.66.χχχ.χχχ. Γνωρίζετε για να βγώ ποιά είναι η διαδικασία και πόσο παίρνει; Στην wind που το έχω ξανακάνει μέσω facebook chat ήταν διαδικασία 1 λεπτού. Γνωρίχει κάποιος αν είναι έτσι και στην cosmote ή θα με ταλαιπωρήσουν;

  14. #209
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.151
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolopau Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται πως είμαι τελικά πίσω από cgnat καθώς η ip μέσα στο Status & Support -> WAN Status είναι της μορφής 100.101.χχχ.χχχ ενώ online βλέπω 94.66.χχχ.χχχ. Γνωρίζετε για να βγώ ποιά είναι η διαδικασία και πόσο παίρνει; Στην wind που το έχω ξανακάνει μέσω facebook chat ήταν διαδικασία 1 λεπτού. Γνωρίχει κάποιος αν είναι έτσι και στην cosmote ή θα με ταλαιπωρήσουν;
    Τηλέφωνο θα τους πάρεις να ζητήσεις να βγεις από cgnat, λογικά άμεσα θα γίνει αλλά περίεργο αυτό, όντως η Cosmote βάζει κόσμο ξαφνικά πίσω από cgnat?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #210
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αρκετά χρόνια τώρα.

Σελ. 14 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας