Σελ. 17 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718192227 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 445
  1. #241
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το smart νομίζω είναι arcadyan...
    Υπάρχει και plus 2 από arcadyan;
    Σωστα , το Smart ειναι arcadyan .

  2. #242
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα , το Smart ειναι arcadyan .
    Ναι δινουν και plus 2 arcadyan

  3. #243
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δινουν και plus 2 arcadyan
    Δεν το ήξερα..
    Άρα είναι 2 εκδόσεις τα plus 2;
    Έχουν διαφορές και στο gui;

    Όταν ακούω γενικά arcadyan μου θυμίζουν τα παλαιότερα netfaster.... Όχι ότι έχουν σχέση οι τεχνολογίες... Με την καλή έννοια το λέω...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #244
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα προσπαθησω να βρω ενα arcadian SP 2 για τη πληρότητα της παρουσίασης . Αρκει φυσικα να βρω συνενοησημο ατομο στον γερμανο/cosmote shop που θα καταλαβει τι ζηταω ...

  5. #245
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Το gui του μοιαζει με το gui του speedport smart αλλα αυτο που δινει η DT οχι του ΟΤΕ

  6. #246
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προσπαθησω να βρω ενα arcadian SP 2 για τη πληρότητα της παρουσίασης . Αρκει φυσικα να βρω συνενοησημο ατομο στον γερμανο/cosmote shop που θα καταλαβει τι ζηταω ...
    Μακάρι! Να μας πεις και τι παίζει με Bridge / PPPoE Pass-through
    OK boomer

  7. #247
    Εγγραφή
    03-06-2010
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    48000/5000
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    10(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σκληρό δισκο μπορώ να συνδέσω στην θύρα usb και να φαίνεται στους υπόλοιπους υπολογιστές του δικτύου;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει! Μόνο 4g usb modem υποστηρίζει.
    τραγικό..

  8. #248
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προσπαθησω να βρω ενα arcadian SP 2 για τη πληρότητα της παρουσίασης . Αρκει φυσικα να βρω συνενοησημο ατομο στον γερμανο/cosmote shop που θα καταλαβει τι ζηταω ...
    Έχω ένα ότι θέλετε στείλτε pm η εδω να το κοιτάξω.

  9. #249
    Εγγραφή
    19-10-2002
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To Sercomm έχει Firmware version 2.7.004.0. Εσένα ποιo έχει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LefterisK : 06-06-23 στις 16:29.

  10. #250
    Εγγραφή
    25-11-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosx93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω το ίδιο ακριβως προβλημα. μου κανει το router restart και σαν cause εχει kernel crash. Δεν έχω βγαλει ακρη. αλλαξα 3 router. Μηπως ελυσες το προβλημα; Και απο την μεριά τους ολα ειναι οκ
    είχα και εγώ το ίδιο θέμα και από ότι φαίνεται οφείλεται το wifi. 3 ρούτερ άλλαξα και εγώ και με την cosmote δεν έβγαλα άκρη ποτέ, μου έλεγαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι, η γραμμή είναι οκ (FTTH 300) και ότι μάλλον έχω θέμα με το ρεύμα στο σπίτι.
    Μέχρι που απενεργοποίησα το wifi, έβαλα μπροστά ένα tp-link wifi access point να διαχειρίζεται το wifi και τα reboots σταμάτησαν

  11. #251
    Εγγραφή
    24-02-2023
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Το δικό μου συνεχίζει εδώ και μήνες να κάνει σχεδόν καθημερινά restart με την ίδια πάντα αιτιολογία (kernel crash). Απλά υποθέτω το συνήθισα από ενα σημείο και έπειτα κ σταμάτησα να μιλάω με την κοσμοτέ. Μπορείς να αναφέρεις με ποιο access point έλυσες το πρόβλημά σου?

  12. #252
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Μπήκα στο θέμα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να γράψω ΠΟΣΟ ΒΛΑΚΕΙΑ είναι αυτός ο router.

    Σε λίγο δε θα έχουν καθόλου settings. Θα δουλεύει και δε θα θέλουν να πειράξεις τίποτα, ούτε τι LAN IP έχεις.

    Ανακάλυψα και ένα bug (εκτός αν φταίει το firmware, έχει ένα του 22), σε φίλο μου.
    ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ την LAN IP που βάζω στο port forward!
    Αποθηκεύω και αν κάνω refresh είναι κενή πάλι.
    Αποτέλεσμα... ΔΕΝ παίζει το port forward.
    Το έχει δει κάνας άλλος;

    Τον έχουν στείλει και σε εμένα όταν μου ενεργοποίησαν (μεγάλη ιστορία χωριστή αυτό) το cosmotetv, ενώ είχα ήδη Oxygen (μια και θεωρούν την... οπτική ίνα μου... ISDN... επειδή έχει MSN... ναι κι όμως).
    Όπως και να έχει όλα λάθος. Εγώ εννοείται τον άφησα στο κουτί του, δεν υπήρχε περίπτωση με home server, VPNs κλπ. να βάλω αυτή τη μαύρη χαζομάρα.

    Η δεύτερη ερώτηση (η οποία είναι ελαφρώς off topic) είναι, μπορώ να ζητήσω να μου στείλουν άλλο μοντέλο; Είτε στην περίπτωση του φίλου, είτε στη δική μου.
    Πρέπει να μπορεί να παίξει απροβλημάτιστα 200άρα και 300άρα.
    (θα έλεγα και 1000 αλλά ξέρω ότι εκεί δίνουν AVM με 2.5Gbit LAN port, που επίσης - για διαφορετικούς από τα speedport λόγους - τα θεωρώ τεράστιες βλακείες - όλα τα AVM, αλλά άλλο θέμα αυτό)
    ---
    NLS

  13. #253
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!
    Χτες παρέλαβα το Sercomm Speedport Plus 2, η μόνη αλλαγή που έκανα - το όνομα και το κωδικό Wi-Fi Name (SSID).
    Δεν πείραξα το Band Steering. Λέω - όλα καλά, επιτελούς... (είχα χονδρό θέμα με το Wi-Fi στο Sercomm Speedport Plus που είχα)

    Το πρωί ξαφνικά ακούω - τι, δεν έχουμε internet! Κοιτάω το ρουτερ - ανενεργό το Wi-Fi!
    Μόνο του έκλεισε!! Το ενεργοποιώ με το κουμπί που έχει πάνω στο ρουτερ - αλλά δεν το βλέπει καμία συσκευή! Μόνο με επανεκκίνηση έστρωσε το Wi-Fi.

    Έχει κάνει σε κανέναν κάτι παρόμοιο το Wi-Fi?
    Μία από τα ίδια φίλε μου ... δυστυχώς.

    - - - Updated - - -

    Γεια σας.
    Νεος κάτοχος cosmote speedport plus 2 και όλα καλά.... για τρεις ημέρες. Την 4η ημέρα διαπίστωσα ότι δεν είχα wifi. Δηλαδη δεν το βρήκα ποτέ και με καμμία συσκευή στο σπίτι, αλλα ούτε και με του γείτονα τα κινητά. Ιντερνετ ειχα στο pc , αλλα το wifi δεν εξέπεμπε... Έκανα επανεκκίνηση και έστρωσε. Ακριβώς μία ημέρα μετα έκανε το ίδιο. Μπήκα στην σελίδα του ρούτερ και έδειχνε το wifi (on) όπως έδειχνε και το led. Εντω μεταξυ τα λαμπάκια αναβοσβηναν. Επανεκκίνηση και έστρωσε παλι. Μπήκα στις ρυθμίσεις εκεί που κρατάει αρχεία καταγραφης και ελεγε οτι πατηθηκε το κουμπί του Wifi απο την συσκευή ή από τις ρυθμισεις στο web ..... !!!!!! Να σημειώσω οτι επικοινώνησα με το τεχνικό τμημα .
    Εχτές μία από τα ίδια ... 3η ημερα στην σειρά. Το ίδιο πράγμα, όπου πήρα την ίδια απάντηση από το τεχνικό τμημα πως το wifi ειναι κλειστο..... Ενω την ίδια ώρα το έβλεπα να είναι ανοιχτο στις ρυθμίσεις ....
    Και ενω μιλούσα μου λεει ... τώρα έχετε wifi .... το ανοιξα απο εδω..... Τι γίνεται ρε παιδια ...;;;
    Σε καθε περιπτωση ζήτησα αλλαγή ρούτερ.
    Εχετε καμμια ιδεα ;

  14. #254
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silver spirit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία από τα ίδια φίλε μου ... δυστυχώς.

    - - - Updated - - -

    Γεια σας.
    Νεος κάτοχος cosmote speedport plus 2 και όλα καλά.... για τρεις ημέρες. Την 4η ημέρα διαπίστωσα ότι δεν είχα wifi. Δηλαδη δεν το βρήκα ποτέ και με καμμία συσκευή στο σπίτι, αλλα ούτε και με του γείτονα τα κινητά. Ιντερνετ ειχα στο pc , αλλα το wifi δεν εξέπεμπε... Έκανα επανεκκίνηση και έστρωσε. Ακριβώς μία ημέρα μετα έκανε το ίδιο. Μπήκα στην σελίδα του ρούτερ και έδειχνε το wifi (on) όπως έδειχνε και το led. Εντω μεταξυ τα λαμπάκια αναβοσβηναν. Επανεκκίνηση και έστρωσε παλι. Μπήκα στις ρυθμίσεις εκεί που κρατάει αρχεία καταγραφης και ελεγε οτι πατηθηκε το κουμπί του Wifi απο την συσκευή ή από τις ρυθμισεις στο web ..... !!!!!! Να σημειώσω οτι επικοινώνησα με το τεχνικό τμημα .
    Εχτές μία από τα ίδια ... 3η ημερα στην σειρά. Το ίδιο πράγμα, όπου πήρα την ίδια απάντηση από το τεχνικό τμημα πως το wifi ειναι κλειστο..... Ενω την ίδια ώρα το έβλεπα να είναι ανοιχτο στις ρυθμίσεις ....
    Και ενω μιλούσα μου λεει ... τώρα έχετε wifi .... το ανοιξα απο εδω..... Τι γίνεται ρε παιδια ...;;;
    Σε καθε περιπτωση ζήτησα αλλαγή ρούτερ.
    Εχετε καμμια ιδεα ;
    Ακριβως το ιδιο παθαινει και εμενα…Αν κλεισω το wifi οταν το ανοιξω ξανα ενω φαινεται ενεργο,δεν το βλεπει καμια συσκευη και επιπλεον οταν το δουν ασυρματα παει μεχρι 100 ενω ενσυρματα πιανει κανονικα τα 200
    Μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και ειπαν αν συνεχιστει να παρω αλλο ρουτερ…Βαριεμαι τη διαδικασια πλεον πιο πολυ καθως σπανια το κλεινω,μονο αν πεσει το ρευμα και μετα θελει 3-4 επανεκκινησεις να στρωσει

  15. #255
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Προχτές μου άλλαξε η Cosmote Speedport Plus με ένα Speedport Plus 2 (Arcadyan). Στο προηγούμενο είχα καταφέρει να συνδέσω USB σκληρό δίσκο και να τον βλέπω από το file manager των Windows 11 /OneTouch/Partition1/USERFOLDER/xxxxx. Δεν θυμάμαι πως το είχα σεταρει αλλά στο μενού του Plus 2 δεν βλέπω τίποτα σχετικό με δημιουργία Partition και User folder.

    Όταν πατήσω το USB βγαίνει μόνο η δυνατότητα DLNA (λέει "Server Name: VRV9518BAAX24I)" και τίποτε άλλο. Έτσι κι αλλιώς μόνο μουσικά αρχεία θέλω να έχω στο δίκτυο και να τα παίζω από θέσεις του δικτύου, αλλά δεν έχω ιδέα από DLNA.

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

    ΥΓ Ο συναγερμός έχει Static IP (τον έχει σεταρει ο εγκαταστάτης). Έχει νόημα (ή θα κάνει ζημιά?) αν τον βάλω στα Reserved IP (εντός του DHCP Pool?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MessengerOfGood : 03-07-23 στις 09:31.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

Σελ. 17 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718192227 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας