Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    23-06-2022
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Λοιπόν, το θέμα έχει ως εξής: Πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι όπου ο μεσίτης και ο ιδιοκτήτης μου είπαν ότι έχει γίνει διακοπή από τον προηγούμενο ενοικιαστή. Δοκίμασα να ανοίξω το γενικό επάνω στο διαμέρισμα και διαπίστωσα πως... υπάρχει ρεύμα! Θέλοντας να ξεκινήσω τις διαδικασίες για να πάρω το ρεύμα στο όνομά μου, είδα έναν κατάλογο από δικαιολογητικά, στα οποία συμπεριλαμβάνεται και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου (ΥΔΕ). Χρησιμοποίησα την εφαρμογή της ΔΕΔΔΗΕ για να ελέγξω εάν υπάρχει ενεργό πιστοποιητικό για την παροχή μου (το λινκ που χρησιμοποίησα είναι εδώ: https://apps.deddie.gr/LicensedElect...Certification/ ) και όταν έβαλα τον αριθμό παροχής που αναγράφεται στο μισθωτήριο συμβόλαιό μου, διαπίστωσα εκ νέου πως η παροχή για τον συγκεκριμένο αριθμό είναι απενεργοποιημένη...! Με άλλα λόγια, έχω ρεύμα ενώ τυπικά δε θα έπρεπε να έχω!!!

    2 ερωτήσεις παρακαλώ:
    1) ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ; Εφόσον έχει γίνει διακοπή, δε θα έπρεπε να μην υπάρχει καθόλου ρεύμα; Πώς γίνεται να ανεβάζω το γενικό και να έχω ρεύμα μες στο διαμέρισμα;
    2) Θα βρω το μπελά μου εάν συνεχίζω να χρησιμοποιώ το ρεύμα μέχρι να ολοκληρωθούν επίσημα οι διαδικασίες αλλαγής ονόματος και να περάσει ο αριθμός παροχής στο όνομά μου;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    1) Πιθανότατα κάποια βλακεία από τη μεριά της ΔΕΗ. Αγνόησέ το.
    2) Δεν θα βρεις το μπελά σου, το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να σε βάλουν να πληρώσεις όσα ξόδεψες.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και προσθέτω απλά αν μπορείς να ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη τον τελευταίο ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό του διαμερίσματος γιατί παρατήρησες ότι το διαμέρισμα ΕΧΕΙ ανεπίσημα (για να μην πώ παράνομα) ρεύμα. Αν του τον έδωσε ο τελευταίος ενοικιαστής.

    Το ότι έχει ρεύμα το διαμέρισμα σημαίνει είτε ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έκλεισε την ασφάλεια στη χελώνα (ως όφειλε) όταν ο προηγούμενος ζήτησε διακοπή είτε ότι την έκλεισε αλλά μετά κάποιος την άνοιξε. Και εφόσον την άνοιξε πόσο ρεύμα κατανάλωσε? Μιλάμε για μια-δυο λάμπες που κάψανε 1-2 kWh το διάστημα που το διαμέρισμα ήταν προς επίδειξη ή μιλάμε για εργασίες ανακαίνισης/συνεργεία/καθαρισμός/βαφή που δουλεύανε για μέρες στο διαμέρισμα και κάψανε τα άντερα τους?

    Αυτό θα το χρεωθείς εσύ τώρα. Πάρε τον τελευταίο λογαριασμό να δεις την τελευταία επίσημα καταγεγραμμένη ένδειξη και δες το ρολόι τι γράφει. Το καλό σενάριο είναι να διαφέρουν 1-2 kWh και τελειώνει εδώ το θέμα. Σε κάθε περίπτωση εφόσον παρατηρήθηκε αυτή η ατασθαλία βγάλε και μια φώτο το ρολόι και στείλε την στον ιδιοκτήτη σαν να του λες "να ξέρεις ότι εγώ σήμερα μπήκα στο διαμέρισμα και το ρολόι δείχνει <τόσο>" γιατί οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

    Το αυτό και για τους μετρητές νερού και αερίου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 13-11-22 στις 17:49.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εξαιρετική πρόταση

  5. #5
    Εγγραφή
    23-06-2022
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    Όντως, εξαιρετική πρόταση! Θα ζητήσω τον τελευταίο λογαριασμό που παρέδωσε ο προηγούμενος ενοικιαστής.

    Δυστυχώς δε σκέφτηκα να βγάλω φωτογραφία το ρολόι κάτω πριν χρησιμοποιήσω το ρεύμα και εδώ και μια μέρα που έχω εγκατασταθεί, θα ομολογήσω πως το χρησιμοποιώ. Όχι τίποτα τρελό πάντως, τα φώτα ανάβω το βράδυ για λίγη ώρα, ελαφριά χρήση λάπτοπ (σερφάρισμα και ταινίες, όχι games και άλλες απαιτητικές εργασίες), φόρτιση κινητού και μια φορά θερμοσίφωνα για 20'. Ψυγείο, πλυντήριο, κουζίνα, aircondition δεν έχω χρησιμοποιήσει. Απ' ότι είχα μιλήσει με τον ιδιοκτήτη, από τη στιγμή που έφυγε ο προηγούμενος μέχρι που ήρθα εγώ, μόνο συνεργείο βαφής μπήκε στο διαμέρισμα και ο μεσίτης (ο οποίος όμως δεν ήξερε ότι είχε ρεύμα), οπότε κάποιος από το συνεργείο λογικά άνοιξε την ασφάλεια στη χελώνα. Άντε τώρα να βρούμε άκρη όμως...

    Πάντως δε θα έπρεπε ρε παιδιά από τη στιγμή που έρχεται ο υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ να κάνει τη διακοπή να μπορέσει με κάποιο τρόπο να "κλειδώσει" την ασφάλεια στη χελώνα ώστε να μη μπορεί να τη χρησιμοποιήσει κανείς μέχρι να έρθει άλλος υπάλληλος τη στιγμή που θα ενεργοποιήσει την παροχή για τον επόμενο ενοικιαστή; Παράλογο μου φαίνεται...

    Τελοσπάντων, εάν είναι να πληρωθεί μόνο η κατανάλωση και δεν υπάρχει περίπτωση επιπρόσθετου προστίμου, παλεύεται η κατάσταση. Θα επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη και θα δούμε τι μπορεί να γίνει. Ό,τι και να γίνει όμως, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σας!

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Σε μία μέρα δεν μπορείς να κάψεις πολλά. Βγάλε φωτογραφία. Επίσης, αν το συνεργείο άνοιξε το ρολόι και έβαλε ρεύμα, αυτό είναι καραπαράνομο. Υπάρχει ασφάλεια που βάζει η ΔΕΔΔΗΕ για να ξέρει αν κάποιος μη εξουσιοδοτημένος έχει ανοίξει το ρολόι, και μπορεί να φας πρόστιμο αν την έχει σπάσει κάποιος πριν από σένα. Βγάλε και αυτό φωτογραφία.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και προσθέτω απλά αν μπορείς να ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη τον τελευταίο ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό του διαμερίσματος γιατί παρατήρησες ότι το διαμέρισμα ΕΧΕΙ ανεπίσημα (για να μην πώ παράνομα) ρεύμα. Αν του τον έδωσε ο τελευταίος ενοικιαστής.

    Το ότι έχει ρεύμα το διαμέρισμα σημαίνει είτε ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έκλεισε την ασφάλεια στη χελώνα (ως όφειλε) όταν ο προηγούμενος ζήτησε διακοπή είτε ότι την έκλεισε αλλά μετά κάποιος την άνοιξε. Και εφόσον την άνοιξε πόσο ρεύμα κατανάλωσε? Μιλάμε για μια-δυο λάμπες που κάψανε 1-2 kWh το διάστημα που το διαμέρισμα ήταν προς επίδειξη ή μιλάμε για εργασίες ανακαίνισης/συνεργεία/καθαρισμός/βαφή που δουλεύανε για μέρες στο διαμέρισμα και κάψανε τα άντερα τους?

    Αυτό θα το χρεωθείς εσύ τώρα. Πάρε τον τελευταίο λογαριασμό να δεις την τελευταία επίσημα καταγεγραμμένη ένδειξη και δες το ρολόι τι γράφει. Το καλό σενάριο είναι να διαφέρουν 1-2 kWh και τελειώνει εδώ το θέμα. Σε κάθε περίπτωση εφόσον παρατηρήθηκε αυτή η ατασθαλία βγάλε και μια φώτο το ρολόι και στείλε την στον ιδιοκτήτη σαν να του λες "να ξέρεις ότι εγώ σήμερα μπήκα στο διαμέρισμα και το ρολόι δείχνει <τόσο>" γιατί οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

    Το αυτό και για τους μετρητές νερού και αερίου.
    και ποτε μα ποτε μην κανεις τιποτα μεσω τηλεφωνου γιατι αλλιως παιζει να περιμενεις και μηνες οπως στην ιδια περιπτωση που ειχα εγω

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας