Σελ. 5 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 446
  1. #61
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Παιδιά, το QoS το έχετε ενεργό? χωρίς QoS σκάνε όλα σε αυτά τα τεστ

    Δεν έχω το Sercom αλλά το H1600

    Συνημμένο Αρχείο 244715

    Και για να πάρετε μια ιδέα τι εστί QoS και γιατί πρέπει να είναι ενεργό

    5G Cosmote χωρίς QoS
    Συνημμένο Αρχείο 244716

    5G Cosmote με QoS στα 400/75
    Συνημμένο Αρχείο 244717

    Με λίγα λόγια είτε το UP είτε το Down δεν πρέπει να τερματίζει ποτέ, αν το Sercomm έχει ρύθμιση QoS ενεργοποιήστε την.
    Mε το ZTE H1660 έχω τα ίδια ακριβώς με το QoS ενεργό ή μη, στο D είμαι και στις δύο καταστάσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #62
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    πήγα χτες επιτέλους κ έδωσα πίσω το λευκό speedport plus που συνεχώς είχε προβλήματα στο wifi κ ενώ ήταν συνδεδεμένο απλά δεν έστελνε δεδομένα κ έπρεπε κάθε 5 λεπτά να κάνω reconnect wifi και μου έδωσαν το Speedport Plus 2, το εγκατέστησα, περίμενα να κάνει τα ενημερωτικά του με την cosmote και μπήκα να δω ρυθμίσεις... και που ειναι το custom DNS??? Έχω ένα pihole που μου διαχειρίζεται τα DNS καθώς και το DHCP και τώρα από τη μία δεν έχω δηλώσει πουθενά στο Speedport Plus 2 οτι το pihole διαχειρίζεται το DNS (απλά ξετσέκαρα να διαχειρίζεται το DHCP) από την άλλη βλέπω στο control panel του pihole οτι αυτό απαντάει κ φιλτράρει τις κλήσεις για DNS και του PC και της τηλεόρασης. Οπότε λέω οκ ας κάνω ένα test και βρίσκω σ ΄ενα αρθρο μερικές απαγορευμένες διευθυνσεις, τις περνάω και μου δειχνει το https://opi.gr/edppi_block/edppi_block.html ενώ παλιά θυμάμαι περνούσαν τέτοια domains με δικό μου DNS resolver (δεν είχα δοκιμάσει αυτά τα συγκεκριμένα τότε, νομίζω το piratebay είχα δοκιμασει που κ τώρα περνάει). Περίεργο.
    "Computer games don't affect kids ; I mean if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music" Kristian Wilson, Nintendo Inc. 1989

  3. #63
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το αποτέλεσμα είναι με το H1600 και απλά QoS ενεργό; Θέλει κάποια έξτρα ρύθμιση;
    Όχι δυστηχώς... έχω άλλο router από πίσω και από τις 2 γραμμές μου, απλά το έβαλα για να δείξω τι εστί καλό QoS στις περιπτώσεις που το ping είναι σημαντικό.
    Με το Asus που θα πάρεις στην ίδια φάση με εμένα θα είσαι απλά όταν έρθει η ώρα να σου πω κάποια πράγματα για να το ρυθμίσεις... καλύτερα άνοιξε θέμα να τα πούμε εκεί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #64
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δυστηχώς... έχω άλλο router από πίσω και από τις 2 γραμμές μου, απλά το έβαλα για να δείξω τι εστί καλό QoS στις περιπτώσεις που το ping είναι σημαντικό.
    Με το Asus που θα πάρεις στην ίδια φάση με εμένα θα είσαι απλά όταν έρθει η ώρα να σου πω κάποια πράγματα για να το ρυθμίσεις... καλύτερα άνοιξε θέμα να τα πούμε εκεί.
    Αυτό είναι δηλαδή αποτέλεσμα με QoS στο rt-ax68u? Ή κάποιο άλλο; Τόσο καλό; Μου έκανε τρομερή εντύπωση το 0+ . Έχω σεταρισμένο fq_codel στο EdgeRouter X για 100/10 αλλά έχω added latency της τάξης του +7ms στο download ας πούμε. Το +0 μοιάζει όνειρο.
    OK boomer

  5. #65
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι δηλαδή αποτέλεσμα με QoS στο rt-ax68u? Ή κάποιο άλλο; Τόσο καλό; Μου έκανε τρομερή εντύπωση το 0+ . Έχω σεταρισμένο fq_codel στο EdgeRouter X για 100/10 αλλά έχω added latency της τάξης του +7ms στο download ας πούμε. Το +0 μοιάζει όνειρο.
    Έχω Untangle Firewall αλλά και με οποιοδήποτε software/hardware που είχα ποιο πριν όπως AsusWrt/DDWrt αν το QoS είναι σωστά δηλωμένο τότε έχεις απίστευτη διαφορά.
    Πρώτη μου φορά με QoS ήταν με το Thomson TG585 το 2006-7 αν θυμάμαι καλά που επειδή έπαιζα Online f1, ήθελα το μάξιμουμ priority στις πόρτες του παιχνιδιού και στο VoIp μου. Από τότε είναι must για μένα ανεξαιρέτως αν έχω ADSL ή την 200/200 μισθωμένη της δουλειάς.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #66
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Έτρεξα κι εγώ το συγκεκριμένο τεστ και τα αποτελέσματα με εντυπωσίασαν καθώς σε όλα τα παιχνίδια που παίζω έχω το χαμηλότερο Ping που έχω δει για Ελλάδα, πολλοί Έλληνες μάλιστα με ρωτάνε πως γίνεται απο Ελλάδα να έχω τόσο μικρό Ping (50-60ms Μ.Ο για σέρβερ γερμανίας και εγώ παίζω απο 32-50μαξ). Επίσης δεν έχω καθόλου, μα καθόλου καθυστερήσεις ούτε σε βίντεο, ούτε σε youtube, ούτε σε νετφλιξ ούτε πουθενά. Πραγματικά όλα δουλεύουνε τόσο τέλεια και άψογα και χωρίς καμία καθυστέρηση.

    Έκανα μετρήσεις με το Speedport Plus 2 και με ένα Speedport Entry 2i που είχα με τα αποτελέσματα να είναι στο τεστ καλύτερα για το plus 2 αλλά στην πράξη που δοκίμασα το browsing, gaming κτλ η διαφορά είναι ΠΟΛΥ καλύτερη υπερ του Plus 2.
    Παρ'όλα αυτά μου βγάζει F ! Έχει κανείς ιδέα γιατί ;
    Είμαι με powerline αλλα τα Pings μου πάντα μα πάντα είναι άψογα (1-2ms πάνω απ'οτι router>pc απευθείας , δηλαδή τίποτα)

    Speedport Plus 2:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  321611293_676426947561747_8332737983412632551_n.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  625,7 KB 
ID: 244893

    Speedport Entry 2i :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  324350709_502507012014190_6470868553302787695_n (1).jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  712,3 KB 
ID: 244894

  7. #67
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτρεξα κι εγώ το συγκεκριμένο τεστ και τα αποτελέσματα με εντυπωσίασαν καθώς σε όλα τα παιχνίδια που παίζω έχω το χαμηλότερο Ping που έχω δει για Ελλάδα, πολλοί Έλληνες μάλιστα με ρωτάνε πως γίνεται απο Ελλάδα να έχω τόσο μικρό Ping (50-60ms Μ.Ο για σέρβερ γερμανίας και εγώ παίζω απο 32-50μαξ). Επίσης δεν έχω καθόλου, μα καθόλου καθυστερήσεις ούτε σε βίντεο, ούτε σε youtube, ούτε σε νετφλιξ ούτε πουθενά. Πραγματικά όλα δουλεύουνε τόσο τέλεια και άψογα και χωρίς καμία καθυστέρηση.

    Έκανα μετρήσεις με το Speedport Plus 2 και με ένα Speedport Entry 2i που είχα με τα αποτελέσματα να είναι στο τεστ καλύτερα για το plus 2 αλλά στην πράξη που δοκίμασα το browsing, gaming κτλ η διαφορά είναι ΠΟΛΥ καλύτερη υπερ του Plus 2.
    Παρ'όλα αυτά μου βγάζει F ! Έχει κανείς ιδέα γιατί ;
    Είμαι με powerline αλλα τα Pings μου πάντα μα πάντα είναι άψογα (1-2ms πάνω απ'οτι router>pc απευθείας , δηλαδή τίποτα)

    Speedport Plus 2:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  321611293_676426947561747_8332737983412632551_n.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  625,7 KB 
ID: 244893

    Speedport Entry 2i :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  324350709_502507012014190_6470868553302787695_n (1).jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  712,3 KB 
ID: 244894
    Σου βγάζει F γιατί σε full upload το ping διαλύεται χωρίς QoS.
    Το σενάριο αυτό είναι λίγο απίθανο να συμβεί σε οποιοδήποτε σπίτι οπότε μην αγχώνεσαι εκτός την ώρα που πας να ανεβάσεις ένα backup ή κάτι μεγάλο να θες και να παίξεις ταυτόχρονα. Το QoS είναι αναγκαίο όσο και κάποιοι να το αντιμετωπίζεται με σκεπτικισμό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #68
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου βγάζει F γιατί σε full upload το ping διαλύεται χωρίς QoS.
    Το σενάριο αυτό είναι λίγο απίθανο να συμβεί σε οποιοδήποτε σπίτι οπότε μην αγχώνεσαι εκτός την ώρα που πας να ανεβάσεις ένα backup ή κάτι μεγάλο να θες και να παίξεις ταυτόχρονα. Το QoS είναι αναγκαίο όσο και κάποιοι να το αντιμετωπίζεται με σκεπτικισμό.
    ωω κατάλαβα! Όντως δεν ακούγεται πρόβλημα, αλλά κρίμα το plus 2 γιατι πραγματικά είναι βράχος σε όλα του...κρίμα να του έχουν κουτσουρέψει τόσο το interface και να μη σου δίνει βασικές λειτουργίες όπως το QoS που είναι πολύ basic ακόμα και σε φτηνο ρούτερς παρόχων προ 10 ετίας... μη πω και παραπάνω...

    Ευχαιρστώ πάρα πολύ για την απάντηση !

  9. #69
    Εγγραφή
    25-05-2008
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos90 Εμφάνιση μηνυμάτων

    2.Έχει βρει κανείς τρόπο να περάσει dynamic DNS ?
    Αυτό που έκανα τελικά είναι να περάσω τον client του dydns σε raspberry pi το οποίο τρέχει pi-hole.

    Από εκεί μπορείς να βάλεις και δικό σου DNS για να μη περνάς από του ΟΤΕ.
    Αγγελίες για μεταχειρισμένες φωτογραφικές μηχανές
    https://dslr.gr

  10. #70
    Εγγραφή
    03-04-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,
    Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να μπει το speedport 2 plus πίσω από δικό μας router και να δουλεύει μόνο για την Voip, ή , θα πρέπει να τους το γυρίσω πίσω και να τους ζητήσω κάποιο άλλο (π.χ. zte 1600 που είδα ότι υπάρχει τρόπος...);

  11. #71
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από camer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να μπει το speedport 2 plus πίσω από δικό μας router και να δουλεύει μόνο για την Voip, ή , θα πρέπει να τους το γυρίσω πίσω και να τους ζητήσω κάποιο άλλο (π.χ. zte 1600 που είδα ότι υπάρχει τρόπος...);
    Ανάποδα γίνεται. Αυτό μένει πρώτο, δίνει την τηλεφωνία και το δικό σου ρούτερ μετά δίνει το ίντερνετ του σπιτιού.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #72
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από camer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να μπει το speedport 2 plus πίσω από δικό μας router και να δουλεύει μόνο για την Voip, ή , θα πρέπει να τους το γυρίσω πίσω και να τους ζητήσω κάποιο άλλο (π.χ. zte 1600 που είδα ότι υπάρχει τρόπος...);
    Και με τα δύο γίνεται αυτό που λες.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...30#post7005730
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #73
    Εγγραφή
    03-04-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    μου έστειλαν το speedport plus 2 (τώρα το έγραψα σωστά)...
    δεν υπάρχει setting Internet => WAN automatic failover και γι' αυτό σταμάτησα να διαβάζω τον οδηγό του Post #1161...
    Θα κοιτάξω καλύτερα τα επόμενα βήματα, μήπως κουμπώνουν στο speedport plus 2 και σωθώ...!
    thx.

  14. #74
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται να υπάρχει ακριβώς έτσι η ονομασία μέσα στο menu, το κουμπώνεις στην WAN θύρα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #75
    Εγγραφή
    03-04-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τελικά, στο δικό μου speedport plus 2, δεν υπάρχει επιλογή Ethernet WAN για να θέσεις την LAN 1 ως WAN.
    Στην παρουσίαση του συγκεκριμένου router που έχει μπει εδώ, βλέπω ότι έχουμε διαφορά στο firmware...
    1.3.002.4 στην παρουσίαση που έχει την επιλογή Ethernet WAN και 1.6.001.0 που δεν έχει τη συγκεκριμένη επιλογή...
    Στο cosmote support μου είπαν ότι "μάλλον" η LAN 1 γίνεται WAN αυτόματα, μόνο στην περίπτωση που συνδεθεί με οπτική ίνα μέσω ONT...
    Υποθέτω ότι πρέπει να ζητήσω να μου αλλάξουν router...

Σελ. 5 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας