Σελ. 8 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 442
  1. #106
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγινε,ευχαριστω.


    Επίσης έχω και μια απορία για το CMS(Color Management System).Σε μια συζήτηση πιο παλιά στο doom9 προσπαθούσα να μάθω πως το καλιμπράρουμε και μου πρότειναν να το αφήσω όπως είναι και να μη το πειράξω γιατι συχνά δεν κάνει καλή δουλειά στις τηλεοράσεις να μη τα πολυλογώ.Ισχύει οτι το αφήνουμε όπως είναι?
    Αν κάνεις calibration, το πειράζεις το CMS φυσικά αφού πρώτα έχεις τελειώσει με το White Balance που είναι το σημαντικότερο. Καλό είναι να μην κάνεις extremme πράγματα εκεί βέβαια γιατί δημιουργούνται ζημιές στον αλγόριθμο και βλέπεις μετά τρέλες στο transition μεταξύ χρωμάτων... αυτό είναι το Granger Rainbow. Εδώ σε αυτή την εικόνα πρέπει όλα τα tsansition από το ένα χρώμα στο άλλο να είναι smooth.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  GrangerRainbow.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  246,4 KB 
ID: 243346

    Όταν είχα πρωτοξεκινήσει να καλιμπράρω.. είχα μιλάμε κάτι τέλεια results σε ΔΕ αλλά κάτι δεν μου κόλλαγε στην εικόνα... ε το έψαξα και μόλις εμφάνισα το παραπάνω έτρεχα να κρυφτώ ... Αφού είχα μετά grascale pattern σωστό και το granger σωστό, όλα ήταν ποιο όμορφα.

    Στο HCFR υπάρχει και αυτό φυσικά στα tests... και κάτι που ξέχασα να πω είναι πως στο HCFR έχει στα patterns την επιλογή aditional patterns... εκεί διαλέγουμε το Contrast και μας ανοίγει στην TV (είχα περιγράψει ποιο πριν πως γίνεται) ένα λευκό φόντο με 2 μπάρες να τρέχουν αριστερά δεξιά. Πρέπει εδώ να βλέπουμε την 1η αχνή και την 2η με μεγάλη προσπάθεια και πειράζουμε το contrast για να το πετύχουμε αυτό στην TV. Το ανάποδο στο Brightness pattern όπου πειράζουμε το brightness στην TV
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #107
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Εντάξει,θα κοιτάξω να μάθω να το κάνω όταν έρθει ο καιρός γιατί με την παρούσα TV δεν χρειάζεται.Είμαι με PC mode και δεν έχει σε αυτό το mode cms η 10 point white balance,μόνο 2 point.Φτιάχνω backlight,colour tone,2 point μετά φτιάχνω ενα 3dlut για τον Madvr.Έτσι παίζω μπάλα και νομίζω είμαι καλα.

  3. #108
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει,θα κοιτάξω να μάθω να το κάνω όταν έρθει ο καιρός γιατί με την παρούσα TV δεν χρειάζεται.Είμαι με PC mode και δεν έχει σε αυτό το mode cms η 10 point white balance,μόνο 2 point.Φτιάχνω backlight,colour tone,2 point μετά φτιάχνω ενα 3dlut για τον Madvr.Έτσι παίζω μπάλα και νομίζω είμαι καλα.
    Τι κερδίζεις με το PC Mode? χαμηλότερο latency για παιχνίδια γιατί βγαίνουν κάποια processing off?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #109
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Είμαι λίγο κομπλεξικός και θέλω 4:4:4 που το έχει μόνο το PC mode.Πιο παλιά είχα διαβάσει στο doom9 οτι έχει και κάποιο όφελος στον Madvr.
    Τι λες?*αλακίες κάνω?Μονο ταινίες βλέπω και αντε να μπω κάνα 9gag.

    - - - Updated - - -

    Η *αλακία είναι οτι αναγκάζομαι να είμαι με smooth motion στον Madvr γιατι η TV είναι μόνο 60hz.ΑΝ όμως βγάλω το PC MODE μπορώ μέσω MADVR να τρέξω την TV στα 23hz που θα γούσταρα αλλά θυσιάζω το 4:4:4.Τι λές εσυ?

  5. #110
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι λίγο κομπλεξικός και θέλω 4:4:4 που το έχει μόνο το PC mode.Πιο παλιά είχα διαβάσει στο doom9 οτι έχει και κάποιο όφελος στον Madvr.
    Τι λες?*αλακίες κάνω?Μονο ταινίες βλέπω και αντε να μπω κάνα 9gag.

    - - - Updated - - -

    Η *αλακία είναι οτι αναγκάζομαι να είμαι με smooth motion στον Madvr γιατι η TV είναι μόνο 60hz.ΑΝ όμως βγάλω το PC MODE μπορώ μέσω MADVR να τρέξω την TV στα 23hz που θα γούσταρα αλλά θυσιάζω το 4:4:4.Τι λές εσυ?
    Ναι δεν υπάρχει λόγος ρε συ βασικά η TV βρίσκει μέσα στο σήμα 60hz τα 23p και πράτει ανάλογα.. στις LG αυτό είναι το truecinema... το ότι χάνεις εντέλει μόνο το 20pt δεν είναι θέμα και εφόσον έχεις και 3DLut είσαι jet.. απλά έχω δει θέματα με την κίνηση και το Local Dimming να γίνεται OFF.

    Δοκίμασε εκτός PC Mode κλείνοντας το smooth motion στο madvr και σύγκρινε που η κίνηση είναι καλύτερη.. για μένα η κίνηση είναι πολύ σημαντικό θέμα.
    Aν βλέπεις μόνο ταινίες και δεν κάνεις και browsing ή δουλεύεις στην Tv, βάλε

    madVR TV levels (16-235)
    GPU σε Full Range RGB 0-255
    TV σε RGB 16-235 (χαμηλό ή low)

    ή όλα full

    madVR PC levels (0-255)
    GPU σε Full Range RGB 0-255
    TV σε RGB 0-255 (υψηλό ή high)

    Υ.Γ... τα πρώτα μου χρόνια καλίμπραρα με λάθος ρυθμίσεις σε αυτά με το madtpg και όταν το ανακάλυψα ο θεός έπρεπε να τα κάνω όλα από την αρχή αλλά ήταν πολύ καλύτερα μετά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #111
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Ολα 0-255 τα έχω.

    Η τηλεόραση μου είναι ΜΟΝΟ 60hz και απο review του rtings λέει οτι έχει έχει θέμα με την κίνηση.

    Μια μέρα όμως κοίταγα το refresh rate της τηλεόρασης στο PC και αρχίζω και βλέπω 23hz,24hz και πάει λέγοντας.Μετά βλέπω τα display modes στον Madvr και είπα να δοκιμάσω.Δοκιμάζω και η τηλεόραση έπαιξε στα 23hz!!!

    Βγήκε όμως απο PC MODE και οπότε έχασα το 4:4:4.Ρε συ λες να κάνω πατάτα και να μη χρειάζομαι 4:4:4 για να βλέπω ταινίες με Madvr?
    Θα γούσταρα να απενεργοποιήσω smooth motion στον Madvr και να παίζω μπάλα με 23hz αλλά χάνω το 4:4:4 γιατί η TV μπαίνει στο movie mode.

    Διάβαζα γενικά οτι για ταινίες δεν θέλεις 4:4:4 αλλά θυμάμαι ενα σχόλιο στο thread του Madvr(doom9) που έλεγε οτι το 4:4:4 έχει κάποιο όφελος στην εικόνα.Σε χρήση με τον Madvr εννοώ.

    Εσύ τι λές?

    Madvr+4:4:4+smooth motion στα 60hz?
    ή
    Madvr+4:2:0+23hz?

  7. #112
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα 0-255 τα έχω.

    Η τηλεόραση μου είναι ΜΟΝΟ 60hz και απο review του rtings λέει οτι έχει έχει θέμα με την κίνηση.

    Μια μέρα όμως κοίταγα το refresh rate της τηλεόρασης στο PC και αρχίζω και βλέπω 23hz,24hz και πάει λέγοντας.Μετά βλέπω τα display modes στον Madvr και είπα να δοκιμάσω.Δοκιμάζω και η τηλεόραση έπαιξε στα 23hz!!!

    Βγήκε όμως απο PC MODE και οπότε έχασα το 4:4:4.Ρε συ λες να κάνω πατάτα και να μη χρειάζομαι 4:4:4 για να βλέπω ταινίες με Madvr?
    Θα γούσταρα να απενεργοποιήσω smooth motion στον Madvr και να παίζω μπάλα με 23hz αλλά χάνω το 4:4:4 γιατί η TV μπαίνει στο movie mode.

    Διάβαζα γενικά οτι για ταινίες δεν θέλεις 4:4:4 αλλά θυμάμαι ενα σχόλιο στο thread του Madvr(doom9) που έλεγε οτι το 4:4:4 έχει κάποιο όφελος στην εικόνα.Σε χρήση με τον Madvr εννοώ.

    Εσύ τι λές?

    Madvr+4:4:4+smooth motion στα 60hz?
    ή
    Madvr+4:2:0+23hz?
    Ρε συ δεν γίνεται αυτό που λες. Τηλεόραση ή μόνιτορ έχεις? 23, 50, 60 το έχουν όλες οι τηλεοράσεις από όταν βγήκε πριν 30 χρόνια η πρώτη led
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #113
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Τηλεόραση είναι και officially διάβαζα οτι είναι μόνο 60hz.
    Στο review του rtings λέει οτι η τηλεόραση έχει θέμα με judder.

    Πάντως όντως η τηλεόραση με MADVR και display modes μπορεί να μπεί σε όλα τα refresh rates απο 23hz μέχρι 60hz.

    Έχει benefit το 4:4:4 στον Madvr αλλά minimal τώρα που ρώτησα.

    Θα γούσταρα να βγάλω το smooth motion και να κερδίσω σε sharpness + να παίζω μπάλα με τα 23hz.Λές να το κάνω?

  9. #114
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ και μία προσφορά. Θα ήθελα να την δω από κοντά να λειτουργεί και όχι σε demo mode που και αυτό ίσως να είναι αδύνατον.
    Δεν περιμένω πολλά πράγματα γιατί απλά δεν γίνεται. Λογικά κατασκευαστής η Vestel.



  10. #115
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά κατασκευαστής η Vestel
    ^αυτό.... ακούω ότι έχουν βελτιωθεί, αλλά και πάλι...
    Θα προτιμούσα σαφώς μια κορεάτικη, έστω και Κινέζικη.
    Με τους φίλους και γείτονες δεν τα πάω καλά, έχουμε προιστορία αιώνων.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #116
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τηλεόραση είναι και officially διάβαζα οτι είναι μόνο 60hz.
    Στο review του rtings λέει οτι η τηλεόραση έχει θέμα με judder.

    Πάντως όντως η τηλεόραση με MADVR και display modes μπορεί να μπεί σε όλα τα refresh rates απο 23hz μέχρι 60hz.

    Έχει benefit το 4:4:4 στον Madvr αλλά minimal τώρα που ρώτησα.

    Θα γούσταρα να βγάλω το smooth motion και να κερδίσω σε sharpness + να παίζω μπάλα με τα 23hz.Λές να το κάνω?
    Δοκίμασε, εσύ είσαι ο τελικός κριτής αλλά για μένα θα είναι καλύτερα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #117
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^αυτό.... ακούω ότι έχουν βελτιωθεί, αλλά και πάλι...
    Θα προτιμούσα σαφώς μια κορεάτικη, έστω και Κινέζικη.
    Με τους φίλους και γείτονες δεν τα πάω καλά, έχουμε προιστορία αιώνων.
    Έχω μια turboX Vestel. Χωρίς προβλήματα με 5 χρόνια εγγύηση και το Πλαίσιο δίπλα στο σπίτι μου από τις πιο φτηνές. Για απλή θέαση μια χαρά.
    Πρόβλημα με το μαύρο που ενοχλεί εμένα προσωπικά. Μακάρι να είχαμε και εμείς μια Vestel στην Ελλάδα. Λευκές συσκευές, κλιματιστικά τα πάντα.
    Στις 70 ίντσες τώρα τα προβλήματα λογικά θα είναι ορατά και στον πιο άσχετο. Εμένα μετά από κάποια προβλήματα με εκνευρίζουν. Άγνωστος προφανώς ο εισαγωγέας και απλά το after market sales από αυτόν που την πουλάει. H Sharp κάποτε είχε καλά προσόντα. πρέπει τώρα να είναι σχεδόν όπως τις JVC, (Κωτσόβολος) Hitatchi, Toshiba ή αυτές που πουλάνε τα διάφορα supermarket στο εξωτερικό Dixons με μάρκες ότι να ναι κτλ. Δεν έψαξα να βρω reviews τώρα αν και αν υπάρχουν θα είναι παρεμφερή μοντέλα για άλλες χώρες. Καμία σχέση με αυτά που ξέραμε για τις μάρκες αυτές στο παρελθόν.

  13. #118
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε, εσύ είσαι ο τελικός κριτής αλλά για μένα θα είναι καλύτερα.
    Θα το κάνω αλλα θέλει καλιμπράρισμα για να γίνει αυτο και το κάνω τώρα.

  14. #119
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και μία προσφορά. Θα ήθελα να την δω από κοντά να λειτουργεί και όχι σε demo mode που και αυτό ίσως να είναι αδύνατον.
    Δεν περιμένω πολλά πράγματα γιατί απλά δεν γίνεται. Λογικά κατασκευαστής η Vestel.
    H Σλοβάκικη UMC φτιάχνει τις Sharp, στο παλιό εργοστάσιο της Sharp στην Πολωνία. Η Vestel έχει μόνο τις λευκές συσκευές.

    Είδα μια φθηνή 55άρα Aquos σε ένα διαμέρισμά που έμεινα πριν 6 μήνες. Μαύρο χάλι, δεν θα έπρεπε να έχει αυτό το "βαρύ" όνομα. Ίδια κατηγορία με F&U και παρόμοιες.
    Κρίμα, πριν 15 χρόνια οι Aquos ήταν διαμάντια.

  15. #120
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να είχαμε και εμείς μια Vestel στην Ελλάδα
    ^ αυτό +10000000000

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση με αυτά που ξέραμε για τις μάρκες αυτές στο παρελθόν.
    Φασόν στον φτηνότερο είναι.
    Εκεί που έχει πάει η λίρα υπό την καθοδήγηση του φωτισμένου ηγέτη, η vestel παίζει νάναι φτηνότερη κι απ' τους Κινέζους.
    Και να βρεις κανα review μπορεί να έχουν αλλάξει τα specs ή/και panel/σασί στο επόμενο batch.
    Με τα όποια ρίσκα, μπορεί νάναι εξαιρετικό value/$, αλλά έχω πρόβλημα με το made in turkey.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 8 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας