Σελ. 6 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 442
  1. #76
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Blue Chris respect
    συμφωνώ, κερνάει γνώση

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #77
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με το να κάνετε copy paste τα White Balance settings αλλουνού κάνετε μια τρύπα στο νερό.
    Ρυθμίστε σωστά τα 5 βασικά settings (3 πλέον, γιατί συνήθως τα color & tint είναι από μαμάς ολόσωστα) και από εκεί και πέρα, αν θέλετε να βλέπετε τα πάντα σωστά και να αποδώσει τα μέγιστα η τηλεόραση/προβολέας σας, καλείτε ειδικό (ISF Calibrator).
    Δεν γίνονται δίχως όργανα της προκοπής ρυθμίσεις, και ούτε τα colorimeter της πλάκας κάνουν σωστή δουλειά στα RGBW panels δίχως profiling με spectroradiometer. Και πάλι έπειτα, δεν είναι το ίδιο ακριβή, αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς.

    Κατεβάστε black clipping/pluge & white clipping/pluge patterns, και ένα overscan/sharpness pattern και ρυθμίστε σωστά τα Brightness (Black Level), Contrast (White Level) και Sharpening (ιδανικά στο 0 της συσκευής σας, το 0 σε κάποιες μπορεί να είναι το νούμερο 20, σε άλλες το 50, αν δεν μπορείτε να το εντοπίσετε θα το βρείτε σε site τύπου rtings) και αν έχετε όρεξη (και η TV σας RGB Mode) checkάρετε και τα Color & Tint με ένα Color Bars pattern.

    Έχω 3 ίδιες LG C1, από την ίδια φουρνιά, παραδίπλα serial numbers.
    Οι ρυθμίσεις που θέλουν για να παίξουν σωστά στο White Balance και στο Color Management διαφέρουν τα μάλα μεταξύ τους.
    Είναι όλα αυτά τα factors που κάνουν την μια να διαφέρει από την άλλη, από διαφορές στην συμπεριφορά του panel, μέχρι και τα tolerances κάθε πυκνωτή, πηνίου, αντίστασης που βάλε βάλε θα κάνουν ένα ποσοστό και αυτά.

    - - - Updated - - -

    Επίσης το Grayscale με το μάτι είναι a big no no.
    Δεν έχει το μάτι μας τέτοια ακρίβεια.
    Αλλά και να είχε (που δεν!), δεν έχουμε αντίληψη του που πάει η φωτεινότητα στο εκάστοτε IRE που πειράζουμε. Μπορείς να δεις διαφορά στην χροιά, να φέρεις σχετικά κοντά την ισορροπία RGB, αλλά το που θα βρίσκονται όσον αφορά την φωτεινότητα, απλά δεν.

    Όταν δίνετε 1000+ ευρώ για μια τηλεόραση, κάντε τον κόπο, δώστε 100-150€ σε έναν έμπειρο επαγγελματία να σας την ρυθμίσει έστω πλήρως σε SDR για νύχτα και απλό 2pt grayscale για το HDR.

    Για όνομα του Θεού.

  3. #78
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το να κάνετε copy paste τα White Balance settings αλλουνού κάνετε μια τρύπα στο νερό.
    Ρυθμίστε σωστά τα 5 βασικά settings (3 πλέον, γιατί συνήθως τα color & tint είναι από μαμάς ολόσωστα) και από εκεί και πέρα, αν θέλετε να βλέπετε τα πάντα σωστά και να αποδώσει τα μέγιστα η τηλεόραση/προβολέας σας, καλείτε ειδικό (ISF Calibrator).
    Δεν γίνονται δίχως όργανα της προκοπής ρυθμίσεις, και ούτε τα colorimeter της πλάκας κάνουν σωστή δουλειά στα RGBW panels δίχως profiling με spectroradiometer. Και πάλι έπειτα, δεν είναι το ίδιο ακριβή, αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς.

    Κατεβάστε black clipping/pluge & white clipping/pluge patterns, και ένα overscan/sharpness pattern και ρυθμίστε σωστά τα Brightness (Black Level), Contrast (White Level) και Sharpening (ιδανικά στο 0 της συσκευής σας, το 0 σε κάποιες μπορεί να είναι το νούμερο 20, σε άλλες το 50, αν δεν μπορείτε να το εντοπίσετε θα το βρείτε σε site τύπου rtings) και αν έχετε όρεξη (και η TV σας RGB Mode) checkάρετε και τα Color & Tint με ένα Color Bars pattern.

    Έχω 3 ίδιες LG C1, από την ίδια φουρνιά, παραδίπλα serial numbers.
    Οι ρυθμίσεις που θέλουν για να παίξουν σωστά στο White Balance και στο Color Management διαφέρουν τα μάλα μεταξύ τους.
    Είναι όλα αυτά τα factors που κάνουν την μια να διαφέρει από την άλλη, από διαφορές στην συμπεριφορά του panel, μέχρι και τα tolerances κάθε πυκνωτή, πηνίου, αντίστασης που βάλε βάλε θα κάνουν ένα ποσοστό και αυτά.
    Συμφωνώ για αυτό τον πήγα με το μάτι σε 2pt μόνο και του είπα ξέχνα το 20pt του RTrings.

    Επίσης το bluray της Spears & Munsil είναι καλό, έχω το παλιό εγώ χωρίς HDR
    http://spearsandmunsil.com/
    https://www.amazon.de/Spears-Munsil-.../dp/B07Q2KBDKV

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν δίνετε 1000+ ευρώ για μια τηλεόραση, κάντε τον κόπο, δώστε 100-150€ σε έναν έμπειρο επαγγελματία να σας την ρυθμίσει έστω πλήρως σε SDR για νύχτα και απλό 2pt grayscale για το HDR.
    +1 και από εμένα...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #79
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έτσι είμαι παντού...

    Εδώ οι ρυθμίσεις από RTRings για την 7300 που έχει ελάχιστες διαφορές με τη δικιά σου.
    Τώρα το κουμπί της Αλέξαινας είναι δυστυχώς αυτό που έλεγα ποιο πίσω, το White Balance. Αν δεις στο RTRings το πειράζουν πολύ οπότε μην ακουμπήσεις το 20pt αλλά θα πειράξουμε με το μάτι το 2pt. Αυτό επηρεάζει το χαμηλά και ψηλά σε 2 μόνο σημεία το grayscale balance.

    Αφού λοιπόν στο Expert1 βάλεις όλες τις παραπάνω ρυθμίσεις... πάμε τώρα στο White Balance 2pt

    1oς τρόπος με HCFR free
    Κατέβασε το HCFR, βάλτο σε ένα λαπτοπ ή σε ένα PC με nvidia ή intel κάρτα (παλιά γκρίνιαζαν για την AMD και δεν ξέρω αν είναι ΟΚ πια).

    Στο HCFR αφού τρέξει
    1. New
    2. Generator Automatic
    3. Sensor , simulated sensor (εκτός αν έχεις κάποιο όργανο)
    4. Finish και Ok

    Μετά πας
    Measures---> Parameters και αλλάζεις το Number of grayscale levels σε 20
    Μετά
    Measures---> Generator---> Configure στο Tab display
    APL
    Εδώ διαλέγεις την TV στο target Screen. (Ξέχασα να πω πως η οθόνη της TV θα είναι σαν 2η, όχι screen mirror κλπ ή μόνη της η TV)
    Επίσης διαλέγεις στην ίδια καρτέλα στο Display Mode το Floating window και ΟΚ

    Πατάς F2 (measure grayscale δλδ), σου βγάζει ένα popup , πατάς yes και εμφανίζεται ένα νέο μικρό window. Αυτό θα κάνει ένα εικονικό και καλά scan (δεν έχουμε όργανο). Το παραθυράκι το παίρνεις και το μεταφέρεις στην TV και το κάνεις full screen.

    Τώρα το προηγούμενο εικονικό scan έβγαλε επάνω κάτι αποτελέσματα από το 0 μέχρι το 100 ανα 5.

    Αν κάνεις κλικ στο 30 πχ, η TV σου θα δείξει 30% gray.

    Εδώ λοιπόν με την Famous Method Of the Eye, δεν θέλουμε τα εξής, όπου και να πατάμε θέλουμε το γκρι να είναι γκρι... ούτε να κοκκινίζει, ούτε να πρασινίζει κλπ. Είμαι δουλειά και δεν θυμάμαι αλλά στο low πχ πάτα το 30 στο HCFR και κοίτα την εικόνα και δράσε ανάλογα. Αν πρασινίζει , κατεβάζεις το green κοκ. Όχι υπερβολές, μέχρι 5-6 μονάδες, όχι παραπάνω.
    Αντίστοιχα μετά αν είσαι ευχαριστημένος με το 10-20-30-40 .. πάμε στο high.. εδώ κοιτώντας το 80 στην τηλεόραση πάλι προσπαθείς να μην έχεις κάποια απόχρωση... κάνεις πάλι πείραγμα και μετά πας πάλι πίσω στο LOW και στο 30 και κοιτάς πόσο επηρέασε το ένα με το άλλο.
    Θα σου πάρει λίγη ώρα αλλά ο απώτερος 1ος σκοπός μας είναι όπως είπα το γκρι μας να είναι γκρι. Υπόψην πως λόγο D65, η εικόνα είναι ζεστή.. όχι κόκκινη αλλά ζεστή.
    Πάμε τώρα στο επόμενο στάδιο...που είναι η φωτεινότητα που ήταν και το βασικό σου πρόβλημα.

    Πας τώρα στο Advanced ---> Target ----> Gradients & masks και διαλέγεις το Neutral Gradient.
    Εκεί τώρα πρέπει να έχεις μια εικόνα με μαύρη την αριστερή τελείως μπάρα... να φαίνεται να μην φαίνεται η προτελευταία αριστερά και το ντεγκραντέ από πάνω που είναι και το κουμπί της υπόθεσης να είναι γλυκό και ωραίο. Να μην έχει σκαλοπάτια και πηδήματα πάνω του.

    το παραπάνω είναι με το HCFR που εμένα προσωπικά με βολεύει... τώρα υπάρχει και 2ο τρόπος. Να κατεβάσεις όλα αυτά τα patterns και να τα βάλεις σε ένα USB που το κουμπώνεις στην TV ή να κάνεις ένα DVD που το βάζεις στο βασικό σου Bluray/DVD player που έχεις. (όχι xbox, playstation)

    Τα patterns είναι εδώ
    https://www.avsforum.com/threads/avs...ration.948496/

    Εδώ πατάς play στο pattern που θες και ρυθμίζεις αντίστοιχα με τον τρόπο που περιγράφω ποιο πάνω.

    Ας ξεκινήσουμε έτσι και βλέπουμε τι παραπάνω μπορείς να κάνεις μετά

    Υ.Γ. Προσοχή, στην κάρτα γραφικών είτε nvidia είτε intel αν έχεις εκεί Limited range (δηλαδή η κάρτα στέλνει στην TV 16-235), στο HCFR πρέπει να δηλώσεις στο Measures---> Generator---> Configure στο Tab display , GDI Options 0-255
    Έδωσες πόνο μεγάλε και το εκτιμώ που ασχολήθηκες τόσο με το θέμα αυτό.
    Αν βρω χρόνο να κάνω όλα αυτά θα το προχωρήσω.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #80
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Κάποτε ασχολιόμουν και εγώ έτσι. Στο τέλος δεν παρακολουθούσα ταινία. Να ξανά η σκηνή, να το μαύρο, να το γκρι, να το πέπλο στην εικόνα. Άσε και με τον ήχο.
    Τώρα τα προσπερνάω όλα αυτά και απλά προσπαθώ να απολαύσω.

    Αυτό που παρατήρησα λίγο στο Netflix σήμερα και το είπα και παραπάνω είναι ενώ το μενού ρυθμίσεων της τηλεόρασης ανοίγει δεν γίνεται κατά την διάρκεια αναπαραγωγής ενός προγράμματος από το Netflix να αλλάξουν οι ρυθμίσεις.
    Δεν ξέρω αν πάρει τις ρυθμίσεις το Netflix αν το κάνω πριν ανοίξω την εφαρμογή. Θα το δοκιμάσω Σαββατοκύριακο.
    Δηλαδή βλέπω μια ταινία και είναι πολύ φωτεινή. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκεί η την ώρα να μεταβάλλω έστω το contrast. Σε ακριβή τηλεόραση δεν χρειάστηκε αφού δεν με ενόχλησε ποτέ αλλά σε πιο φθηνή με ενόχλησε το μαύρο που έβγαινε γκρι αλλά δεν ασχολήθηκα πιο πέρα

  6. #81
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κρις είσαι γκουρού!


  7. #82
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε ασχολιόμουν και εγώ έτσι. Στο τέλος δεν παρακολουθούσα ταινία. Να ξανά η σκηνή, να το μαύρο, να το γκρι, να το πέπλο στην εικόνα. Άσε και με τον ήχο.
    Τώρα τα προσπερνάω όλα αυτά και απλά προσπαθώ να απολαύσω.

    Αυτό που παρατήρησα λίγο στο Netflix σήμερα και το είπα και παραπάνω είναι ενώ το μενού ρυθμίσεων της τηλεόρασης ανοίγει δεν γίνεται κατά την διάρκεια αναπαραγωγής ενός προγράμματος από το Netflix να αλλάξουν οι ρυθμίσεις.
    Δεν ξέρω αν πάρει τις ρυθμίσεις το Netflix αν το κάνω πριν ανοίξω την εφαρμογή. Θα το δοκιμάσω Σαββατοκύριακο.
    Δηλαδή βλέπω μια ταινία και είναι πολύ φωτεινή. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκεί η την ώρα να μεταβάλλω έστω το contrast. Σε ακριβή τηλεόραση δεν χρειάστηκε αφού δεν με ενόχλησε ποτέ αλλά σε πιο φθηνή με ενόχλησε το μαύρο που έβγαινε γκρι αλλά δεν ασχολήθηκα πιο πέρα
    Ποια tv έχεις? Το Netflix σε κάποια λειτουργικά τηλεοράσεων το κάνει αυτό. Συνήθως όλες οι εφαρμογές έχουν το ίδιο καλιμπραρισμα αν θες να αλλάξεις κάτι οπότε τρέξε κάτι άλλο, άλλαξε τη ρύθμιση και δες μετά στο Netflix αν πέρασε.
    Συνήθως οι ρυθμίσεις είναι μοναδικές για
    Tv (free to air)
    Apps
    Ξεχωριστά όλα τα input

  8. #83
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια tv έχεις? Το Netflix σε κάποια λειτουργικά τηλεοράσεων το κάνει αυτό. Συνήθως όλες οι εφαρμογές έχουν το ίδιο καλιμπραρισμα αν θες να αλλάξεις κάτι οπότε τρέξε κάτι άλλο, άλλαξε τη ρύθμιση και δες μετά στο Netflix αν πέρασε.
    Συνήθως οι ρυθμίσεις είναι μοναδικές για
    Tv (free to air)
    Apps
    Ξεχωριστά όλα τα input
    Το θέμα είναι να μπορώ να το κάνω σε συγκεκριμένη ταινία. Αν το κάνω πιο πριν ίσως να μην έχει νόημα. Δεν με έχει απασχολήσει όμως.

  9. #84
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να μπορώ να το κάνω σε συγκεκριμένη ταινία. Αν το κάνω πιο πριν ίσως να μην έχει νόημα. Δεν με έχει απασχολήσει όμως.
    Aν νοιώθεις κάτι πολύ στραβό δύσκολα να φταίει η ταινία. Κατέβασέ την και βάλτην να παίξει με άλλο τρόπο στην τηλεόραση να καλύψουμε πως δεν είναι βλακεία του Netflix (πράγμα απίθανο που δεν έχει συμβεί ποτέ).
    Από εκεί και πέρα, η σκάλα του γκρίζου όπως περιέγραψα στο ποστ για το καλιμπράρισμα, είναι το ποιο σημαντικό πράγμα, μετά ακολουθεί το χρώμα κλπ να δείτε πως καίγεται η εικόνα και χάνει γράψιμο.. Προσοχή και στα Sharpness επίσης..
    To Netflix έχει calibration charts
    https://www.netflix.com/title/80018499

    Ψάξε ποιο εκεί μέσα δείχνει την σκάλα του γκρίζου όπου εκεί θα παίξεις με Brightness, Back Light και Contrast για να βρεις το ιδανικότερο. Θέλουμε όπως είπα το 100% Black να είναι Black και το αμέσως επόμενο στάδιο να φαίνεται δεν φαίνεται ελάχιστα. Αντίστοιχα και από την άλλη άκρη στο λευκό.

    Κάτι σημαντικό, παπάτζες του στυλ "Dynamic Contrast" και λοιπές παπάτζες τις έχουμε πάντα OFFFFFFFF γιατί καταστρέφουν την εικόνα. Αν εμφανίσετε τη σκάλα του γκρίζου στην TV σας και ενεργοποιήστε αυτά τα καλούδια, θα δείτε την καταστροφή πρώτα στη σκάλα και μετά αν θέλετε παγώστε την εικόνα σε μια ταινία που έχει κάποιο πρόσωπο σε μεγάλο μέγεθος κλπ..

    Γενικά τα εξής πρέπει να είναι off

    LG

    1. Eco ή Energy Saving
    2. Motion Eye Care
    3. Dynamic Contrast (Μόνο σε HDR υπό συνθήκες αν θέλουμε ποιο φωτεινή εικόνα ON αλλά και πάλι είναι υπερβολή)
    4. Dynamic Tone Mapping (Μόνο σε HDR υπό συνθήκες αν θέλουμε ποιο φωτεινή εικόνα ON αλλά και πάλι είναι υπερβολή)
    5. Super Resolution (να πω την αλήθεια είτε ΟΝ δεν το έχω δει ποτέ να προσφέρει κάτι)
    6. Noise Reduction
    7. Smooth Gradation

    Sony
    1. Black Adjust
    2. Advanced Contrast Enhancer
    3. Reality Creation (εκτός αν βλέπουμε πολύ χάλι υλικό όπως παλιά βίντεο κάτω από 720p)
    4. Random Noise Reduction
    5. Digital Noise Reduction
    6. Smooth Gradation
    7. Power Saving
    8. Auto Picture Mode
    9. Light Sensor

    Πράγματα που έχουμε ΟΝ

    LG
    1. Real Cinema (αυτό εξαφανίζει το Judder στις 24p ταινίες)
    2. TruMotion (το βάζουμε στο User Selection και έχουμε το 1ο slidder στο 0 και το 2ο στο 10)

    Sony
    1. CineMotion (το βάζουμε στο HIGH)
    2. Motionflow σε Custom και βάζουμε το Smoothness και το Clearness στο ελάχιστο.


    Eγώ γενικά έχω εμπειρία από LG Oled/LCD, Sony Oled/LCD και πρόσφατα μια κοπέλα στη δουλειά την έβαλα κα πήρε μια Phillips Ambilight LCD που μου άρεσε γενικά και περιμένω να βαρέσει πάνω από 100 ώρες για να πάω να δοκιμάσω καλιμπράρισμα οπότε θα έχω άποψη και από εκεί. Δυστυχώς με Samsung δεν έχω καμία εμπειρία γιατί τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι γιατί η Samsung για να δείξει εντυπωσιακή εικόνα κάνει τα δικά της και έρχονται δύσκολα...απλά δεν έκατσε κιόλας να έχω τέτοια στο σπίτι να την παλέψω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #85
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ρε Chris, εχω απορία τώρα για τη δίκη μου τηλεόραση. Είχα πάρει ένα μπούσουλα με τους rthings, αλλά επειδή πιστεύω πως κάθε χώρος είναι διαφορετικός, κάποια πράγματα δεν τα ακολούθησα πίστα. Εκτός από εκεί έχεις πουθενά άλλου που βλέπεις ρυθμίσεις; Εχω μια lg oled c1

  11. #86
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Chris, εχω απορία τώρα για τη δίκη μου τηλεόραση. Είχα πάρει ένα μπούσουλα με τους rthings, αλλά επειδή πιστεύω πως κάθε χώρος είναι διαφορετικός, κάποια πράγματα δεν τα ακολούθησα πίστα. Εκτός από εκεί έχεις πουθενά άλλου που βλέπεις ρυθμίσεις; Εχω μια lg oled c1
    Έχω κάνει txt αρχεία στο Desktop από τα Settings που έχω βρει στο AVSForums, κυρίως οπότε τα έχω σαν βάση και κυνηγάω τον άγιο D-Nice και αντιγράφω ότι λέει και βλέπω και τον Vincent Teoh του HDTVTest

    LG C1
    Spoiler:

    Recommended settings post break in

    Disable eco settings, and recommend disable AI settings (will have to multiple times for different kinds of content and sources)

    SDR Bright Room / TV Settings

    ISF Expert Bright

    OLED Brightness - 60-100
    Contrast 85
    Screen Brightness 50
    Dynamic Contrast off
    Peak Brightness off (will harm color accuracy)
    Gamma 2.2
    Black Level auto
    Motion Eye Care off

    Color Depth 50
    Tint 0
    Color Gamut Auto Detect
    Fine Tune off
    White Balance Warm 50

    Sharpness 0
    Super Resolution off
    Noise Reduction off
    MPEG Noise Reduction off
    Smooth Gradation off or low
    Cinema Screen on or personal preference
    TruMotion Off or personal preference


    SDR Dark Room / Movie Settings

    ISF Expert Dark

    OLED Brightness 35-55
    Contrast 85
    Screen Brightness 50
    Dynamic Contrast off
    Peak Brightness off
    Gamma BT.1886
    Black Level auto
    Motion Eye Care off

    Color Depth 50
    Tint 0
    Color Gamut Auto Detect
    Fine Tune off
    White Balance Warm 50

    Sharpness 0
    Super Resolution off
    Noise Reduction off
    MPEG Noise Reduction off
    Smooth Gradation off or low
    Cinema Screen on or personal preference
    TruMotion Off or personal preference


    SDR Game Settings

    Game Optimizer mode

    OLED Brightness 100
    Contrast 85-97 (doesn't clip white, clips some color but needed for brightness)
    Screen Brightness 50-52
    Dynamic Contrast off
    Peak Brightness off
    Gamma 2.2
    Black Level auto
    Motion Eye Care off

    Color Depth 55 (helps the appearance of some loss of color having contrast turned up)
    Tint 0
    Color Gamut Auto Detect
    Fine Tune off
    White Balance Warm 50

    Sharpness 0
    Super Resolution off
    Noise Reduction off
    MPEG Noise Reduction off
    Smooth Gradation off
    Cinema Screen off
    TruMotion Off


    HDR10 TV / Movie Settings

    Cinema Home and Cinema are the same when they have the same settings

    OLED Brightness 100
    Contrast 100
    Screen Brightness 50
    Dynamic Contrast off
    HDR Tone Mapping off (on if you want brighter mid range and near black, not accurate)
    Peak Brightness High
    Gamma 2.2 (greyed out)
    Black Level auto
    Motion Eye Care off

    Color Depth 50
    Tint 0
    Color Gamut Auto Detect
    Fine Tune off
    White Balance Warm 50

    Sharpness 0
    Super Resolution off
    Noise Reduction off
    MPEG Noise Reduction off
    Smooth Gradation off or low
    Cinema Screen on or personal preference
    TruMotion Off or personal preference


    HDR10 Game Settings

    Game Optimizer

    OLED Brightness 100
    Contrast 100
    Screen Brightness 50
    Dynamic Contrast off
    HDR Tone Mapping HGiG
    Peak Brightness High
    Gamma 2.2 (greyed out)
    Black Level auto
    Motion Eye Care off

    Color Depth 55
    Tint 0
    Color Gamut Auto Detect
    Fine Tune off
    White Balance Warm 50

    Sharpness 0
    Super Resolution off
    Noise Reduction off
    MPEG Noise Reduction off
    Smooth Gradation off
    Cinema Screen off
    TruMotion Off


    Dolby Vision TV / Movie Settings

    Cinema (accurate) Cinema Home (similar to having dynamic tone mapping on)

    OLED Brightness 100
    Contrast 100
    Screen Brightness 50
    Dynamic Contrast off
    Peak Brightness High
    Gamma 2.2 (greyed out)
    Black Level auto
    Motion Eye Care off

    Color Depth 50
    Tint 0
    Color Gamut Native (greyed out)
    Fine Tune off
    White Balance Warm 50

    Sharpness 0
    Super Resolution off
    Noise Reduction off
    MPEG Noise Reduction off
    Smooth Gradation off or low
    Cinema Screen on or personal preference
    TruMotion Off or personal preference


    Dolby Vision Game Settings

    Game Optimizer

    OLED Brightness 100
    Contrast 100
    Screen Brightness 50
    Dynamic Contrast off
    Peak Brightness High
    Gamma 2.2 (greyed out)
    Black Level auto
    Motion Eye Care off

    Color Depth 55
    Tint 0
    Color Gamut Native (greyed out)
    Fine Tune off
    White Balance Warm 50

    Sharpness 0
    Super Resolution off
    Noise Reduction off
    MPEG Noise Reduction off
    Smooth Gradation off
    Cinema Screen off
    TruMotion Off
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #87
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν νοιώθεις κάτι πολύ στραβό δύσκολα να φταίει η ταινία. Κατέβασέ την και βάλτην να παίξει με άλλο τρόπο στην τηλεόραση να καλύψουμε πως δεν είναι βλακεία του Netflix (πράγμα απίθανο που δεν έχει συμβεί ποτέ).
    Από εκεί και πέρα, η σκάλα του γκρίζου όπως περιέγραψα στο ποστ για το καλιμπράρισμα, είναι το ποιο σημαντικό πράγμα, μετά ακολουθεί το χρώμα κλπ να δείτε πως καίγεται η εικόνα και χάνει γράψιμο.. Προσοχή και στα Sharpness επίσης..
    To Netflix έχει calibration charts
    https://www.netflix.com/title/80018499

    Ψάξε ποιο εκεί μέσα δείχνει την σκάλα του γκρίζου όπου εκεί θα παίξεις με Brightness, Back Light και Contrast για να βρεις το ιδανικότερο. Θέλουμε όπως είπα το 100% Black να είναι Black και το αμέσως επόμενο στάδιο να φαίνεται δεν φαίνεται ελάχιστα. Αντίστοιχα και από την άλλη άκρη στο λευκό.

    Κάτι σημαντικό, παπάτζες του στυλ "Dynamic Contrast" και λοιπές παπάτζες τις έχουμε πάντα OFFFFFFFF γιατί καταστρέφουν την εικόνα. Αν εμφανίσετε τη σκάλα του γκρίζου στην TV σας και ενεργοποιήστε αυτά τα καλούδια, θα δείτε την καταστροφή πρώτα στη σκάλα και μετά αν θέλετε παγώστε την εικόνα σε μια ταινία που έχει κάποιο πρόσωπο σε μεγάλο μέγεθος κλπ..

    Γενικά τα εξής πρέπει να είναι off

    LG

    1. Eco ή Energy Saving
    2. Motion Eye Care
    3. Dynamic Contrast (Μόνο σε HDR υπό συνθήκες αν θέλουμε ποιο φωτεινή εικόνα ON αλλά και πάλι είναι υπερβολή)
    4. Dynamic Tone Mapping (Μόνο σε HDR υπό συνθήκες αν θέλουμε ποιο φωτεινή εικόνα ON αλλά και πάλι είναι υπερβολή)
    5. Super Resolution (να πω την αλήθεια είτε ΟΝ δεν το έχω δει ποτέ να προσφέρει κάτι)
    6. Noise Reduction
    7. Smooth Gradation

    Sony
    1. Black Adjust
    2. Advanced Contrast Enhancer
    3. Reality Creation (εκτός αν βλέπουμε πολύ χάλι υλικό όπως παλιά βίντεο κάτω από 720p)
    4. Random Noise Reduction
    5. Digital Noise Reduction
    6. Smooth Gradation
    7. Power Saving
    8. Auto Picture Mode
    9. Light Sensor

    Πράγματα που έχουμε ΟΝ

    LG
    1. Real Cinema (αυτό εξαφανίζει το Judder στις 24p ταινίες)
    2. TruMotion (το βάζουμε στο User Selection και έχουμε το 1ο slidder στο 0 και το 2ο στο 10)

    Sony
    1. CineMotion (το βάζουμε στο HIGH)
    2. Motionflow σε Custom και βάζουμε το Smoothness και το Clearness στο ελάχιστο.


    Eγώ γενικά έχω εμπειρία από LG Oled/LCD, Sony Oled/LCD και πρόσφατα μια κοπέλα στη δουλειά την έβαλα κα πήρε μια Phillips Ambilight LCD που μου άρεσε γενικά και περιμένω να βαρέσει πάνω από 100 ώρες για να πάω να δοκιμάσω καλιμπράρισμα οπότε θα έχω άποψη και από εκεί. Δυστυχώς με Samsung δεν έχω καμία εμπειρία γιατί τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι γιατί η Samsung για να δείξει εντυπωσιακή εικόνα κάνει τα δικά της και έρχονται δύσκολα...απλά δεν έκατσε κιόλας να έχω τέτοια στο σπίτι να την παλέψω.
    Δεν έχω θέμα με το γκρι του Netflix στην συγκεκριμένη τηλεόραση ούτε στο μαύρο (πίσα σκοτάδι είναι όταν η σκηνές είναι τέτοιες). Panasonic είναι. δεν διαμαρτυρήθηκα ποτέ για την εικόνα. Δεν ενοχλεί καθόλου. Τα γνωρίζω τα calibration charts. Με μια Turbo X βέβαια υπάρχουν θέματα που με ενοχλούν κάποιες φορές αλλά δεν θέλω να ασχοληθώ άλλωστε δεν πολύ βλέπω εκεί. Δεν έχω και απαιτήσεις. Αλλά τις βλέπω τις ατέλειες.
    Κάποιοι άλλοι δεν ασχολούνται με αυτά που λες ίσως και μόνο αν καθίσεις και τους εξηγήσεις θα πουν ότι έχεις δίκιο. . Καταλαβαίνω απόλυτα προσωπικά πως το ψάχνεις. Παλιότερα έκανα τα ίδια. Με τον ήχο είχα φάει κώλυμα με τα διάφορα τεστ όχι στο Netflix αλλά με DVD και μετά με Bluray. Με ενισχυτές και Subwoofer. Πολύ παλιά ασχολιόμουν και με διπλασιαστές γραμμών Faroudja και τέτοια.

  13. #88
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Από περιέργεια, αν οι ρυθμίσεις ειναι στάνταρ ανά μοντέλο, γιατί δεν ειναι καλιπραρισμένες από το εργοστάσιο; Εφόσον έχει default settings, γιατί δεν έχουν τα σωστά;

  14. #89
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.016
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν οι ρυθμίσεις ειναι στάνταρ ανά μοντέλο, γιατί δεν ειναι καλιπραρισμένες από το εργοστάσιο;
    Δεν είναι std, γιατί δυστυχώς δεν είναι "ίδια" τα panels (και τα backlights, και οι drivers, και τα εξαρτήματα...) 100% ίδια.
    Και αναφέρομαι πάντα στην *ίδια* τηλεόραση.
    Είναι 90% "ίδια".
    Αν είναι high-end, άντε νάναι 95% "ίδια".
    Θα μπορούσαν να είναι 99% "ίδιες" με πολύ ακριβότερα εξαρτήματα στα pcb/baclights (με πιο σφιχτά tolerances)
    και θα πετάγανε και πολλά panels λόγω που θα ήταν εκτός spec.
    Και η tv θα ήταν πολύ ακριβότερη
    (όπως αν πάς να πάρεις ένα καλιμπραρισμένο monitor για το pc και ξέρεις ότι θα το πληρώσεις 5-10 φορές πάνω).
    Και πάλι, για το τελευταίο 1% θα ήθελες καλιμπράρισμα (θα ήσουν όμως εξαρχής πολύ πιο κοντά στο ιδανικό της...).

    Οπότε, οι "σωστές" ρυθμίσεις που βρήκαμε στο x forum που κάποιος καλιμπράρισε μια tv ίδια με την δική μας,
    μόνο ως αρχικός μπούσουλας μπορεί να χρησιμεύσουν.

    Για να μην πιάσουμε και το ενδεχόμενο ότι αναλόγως διαθεσιμότητας μπορεί κάλλιστα μια tv να αλλάξει από εξαρτήματα/pcb/psu
    μέχρι και panel ενίοτε.

    Και υπάρχουν και panels που όσο και να καλιμπράρεις απλώς δεν παίζουν σωστά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον έχει default settings, γιατί δεν έχουν τα σωστά;
    Ο κύριος λόγος είναι ότι δεν θα δείχνουν αρκούντως εντυπωσιακές στο ράφι του κωτσόβολου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #90
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια, αν οι ρυθμίσεις ειναι στάνταρ ανά μοντέλο, γιατί δεν ειναι καλιπραρισμένες από το εργοστάσιο; Εφόσον έχει default settings, γιατί δεν έχουν τα σωστά;
    Θεωρώ ότι ο κάθε χώρος που θα τοποθετηθεί η συσκευή θέλει τις δικές τις ρυθμίσεις. Εξαρτάται και το πρόγραμμα, ο φωτισμός του χώρου οι αντανακλάσεις θέση θέασης, γωνίες θέασης και άλλα.
    Η ίδια συσκευή δεν δείχνει το ίδιο αν την βάλεις σε άλλο χώρο. Επίσης οι φθηνές κατασκευές και τα φθηνά πάνελ είναι ότι να ναι. Δεν ρυθμίζονται. Ίδιο μενού άλλα εξαρτήματα, άλλα πάνελ της πλάκας για πιο φθηνές σειρές. Τελικά ποιο είναι το ιδανικό; Θα έρθει ο ειδήμων να μου καλιμπράρει την τηλεόραση και θα μου πει έτσι θα βλέπεις ενώ εμένα δεν μου αρέσει να βλέπω έτσι. Δεν μιλάμε βέβαια για ακραίες καταστάσεις όπου δεν υπάρχει μαύρο πχ καθόλου και είναι γκρί.
    Έρχεται ο άλλος στον υπολογιστή μου και μου λέει το ποντίκι σου πάει αργά. Δεν πρέπει να πηγαίνει έτσι. Είναι εκτός προδιαγραφών. θα σου το ρυθμίσω. Μα εμένα έτσι μου αρέσει

    Τώρα αν θέλουμε να φτιάξουμε χώρο με πρότυπα τις αίθουσες IMAX ή τα άλλα συστήματα που υπάρχουν εκεί πάω πάσο. Προσωπικά μιλάω για οικιακή χρήση. Και εντάξει με την εικόνα. Με τον ήχο τι γίνεται. Ακόμα και οι καλύτερες κατασκευές έχουν αναγκαστικά κάτι μεγαφωνάκια μεγέθους τρανζίστορ. Δεν γίνεται να έχουν καλύτερα όσο και να το θέλουν οι κατασκευαστές λόγοι φυσικής. Οι crt είχαν καλύτερα ήχο λόγω όγκου και επέτρεπαν να τοποθετηθούν μεγαλύτερα μεγάφωνα..
    Παλιά με τις CRT αλλά και με τις οθόνες προβολής ήταν πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα στην εικόνα. Τώρα οι μέτριες σε τιμή συσκευές είναι για τους περισσότερους αποδεκτές. Δεν διακρίνονται οι όποιες ατέλειες τεχνουργήματα, clouding και άλλα.

Σελ. 6 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας