Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω 4 χρόνια ένα xiaomi redmi note 5 και πλέον, κυρίως λόγω μπαταρίας, έφτασε η ώρα να το αλλάξω. Από μια γρήγορη έρευνα που έκανα, ομολογώ πως έχω προβληματιστεί αρκετά. Τα σχόλια για τα περισσότερα κινητά στην κατηγορία που κοιτώ είναι αρκετά επιφυλακτικά ως προς την αντοχή της μπαταρίας των σύγχρονων κινητών. Εκεί που λέω να καταλήξω σε samsung, μιας και οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται, κάτι με κρατάει πίσω. Για να μην κουράζω, όμως,:

    - Το μπάτζετ που διαθέτω είναι γύρω στα 450 ευρώ.


    - Δεν παίζω παιχνίδια στο κινητό και δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα να βγάζω φωτογραφίες και βίντεο, αλλά με ενδιαφέρει ο καλός ήχος για μουσική και youtube/netflix.


    - Θέλω το κινητό να είναι σφαίρα. Να πλοηγούμαι από τη μία εφαρμογή στην άλλη σε ακαριαίο χρόνο.
    - Δουλεύω με αρκετά widgets στην αρχική οθόνη και χρειάζομαι στο παρασκήνιο να είναι ενεργές αρκετές εφαρμογές που να στέλνουν ειδοποιήσεις. Επίσης, δουλεύω και με πολλές εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης, ως εκ τούτου οτιδήποτε έχει σχέση με chat και ειδοποιήσεις τους, θέλω να λειτουργεί απρόσκοπτα.
    - Θα προτιμούσα το λειτουργικό να είναι όσο το δυνατόν "καθαρότερο" (π.χ. έχω δυσάρεστη εμπειρία από το miui της xiaomi). Δυστυχώς, διαβάζω πως μέχρι και διαφημίσεις κάποιες εταιρείες βάζουν στα λειτουργικά τους (!!!).
    - Η μπαταρία, όπως ισχύει και για τους περισσότερους, είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για την αγορά της επόμενης συσκευής μου. Διαβάζω, για παράδειγμα, πως η samsung στο κουτί της (πέρα από τα πολλά που δεν παρέχει γενικά...) παρέχει αδύναμους φορτιστές ταχείας φόρτισης. Με τη χρήση που κάνω, πάντως, θα ήθελα σίγουρα να αντέχει το κινητό 2 μέρες.
    - Μου είναι απαραίτητο ένα αξιοπρεπές NFC και αν γίνεται να έχει 3.5mm jack.


    Πιστεύετε ότι πρέπει να επιστρέψω στη samsung; Τι μοντέλα γενικά θα μου προτείνατε εσείς; Τα τελευταία χρόνια εταιρείες έχουν φυτρώσει σαν τα μανιτάρια και δεν ξέρω αν μπορώ εύκολα να τις εμπιστευτώ. Συγγνώμη αν κούρασα και θα ήθελα ειλικρινά τα φώτα σας, ειδικά ως προς την μπαταρία.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efthiktos Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Θέλω το κινητό να είναι σφαίρα. Να πλοηγούμαι από τη μία εφαρμογή στην άλλη σε ακαριαίο χρόνο.
    Από αυτό

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efthiktos Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Θα προτιμούσα το λειτουργικό να είναι όσο το δυνατόν "καθαρότερο" (π.χ. έχω δυσάρεστη εμπειρία από το miui της xiaomi). Δυστυχώς, διαβάζω πως μέχρι και διαφημίσεις κάποιες εταιρείες βάζουν στα λειτουργικά τους (!!!).
    Κι από αυτό, θα σου έλεγα πως σίγουρα δεν θέλεις να πας σε samsung.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτό

    - - - Updated - - -



    Κι από αυτό, θα σου έλεγα πως σίγουρα δεν θέλεις να πας σε samsung.
    Πάντως, να πω την αμαρτία μου, το Α52s φαίνεται πολύ δελεαστικό. Τι θα μου πρότεινες εσύ από μοντέλα;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Δεν μπορώ να σου προτείνω γιατί κάνουμε εντελώς διαφορετική χρήση. Προσωπικά, δεν αγοράζω τίποτα που δεν είναι vanilla android και που θέλει ένα σκασμό χρήματα.
    Για το 52s ξέρω ότι κι εσύ, τις κριτικές των χρηστών του.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Γιατι δεν κοιτας σε oneplus?

  6. #6
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν κοιτας σε oneplus?
    Η αλήθεια είναι πως μέχρι το μήνυμά σου έκλινα προς το Realme GT2 12/256, αλλά πλέον έβαλα στο μάτι και το OnePlus Nord 2T 12/256. Είμαι σε δίλημμα· σε ένα από αυτά θα καταλήξω λογικά και δυσκολεύομαι. Για το realme διάβασα ότι από πλευράς εγγύησης καλύπτεται ικανοποιητικά από Ελλάδα. Γνωρίζεις αν και για το oneplus ισχύει το ίδιο;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας