Σελ. 10 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 445
  1. #136
    Εγγραφή
    19-10-2002
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς.

  2. #137
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Πώς μπορούμε να συνδέθουμε απομακρυσμένα, μέσω ddns φυσικά , αλλά τί άλλες ρυθμίσεις χρειάζεται; Μπορεί να μας πει κάποιος;

    - - - Updated - - -

  3. #138
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παιδια στο speedport plus 2 μπορει να συνδεθει το Speed home wifi που δινει η cosmote μαζι με το smart?Γνωριζει καποιος να μου πει;;

  4. #139
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Totti10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια στο speedport plus 2 μπορει να συνδεθει το Speed home wifi που δινει η cosmote μαζι με το smart?Γνωριζει καποιος να μου πει;;
    Καλησπέρα, όχι δεν είναι εφικτό! Μόνο με το smart.

  5. #140
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, όχι δεν είναι εφικτό! Μόνο με το smart.
    Οκ Φιλε μου ευχαριστω πολυ
    Ξερουμε μηοως κατι αναλογο που θα μπορουσα να παρω;

  6. #141
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μόνο οποιοδήποτε απλό repeater, διότι δεν υποστηρίζει mesh οπότε δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο να προμηθευτείς.
    Άλλη επιλογή να πας σε χρήση mesh υλοποίησης άλλου κατασκευαστή με τουλάχιστον 2 συσκευές.

  7. #142
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο οποιοδήποτε απλό repeater, διότι δεν υποστηρίζει mesh οπότε δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο να προμηθευτείς.
    Άλλη επιλογή να πας σε χρήση mesh υλοποίησης άλλου κατασκευαστή με τουλάχιστον 2 συσκευές.
    Με αυτο θα κανω δουλεια;;;
    https://www.kotsovolos.gr/computing/...YaAg40EALw_wcB

  8. #143
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Totti10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτο θα κανω δουλεια;;;
    https://www.kotsovolos.gr/computing/...YaAg40EALw_wcB
    Όχι, για μένα όχι .. αν θες mesh δώσε κάτι παραπάνω να κάνεις λίγο καλύτερη δουλειά και κατάργησε τελείως το router να εκπέμπει wifi..
    Τα Deco της TP-Link δεν είναι άσχημα και το λέω γιατί πρόσφατα έβαλα σε φίλο σε 4οροφο όπου μπήκε 1 σε κάθε όροφο και παίζουν λαμπάδα.
    Αυτός είχε 2 Deco E4 και πήρε άλλα 2 Deco M4. Τα Deco Χ20 , Χ60 είναι καλύτερα αλλά εξαρτάται τις ανάγκες σου.
    Από εκεί και πέρα υπάρχει το Unifi, το Asus Mesh αλλά ανεβαίνεις πολύ σε κόστος.

    Αυτά στα λέω γιατί όποτε έπαιξα με απλό repeater οπουδήποτε είχα θέματα γιατί στα οριακά σημεία μεταξύ των 2 (του ρουτερ και του Repeater) το μηχάνημα που ήθελε ίντερνετ δεν γύρναγε στο καλύτερο σήμα και τούμπαλιν. Ένα mesh σύστημα σωστό σημαίνει πως ο client ενημερώνετε πως δίπλα του υπάρχει καλύτερος πομπός και του λέει συνδέσου εκεί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #144
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Αγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99000/11998
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedPort Plus 2
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ εδώ και καιρό έχω πολλά θέματα με το ZTE Η1600
    Πήρα στο 13888 και μου έστειλαν το Speedport Plus 2 (κυρίως αυτό δίνει πλέον ο ΟΤΕ σε νέες συνδέσεις)
    Θα το βάλω σήμερα πάνω στην γραμμή και θα δω τι ψάρια πιάνει
    Οχι άλλο κάρβουνο ...

  10. #145
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Πηρα να δοκιμασω αυτο εδω μαζι με το speedport plus 2
    https://www.skroutz.gr/s/13271526/TP...z-300Mbps.html
    Στα 3 μετρα απο το ρουτερ,απο τα 200mbs μου δινει μονο 30 το extender,πως γινεται αυτο;;

  11. #146
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λογικό είναι. Παίζει μόνο στους 2,4GHz όπου η ταχύτητα είναι περιορισμένη σε σχέση με τους 5GHz. Αν τον συνδέσεις ενσύρματα με τον Router και παίξει ως ΑΡ, θα αυξηθεί η ταχύτητα αλλά και πάλι όχι όσο είναι αυτή της σύνδεσης.
    Επίσης οι απλοί αναμεταδότες λαμβάνουν και εκπέμπουν το σήμα από έναν πομποδέκτη και δεν μπορούν να κάνουν και τα δύο ταυτόχρονα, οπότε πέφτει ακόμη περισσότερο ο όγκος των μεταφερόμενων δεδομένων.

    Γι' αυτό σου έγραψε παραπάνω ο BlueChris να μην πας σε απλό αναμεταδότη αλλά σε Mesh. Δεν έχουν καμία σχέση απόδοσης και λειτουργίας μεταξύ τους.

    - - - Updated - - -

    Για πλήρη αξιοποίηση της ταχύτητας σύνδεσης, υπάρχουν οι παρακάτω επιλογές σε απόλυτη σειρά απόδοσης:
    1. Ενσύρματη σύνδεση. Οικονομικότερη και πλέον αξιόπιστη λύση. Ωστόσο πολλές φορές δεν είναι εφικτό ή δεν έχουμε WAF.
    2. Ασύρματο Mesh. Ακριβότερη έως πολύ ακριβότερη, ανάλογα των υπό κάλυψη χώρων και πόσες συσκευές θα χρειασθούν.
    3. Power Line. Ελαφρά φθηνότερη έως ίδιο κόστος με το Mesh, ανάλογα και πάλι τις συσκευές που θα χρειασθούν. Ωστόσο πόσο καλά θα παίξουν εξαρτάται από την ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού και τον φόρτο αυτής.
    5. Απλοί αναμεταδότες. Η φθηνότερη άμεση αγορά, αλλά μακράν η χειρότερη από θέμα απόδοσης. Επίσης όσες περισσότερες βάζεις, αντίστοιχα υποδιπλασιάζεται η ταχύτητα.

  12. #147
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό είναι. Παίζει μόνο στους 2,4GHz όπου η ταχύτητα είναι περιορισμένη σε σχέση με τους 5GHz. Αν τον συνδέσεις ενσύρματα με τον Router και παίξει ως ΑΡ, θα αυξηθεί η ταχύτητα αλλά και πάλι όχι όσο είναι αυτή της σύνδεσης.
    Επίσης οι απλοί αναμεταδότες λαμβάνουν και εκπέμπουν το σήμα από έναν πομποδέκτη και δεν μπορούν να κάνουν και τα δύο ταυτόχρονα, οπότε πέφτει ακόμη περισσότερο ο όγκος των μεταφερόμενων δεδομένων.

    Γι' αυτό σου έγραψε παραπάνω ο BlueChris να μην πας σε απλό αναμεταδότη αλλά σε Mesh. Δεν έχουν καμία σχέση απόδοσης και λειτουργίας μεταξύ τους.

    - - - Updated - - -

    Για πλήρη αξιοποίηση της ταχύτητας σύνδεσης, υπάρχουν οι παρακάτω επιλογές σε απόλυτη σειρά απόδοσης:
    1. Ενσύρματη σύνδεση. Οικονομικότερη και πλέον αξιόπιστη λύση. Ωστόσο πολλές φορές δεν είναι εφικτό ή δεν έχουμε WAF.
    2. Ασύρματο Mesh. Ακριβότερη έως πολύ ακριβότερη, ανάλογα των υπό κάλυψη χώρων και πόσες συσκευές θα χρειασθούν.
    3. Power Line. Ελαφρά φθηνότερη έως ίδιο κόστος με το Mesh, ανάλογα και πάλι τις συσκευές που θα χρειασθούν. Ωστόσο πόσο καλά θα παίξουν εξαρτάται από την ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού και τον φόρτο αυτής.
    5. Απλοί αναμεταδότες. Η φθηνότερη άμεση αγορά, αλλά μακράν η χειρότερη από θέμα απόδοσης. Επίσης όσες περισσότερες βάζεις, αντίστοιχα υποδιπλασιάζεται η ταχύτητα.
    Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα powerlines αλλα τωρα που χρειαστηκε να μπει μια κονσολα σε παιδικο δωματιο,ηθελα καλη ταχυτητα εκει και τωρα σε δοκιμη που εκανα το powerline δινει 7mbs και ειπα να παρω αυτ κουτσα στραβα να παει λιγο παραπανω να μπορει να παιζει ονλαιν…Περιμενα χαμηλη ταχυτητα απλα δεν περιμενα τοσο.Στο δωματιο δηλαδη πιανει 20mbs

  13. #148
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Εγώ πάντως και στο πατρικό μου και στο δικό μου είμαι με tplink powerline και οι ταχύτητες είναι ακριβώς οι ίδιες με απευθείας ethernet μεταξύ ρούτερ και pc και το ping είναι μόλις 1-2ms πιο πάνω

  14. #149
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως και στο πατρικό μου και στο δικό μου είμαι με tplink powerline και οι ταχύτητες είναι ακριβώς οι ίδιες με απευθείας ethernet μεταξύ ρούτερ και pc και το ping είναι μόλις 1-2ms πιο πάνω
    Ποιο μοντελο tp link εχεις γιατι εγω εχω παλιο μοντελο και απο 200αρα μου δινουν 7 το πολυ

  15. #150
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Totti10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο μοντελο tp link εχεις γιατι εγω εχω παλιο μοντελο και απο 200αρα μου δινουν 7 το πολυ
    Το TL-PA7017P σε KIT έχω. Δεν θέλω να σε επηρεάσω, έχω διαβάσει οτι το πόσο καλά θα αποδώσει ένα powerline εξαρτάται και απο την καλωδίωση του σπιτιου αν και προσωπικά σε οτι σπίτι το έχω δοκιμάσει έπαιζε άψογα, αρκεί να μην είναι επάνω σε πολύμπριζο αλλα κατευθείαν στην πρίζα.

    Επίσης δεν ξέρω αν ειναι σύμπτωση αλλα πάντα όταν το δούλευα το είχα στην ίδια γραμμή στον ηλεκτρολογικό πίνακα. Τώρα σε διαφορετική δεν έχω ιδέα, αλλα πιστεύω θα δουλεύει πάλι σωστά.

    Το συγκεκριμένο κιτάκι λέει κάνει για 1000mbps. Εγώ έχω 50άρα γραμμή,όχι 200άρα αλλα τα 7 που πιάνει εσύ είναι ακραία χαμηλό νούμερο.

    Δεν έχω άποψη απο άλλα powerlines αλλά και στο πατρικό μου που το ρούτερ ήταν κάτω και ο υπολογιστής στην σοφήτα αλλά και τώρα στο δικό μου σπίτι είναι σε ΟΛΑ σαν να είμαι pc>router απευθείας με καλώδιο. Και σε σταθερότητα και σε pings και σε ταχύτητα. Χωρίς να υπερβάλω, καμία απολύτως διαφορά με εξαίρεση υπο συνθήκες 1-2(max)ms παραπάνω ping

Σελ. 10 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011121520 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας