Σελ. 24 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324252629 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 442
  1. #346
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    F&U, TurboX, JVC, Toshiba κτλ είναι περίπου οι ίδιες. αλλάζει η μάρκα.
    Τις φορτώνουμε με τις απαραίτητες εφαρμογές για να μην έχουμε θέματα.
    Ας βγάλουν στην τελική τηλεοράσεις σκέτες και όχι smart. Προτιμώ τις Android πάντως περισσότερο. Δεν μπορώ να αλλάζω τηλεοράσεις κάθε δυο χρόνια σε κάθε περίπτωση.
    Μια Toshiba 32ιάρα Android δεν με έχει απογοητεύσει στο εξοχικό πάντως.

  2. #347
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    F&U ρε συ τώρα? είπαμε αλλά όχι και έτσι .. από εκεί και πέρα στο άλλο που λες, το είπα και εγώ, ένα Amazon FireTV 4K που το πετυχαίνεις στα 30-35€ κάποιες φορές, παίζει τα πάντα (να πω την αλήθεια δεν έχω καταφέρει να βάλω το ertflix επάνω του αλλά δεν με νοιάζει και πολύ).

    Από εκεί και πέρα η Νο1 συσκευή είναι το Shield.. αλλά είναι κομματάκι ακριβό το ρημάδι.
    Δε με ρωτήσανε. Είχε καλή τιμή και πήραν αυτή.

    Τέλος πάντων, είναι προσωπικό μου κόλλημα αυτό. Θέλω άμεση ανταπόκριση στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης και ας μην είναι smart tv. Προσωπικά "φοβάμαι" τις αναβαθμίσεις του android και ο λόγος είναι πως υπάρχουν 10άδες προϊόντα που τα φοράνε, και δεν γίνεται να προβλεφθεί πως σε όλες τις τηλεοράσεις με τα τόσα (ίσως) διαφορετικά soc κτλ θα δουλεύουν όλες απροβλημάτιστα. Πιο εύκολα αλλάζεις ένα box παρά μια τηλεόραση.
    Γενικά εγώ είμαι προς τη λογική του Kimon. Βρες το πάνελ που θέλεις, και για όλα τα άλλα βρίσκεις λύση.

  3. #348
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε με ρωτήσανε. Είχε καλή τιμή και πήραν αυτή.

    Τέλος πάντων, είναι προσωπικό μου κόλλημα αυτό. Θέλω άμεση ανταπόκριση στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης και ας μην είναι smart tv. Προσωπικά "φοβάμαι" τις αναβαθμίσεις του android και ο λόγος είναι πως υπάρχουν 10άδες προϊόντα που τα φοράνε, και δεν γίνεται να προβλεφθεί πως σε όλες τις τηλεοράσεις με τα τόσα (ίσως) διαφορετικά soc κτλ θα δουλεύουν όλες απροβλημάτιστα. Πιο εύκολα αλλάζεις ένα box παρά μια τηλεόραση.
    Γενικά εγώ είμαι προς τη λογική του Kimon. Βρες το πάνελ που θέλεις, και για όλα τα άλλα βρίσκεις λύση.
    Α πας LG και WebOs τότε, δεν υπάρχει σε ταχύτητα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #349
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά "φοβάμαι" τις αναβαθμίσεις του android και ο λόγος είναι πως υπάρχουν 10άδες προϊόντα που τα φοράνε, και δεν γίνεται να προβλεφθεί πως σε όλες τις τηλεοράσεις με τα τόσα (ίσως) διαφορετικά soc κτλ θα δουλεύουν όλες απροβλημάτιστα.
    Έχεις τα δίκια σου που τις φοβάσαι, αλλά:
    1. Δεν γίνεται αλλιώς, και λόγω cve, και λόγω γενικότερου bug-fixing/optimization,
    και γιατί σε κάποια στιγμή δεν θα παίζει το netflix (πχ) γιατί θα θέλει κάποια υποκείμενη lib σε ver# > τάδε.

    2. Οι αναβαθμίσεις του android tv είναι vendor + hardware/platform specific.
    To android tv (όπως και το vanila android), δεν είναι σαν τα windows ή το generic linux,
    και ένα νούμερο για όλα, και τρέχουμε το setup στο δικό μας hardware και ok.
    Ούτε υπάρχει κάτι σαν generic image για Arm (πχ) και μπορείς να το βάλεις σε ότι arm-based,
    οπότε δεν μπορείς να κατεβάσεις το τελευταίο image του android απ'το google και να κάνεις update την tv ή το boxάκι σου.
    Υποκείμενο είναι το linux, από πάνω το android και ότι φτιάχνει η google,
    μετά είναι ο x ODM που έχει δικούς του drivers και κόψε-ράψε στον πυρήνα για να υποστηρίξει τα δικά του soc με το SDK του (και εδώ έχει διαρκές bug-fixing...),
    και μετά παίρνει τα παραπάνω ο OEM της TV και πρέπει να κάνει δικό του build/validate/test/release cycle πάνω στις δικές του τηλεοράσεις/πλατφόρμες,
    επί όσα μοντέλα/πλατφόρμες του τρέχουν android, κάθε μήνα που βγαίνουν τα cve του Android αν είναι πολύ σοβαρός,
    ή έστω κάθε 3-5 μήνες.
    Όπως γίνεται (ή θα έπρεπε να γίνεται) και στα τηλέφωνα δλδ.
    Οπότε, ο vendor/oem είναι υπεύθυνος να ελέγξει/προβλέψει ότι το build που σπρώχνει OTA είναι ok με το δικό του hardware,
    και θα έπρεπε εγγυημένα να παίζει ok (άλλο αν πρακτικά πολλές φορές τα κάνουν σκ@τ@).

    Οπότε, και δεδομένου ότι ο χρόνος των devs ακόμα και στις χώρες με σημαία ευκαιρίας είναι ακριβός χρόνος,
    εδώ θα φανεί η διαφορά του a-class vendor vs τo φτηνό φασόν.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #350
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α πας LG και WebOs τότε, δεν υπάρχει σε ταχύτητα.
    Κάπως έτσι κάνω!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις τα δίκια σου που τις φοβάσαι, αλλά:
    1. Δεν γίνεται αλλιώς, και λόγω cve, και λόγω γενικότερου bug-fixing/optimization,
    και γιατί σε κάποια στιγμή δεν θα παίζει το netflix (πχ) γιατί θα θέλει κάποια υποκείμενη lib σε ver# > τάδε.

    2. Οι αναβαθμίσεις του android tv είναι vendor + hardware/platform specific.
    To android tv (όπως και το vanila android), δεν είναι σαν τα windows ή το generic linux,
    και ένα νούμερο για όλα, και τρέχουμε το setup στο δικό μας hardware και ok.
    Ούτε υπάρχει κάτι σαν generic image για Arm (πχ) και μπορείς να το βάλεις σε ότι arm-based,
    οπότε δεν μπορείς να κατεβάσεις το τελευταίο image του android απ'το google και να κάνεις update την tv ή το boxάκι σου.
    Υποκείμενο είναι το linux, από πάνω το android και ότι φτιάχνει η google,
    μετά είναι ο x ODM που έχει δικούς του drivers και κόψε-ράψε στον πυρήνα για να υποστηρίξει τα δικά του soc με το SDK του (και εδώ έχει διαρκές bug-fixing...),
    και μετά παίρνει τα παραπάνω ο OEM της TV και πρέπει να κάνει δικό του build/validate/test/release cycle πάνω στις δικές του τηλεοράσεις/πλατφόρμες,
    επί όσα μοντέλα/πλατφόρμες του τρέχουν android, κάθε μήνα που βγαίνουν τα cve του Android αν είναι πολύ σοβαρός,
    ή έστω κάθε 3-5 μήνες.
    Όπως γίνεται (ή θα έπρεπε να γίνεται) και στα τηλέφωνα δλδ.
    Οπότε, ο vendor/oem είναι υπεύθυνος να ελέγξει/προβλέψει ότι το build που σπρώχνει OTA είναι ok με το δικό του hardware,
    και θα έπρεπε εγγυημένα να παίζει ok (άλλο αν πρακτικά πολλές φορές τα κάνουν σκ@τ@).

    Οπότε, και δεδομένου ότι ο χρόνος των devs ακόμα και στις χώρες με σημαία ευκαιρίας είναι ακριβός χρόνος,
    εδώ θα φανεί η διαφορά του a-class vendor vs τo φτηνό φασόν.
    Μαζί σου σε όλα. Επειδή όμως και σε ακριβό vendor να πας, και επειδή θα θέλουν και οι ίδιοι να προωθούν τα ίδια τους τα προϊόντα, δεν τους εμπιστεύομαι. Δε θα κάτσω να επιλέξω το σύστημά τους, αλλά τα χαρακτηριστικά τους. Σε ότι έχει να κάνει με τη λύση του smart, θα προτιμήσω να το έχω ξεχωριστό. Η όποια εταιρία βγάζει τηλεοράσεις, συνέχεια ανανεώνει το "στόλο" της. Κάποια εταιρία που βγάζει box ή γενικά media station κτλ, ανανεώνονται λιγότερο συχνά τα μοντέλα της.

  6. #351
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Pc μονο για πληρη λειτουργικοτητα. Εγω εχω android tv για να ακουω κανα σταθμο ραδιοφωνου μονο και μονο για να μην εχω ανοιχτο το pc για αυτη τη δουλεια. Για ολα τα αλλα, stremio, kodi κ.λ.π. ......... μονο pc.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #352
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pc μονο για πληρη λειτουργικοτητα. Εγω εχω android tv για να ακουω κανα σταθμο ραδιοφωνου μονο και μονο για να μην εχω ανοιχτο το pc για αυτη τη δουλεια. Για ολα τα αλλα, stremio, kodi κ.λ.π. ......... μονο pc.
    Έτσι ήμουν και εγώ πριν την ενεργειακή κρίση
    Τώρα πλέον το άνοιγμα του PC στο σπίτι είναι η παλιά έξοδος Σαββάτου που λέγαμε εμείς οι παλιοί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #353
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Η τηλεόραση μου τρέχει μια χαρά Kodi και Plex (αν θέλω να δω κάτι από τη συλλογή μου, πράγμα σπάνιο πλέον, όλο και περισσότερα τα σβήνω) και σε συνδυασμό με έναν Nas που έχει τα πάντα μου όλα εκεί, είμαι καλυμμένος. PC δεν χρησιμοποίησα ποτέ σε τηλεόραση, έχω ένα παλιό με έναν τετραπύρηνο AMD του 2010 για να δουλεύω το Office, όταν δουλεύω σπίτι. Δεν θεωρώ τη χρήση pc πρακτική για θέαση ταινιών κλπ, προτιμούσα πάντα τα media player (Egreat EG-M31b το πρώτο μου το 2008, για όσους το θυμούνται, στη συνέχεια το φοβερό Dune bd prime 3, το οποίο χρησιμοποιήθηκε σχεδόν μια δεκαετία και ακόμη δουλεύει, πλην του drive του και τελευταίο το Fire stick 4k, το οποίο χρησιμοποιήθηκε μέχρι την αγορά της σημερινής μου tv). Πλέον μόνο η sony, με όλες τις εφαρμογές κανονικά επάνω και earc για να παίζει ο ήχος στην ηχόμπαρα. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι ίσως κυνηγούν το απόλυτο (αν αυτό υπάρχει) σε εικόνα και ήχο κλπ, αλλά μου κάνει μια χαρά το πως παίζουν οι streaming εφαρμογές.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  9. #354
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έχω 2 f&u, μια smart με opera os υποθέτω, μη android και μια άλλη με android 9, quad core, 32bit, 1g ram, 4g χώρο....
    Ένα κάποιο lag στο τηλεκοντρόλ το έχουν... Και κανα κολληματάκι & reboot εδώ και εκεί το τρώνε...
    Ιδίως όμως στο πρώτο άναμμα πρέπει να περιμένεις λίγα λεπτά πριν αρχίσεις να δίνεις εντολές με το κοντρόλ.... Σέρνονται πάρα πολύ τα πρώτα λεπτά.. Εικόνα δείχνουν οκ χωρίς θέμα, αλλά τα πρώτα λεπτά δεν ακούνε πολύ καλά στις εντολές του κοντρόλ...
    Η κάθε μια έχει τα υπέρ και τα κατά της...
    Η non-android είναι πιο ξέγνοιαστη σαν τηλεόραση αλλά η android λόγω λειτουργικού έχει περισσότερα καλούδια..
    Το άλλο καλό είναι ότι υποστηρίζουν και 5αρι wifi...
    Ξεφτέρια δεν τις λες... Ούτε έχουν συχνά updates, σπάνια βγάζουν...
    Αλλά για τα χρήματα τους δεν παραπονιέμαι...
    Η non-android πριν λίγο καιρό μου έκαψε led και πάλι καλά είχαν περισσέψει λίγοι μήνες από τη 3ετη εγγύηση και τη γλίτωσα...
    Επίσης να πω ότι στις συγκεκριμένες το component βγαίνει μέσω dsub...
    Στη non-android μετά την επισκευή είχα παρατηρήσει μέσα από το σασί το πάνελ που έγραφε κάτι σαν dled νομίζω...
    Η άλλη με το android μου φαίνεται σαν edge led αν το λέω καλά... Έχει πολύ πιο λεπτό frame/σασί...
    Η non-android καλά ηχεία... Αυτή με το android χάλια ηχεία....
    Επίσης η android μάλλον με va panel, έχει θέμα με τις γωνίες θέασης...
    Η non-android πιθανώς με ips panel, έχει τρομερές! γωνίες θέασης...
    Στα συν της android και το hdr...
    Κάτι που με έχει παραξενέψει επίσης στην android είναι ότι ανοίγει ανά διαστήματα μάλλον κατεβάζει updates και ενημερώνει τα κανάλια, χωρίς όμως να ενεργοποιεί το πάνελ...
    Της έχω συνδέσει εξωτερικά ηχεία και την ακούω πότε το κάνει..
    Τέλος θα αναφερθώ στη προβολή των sd καναλιών... Η μια τα δείχνει οκ... Και η άλλη όχι τόσο οκ με το upscale...
    Όπως είπα.,.. Η κάθε μια με τα δικά της...
    Αυτά....

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να αναφέρω ότι εσωτερικά είναι Τούρκικες... Vestel..

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα επίσης να συμπληρώσω κάτι που μου την έχει σπάσει πολύ...
    Στις τηλεοράσεις αυτές όταν γράψεις κάτι σε στικ, παίζει μετά μόνο σε αυτές...
    Ούτε σε άλλη ίδιας μάρκας/μοντέλο...
    Είναι κωδικοποιημένο το αρχείο...
    Σπάσιμο μεγάλο...
    Ενώ πριν με τους αποκωδικοποιητές που ευτυχώς έχω μερικούς ακόμα, έκανες την εγγραφή ότι ήθελες...
    Αυτό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-05-23 στις 05:32.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #355
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει judder σε επώνυμες μάρκες πχ lg Sony Samsung Panasonic κλπ. Όλες κάνουν pulldown κανονικά.
    Ειλικρινά στο λέω πως το vrr αν δεν έχεις παιχνιδομηχανή ή παίζεις παιχνίδια με pc είναι μη υπαρκτό πρόβλημα.
    Σε συνέχεια αυτών που συζητάγαμε τις προάλλες
    (και την προτίμηση μου σε 144Hz + freesync/vrr + android) με την ελπίδα της εξάλειψης της ανάγκης
    χρήσης του pull-down ή του re-sync για frame-rate matching:

    Έπεσα πάνω σε αυτό -> https://www.hdmi.org/spec21sub/quickmediaswitching
    Είναι optional function στο spec του hdmi 2.1a.

    Οπότε, υπάρχει μεν αυτό που ήλπιζα ότι πλέον είναι απλώς θέμα χρόνου η υλοποίηση του (seamless frame-rate matching),
    αλλά ακόμα λίγες (και ακριβές....) τηλεοράσεις το υλοποιούν:
    https://www.flatpanelshd.com/news.ph...&id=1679669681

    Φαντάζομαι θα το σπρώξει το marketing τα επόμενα χρόνια.
    Oh, well... στην επόμενη τηλεόραση...

    In other news, καθότι η κυρά γκρίνιαζε, παρήγγειλα μια 65C635
    (δεν περιμένω πολλά, αλλά λένε ότι βλέπεται και είναι ok για τις ψείρες που κάνει),
    και ελπίζω να χαλάσει στα 2 χρόνια να πάω να πάρω μια fald + mini-led.
    Και επειδή είμαι επιρρεπής στο νόμο του Μέρφυ, τώρα που θα περιμένω να χαλάσει, θα ζήσει 20 χρόνια...
    Άμα παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #356
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπεσα πάνω σε αυτό -> https://www.hdmi.org/spec21sub/quickmediaswitching
    Είναι optional function στο spec του hdmi 2.1a.
    Νομίζω παιδεύεσαι τσάμπα για την περίπτωση που θα γυρίσεις από Live TV σε Netflix ξέρω γω ή κάποιο εξωτερικό media player. Ποιο πολύ χρόνο κάνει να ξεκινήσει να παίζει η TV την αλλαγή που της είπες παρά το Frame Switching.
    Η Sony του 2016 μου γυρίζει σε χιλιοστά του δευτερολέπτου το frame rate, η LG του 2014 σε κάτι λιγότερο από 1 sec και στην LG C9 ούτε που το νοιώθω....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #357
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω παιδεύεσαι τσάμπα
    Θα σου πώ πόσο χρόνο κάνει η καινούργια όταν παραλάβω.
    Οι δικές μου πάντως, αυτές που έχω τώρα (samsung 46" + 32" + 24" + Lg 32") θέλουν ~2-3 sec για re-sync.
    Τα δε netflix/disney που έχω/χρησιμοποιώ τώρα σε mibox/ccwgtv δεν γυρνάνε το panel σε native frame rate,
    παίζουν με pull-down (και το βλέπω το judder).
    Μπορεί στις πιο καινούργιες τηλεοράσεις να φαίνεται λιγότερο λόγω post-processing,
    αλλά στις δικές μου (που ok, δεν τις λες και state-of-the-art) το βλέπω.
    Αλλά έχεις δίκιο στο ότι πολύ το παιδεύω...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #358
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Σε συνέχεια της προηγούμενης συζήτησης, μου ήρθε τελικά η 65C635.
    Εντυπώσεις, εν συντομία:

    Για μένα έχει ένα wow factor λόγω μεγέθους καθότι πήγα απο 46" (η προηγούμενη) σε 65".
    panel: ok, δεν έψαξα επισταμένως για καμένα/κολλημένα pixels γιατί άμα τα δω μετά θα τα κοιτάω όλη μέρα,
    αλλά δεν βλέπω τπτ.
    Χρώμα: για τα δικά μου μάτια ok (είναι μισό-qled), λένε ότι η χρωματική ισορροπία της μπορούσε νάναι καλύτερη.
    contrast: ok
    blooming: λίγο, δεν το βλέπεις αν δεν το ψάχνεις.
    Picture proseccing: meh (έχει ένα μικρό judder όταν κάνει pull-down),
    στην γρήγορη κίνηση μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά μάλλον είναι αργό και το ίδιο το panel.
    Γωνίες θέασης: ok για va.
    backlight: ok, no-bleeding.
    Φωτεινότητα: meh
    Υποστηρίζει μεν hdr, αλλά το πανελ δεν μπορεί, οπότε να προσαρμόσει κανείς τις προσδοκίες του αναλόγως.
    screen uniformity: ok
    tuner/epg: ok
    ήχος: meh
    vrr + 120Hz@2K: δεν δοκίμασα
    Το soc (realtek) είναι ψιλο-αργό, τρέχει Google TV, μέχρι στιγμής 0 προβλήματα,
    τα Ελληνικά της έχουν λαθάκια.
    Δεν είναι καλιμπραρισμένη, απλώς την έβαλα στο "movie", είναι 90% ok για μένα.
    Ποιότητα κατασκευής/συναρμολόγησης: μοιάζει ok.
    Αξιοπιστία: θα δείξει, Κινέζικη είναι, 2 χρόνια εγγύηση έχει, μετά τα 2 όσο αντέξει το θεωρώ bonus.

    Σαν τηλεόραση θα της έβαζα 6 στα 10, περνάει την βάση μέν, τπτ ιδιαίτερο δε,
    αλλά στα δικά μου μάτια βλέπεται ευχάριστα, και για 65" με <600€ μια χαρά.

    Για την δική μου χρήση (dvb + netflix/disney) ok μου φαίνεται.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #359
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια της προηγούμενης συζήτησης, μου ήρθε τελικά η 65C635.
    Εντυπώσεις, εν συντομία:

    Για μένα έχει ένα wow factor λόγω μεγέθους καθότι πήγα απο 46" (η προηγούμενη) σε 65".
    panel: ok, δεν έψαξα επισταμένως για καμένα/κολλημένα pixels γιατί άμα τα δω μετά θα τα κοιτάω όλη μέρα,
    αλλά δεν βλέπω τπτ.
    Χρώμα: για τα δικά μου μάτια ok (είναι μισό-qled), λένε ότι η χρωματική ισορροπία της μπορούσε νάναι καλύτερη.
    contrast: ok
    blooming: λίγο, δεν το βλέπεις αν δεν το ψάχνεις.
    Picture proseccing: meh (έχει ένα μικρό judder όταν κάνει pull-down),
    στην γρήγορη κίνηση μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά μάλλον είναι αργό και το ίδιο το panel.
    Γωνίες θέασης: ok για va.
    backlight: ok, no-bleeding.
    Φωτεινότητα: meh
    Υποστηρίζει μεν hdr, αλλά το πανελ δεν μπορεί, οπότε να προσαρμόσει κανείς τις προσδοκίες του αναλόγως.
    screen uniformity: ok
    tuner/epg: ok
    ήχος: meh
    vrr + 120Hz@2K: δεν δοκίμασα
    Το soc (realtek) είναι ψιλο-αργό, τρέχει Google TV, μέχρι στιγμής 0 προβλήματα,
    τα Ελληνικά της έχουν λαθάκια.
    Δεν είναι καλιμπραρισμένη, απλώς την έβαλα στο "movie", είναι 90% ok για μένα.
    Ποιότητα κατασκευής/συναρμολόγησης: μοιάζει ok.
    Αξιοπιστία: θα δείξει, Κινέζικη είναι, 2 χρόνια εγγύηση έχει, μετά τα 2 όσο αντέξει το θεωρώ bonus.

    Σαν τηλεόραση θα της έβαζα 6 στα 10, περνάει την βάση μέν, τπτ ιδιαίτερο δε,
    αλλά στα δικά μου μάτια βλέπεται ευχάριστα, και για 65" με <600€ μια χαρά.

    Για την δική μου χρήση (dvb + netflix/disney) ok μου φαίνεται.
    65αρα φίλε να την χαίρεσαι. Πόσο κοντά κάθεσαι? Το μέγεθος μετράει πάντως
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #360
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέγεθος μετράει πάντως
    Συμφωνώ απόλυτα.. και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο απλά την εχει μικρή..

    Spoiler:
    Την TV σε μέγεθος εννοώ... αντε....
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Σελ. 24 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324252629 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας