Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Τα τελευταία 20 χρόνια χρησιμοποιώ για εργασία και ψυχαγωγία μόνο laptop οπότε έχω χάσει επαφή με σταθερούς υπολογιστές, αναβαθμίσεις κτλ. Επειδή έχω ένα φορητό monitor asus σκεφτόμουν να αγοράσω ένα mini pc για να το συνδέσω. Παρατηρώ όμως ότι τα mini pc όταν τα συγκρίνω με laptop αντίστοιχων τεχνικών χαρακτηριστικών είναι αρκετά ακριβότερα κάτι το οποίο μου φαντάζει παράδοξο καθώς στο laptop περιλαμβάνεται επιπλέον οθόνη, κάμερα, πληκτρολόγιο, ηχεία. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει το λόγο.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταία 20 χρόνια χρησιμοποιώ για εργασία και ψυχαγωγία μόνο laptop οπότε έχω χάσει επαφή με σταθερούς υπολογιστές, αναβαθμίσεις κτλ. Επειδή έχω ένα φορητό monitor asus σκεφτόμουν να αγοράσω ένα mini pc για να το συνδέσω. Παρατηρώ όμως ότι τα mini pc όταν τα συγκρίνω με laptop αντίστοιχων τεχνικών χαρακτηριστικών είναι αρκετά ακριβότερα κάτι το οποίο μου φαντάζει παράδοξο καθώς στο laptop περιλαμβάνεται επιπλέον οθόνη, κάμερα, πληκτρολόγιο, ηχεία. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει το λόγο.
    Το mini pc είναι συνήθως αρκετά μικρότερο απο ενα φορητό, αυτό κοστίζει κάτι παραπάνω.
    Ακόμα έχει να κάνει και με το πόσα κομμάτια θα πουλήσει κάποιος, αλλες τιμές πχ θα πάρει για να ζητήσει 100 κομμάτια απο κάποιο εξάρτημα, άλλες αν ζητήσει 100000.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Δηλαδή πιθανόν κατασκευαστικά το laptop να κοστίζει ακριβότερα αλλά η οικονομία κλίμακας που επιτυγχάνεται και ο μεγάλος όγκος των πωλήσεων ρίχνουν την τελική τιμή κτήσης?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    και εγώ κοιτάω τον τελευταίο καιρό για minipc. Σκέφτομαι αν τελικά είναι πιο οικονομικό να πάω για all in one pc ή για minipc (με τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε επιλογής)
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας