Σελ. 3 από 30 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 442
  1. #31
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Με βάση τα off topic στο νήμα με τις ταινίες, ας συνεχίσουμε εδώ.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #32
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχω μεινει στο 3.4 περιπου lumens ειναι ενα nit . (αλλα ως αντανακλαση )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #33
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τώρα που έχουμε το δικό μας geek νήμα (στο οποίο δεν θα καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα ) μπορεί κάποιος να μου πει πως μετράμε τα nits ενός προτζέκτορα στο πανί;

  4. #34
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που έχουμε το δικό μας geek νήμα (στο οποίο δεν θα καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα ) μπορεί κάποιος να μου πει πως μετράμε τα nits ενός προτζέκτορα στο πανί;
    Απλά το όργανο μέτρησης το βάζουμε να κοιτάει το πανί και όχι την οθόνη όπως στις τηλεοράσεις. Υπό γωνία φυσικά.
    Με projector έχω ασχοληθεί λίγο, ότι έχω κάνει είναι σου κουμπάρου μου που έχει έναν καλό optoma hd dlp.

    Από εκεί και πέρα το καλιμπραρω μόνος μου είναι ωραία φάση και το αποτέλεσμα σε κάνει να εκτιμήσεις την καλή εικόνα, είτε είναι τηλεόραση είτε μόνιτορ είτε πανι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #35
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Οι καλές τηλεοράσεις έχουν εγκατεστημένο software για καλιμπράρισμα και σου λένε αγόρασε μόνο το hardware που είχα δει οτι δεν είναι πολύ ακριβό (50-100 ευρώ).
    Αν έχεις apple tv κολλάς το iphone στην τηλεόραση και την καλιμπράρει.
    Πάντως συμφωνώ με το φίλο bluechris οτι είναι σημαντικό το καλιμπράρισμα.

  6. #36
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας για τροφοδοτικό.
    Λες ε;
    Άντε βγάλε άκρη... Θεωρητικά λοιπόν κάποιος πυκνωτής έχει αρχίσει να χαιρετάει. Και επίσης πάλι θεωρητικά με άνοιγμα και αντικατάσταση του πυκνωτή θα είμαι ΟΚ..
    Αλλά αν την πας σε μάστορα σώθηκες. Οι περισσότεροι σου φτιάχνουν το ένα και σου χαλάνε το άλλο μέχρι να βαρεθείς και να τους πεις "κράτα τη θα πάρω άλλη", οπότε και τη φτιάχνουν με κόστος υλικών €1 και την πουλάνε μεταχειρισμένη...
    Να την κουβαλήσω στη δουλειά που υπάρχει σταθμός συγκόλησης δεν παίζει επίσης, 46άρα τηλεόραση..
    Οπότε αν φτάσει η ώρα, οι επιλογές είναι είτε στη Samsung (αν υποθέσουμε ότι είναι αξιόπιστη), είτε αν ξέρει κανείς από δω μέσα καναν αξιόπιστο μάστορα..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  7. #37
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ε;
    Άντε βγάλε άκρη... Θεωρητικά λοιπόν κάποιος πυκνωτής έχει αρχίσει να χαιρετάει. Και επίσης πάλι θεωρητικά με άνοιγμα και αντικατάσταση του πυκνωτή θα είμαι ΟΚ..
    Αλλά αν την πας σε μάστορα σώθηκες. Οι περισσότεροι σου φτιάχνουν το ένα και σου χαλάνε το άλλο μέχρι να βαρεθείς και να τους πεις "κράτα τη θα πάρω άλλη", οπότε και τη φτιάχνουν με κόστος υλικών €1 και την πουλάνε μεταχειρισμένη...
    Να την κουβαλήσω στη δουλειά που υπάρχει σταθμός συγκόλησης δεν παίζει επίσης, 46άρα τηλεόραση..
    Οπότε αν φτάσει η ώρα, οι επιλογές είναι είτε στη Samsung (αν υποθέσουμε ότι είναι αξιόπιστη), είτε αν ξέρει κανείς από δω μέσα καναν αξιόπιστο μάστορα..
    Ξέρω έναν Νότια προάστια όμως. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς όμως. Του πάω συνήθως κάτι παλιά deck κασέτας, ενισχυτές ήχου που έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Με ένα 30άρι μου τα φτιάχνει. Μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος. Άλλοι ζητάνε 100άρια και πάνε ψάχνοντας και ζητάνε και επίσκεψη και μηδέν να είναι το αποτέλεσμα. Αν κάτι δεν φτιάχνεται δεν μου παίρνει λεφτά. Τώρα σκέπτομαι να του πάω ένα UPS που δεν φορτίζει την μπαταρία ή φορτίζει όποτε θέλει. Επειδή είναι APC (από αυτά ου αλλάζουν εύκολα οι μπαταρίες) αλλιώς θα το φουντάριζα. Κάποιος πυκνωτής πρέπει να είναι. Είδα για το παρόμοιο πρόβλημα στο forum της APC

  8. #38
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω έναν Νότια προάστια όμως. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς όμως. Του πάω συνήθως κάτι παλιά deck κασέτας, ενισχυτές ήχου που έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Με ένα 30άρι μου τα φτιάχνει. Μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος. Άλλοι ζητάνε 100άρια και πάνε ψάχνοντας και ζητάνε και επίσκεψη και μηδέν να είναι το αποτέλεσμα. Αν κάτι δεν φτιάχνεται δεν μου παίρνει λεφτά. Τώρα σκέπτομαι να του πάω ένα UPS που δεν φορτίζει την μπαταρία ή φορτίζει όποτε θέλει. Επειδή είναι APC (από αυτά ου αλλάζουν εύκολα οι μπαταρίες) αλλιώς θα το φουντάριζα. Κάποιος πυκνωτής πρέπει να είναι. Είδα για το παρόμοιο πρόβλημα στο forum της APC
    Thanks!
    Ενδεχομένως να σου ζητήσω περισσότερες πληροφορίες όταν έρθει η μαύρη ώρα (τον τελευταίο 1 και κάτι χρόνο μου έχουν χαλάσει, πλυντήριο, πλυντήριο πιάτων και ψυγείο... αίμα μ' έχει πάει. Αν τα κλάσει και η τηλεόραση δέσαμε..)
    Γιατί όμως λες ότι δεν αξίζει τον κόπο;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #39
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Για λευκές συσκευές πας σε άλλου είδους επισκευές. Για τηλεοράσεις και ηλεκτρονικά είναι άλλοι τεχνικοί.
    Όποτε θες στείλε pm

  10. #40
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για λευκές συσκευές πας σε άλλου είδους επισκευές. Για τηλεοράσεις και ηλεκτρονικά είναι άλλοι τεχνικοί.
    Όποτε θες στείλε pm
    Ναι βρε το ξέρω, απλά ανέφερα τα υπόλοιπα με την έννοια ότι έχω ξεσκιστεί να πληρώνω τους τελευταίους μήνες.. και αυτά δεν φτιάχνονταν πια, χρειάστηκαν καινούρια
    θα σου στείλω αν/όταν είναι θενκς!
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  11. #41
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Καλό είναι να αλλάξω την τηλεόραση μου του 2007 μιας και έρχεται η μαύρη Παρασκευή και βρω κάτι σε έκπτωση.

    Με απασχολούν 3 σημεία
    Το πάνελ. Αυτή την στιγμή οι δύο καλύτερες τεχνολογίες είναι oled και qdoled. (Χαλιά τα έχουν κάνει με τις ορολογίες). Με προβληματίζει το burn in αλλά από την άλλη η qdoled φαίνεται πολύ ακριβή. Μετά από αυτές ποια είναι η επόμενη καλύτερη τεχνολογία; mini led με τα πολλά dimming zones?

    Το λειτουργικό σύστημα. Προτιμώ Android TV και θα ήθελα να μπορώ να εγκαταστήσω Kodi και άλλες εφαρμογές. Λίγες εταιρείες δίνουν καθαρό Android TV και αναρωτιέμαι αν υποστηρίζετε γενικά το Kodi. Πόσο διαφορετικά είναι τα λειτουργικά της Samsung, lg, hisense, TCL? Επίσης με προβληματίζει το hardware και με τί άνεση τρέχει. Δεν ξέρω πως το βρίσκεις αυτό στα διάφορα σάιτ. Δεν υπάρχει ακριβώς στάνταρ στο soc.

    Ο ήχος. Τίποτα το ιδιαίτερο αλλά θα ήθελα να μην αγοράσω soundbar. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις γενικά.

    Μια άλλη παρατήρηση είναι ότι κάποιες εταιρείες έχουν διαφορετικα spec στο ίδιο μοντέλο μεταξύ Αμερικής και Ευρώπης. Παράδειγμα η hisense. Σε ποιο βαθμό ισχύει αυτό;

    Γενικά hisense και tcl που είναι φθηνές αξίζουν;

  12. #42
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τουλάχιστον για το κομμάτι του ήχου, νομίζω πως καμία τηλεόραση σε νορμαλ σχετικά τιμή δεν έχει να προσφέρει κάτι.
    Είναι ένας από τους λόγους που συντηρώ με νύχια και με δόντια το πανάρχαιο popcornhour c-200 για mediaplayer, μιας και έχει RCA και το έχω συνδέσει με τον ενισχυτή.
    Βέβαια με τους νέους ενισχυτές (εμένα είναι 25 χρόνων) με hdmi in από τηλεοράσεις κλπ το λύνεις πιο εύκολα αυτό, με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχεις τέτοιον..
    Προσωπικά για τηλεοράσεις "σαλονιού" είμαι υπέρ των "μεγάλων" κατασκευαστών. Για μια μικρή σχετικά, για μια κρεββατοκάμαρα π.χ. τότε θα πήγαινα σε φτηνότερη λύση.
    Φυσικά οι smart έχουν και το θέμα της υποστήριξης, γιατί αν δεν γίνουν τα απαραίτητα updates μπορεί να φτάσεις σε κάποιο σημείο που δεν θα δουλεύουν οι εφαρμογές
    Από αυτή την άποψη ίσως αυτές που έχουν android να έχουν ένα μικρό πλεονέκτημα, αν και οι μεγάλοι κατασκευαστές πλέον παρέχουν καλύτερη υποστήριξη στο software απ' ότι παλιότερα.
    Επιπλέον κάποιες επαφές που είχα στο παρελθόν με TV που είχε android δεν ήταν και πολύ θετικές. Παρατηρούσα κάποιες καθυστερήσεις. Τώρα μπορεί να έχουν φτιάξει αυτά τα θεματάκια, βέβαια
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  13. #43
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιος ανέφερε πριν το filmmaker dispplay mode.
    Το έχει η LG μου που ειναι της κατηγορίας του 500ρικου (4).
    Η αλήθεια είναι ό,τι και να έβαλα σε αυτό (Νetflix, Disney+) φαίνονται σκοτεινά, ακόμα και με κλειστά φώτα.
    Λογικά δεν θέλει κάποια ρύθμιση. τι κάνω λάθος; Ή είναι για συγκεκριμένα πρότυπα ταινιών;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #44
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να αλλάξω την τηλεόραση μου του 2007 μιας και έρχεται η μαύρη Παρασκευή και βρω κάτι σε έκπτωση.

    Με απασχολούν 3 σημεία
    Το πάνελ. Αυτή την στιγμή οι δύο καλύτερες τεχνολογίες είναι oled και qdoled. (Χαλιά τα έχουν κάνει με τις ορολογίες). Με προβληματίζει το burn in αλλά από την άλλη η qdoled φαίνεται πολύ ακριβή. Μετά από αυτές ποια είναι η επόμενη καλύτερη τεχνολογία; mini led με τα πολλά dimming zones?

    Το λειτουργικό σύστημα. Προτιμώ Android TV και θα ήθελα να μπορώ να εγκαταστήσω Kodi και άλλες εφαρμογές. Λίγες εταιρείες δίνουν καθαρό Android TV και αναρωτιέμαι αν υποστηρίζετε γενικά το Kodi. Πόσο διαφορετικά είναι τα λειτουργικά της Samsung, lg, hisense, TCL? Επίσης με προβληματίζει το hardware και με τί άνεση τρέχει. Δεν ξέρω πως το βρίσκεις αυτό στα διάφορα σάιτ. Δεν υπάρχει ακριβώς στάνταρ στο soc.

    Ο ήχος. Τίποτα το ιδιαίτερο αλλά θα ήθελα να μην αγοράσω soundbar. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις γενικά.

    Μια άλλη παρατήρηση είναι ότι κάποιες εταιρείες έχουν διαφορετικα spec στο ίδιο μοντέλο μεταξύ Αμερικής και Ευρώπης. Παράδειγμα η hisense. Σε ποιο βαθμό ισχύει αυτό;

    Γενικά hisense και tcl που είναι φθηνές αξίζουν;
    Το λοιπόν... Ο πρώτος παράγοντας θα έχει να κάνει με το ποιοι τη χρησιμοποιούν και το πόσο εξοικειωμένοι θα είναι με την τεχνολογία. Μπορεί για κάποιους να είναι βολικό το να είναι Android TV, αλλά εγώ θα σου πω για μεγάλους ή για μη εξοικειωμένους πως ίσως να είναι μανίκι. Η δική μου εμπειρία επίσης με αυτά που έχω διαβάσει είναι πως με android tv δεν έχεις την αμεσότητα που είχες τα παλιά τα χρόνια με τις ακαριαίες εντολές κτλ.

    Με βάση τα παραπάνω διάλεξα προσωπικά ακόμη πιο εύκολα το να πάω στην LG. Εκεί μπλέκεις με το webos. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με μια F&U που πήρε συγγενικό πρόσωπο και είχε android tv.

    Από εκεί και πέρα, έχω ακούσει κάτι τσατσιές στις tcl πως μπορείς να φορτώσεις λειτουργικό, δηλαδή εάν ξεπεραστεί και δεν το παίρνει επίσημα να μπορείς να βάλεις εσύ το νεότερο.

    Στο θέμα ήχου είναι όλα υποκειμενικά. Εγώ στην oled που πήρα μου δίνει dolby ήχο, έστω και με τα ηχεία που έχει. Εμένα μου φτάνει. Άλλοι θέλουν παραπάνω.

    Τέλος, για μένα καλό είναι να πάρεις αυτό που σε ευχαριστεί. Όσον αφορά λειτουργικά, στη χειρότερη παίρνεις ένα tv box, και όσον αφορά στον ήχο αν θέλεις επενδύεις σε κάτι δικό σου.

  15. #45
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λοιπόν... Ο πρώτος παράγοντας θα έχει να κάνει με το ποιοι τη χρησιμοποιούν και το πόσο εξοικειωμένοι θα είναι με την τεχνολογία. Μπορεί για κάποιους να είναι βολικό το να είναι Android TV, αλλά εγώ θα σου πω για μεγάλους ή για μη εξοικειωμένους πως ίσως να είναι μανίκι. Η δική μου εμπειρία επίσης με αυτά που έχω διαβάσει είναι πως με android tv δεν έχεις την αμεσότητα που είχες τα παλιά τα χρόνια με τις ακαριαίες εντολές κτλ.

    Με βάση τα παραπάνω διάλεξα προσωπικά ακόμη πιο εύκολα το να πάω στην LG. Εκεί μπλέκεις με το webos. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με μια F&U που πήρε συγγενικό πρόσωπο και είχε android tv.

    Από εκεί και πέρα, έχω ακούσει κάτι τσατσιές στις tcl πως μπορείς να φορτώσεις λειτουργικό, δηλαδή εάν ξεπεραστεί και δεν το παίρνει επίσημα να μπορείς να βάλεις εσύ το νεότερο.

    Στο θέμα ήχου είναι όλα υποκειμενικά. Εγώ στην oled που πήρα μου δίνει dolby ήχο, έστω και με τα ηχεία που έχει. Εμένα μου φτάνει. Άλλοι θέλουν παραπάνω.

    Τέλος, για μένα καλό είναι να πάρεις αυτό που σε ευχαριστεί. Όσον αφορά λειτουργικά, στη χειρότερη παίρνεις ένα tv box, και όσον αφορά στον ήχο αν θέλεις επενδύεις σε κάτι δικό σου.
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Παίρνεις την τηλεόραση που σου αρέσει, όχι για το λειτουργικό. Ποτέ δε θα φτάσει τις δυνατότητες που θα δίνει ένα tv box.
    Ακόμα θυμάμαι κόσμο που κλαιγόταν γιατί είχαν τηλεόραση ενός χρόνου, το Netflix άλλαξε κάποια πράγματα σε μενού και υποτίτλους και δεν πήρε αναβάθμιση το app της TV και μετά έψαχναν να την αλλάξουν για αυτόν τον λόγο.
    Χωριστά βάζεις ένα μποξ και τέλος τα θέματα με το αν παίρνει Disney+, Kodi, αν θες να βάλεις VPN κλπ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 3 από 30 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας