Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Η λύση του freepbx είναι μόνο για cloud pbx, όχι Teams.
    Για Teams θες certified sbc, αν και δεν το ελεγχει η Microsoft υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην σε υποστηρίξει.
    Η λύση του freepbx είναι ότι το βάζεις στη μέση π.χ. έχεις sip trunk με τον ΟΤΕ στήνεις ένα δεύτερο προς το cloud και μετά φτιάχνεις το routing. Ότι έρχεται από τον ΟΤΕ το στέλνεις στο sip trunk προς το cloud pbx κι ότι έρχεται από αυτό το περνάς προς τον ΟΤΕ.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    ΟΚ, καταλαβα.

    Ευχαριστω

  3. #18
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,
    αυτή την στιγμή πρακτικά υπάρχουν 3 διαφορετικά κέντρα όπου το κάθε κέντρο έχει απο 1 γραμμή με 30 κανάλια.
    Στο σύνολο τους έχουν κοντά στις 2000 κλήσεις την ημέρα.
    Αναφορικά με την ταυτόχρονη λειτουργία, σκεφτείτε οτι μπορεί να μιλάνε οι 10 υπάλληλοι και να υπάρχουν και 20 αναμονές απο πίσω στο queue.
    To internet του χώρου είναι με οπτική ίνα απο Vodafone και δίνει 50/50 αλλά υπάρχει προοπτική αναβάθμισης.
    Εγω αυτή την στιγμή έχω κάνει sip trunk στα 3 κέντρα, και δρομολογώ τις κλήσεις .

  4. #19
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Θα σου πρότεινα να μείνεις όπως είσαι.
    Για να στείλεις 30 κανάλια στο cloud pbx θες περίπου 3 Μb download/upload στο κάθε σημείο.
    Για να κάνεις register 10 χρήστες remote μέσω VPN το πολύ να θες 1.5 Mb.
    Στην πρώτη περίπτωση να περιμένεις προβλήματα, στην δεύτερη το πολύ πολύ ένας agent να μην μπορεί να κάνει register. Επίσης δεν αλλάζεις τίποτα στην δομή σου, μόνο κόστος που μπορώ να φανταστώ περισσότερες VPN άδειες για το utm που έχεις.

    Ξαναλέω, αν η εταιρεία είναι στημένη σε microsoft περιβάλλον ειδικά τα emails αν είναι σε exchange τότε ναι πήγαινε σε direct routing στο Teams. Το κέρδος σε παραγωγικότητα δικαιολογεί την επένδυση.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις μίλησα με μια εταιρία που ονομάζεται LANCOM και μου λένε οτι συνεργάζονται με την Vodafone και μπορεί η Vodafone να μας αφήσει να κάνουμε register τις γραμμές μας σε server που θα είναι στο cloud τους.
    Ο βασικός λόγος που θέλω να αλλάξει όλη αυτή η κατάσταση, είναι διότι πρόσφατα η εταιρία έφαγε hack και φοβούνται . Σήκωσαν ολους τους τους servers σε cloud και έχουν φαγωθεί να σηκώσουμε και τα τηλεφωνικά κέντρα.

    Αυτό που αναφέρεις Astbox με το Teams, δεν το γνωρίζω καθόλου αλλά θα κάνω μια έρευνα και σε αυτό.

    Επίσης ο πελάτης θα μιλήσει αι απευθείας με τον πάροχο, ώστε να του παρέχει τηλεφωνικό κέντρο σαν υπηρεσία.

    Αναφορικά με το bandwidth, αν βάλω μια γραμμή αποκλειστηκά για την χρήση των εσωτερικών, ίσως να κάνω δουλειά, μια γραμμή επιπλέον (50/50) .Επίσης το VPN γιατί θα το χρειαστώ?
    Η σύνδεση των εσωτερικών με το cloud δεν θα γίνεται καθαρά μεσα απο internet?

  6. #21
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το VPN αφορούσε την περίπτωση ότι μένεις όπως είσαι.
    Οπότε απ' ότι καταλαβαίνω θα γίνει με τον ένα τρόπο ή τον άλλο.
    Εννοείτε ότι η υπηρεσία τηλεφωνικού κέντρου που παρέχει ο πάροχος είναι η χειρότερη λύση.
    Έχω ακούσει τα χειρότερα από πελάτες και για την λύση του ΟΤΕ και της Vodafone συν τον περιορισμό στα πέντε πράγματα που κάνουν.
    Αν θες να κάνεις το κάτι extra δεν μπορεί να γίνει.

  7. #22
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Απο απαιτήσεις, τι θα πρέπει να ζητήσω ώστε να έχει το VM?
    Επίσης και για το bandwidth?

  8. #23
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ε ανάλογα τι θα κάνεις, αν πας στην lancom, ζήτα τους να σου εξηγήσουν τι εννοούν ότι η Vodafone επιτρέπει να κάνει register τις γραμμές.
    Επειδή στην lancom έχουν δικό τους data center, αν εννοουν register από εξοπλισμό της Vodafone που υπάρχει στο χώρο τους με το κέντρο σου τότε δεν θες τίποτα και είναι και η καλύτερη περίπτωση. Αν εννοεί να παραδώσουν σε σένα τις γραμμές και να κάνεις register μέσω internet τότε αυτά που σου είπα. Θα πρέπει να μάθεις. Αν μιλάμε ότι στήνεις μόνο σου κάτι τότε κι εδώ τα ίδια για τα 30 κανάλια συν sbc σε κάθε σημείο.

  9. #24
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Απο οτι μου είπαν, στην ουσία η Vodafone βάζει τον εξοπλισμό της στην Lancom και γίνεται κατευθείαν απο εκεί το register. Κάτι τέτοιο....
    Τα specs του serverδεν ξερω τι πρεπει να ειναι , πχ. τι επεξεργαστη, τι μνήμη κλπ.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Καλά δεν σε νοιάζει το πρόβλημα είναι το public internet.
    Οκ τότε μοιάζει με καλό deal γιατί γλυτώνεις τον extra εξοπλισμό και έχει οριακά φυσική σύνδεση του ενός μηχανήματος με το άλλο.
    Από την lancom σου δίνουν server να βάλεις ότι θες ή σου πουλάνε κάτι δικό τους;

  11. #26
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Απο την LAncom μου δίνουν server με οτι θελω εγω...και έτσι πάει θα βγεί και το κόστος ανά μήνα!!!

  12. #27
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μια χαρά τότε, παρόλα αυτά καλύτερα να το πας σταδιακά.
    Πρώτα με μερικούς agents και αν γίνεται μόνο μια γραμμή με κάποια κανάλια ταυτόχρονα για να δεις τα προβλήματα που θα σου βγάλουν οι χρήστες γιατί θα σου βγάλουν.
    Ειδικά όσοι κάνουν register από οικιακές συνδέσεις.
    Όποιος θα είναι πίσω από cgnat δεν θα παίζει.
    Εδώ άλλο ένα πλεονέκτημα του Teams, παίζει ακόμα και στο πηγάδι να σε έχουν χωμένο. Οκ απλά λαγκαρει λίγο.

  13. #28
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα, με 4core επεξεργαστή και 12GB Ram και 1Τ δίσκο, θα κάνω δουλειά η θα γονατίσει το κέντρο?

  14. #29
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αφού θα είσαι με sip trunks και το μεγαλύτερο κομμάτι είναι εισερχόμενες είσαι μια χαρά, ίσα ίσα έχεις και πολύ άνεση.
    Όλα αυτά αν μιλάμε για freepbx. Για άλλες λύσεις δεν ξέρω.
    Τα εσωτερικά πως θα τα κάνεις register, συσκευές και softphones ή μόνο συσκευές;

  15. #30
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Συσκευές Grandstream θα έχω οι οποίες θα βγαίνουν στο internet απο 3 συγκεκριμένα σημεία με στατική ip

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας