Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2022
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεια σας, να πω ότι βρίσκω το forum πολύ ενδιαφέρον.Είμαι νέο μέλος και ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο μπορούμε να μετατρέψουμε κασέτες σε αρχεία ήχου. Αρχικά να πω ότι είναι κασέτες εταιρείας από Έλληνες καλλιτέχνες δεκαετιών 70 & 80 και δοκιμασμένες πρόσφατα σε παλιό στερεοφωνικό φίλου. Ο ήχος είναι πραγματικά πεντακάθαρος και δεν φαίνεται ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια. Ο λόγος που θέλω να τις μετατρέψω είναι ότι δεν έχουν κυκλοφορήσει σε cd,παρά μόνο συγκεκριμένα τραγούδια από κάποιες. Επίσης αρκετές είναι συλλογές με επιτυχίες που τυχαίνει ορισμένα κομμάτια να τα ερμηνεύουν σε δεύτερη εκτέλεση λιγότερο γνωστά ονόματα ενώ υπάρχουν και ορισμένες οι οποίες είναι ποτ πουρί επιτυχιών.
    Τους τελευταίους μήνες είχα αγοράσει 2 usb cassette players για μετατροπή σε αρχεία ήχου και δυστυχώς και μόνο η συσκευή κάνει απίστευτο θόρυβο και παράσιτα, δηλαδή πατώντας μόνο το play,χωρίς να έχει κασέτα μέσα ο θόρυβος είναι πολύ ενοχλητικός και γράφεται στο πρόγραμμα εγγραφής. Μισή κασέτα που έγραψα έχει ένα πολύ δυνατό γρέζι μέσα στα τραγούδια και ακούγονται σαν γρατζουνισμένα.Το ίδιο ακριβώς έχουν πάθει και γνωστοί μου με διαφορετικές μάρκες,αλλά τέτοιου τύπου κασετόφωνα. Επιπλέον υπάρχει πολύ τρέμουλο στα κομμάτια αλλά και ένα από αυτά που μάσησε κασέτα που όμως την έφτιαξα.
    Ευτυχώς το καλό είναι ότι τα επέστρεψα πίσω στο κατάστημα και με τα χρήματα αγόρασα κάτι άλλο.
    Γενικά αναζητώ κάτι οικονομικό μέχρι 50 ευρώ, λόγω του ότι είμαι άνεργος, απλά να είναι εντελώς αθόρυβο και να αποτυπώνει την κασέτα όπως ένα παλιό κασετόφωνο.
    Αυτή τη στιγμή πωλούνται και πιο "σταθερά" κασετόφωνα με ρεύμα τα οποία έχουν θύρα usb και κοστίζουν γύρω στα 30 ευρώ, απλά δεν ξέρω κι εκεί τι απόδοση θα έχουν.
    Μου έχουν δανείσει και ένα walkman περίπου 20ετίας το οποίο παίζει άψογα τις κασέτες. Το θέμα είναι ότι δοκίμασα να συνδέσω με ένα καλώδιο jack, από τη μία την υποδοχή των ακουστικών του κι από την άλλη την υποδοχή των ακουστικών του laptop αλλά δεν γράφεται κάτι στο audacity και σε κανένα πρόγραμμα εγγραφής.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thebest201 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι δοκίμασα να συνδέσω με ένα καλώδιο jack, από τη μία την υποδοχή των ακουστικών του κι από την άλλη την υποδοχή των ακουστικών του laptop αλλά δεν γράφεται κάτι στο audacity και σε κανένα πρόγραμμα εγγραφής.
    Είσαι σίγουρος πως έκανες σύνδεση στη σωστή είσοδο;
    Το audacity το έχεις ξαναδουλέψει;
    Μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα κασετόφωνα σε καλές τιμές.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-11-2022
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,το θέμα είναι ότι το laptop μου το έχω σχεδόν 10ετία και έχει μόνο μια υποδοχή,αυτή που μπαίνουν τα ακουστικά.Οπότε,από ότι μου είπαν πρέπει να βρω κάτι που να έχει line in και δυστυχώς το πιο φθηνό είναι στα 45 ευρώ
    https://www.skroutz.gr/s/13766063/Dy...%81%CE%BF.html

    Έχω δει και αυτό για πιο οικονομικό https://www.e-shop.gr/icy-box-ib-ac5...3-p-PER.592593
    αλλά πολλοί μου είπαν ότι πρέπει το laptop να έχει είσοδο line in και ότι πχ αν βάλω στην πράσινη υποδοχή ένα jack που διαθέτω και στη συνέχεια την άλλη πλευρά του jack στο walkman δεν θα καταφέρω κάτι.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thebest201 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,το θέμα είναι ότι το laptop μου το έχω σχεδόν 10ετία και έχει μόνο μια υποδοχή,αυτή που μπαίνουν τα ακουστικά.Οπότε,από ότι μου είπαν πρέπει να βρω κάτι που να έχει line in και δυστυχώς το πιο φθηνό είναι στα 45 ευρώ
    Είσαι σίγουρος; Έχω λάπτοπ του 2008 και έχει line in.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-11-2022
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι δεν έχει δεύτερη υποδοχή κάπου το έψαξα!!!!
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο μήπως και δεν χρειάζεται να έχει 2η υποδοχή. Είμαι κάπως άσχετος από αυτά. Το line in έχει σχέση με το μικρόφωνο?Γιατί πχ αν ανοίξω πρόγραμμα ηχογράφησης και μιλήσω,το ηχογραφεί.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας