Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-58 από 58
  1. #46
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    MTU οριζεις μονο σε ενα σημειο.

    Αν και το 1500 δειχνει να δουλευει καλα πλεον οποτε δε χρειαζεται αλλαγη σε 1380.
    Βασίλη προχθές που έκανα τις δοκιμές με το MTU ξέχασα να σου πω, δεν είδα διαφορές. Μπορεί και καλύτερα να ήταν το dw με το 1500.
    Έτσι μου φάνηκε.
    Η δήλωση mangle για το MSS χρειάζεται;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #47
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη προχθές που έκανα τις δοκιμές με το MTU ξέχασα να σου πω, δεν είδα διαφορές. Μπορεί και καλύτερα να ήταν το dw με το 1500.
    Έτσι μου φάνηκε.
    Η δήλωση mangle για το MSS χρειάζεται;
    Οχι δε χρειαζεται.

    Την διαφορα την βλεπαμε στο upload οταν το αλλαζαμε

  3. #48
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #49
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεωνίδα καλησπέρα
    Τελικά αυτό ισχύει ακόμη; Επειδή το έγραψες Νοέμβριο, μήπως άλλαξε κάτι από τότε; Είμαι σχεδόν έτοιμος να μεταβώ και εγώ σε LTE internet για αυτό το αναφέρω.

    Για το vpn-internet MTU=1380 το γνωρίζω, τελικά δεν είναι το ίδιο MTU και στο apn:internet?
    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

    Τελικά παρατήρησα ότι άσχετα από το APN, κολλήματα υπάρχουν στα οποία οφείλεται το εσωτερικό δίκτυο του παρόχου και οι αναβαθμίσεις/reboot/servers που έχει από πίσω.
    Στα MikroTik και στα κάθε λογής modem LTE κτλ... πρέπει να φτιάξεις ρουτίνα να κάνει reboot το modem μόλις χαθεί το δίκτυο. Δεν είναι όπως στα σταθερά δίκτυα που κάνεις στο ένα άκρο reboot και απλά θα ξανασυγχρονίσει το δίκτυο.
    Στα ασύρματα παίζει το από πάνω Layer από τις κεραίες και άλλοι διάφοροι servers, το modem δεν καταλαβαίνει ότι χάθηκε και ξαναπροσπαθεί επ'αόριστον στην ίδια IP πχ... και πρέπει κάπως να του κάνεις reboot.
    Στα κινητά υπάρχει αυτή η ρουτίνα που κοιτάει εάν υπάρχει δίκτυο και κάνει reboot το modem του κινητού και δεν καταλαβαίνεις ότι κόλλησε. Έτσι τα είχα δίπλα δίπλα κινητά και ρούτερ και είδα τις διακοπές.

    Για το MTU, πλέον το άλλαξε η COSMOTE. στο "internet" φαίνεται να μην υπάρχουν προβλήματα πλέον, αλλά δεν είναι 100% σίγουρο αυτό. Μπορεί να πετύχεις σέρβερ που να έχεις πρόβλημα.
    στο "internet" MTU 1372 με MSS 1332
    στο "vpn-internet" MTU 1380 με MSS 1340

    Μπες εδώ
    https://www.speedguide.net/analyzer.php

    και δες το MTU και MSS.

    Εάν βλέπεις MSS διαφορετικό από -40 του MTU, τότε θα πρέπει να το κάνεις force στις ρυθμίσεις σου με τα παραπάνω.
    Μπορείς να μπεις και από το κινητό σου, να δεις και το κινητό σου τι διορθώσεις κάνει στο MTU-MSS.

    Πιο πολύ επηρεάζεται όμως το vpn-internet που θέλει να το ρυθμίσεις όπως είπαμε παραπάνω.

    επειδή είμαι εκτός Αττικής αυτό τον καιρό λόγω εορτών δεν μπορώ να κάνω δοκιμές με το LTE για να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες,

    Έχω αγοράσει και ένα 5001 να κάνω 5G δοκιμές με το LTE12, αλλά κάπου το έχει χάσει η ACS το δέμα 8-9 μέρες τώρα. Θα προσπαθήσω να το κάνω κομμάτια εάν χρειαστεί μέχρι να πάρω τα μεγιστα με ethernet/usb ή ότι βρω να κουμπώσω απευθείας στην πλακέτα του.

    Εάν όλα πάνε καλά με το 5G 5001/LTE12 λογικά το LTE12 θα πάει για πούλημα εδώ στο forum να το δουλέψει κάποιος συμφορουμίτης,
    και θα ανέβω σε router CCR-2116 (να τερματίσει και το QOS), και να δοκιμάσω επιτέλους να βάλω στην PCIe x4 θύρα του ένα quectel 5G Modem και να μπει και 2ο 5G το custom 5001 για backup-load balance σε κάποιες IP.
    και να κλείσω και το 10Gbit δίκτυο, οπότε αναμένω τις καινούργιες παραδόσεις του CCR τέλη γενάρη.

    Καλό, χρυσό το LTE12 αλλά για μένα η CPU είναι μεγάλο θέμα με το setup μου.

  5. #50
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν όλα πάνε καλά με το 5G 5001/LTE12 λογικά το LTE12 θα πάει για πούλημα εδώ στο forum να το δουλέψει κάποιος συμφορουμίτης
    Μας έσκισες τώρα....άργησες να γράψεις και σήμερα αγόρασα το LTE12...δεν πειράζει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν βλέπεις MSS διαφορετικό από -40 του MTU, τότε θα πρέπει να το κάνεις force στις ρυθμίσεις σου με τα παραπάνω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_6.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  38,4 KB 
ID: 244397
    Έτσι όπως το λες νομίζω ότι είμαι εντάξει.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #51
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας έσκισες τώρα....άργησες να γράψεις και σήμερα αγόρασα το LTE12...δεν πειράζει.

    - - - Updated - - -




    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_6.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  38,4 KB 
ID: 244397
    Έτσι όπως το λες νομίζω ότι είμαι εντάξει.
    Ναι είσαι τέλεια. αυτό όμως μοιάζει με dsl ?


    Έτσι κι αλλιώς θέλω κάνα μήνα μέχρι να έρθει το άλλο mikrotik + και να γίνουν δοκιμές κτλ, δεν θα σε προλάβαινα όπως και να είχε.
    Καλορίζικο! Είναι καλή αρχή για να μπεις στον κόσμο του Mikrotik και του LTE μαζί.

  7. #52
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είσαι τέλεια. αυτό όμως μοιάζει με dsl ?


    Έτσι κι αλλιώς θέλω κάνα μήνα μέχρι να έρθει το άλλο mikrotik + και να γίνουν δοκιμές κτλ, δεν θα σε προλάβαινα όπως και να είχε.
    Καλορίζικο! Είναι καλή αρχή για να μπεις στον κόσμο του Mikrotik και του LTE μαζί.
    Σε ευχαριστώ, στο κόσμο του mikortik είμαι αρκετά χρόνια στο LTE τώρα μπαίνω και μαθαίνω για συχνότητες κλπ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είσαι τέλεια. αυτό όμως μοιάζει με dsl ?
    Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια έκανα ένα σωρό δοκιμές σήμερα.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #53
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα MikroTik και στα κάθε λογής modem LTE κτλ... πρέπει να φτιάξεις ρουτίνα να κάνει reboot το modem μόλις χαθεί το δίκτυο.
    Δεν χρειάζεται ρουτίνα, η mikortik μερίμνησε για αυτό.
    System->Watchdog βάζεις μια ip που θέλεις.
    Αυτό κάνει ping, μόλις δει ότι δεν απαντάει κάνει reboot.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  9. #54
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και πάλι !!

    Πως όμως φτάνει στα 750 Mbps η ταχύτητα ; Τι άλλο χρειάζεται ;
    Μου κίνησες την περιέργεια !

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    Τώρα το πρόβλημα που προσπαθώ να λύσω, είναι αυτό των APNs και εν συνεχεία της πρόσβασης στο δίκτυό μου απ'έξω.
    Όντως, αν ορίσω ως APN το "vpn-internet" υπάρχει throttle στην ταχύτητα όπως πολύ σωστά μου είπατε. Δυστυχώς. (Και η διαφορά απο τα 150 Mbps στα 400 είναι αρκετά υψηλή για να το καταπιώ το φαρμάκι.)

    Κάτι διάβασα στο internet σε διάφορα sites, για Cloudflare Tunnels αλλά ακόμη το ψάχνω. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Με βλέπω να αγοράζω δεύτερο LHG μόνο για τον Server μου.

    Εσείς έχετε καμία πρόταση πάνω σε αυτό; ( Θέλω μόνο στο Server μου πρόσβαση. Βέλτιστα σε διάφορες εφαρμογές που τρέχουν σε διάφορες πόρτες, αλλά στην χειρότερη των περιπτώσεων έστω σε μια )


    ΥΓ. Ούτε Router πήρα ακόμη. Το ψάχνω και αυτό. Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω σε UniFi/Omada ή να πάρω άλλο ένα Mikrotik. Αυτό το RouterOS φαίνεται να κάνει παπάδες, αλλά είναι αρετά advanced για τις πολύ αρχάριες γνώσεις μου.
    Για αρχή χρησιμοποιώ το LHG για Router, και ένα απλό Switch προσωρινά για να συνδέσω τις συσκευές μου πάνω.

    EDIT: Παρεμπιπτόντως, την έβαλα στην ταράτσα, για να μην πρέπει να κόψω τα δέντρα ακριβώς μπροστά απ'το σπίτι μου.

    Καλησπερα

    Η εξωτερική κεραια της Mikrotik LTE18 χρειαζεται οπωσδηποτε 'καθαρη' οπτικη επαφη με την κεραια της wind/vodafone/cosmote για να λειτουργήσει ;
    σκεφτομαι να γίνω κάτοχος της LTE18 (και λόγω δυνατοτητων) απλα το προβλημα μου ειναι ότι με χωρίζει απο το σημείο μου ενας μικρος λόφος.. παρολα αυτα η αποσταση ειναι σχετικα μικρή >3-5km.

    ευχαριστω

  10. #55
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.939
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα το πρόβλημα που προσπαθώ να λύσω, είναι αυτό των APNs και εν συνεχεία της πρόσβασης στο δίκτυό μου απ'έξω.
    Όντως, αν ορίσω ως APN το "vpn-internet" υπάρχει throttle στην ταχύτητα όπως πολύ σωστά μου είπατε. Δυστυχώς. (Και η διαφορά απο τα 150 Mbps στα 400 είναι αρκετά υψηλή για να το καταπιώ το φαρμάκι.)

    Κάτι διάβασα στο internet σε διάφορα sites, για Cloudflare Tunnels αλλά ακόμη το ψάχνω. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Με βλέπω να αγοράζω δεύτερο LHG μόνο για τον Server μου.

    Εσείς έχετε καμία πρόταση πάνω σε αυτό; ( Θέλω μόνο στο Server μου πρόσβαση. Βέλτιστα σε διάφορες εφαρμογές που τρέχουν σε διάφορες πόρτες, αλλά στην χειρότερη των περιπτώσεων έστω σε μια )
    Στο server θα έχεις πρόσβαση μόνο εσύ ή όλος ο κόσμος;
    Αν έχεις μόνο εσύ, δοκίμασε το tailscale που παίζει με το απλό APN. Το βάζεις στο server και στο κινητό σου.
    Επίσης το mikrotik υποστηρίζει το Zerotier που είναι παρόμοιο. https://youtu.be/RDJdaXtnC9A
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fadasma : 11-03-23 στις 13:18.

  11. #56
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brazilianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα

    Η εξωτερική κεραια της Mikrotik LTE18 χρειαζεται οπωσδηποτε 'καθαρη' οπτικη επαφη με την κεραια της wind/vodafone/cosmote για να λειτουργήσει ;
    σκεφτομαι να γίνω κάτοχος της LTE18 (και λόγω δυνατοτητων) απλα το προβλημα μου ειναι ότι με χωρίζει απο το σημείο μου ενας μικρος λόφος.. παρολα αυτα η αποσταση ειναι σχετικα μικρή >3-5km.

    ευχαριστω
    Οχι δεν ειναι απαραίτητη η καθαρη οπτικη επαφή.

    Ακομη και ο ψηλος ιστος που εβαλες δεν ειναι απαραιτητος.

    Στη βαση του δορυφ. πιατου αν το επιανες το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις

  12. #57
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν ειναι απαραίτητη η καθαρη οπτικη επαφή.

    Ακομη και ο ψηλος ιστος που εβαλες δεν ειναι απαραιτητος.

    Στη βαση του δορυφ. πιατου αν το επιανες το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις
    Νομιζω εκανε quote αλλη εγκατάσταση. Η φωτογραφία δεν ειναι του παιδιου που κανει την ερώτηση.

  13. #58
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ναι Οκ

    Σε καθε περιπτωση ισχυει η απαντηση μου για την οπτικη επαφή

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας