Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 58
  1. #16
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Για τα 2xAPN ταυτόχρονα κρατάω μικρό καλάθι, έχει αποδειχθεί από μένα, ότι σε κάποιες εκδόσεις update φτιάχτηκε από την MikroTik αλλά μετά τα τελευταία update στις κεραίες της cosmote βαράει κολλήματα, και δεν έχεις καθόλου internet, και δεν το συνιστώ πλέον. ακόμη και με reboot κάθε μέρα θα πετύχεις κάποιο κόλλημα.
    Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι. ίσως φταίει η αλλαγή της cosmote internet MTU 1372 και vpn-internet MTU 1380, χλωμό, αλλά δεν ξέρω. Σταματάει το TX της COSMOTE και το mikrotik δεν παίρνει ποτέ απάντηση από την κεραία της cosmote. με USB power reset στο Modem εσωτερικά, δεν στρώνει, θέλει reboot όλο το mikrotik.
    όταν δουλεύεις ξεχωριστά κάθε APN δεν υπάρχει πρόβλημα.

    επίσης το ποιος βγαίνει από την public το ορίζεις σε επίπεδο dstnat, οπότε ότι έχει port forward η UPnP αυτομάτως πάει στην public. όλα τα άλλα internet.


    @xristostsilis
    για τα 2 APN, επειδή οι ρυθμίσεις μπορεί να γίνουν conflict με άλλες ρυθμίσεις που μπορεί να έχεις στο mikrotik, καλό θα είναι να ξέρεις τι κάνεις και πως λειτουργεί το mikrotik.
    Να αναρτήσω τις εντολές μόνο για το "Hybrid" APN όπως το ονομάζω, είναι το μόνο εύκολο. αν τις περάσεις απευθείας το πιο πιθανό είναι να χρειαστείς customization και να ψάχνεσε.

    Θα πρότεινα 2 ξεχωριστές κάρτες και modem και ένα dedicated router για να μην τύχει "τυχαίο" πρόβλημα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lghikas : 17-11-22 στις 18:43.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα 2xAPN ταυτόχρονα κρατάω μικρό καλάθι, έχει αποδειχθεί από μένα, ότι σε κάποιες εκδόσεις update φτιάχτηκε από την MikroTik αλλά μετά τα τελευταία update στις κεραίες της cosmote βαράει κολλήματα, και δεν έχεις καθόλου internet, και δεν το συνιστώ πλέον. ακόμη και με reboot κάθε μέρα θα πετύχεις κάποιο κόλλημα.
    Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι. ίσως φταίει η αλλαγή της cosmote internet MTU 1372 και vpn-internet MTU 1380, χλωμό, αλλά δεν ξέρω. Σταματάει το TX της COSMOTE και το mikrotik δεν παίρνει ποτέ απάντηση από την κεραία της cosmote. με USB power reset στο Modem εσωτερικά, δεν στρώνει, θέλει reboot όλο το mikrotik.
    όταν δουλεύεις ξεχωριστά κάθε APN δεν υπάρχει πρόβλημα.

    επίσης το ποιος βγαίνει από την public το ορίζεις σε επίπεδο dstnat, οπότε ότι έχει port forward η UPnP αυτομάτως πάει στην public. όλα τα άλλα internet.


    @xristostsilis
    για τα 2 APN, επειδή οι ρυθμίσεις μπορεί να γίνουν conflict με άλλες ρυθμίσεις που μπορεί να έχεις στο mikrotik, καλό θα είναι να ξέρεις τι κάνεις και πως λειτουργεί το mikrotik.
    Να αναρτήσω τις εντολές μόνο για το "Hybrid" APN όπως το ονομάζω, είναι το μόνο εύκολο. αν τις περάσεις απευθείας το πιο πιθανό είναι να χρειαστείς customization και να ψάχνεσε.

    Θα πρότεινα 2 ξεχωριστές κάρτες και modem και ένα dedicated router για να μην τύχει "τυχαίο" πρόβλημα..
    Χμμμ καταλαβαίνω τι εννοείς.
    Ας έρθει λοιπόν το μηχάνημα με το καλό, και θα δω τις ρυθμίσεις μετά. Δεν θέλω να σας βγάλω και την ψυχή.

  3. #18
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Αρχικά Καλημέρα !!

    Έπειτα, στείλτε μου όσοι με βοηθήσατε Διεύθυνση, να σας στείλω τριαντάφυλλα, σοκολάτες και αγάπες !!!
    Με ΣΩΣΑΤΕ !

    Το μηχάνημα ήρθε, το εγκατέστησα, και χωρίς να έχω κάνει ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ρύθμιση ακόμη (ούτε καν update δεν πρόλαβα να κάνω) λειτούργησε κανονικότατα.
    Έβαλα μόνο το PIN της κάρτας και έπειτα απο δική σας συμβουλή απενεργοποίησα την επιλογή "Use Network APN".

    Ορίστε ένα πρόχειρο SpeedTest, και πάω τώρα να εξερευνήσω τις ρυθμίσεις !



    Με συγχωρείτε για το μη-οργανωμένο πόστ, θα επανέλθω πιο αναλυτικά !!!
    (Είμαι εξτασιασμένος)

  4. #19
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Είμαι εξτασιασμένος)
    Αυτά είναι!

    https://youtu.be/Yea8k_SKSOw

  5. #20
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Δεν έχω λόγια ούτε για την κεραία αλλά ούτε και για την κοσμοτε! Τρομερή επιλογή

  6. #21
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά Καλημέρα !!

    Έπειτα, στείλτε μου όσοι με βοηθήσατε Διεύθυνση, να σας στείλω τριαντάφυλλα, σοκολάτες και αγάπες !!!
    Με ΣΩΣΑΤΕ !
    (Είμαι εξτασιασμένος)
    Να τσ πας για τσιτσι στου μπαλκον'ι ή Ιθώρια καλά ειν κι κει

  7. #22
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Ωραίος! Τελικά έπεσα μέσα στα νούμερα και είσαι στο πολύ καλό σενάριο!
    400 προς 5 Mbps... Δεν ξέρω πως θα αισθάνεσαι από την υπερβολική δόση ταχύτητας
    Καλορίζικη και πάλι! Καλοδούλευτη να είναι

    Αν και πέρασα Κυριακή βράδυ από Θερμό προς Ναύπακτο, και έριχνε τόσους κεραυνούς, καταιγίδα με αέρα, δέντρα - πέτρες μέσα στους δρόμους, απορώ που δουλεύουν ακόμη οι κεραίες στο βουνό στην περιοχή σου...

    Θέλω όποτε μπορείς, όταν τρέχεις ένα καλό download (μπες fast.com βάλε 30connections και 5min speedtest) να μου πεις τι τιμές έχεις (ένα sceenshot) από CPU / IRQ / RESOURCES / INTERFACE σε ένα παράθυρο winbox.

    Όπως αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  405,3 KB 
ID: 243475
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lghikas : 22-11-22 στις 22:05.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Καλησπέρα και πάλι !

    Λογικά, αυτό μου ζήτησες:


    Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφίες της εγκατάστασης, και να δούμε μήπως θέλει και καμια πιο συγκεκριμένη ρύθμιση. Αν και δεν είμαι αχόρταγος και αχάριστος. Είναι ήδη ότι καλύτερο είχα ποτέ. Και σας ευχαριστώ πολύ γι'αυτό !

  9. #24
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ορίστε κι το pin unlock για τη sim...
    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=141804

  10. #25
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι !

    Λογικά, αυτό μου ζήτησες:


    Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφίες της εγκατάστασης, και να δούμε μήπως θέλει και καμια πιο συγκεκριμένη ρύθμιση. Αν και δεν είμαι αχόρταγος και αχάριστος. Είναι ήδη ότι καλύτερο είχα ποτέ. Και σας ευχαριστώ πολύ γι'αυτό !

    Καλημέρα,

    Ναι, σ 'ευχαριστώ!
    ήθελα να δω εάν με τη CPU έχει ακόμη άνεση να τραβήξει ~750Mbps το LHGG..
    Είναι εξευτελιστικά τέλεια η εγκατάσταση και η τοποθεσία σου. Μην αλλάξεις τίποτε.
    Μία Band σου λείπει ακόμη, αλλά μην ασχοληθείς, είναι θέμα COSMOTE. όποτε της αρέσει θα στη δώσει.

  11. #26
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Ναι, σ 'ευχαριστώ!
    ήθελα να δω εάν με τη CPU έχει ακόμη άνεση να τραβήξει ~750Mbps το LHGG..
    Είναι εξευτελιστικά τέλεια η εγκατάσταση και η τοποθεσία σου. Μην αλλάξεις τίποτε.
    Μία Band σου λείπει ακόμη, αλλά μην ασχοληθείς, είναι θέμα COSMOTE. όποτε της αρέσει θα στη δώσει.


    Καλημέρα και πάλι !!

    Πως όμως φτάνει στα 750 Mbps η ταχύτητα ; Τι άλλο χρειάζεται ;
    Μου κίνησες την περιέργεια !

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    Τώρα το πρόβλημα που προσπαθώ να λύσω, είναι αυτό των APNs και εν συνεχεία της πρόσβασης στο δίκτυό μου απ'έξω.
    Όντως, αν ορίσω ως APN το "vpn-internet" υπάρχει throttle στην ταχύτητα όπως πολύ σωστά μου είπατε. Δυστυχώς. (Και η διαφορά απο τα 150 Mbps στα 400 είναι αρκετά υψηλή για να το καταπιώ το φαρμάκι.)

    Κάτι διάβασα στο internet σε διάφορα sites, για Cloudflare Tunnels αλλά ακόμη το ψάχνω. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Με βλέπω να αγοράζω δεύτερο LHG μόνο για τον Server μου.

    Εσείς έχετε καμία πρόταση πάνω σε αυτό; ( Θέλω μόνο στο Server μου πρόσβαση. Βέλτιστα σε διάφορες εφαρμογές που τρέχουν σε διάφορες πόρτες, αλλά στην χειρότερη των περιπτώσεων έστω σε μια )


    ΥΓ. Ούτε Router πήρα ακόμη. Το ψάχνω και αυτό. Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω σε UniFi/Omada ή να πάρω άλλο ένα Mikrotik. Αυτό το RouterOS φαίνεται να κάνει παπάδες, αλλά είναι αρετά advanced για τις πολύ αρχάριες γνώσεις μου.
    Για αρχή χρησιμοποιώ το LHG για Router, και ένα απλό Switch προσωρινά για να συνδέσω τις συσκευές μου πάνω.

    EDIT: Παρεμπιπτόντως, την έβαλα στην ταράτσα, για να μην πρέπει να κόψω τα δέντρα ακριβώς μπροστά απ'το σπίτι μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bonamin : 23-11-22 στις 11:42.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Αυτό με τα 2 apn με ενδιαφέρει και εμένα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ουσιαστικά και εσυ θες ένα σέρβερ με ip 192.168.1.Χ να βγαίνει από public. Το ίδιο θέλω και εγώ.

    Για routing το υπάρχον που έχει το mikrotik θα πρέπει να σε καλύπτει. Δεν γνωρίζω την χρήση που θες και αν θα μπορέσεις να το ζορίσεις. Εμένα το chateau πχ με καλύπτει άνετα.

    - - - Updated - - -

    Τι καλώδιο έχεις βάλει στο mikrotik? Βλέπω είναι άσπρου χρώματος; Να προσέξεις να είναι εξωτερικού χώρου ότι χρωμα και αν είναι

  13. #28
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τα 2 apn με ενδιαφέρει και εμένα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ουσιαστικά και εσυ θες ένα σέρβερ με ip 192.168.1.Χ να βγαίνει από public. Το ίδιο θέλω και εγώ.

    Για routing το υπάρχον που έχει το mikrotik θα πρέπει να σε καλύπτει. Δεν γνωρίζω την χρήση που θες και αν θα μπορέσεις να το ζορίσεις. Εμένα το chateau πχ με καλύπτει άνετα.

    - - - Updated - - -

    Τι καλώδιο έχεις βάλει στο mikrotik? Βλέπω είναι άσπρου χρώματος; Να προσέξεις να είναι εξωτερικού χώρου ότι χρωμα και αν είναι
    Ναι αυτό ακριβώς θέλω.
    Μέχρι τώρα με το παλιό (MF286R) είχα για APN το "vpn-internet" (αλλά δεν είχε σημασία αφού δεν ξεπερνούσε έτσι και αλλιώς τα 100Mbps.)
    Έπειτα είχα duckdns στον Server μου για να ξέρω πάντα την public ip μου, και είχα κάνει register ένα domain στο papaki.com, οπότε κάθε φορά που έμπαινα (απ'έξω) στην σελίδα www.κάτι.gr έβγαινε ο Server μου.
    Και ΤΩΡΑ μπορώ να το κάνω αυτό αλλά κρίμα να χάσω τόσο μεγάλη ταχύτητα.

    Κάποια λύση πρέπει να υπάρχει

    Τέλος, οσον αφορά το καλώδιο, ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ, έχω ένα σουπερ απλό F/UTP cat5e που είχα πεταμένο σε ένα κουτί. ΌΧΙ εξωτερικού χώρου.
    Αλλά προφανώς και θα το φτιάξω σωστά με PE εξωτερικού χώρου και σπιράλ.
    Αλλά για να δω αν (και πόσο καλά) δουλεύει το έβαλα έτσι προσωρινά.

  14. #29
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό ακριβώς θέλω.
    Μέχρι τώρα με το παλιό (MF286R) είχα για APN το "vpn-internet" (αλλά δεν είχε σημασία αφού δεν ξεπερνούσε έτσι και αλλιώς τα 100Mbps.)
    Έπειτα είχα duckdns στον Server μου για να ξέρω πάντα την public ip μου, και είχα κάνει register ένα domain στο papaki.com, οπότε κάθε φορά που έμπαινα (απ'έξω) στην σελίδα www.κάτι.gr έβγαινε ο Server μου.
    Και ΤΩΡΑ μπορώ να το κάνω αυτό αλλά κρίμα να χάσω τόσο μεγάλη ταχύτητα.

    Κάποια λύση πρέπει να υπάρχει

    Τέλος, οσον αφορά το καλώδιο, ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ, έχω ένα σουπερ απλό F/UTP cat5e που είχα πεταμένο σε ένα κουτί. ΌΧΙ εξωτερικού χώρου.
    Αλλά προφανώς και θα το φτιάξω σωστά με PE εξωτερικού χώρου και σπιράλ.
    Αλλά για να δω αν (και πόσο καλά) δουλεύει το έβαλα έτσι προσωρινά.
    Αυτό που έγραψες για cloudflare tunnel είναι πολύ καλή λύση. Θα το στήσεις στον emby server σου. Μπορείς να μεταφέρεις το domain σου στην cloudflare και να το κάνεις έτσι.
    Ένα καλό howto video για cloudflare tunnel είναι το https://www.youtube.com/watch?v=hrwoKO7LMzk

    edit: Μάλλον θα έχεις πρόβλημα με την άδεια χρήσης της cloudflare αν μεταφέρεις κυρίως βίντεο (που αυτό κάνει το emby). Η άλλη εναλλακτική είναι να πάρεις ένα vps κάπου και να σηκώσεις ένα wireguard tunnel.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος malakudi : 24-11-22 στις 18:25.
    ---
    mp

  15. #30
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.915
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Καλησπέρα .Η γνωμη μου θα ηταν να πήγαινες σε Mikrotik κεραια LTE 18 για να ησυχασεις. Δες την αποσταση την δικη μου με την δική μου κεραια LTE 18 μιας και επειδη ειμαι μεσα σε γουβα οι γυρω κεραιες που βρισκονται σε εμενα δεν με καλύπτουν και αναγκαζομαι να παιρνω απο Τζιά.

    ***UPDATE***

    Sorry δεν προλαβα να διαβασω ολο το thread. Καλοριζικη και καλα download

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Ναι, σ 'ευχαριστώ!
    ήθελα να δω εάν με τη CPU έχει ακόμη άνεση να τραβήξει ~750Mbps το LHGG..
    Είναι εξευτελιστικά τέλεια η εγκατάσταση και η τοποθεσία σου. Μην αλλάξεις τίποτε.
    Μία Band σου λείπει ακόμη, αλλά μην ασχοληθείς, είναι θέμα COSMOTE. όποτε της αρέσει θα στη δώσει.
    Γιαυτο και εγω δεν εχω δει ακόμη 4 παρεα παρα μόνο 3;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot 2022-11-24 at 18.43.32.png  

    Screenshot 2022-11-24 at 19.07.21.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 24-11-22 στις 19:58.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας