Σελ. 28 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 81823262728
Εμφάνιση 406-418 από 418
  1. #406
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Θα τρελαθώ.... Έφτιαξε για λίγο με το ρεσετ και πάλι χάλασε... Πάλι τα γράμματα βγαίνουν τεράστια και μια δεξιά μια κάτω και εκτός πλαισίου εικόνας.... Δεν μπορώ να καταλάβω... Το κάνει μόνο σε ελληνικά σήριαλ όπως είπα... Στα ξένα η σε αρχείο από υπολογιστή όχι... Και στην ερτ νομίζω οκ είναι...
    Αλλά πραγματικά θα με τρελάνει....
    Και δεν υπάρχει και καμιά σχετική ρύθμιση για γράμματα σε tv mode.... Μόνο επιλογή γλώσας και on/off...
    Υπότιτλους μπορείς να ρυθμίσεις μόνο σε αρχείο από υπολογιστή...
    Ούτε από το aspect ratio δεν είναι....
    Θα μπορούσα να τα κλείσω τελείως τα γράμματα αλλά γιατί....
    Τι να πω....
    Χώρια που τώρα 2 ημέρες σε ένα έργο που βλέπω στο οπεν οι υπότιτλοι και σε άλλη τηλεόραση, όχι μόνο μια, βγαίνουν πριν να μιλήσει ο άλλος... Out of sync δλδ... Αλλά αυτό όπως είπα σίγουρα δεν είναι δικό μου θέμα....
    Τα έχουν βάλει μαζί μου τα γράμματα μου φαίνεται..........
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-10-23 στις 20:46.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #407
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.694
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τρελαθώ.... Έφτιαξε για λίγο με το ρεσετ και πάλι χάλασε... Πάλι τα γράμματα βγαίνουν τεράστια και μια δεξιά μια κάτω και εκτός πλαισίου εικόνας.... Δεν μπορώ να καταλάβω... Το κάνει μόνο σε ελληνικά σήριαλ όπως είπα... Στα ξένα η σε αρχείο από υπολογιστή όχι... Και στην ερτ νομίζω οκ είναι...
    Αλλά πραγματικά θα με τρελάνει....
    Και δεν υπάρχει και καμιά σχετική ρύθμιση για γράμματα σε tv mode.... Μόνο επιλογή γλώσας και on/off...
    Υπότιτλους μπορείς να ρυθμίσεις μόνο σε αρχείο από υπολογιστή...
    Ούτε από το aspect ratio δεν είναι....
    Θα μπορούσα να τα κλείσω τελείως τα γράμματα αλλά γιατί....
    Τι να πω....
    Χώρια που τώρα 2 ημέρες σε ένα έργο που βλέπω στο οπεν οι υπότιτλοι και σε άλλη τηλεόραση, όχι μόνο μια, βγαίνουν πριν να μιλήσει ο άλλος... Out of sync δλδ... Αλλά αυτό όπως είπα σίγουρα δεν είναι δικό μου θέμα....
    Τα έχουν βάλει μαζί μου τα γράμματα μου φαίνεται..........
    Έχω μπερδευτεί ρε συ. Μιλάς για τους υπότιτλους που έχει ένα ξένο έργο πχ στο open το βράδυ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #408
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μπερδευτεί ρε συ. Μιλάς για τους υπότιτλους που έχει ένα ξένο έργο πχ στο open το βράδυ?
    Όχι όχι, οι υπότιτλοι που είναι "καμμένοι" από πριν μέσα στη ταινία βγαίνουν κανονικά... Η αν βάλω αρχείο από υπολογιστή να παίξει στη τηλεόραση..
    Μιλάω για Ελληνικά σήριαλ που η απόδοση των υποτίτλων γίνεται ζωντανά εκείνη τη στιγμή και γι'αυτό έχεις επιλογή on/off... Στις ταινίες που ήδη είναι ενσωματωμένοι στη ταινία οι υπότιτλοι δεν κλείνουν και να θες.. Είναι μέρος της ταινίας.. Εκεί δεν έχω θέμα... Στα Ελληνικά σήριαλ έχω θέμα... Βλέπε σασμός, έρωτας φυγάς, άγριες μέλισσες, πανθέοι κλπ κλπ...
    Στο διαλεύκανα καθόλου;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #409
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.694
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι όχι, οι υπότιτλοι που είναι "καμμένοι" από πριν μέσα στη ταινία βγαίνουν κανονικά... Η αν βάλω αρχείο από υπολογιστή να παίξει στη τηλεόραση..
    Μιλάω για Ελληνικά σήριαλ που η απόδοση των υποτίτλων γίνεται ζωντανά εκείνη τη στιγμή και γι'αυτό έχεις επιλογή on/off... Στις ταινίες που ήδη είναι ενσωματωμένοι στη ταινία οι υπότιτλοι δεν κλείνουν και να θες.. Είναι μέρος της ταινίας.. Εκεί δεν έχω θέμα... Στα Ελληνικά σήριαλ έχω θέμα... Βλέπε σασμός, έρωτας φυγάς, άγριες μέλισσες, πανθέοι κλπ κλπ...
    Στο διαλεύκανα καθόλου;
    Ναι οκ... δοκίμασα και μου βγαίνουν οκ
    Μήπως λιώνει η TV σου από cpu και τα κάνει αυτά? Δοκίμασες να κλείσεις το hbbtv να δεις αν θα συνεχίσει να στο κάνει? Έχω δει παλιές smart να κλ@νουν μέντες από αυτό το ρημαδι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #410
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Να τι κάνει...

    Πάνω η smart, κάτω μια παλιά με αποκωδικοποιητή..
    Αν κάνω ρεσετ φτιάχνει, τα ρυθμίζω όλα και παίζει οκ..
    Την επόμενη ημέρα χαλάει ξανά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #411
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.572
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Ρε συ μήπως κάνει zoom?Για πήγαινε στο picture settings η οπως το λενε στην δικιά σου.Εκει που βάζεις να είναι 16:9 και τα σχετικά.

    - - - Updated - - -

    edit

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε από το aspect ratio δεν είναι....
    Δεν το είχα δει αυτο.Δεν εχω ιδέα τι συμβαινει,παράξενο παντως.

  7. #412
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ρε παιδιά έκανα επαναφορά ρυθμίσεων, έφτιαξε, την άλλη ημέρα πάλι @#@-&&-&+()/.... Τι στο καλό;!?

    Και το κάνει μόνο στα ελληνικά σήριαλ που γίνεται η απόδοση των υποτίτλων εκείνη τη στιγμή...
    Σε ξένες ταινίες που είναι ενσωματωμένοι στην ταινία οι υπότιτλοι δεν το κάνει, ούτε όταν βλέπω αρχείο από υπολογιστή...

    Να τραβήξω πάλι επαναφορά, αλλά μετά θέλει να ρυθμίζω εικόνα, ήχο, wifi, Extra settings, ρυθμίσεις για τα αρχεία από υπολογιστή, εφαρμογές κλπ κλπ κλπ...
    Και βαριέμαι...
    Να κάνω πάλι ρεσετ και να τα ρυθμίζω μια μια τη ρύθμιση Η να ενοχλήσω την αντιπροσωπεία;

    Για θέμα digea δεν είναι μάλλον ε;

    - - - Updated - - -

    Θα έλεγα και κάτι για το firmware αλλά είναι χρόνια το ίδιο... Οπότε τι μπορεί να προέκυψε τώρα όταν τόσο καιρό έπαιζε οκ;
    Μερα παρά μέρα ρεσετ θα κάνω;;

    Σε άλλο μοντέλο παρόμοιο με το δικό μου που είδα σε άλλο σπίτι που πήγα επίσκεψη τα βγάζει οκ τα γράμματα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 27-10-23 στις 20:20.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #413
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.694
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά έκανα επαναφορά ρυθμίσεων, έφτιαξε, την άλλη ημέρα πάλι @#@-&&-&+()/.... Τι στο καλό;!?

    Και το κάνει μόνο στα ελληνικά σήριαλ που γίνεται η απόδοση των υποτίτλων εκείνη τη στιγμή...
    Σε ξένες ταινίες που είναι ενσωματωμένοι στην ταινία οι υπότιτλοι δεν το κάνει, ούτε όταν βλέπω αρχείο από υπολογιστή...

    Να τραβήξω πάλι επαναφορά, αλλά μετά θέλει να ρυθμίζω εικόνα, ήχο, wifi, Extra settings, ρυθμίσεις για τα αρχεία από υπολογιστή, εφαρμογές κλπ κλπ κλπ...
    Και βαριέμαι...
    Να κάνω πάλι ρεσετ και να τα ρυθμίζω μια μια τη ρύθμιση Η να ενοχλήσω την αντιπροσωπεία;

    Για θέμα digea δεν είναι μάλλον ε;

    - - - Updated - - -

    Θα έλεγα και κάτι για το firmware αλλά είναι χρόνια το ίδιο... Οπότε τι μπορεί να προέκυψε τώρα όταν τόσο καιρό έπαιζε οκ;
    Μερα παρά μέρα ρεσετ θα κάνω;;

    Σε άλλο μοντέλο παρόμοιο με το δικό μου που είδα σε άλλο σπίτι που πήγα επίσκεψη τα βγάζει οκ τα γράμματα..
    Εννοείται ρε συ πάρε στην αντιπροσωπεία αν μπορείς, μπορεί κάτι να ξέρουν ή στην τελική να το στείλουν στη μαμά εταιρεία να το φτιάξει με firmware update.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #414
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τελικά έκανα πάλι επαναφορά και έφτιαξαν τα γράμματα...
    Ρύθμισα εικόνα, ήχο, wifi, εφαρμογές κλπ και όλα έπαιζαν κανονικά.... Έκανα τα βήματα ένα ένα που κάνω συνήθως για να δω τι τα χαλάει τα γράμματα...
    Και το βρήκα!!!!!
    Μόλις βάλω το στικ και βάλω να παίξει ένα έργο και βγω μετά, τα γράμματα χαλάνε...
    Όχι τα γράμματα που παίζουν στο στικ..
    Τα γράμματα που δείχνει στη τηλεόραση mode...
    Για να φτιάξουν πάλι τα γράμματα στη τηλεόραση πρέπει να βγάλω την τηλεόραση από τη πρίζα και να τη βάλω ξανά...
    Κάτι γίνεται με τις ρυθμίσεις υποτίτλων σε στικ mode...
    Που όμως έχουν μεν εφαρμογή σε stick mode αλλά δεν αλλάζουν κάτι σε tv mode και ας χαλάνε τα γράμματα σε tv mode...
    Αν μπω να δω έργο πάλι από το στικ ξανά χαλάνε τα γράμματα της τηλεόρασης... Θέλει βγάλσιμο από τη πρίζα..
    Άδικα έκανα ρεσετ...

    Η τηλεόραση πιθανότατα έχει βγει εκτός εγγύησης...
    Αξίζει να τους ενημερώσω εκεί στην αντιπροσωπεία μπας και το διορθώσουν με firmware update;

    Κοντολογις κάθε φορά που θα βάζω στικ να δω έργο θα χαλάνε τα γράμματα μόνο σε tv mode και θα θέλει βγάλσιμο από τη πρίζα για να φτιάξουν...

    Θα το δοκιμάσω και σε άλλες τηλεοράσεις της ίδιας εταιρείας που έχω/έχουν συγγενείς να δω αν το κάνει, μήπως είναι κάτι γενικό...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #415
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Για αγορά soundbar να ρωτήσω εδώ;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #416
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.572
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Γκαμω το πίτι μου έκανα καλιμπράρισμα στην τηλεοραση με κατα λάθος τα eco settings on(eco sensor,Motion lighting) και δεν ξέρω αν έχω σκ@τώσει την εικόνα.
    Το eco sensor εχει minimum backlight το 7 σαν default και εγω με το καλιμπράρισμα το έβαλα στο 6,πιο χαμηλά δηλαδή.Λετε επειδη ηταν πιο χαμηλα να μην ενεργοποιήθηκε και να έγινε το καλιμπράρισμα σωστά;Περι motion lighting δεν εχω ιδεα τι μπορει να έχει γίνει.
    Δεν την παλεύω να μετακινώ τηλεόραση και να μπαίνω σε διαδικασίες.

  12. #417
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.694
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γκαμω το πίτι μου έκανα καλιμπράρισμα στην τηλεοραση με κατα λάθος τα eco settings on(eco sensor,Motion lighting) και δεν ξέρω αν έχω σκ@τώσει την εικόνα.
    Το eco sensor εχει minimum backlight το 7 σαν default και εγω με το καλιμπράρισμα το έβαλα στο 6,πιο χαμηλά δηλαδή.Λετε επειδη ηταν πιο χαμηλα να μην ενεργοποιήθηκε και να έγινε το καλιμπράρισμα σωστά;Περι motion lighting δεν εχω ιδεα τι μπορει να έχει γίνει.
    Δεν την παλεύω να μετακινώ τηλεόραση και να μπαίνω σε διαδικασίες.
    Αν δεν άλλαζε ο φωτισμός στο δωμάτιο όσο καλιμπραρες λογικά είσαι οκ νομίζω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #418
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.572
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Λες;Καλο νεο.Ειδα λίγες ταινίες πρίν πάρω χαμπάρι οτι τα eco settings ειναι on και το πήρα χαμπάρι τυχαία,απο περιεργεια κοίταξα.Δεν ειδα την εικονα να κανει τίποτα περίεργο με την φωτεινοτητα οσο ήταν on ενω έβλεπα τις ταινίες μου και με κάνει να εικάζω οτι κάτι παρομοιο μπορεί να εγινε με το καλιμπράρισμα εκείνη την ώρα.Ισως επειδή είχε minimum backlight το 7 και επειδη το έβαλα στο 6 εγω για να καλιμπράρω να μη λειτουργούσε ο eco sensor.Τωρα για το Motion lighting δεν ξέρω αλλα οπως είπα δεν ειδα την τηλεοραση να κανει νούμερα οσο ηταν αυτες οι δυο ρυθμίσεις ενεργές.Λεω να μείνω έτσι γιατι με καθησύχασες και συ.Thanks.

    - - - Updated - - -

    Googlαρα λίγο παραπάνω και διαβάζω οτι αν πειράξεις το backlight απενεργοποιούνται αυτοματα αυτα τα settings.Οποτε μαλλον είμαι κομπλε και έγινε σωστα το καλιμπράρισμα.

Σελ. 28 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 81823262728

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας