Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 58
  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Question
    Καλησπέρα. Θα ήθελα τις συμβουλές σας και την βοήθειά σας σχετικά με την αγορά ενός 4G Router !
    Δεν είμαι ειδικός επι του θέματος, και κάθε συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.


    Background Info:

    • Μένω σε περιοχή με απελπιστικά αργό Internet (Χωριό της Αιτ/νιας) (5Mbps max DL).
    • Έχω ήδη εδώ και χρόνια Cosmote Speed Booster, το οποίο αν και καλή υπηρεσία, έχει πολλά μειονεκτήματα. (Speed Cap, Μάπα Router, μέτριο Stability κτλ)
    • Αποφάσισα εδώ και μερικούς μήνες να βάλω 4G Internet και στο σπίτι, με πακέτο της Cosmote. (GigaMax Unlimited). Αγόρασα τότε, το MF286R της ZTE απο τον ΟΤΕ.
    • Με το MF286R έχω 40-50Mbps εσωτερικά του σπιτιού, και 80-90Mbps ακριβώς έξω απο το σπίτι. Ακόμη και ΚΑΤΩ απο την κεραία της Cosmote που βρίσκεται στην κοντινότερη πόλη, δεν έπιανε πάνω απο 100-120Mbps.
    • Επιπλέον, με το MF286R έχω αρκετά προβλήματα, όπως για παράδειγμα την πτώση της ταχύτητας μετά απο κάποιες ώρες/ημέρες χρήσης, πράγμα που "λύνεται" με ένα απλό Restart, ή διάφορα κόλπα με το WiFi που με εκνευρίζουν. Η ακόμη και πολλές λειτουργίες που λείπουν ή δεν είναι αρκετές. Και το σημαντικότερο, ΔΕΝ μπορώ (με το FW της Cosmote τουλάχιστον) να ορίσω ως κεραία, τις εξωτερικές.


    Anyway, έφτασε η ώρα νομίζω να αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο. Και έχω δει τις προτάσει της MikroTik. Τόσο τα Chateau, όσο και τα LHG, και νομίζω πως θέλω να πάω σε κάτι τέτοιο, ΕΚΤΟΣ, αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη (με επιχειρήματα) πρόταση.


    Η Ερωτήσεις μου:

    1. Θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω το Chateau LTE18 ή το LHG LTE18 ? (Ή ίσως και κάποιο άλλο)
    2. Μήπως το Chateau δεν θα έχει επαρκές σήμα δεδομένου του ότι είναι μέσα ;
    3. Αν ναι, μπορώ ίσως να προσθέσω κεραίες που θα τοποθετήσω έξω ;


    Απαιτήσεις / Κριτήρια Επιλογής:


    • Η Νούμερο ΕΝΑ απαίτηση, είναι η βέλτιστη ποιότητα της γραμμής μου. Τόσο σε ταχύτητα, όσο και σε σταθερότητα.
    • ΔΕΝ με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ η δυνατότητα Access Point του Chateau, μιας και έχω ήδη Setup με δικά μου Access Points.
    • Θα με ενδιέφεραν οι δυνατότητες Routing του Chateau αλλά, μπορώ να χρησιμοποιήσω και Dedicated Router αν χρειαστεί και είναι προτιμότερο.
    • ΔΕΝ με ενδιαφέρει που θα τοποθετήσω το μηχάνημα, έχω χώρο και μέσα και έξω. Δεν έχω πρόβλημα χώρου.
    • Η κεραία του ΟΤΕ βρίσκεται ακριβώς 7.8km απο τον χώρο μου, και μεταξύ μας υπάρχει 100% καθαρή οπτική επαφή, πάνω απο θάλασσα.



    Ρωτάω λοιπόν, και συγγνώμη αν σας πρήζω, διότι δεν ξέρω μήπως το LHG είναι Overkill για την κατάστασή μου.
    Αλλά μιας και ξέρετε λίγο (πολύ) καλύτερα απο μένα, θα ήθελα την άποψή σας, και φυσικά ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Καλή σας μέρα.

    ΥΓ. Για πληροφορίες που παρέλειψα, ενώ είναι αναγκαίες για την επιλογή, ρωτήστε με. Κάτι θα ξέχασα.

    - - - Updated - - -

    Τα 2 σημεία (το δικό μου και τις κεραίας) στο χάρτη:



    Καθώς και η συγκεκρκιμένη κεραία απο την οποία εξυπηρετούμαι, αν έχει κάποια σημασία:

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Θα ήθελα τις συμβουλές σας και την βοήθειά σας σχετικά με την αγορά ενός 4G Router !
    Δεν είμαι ειδικός επι του θέματος, και κάθε συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.


    Background Info:

    • Μένω σε περιοχή με απελπιστικά αργό Internet (Χωριό της Αιτ/νιας) (5Mbps max DL).
    • Έχω ήδη εδώ και χρόνια Cosmote Speed Booster, το οποίο αν και καλή υπηρεσία, έχει πολλά μειονεκτήματα. (Speed Cap, Μάπα Router, μέτριο Stability κτλ)
    • Αποφάσισα εδώ και μερικούς μήνες να βάλω 4G Internet και στο σπίτι, με πακέτο της Cosmote. (GigaMax Unlimited). Αγόρασα τότε, το MF286R της ZTE απο τον ΟΤΕ.
    • Με το MF286R έχω 40-50Mbps εσωτερικά του σπιτιού, και 80-90Mbps ακριβώς έξω απο το σπίτι. Ακόμη και ΚΑΤΩ απο την κεραία της Cosmote που βρίσκεται στην κοντινότερη πόλη, δεν έπιανε πάνω απο 100-120Mbps.
    • Επιπλέον, με το MF286R έχω αρκετά προβλήματα, όπως για παράδειγμα την πτώση της ταχύτητας μετά απο κάποιες ώρες/ημέρες χρήσης, πράγμα που "λύνεται" με ένα απλό Restart, ή διάφορα κόλπα με το WiFi που με εκνευρίζουν. Η ακόμη και πολλές λειτουργίες που λείπουν ή δεν είναι αρκετές. Και το σημαντικότερο, ΔΕΝ μπορώ (με το FW της Cosmote τουλάχιστον) να ορίσω ως κεραία, τις εξωτερικές.


    Anyway, έφτασε η ώρα νομίζω να αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο. Και έχω δει τις προτάσει της MikroTik. Τόσο τα Chateau, όσο και τα LHG, και νομίζω πως θέλω να πάω σε κάτι τέτοιο, ΕΚΤΟΣ, αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη (με επιχειρήματα) πρόταση.


    Η Ερωτήσεις μου:

    1. Θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω το Chateau LTE18 ή το LHG LTE18 ? (Ή ίσως και κάποιο άλλο)
    2. Μήπως το Chateau δεν θα έχει επαρκές σήμα δεδομένου του ότι είναι μέσα ;
    3. Αν ναι, μπορώ ίσως να προσθέσω κεραίες που θα τοποθετήσω έξω ;


    Απαιτήσεις / Κριτήρια Επιλογής:


    • Η Νούμερο ΕΝΑ απαίτηση, είναι η βέλτιστη ποιότητα της γραμμής μου. Τόσο σε ταχύτητα, όσο και σε σταθερότητα.
    • ΔΕΝ με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ η δυνατότητα Access Point του Chateau, μιας και έχω ήδη Setup με δικά μου Access Points.
    • Θα με ενδιέφεραν οι δυνατότητες Routing του Chateau αλλά, μπορώ να χρησιμοποιήσω και Dedicated Router αν χρειαστεί και είναι προτιμότερο.
    • ΔΕΝ με ενδιαφέρει που θα τοποθετήσω το μηχάνημα, έχω χώρο και μέσα και έξω. Δεν έχω πρόβλημα χώρου.
    • Η κεραία του ΟΤΕ βρίσκεται ακριβώς 7.8km απο τον χώρο μου, και μεταξύ μας υπάρχει 100% καθαρή οπτική επαφή, πάνω απο θάλασσα.



    Ρωτάω λοιπόν, και συγγνώμη αν σας πρήζω, διότι δεν ξέρω μήπως το LHG είναι Overkill για την κατάστασή μου.
    Αλλά μιας και ξέρετε λίγο (πολύ) καλύτερα απο μένα, θα ήθελα την άποψή σας, και φυσικά ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Καλή σας μέρα.

    ΥΓ. Για πληροφορίες που παρέλειψα, ενώ είναι αναγκαίες για την επιλογή, ρωτήστε με. Κάτι θα ξέχασα.

    - - - Updated - - -

    Τα 2 σημεία (το δικό μου και τις κεραίας) στο χάρτη:



    Καθώς και η συγκεκρκιμένη κεραία απο την οποία εξυπηρετούμαι, αν έχει κάποια σημασία:
    Τα μικροτικ εχουν το πλεονέκτημα των απειρων δυνατοτητων σε επιπεδο ρυθμισεων. Δυστυχως ομως πρέπει να γνωριζεις πολυ καλα το σύστημά τους και ισως να χρειαζεται και να βαζεις εντολες με κωδικα για να τα αξιοποιησεις . Αν τελικα δηλαδη αυτο που σε νοιαζει είναι να χρησιμοποιησεις σαν μοντεμ μια συσκευή και το υπολοιπο δικτυο σου να το αναλαβει αλλος εξοπλισμος δεν υπάρχει καποιος λογος να καταξοδευτεις και να ταλαιπωρηθεις (αν δεν εισαι εξοικειωμένος). Αντιστοιχα αν αφαιρεσεις φορτο απο το zte που έχεις τωρα και το αφησεις να στελνει τα παντα σε ενα ρουτερ που θα αναλαβει το εσωτερικο σου δικτυο ισως του αφαιρεσεις το φορτο που το κανει να αποσταθεροποιειται.
    Το συγκεκριμένο ειναι CAT6 βεβαια, δηλαδη μπορει να συνδυασει 2 μπαντες για CA. Και κατω απο την κεραια να εισαι τοσο μπορει να δωσει οσα πιανεις. Οι ταχυτητες ειναι ψιλολογικες για την κατηγορία του. Και η κεραια σου ειναι τουρμπιδι υπ'αυτην την έννοια, υποστηριζει Β1/3/7/20 . Πιθανότατα και 5G, απο το Cellmapper όμως δεν το βλεπω αυτό. Επιβεβαιωσε το με κανενα κινητό.
    Σταθερη γραμμη πετυχαινεις με καλο σημα.
    Αρα οσο πιο καθαρη -ει δυνατον οπτική - επαφή εχεις με την κεραια . Αρα αν απο ταρατσα εχεις τετοια δυνατότητα βάζεις ενα εξωτερικο ρουτερ ή τοποθετεις προφυλαγμενο ενα εσωτερικου χωρου , ωστε να εκμεταλλευτείς πληρως την ληψη.
    Huawei b818 cat19, zte mu5001 5G, είναι δημοφιλεις επιλογες . Μετα κατεβαζεις ενα Ethernet κατω και μοιραζεις το δικτυο οπως επιλεξεις . Μπορεις να κοτσαρεις πανω και καμια κεραια κατευθυντικη με κοντο καλωδιο να ενισχυσεις περαιτέρω το σημα. Για την σταθερότητα μιλαμε παντα.

    Σε αυτα μπορεις να επιλεξεις συχνοτητες αλλά θεωρητικα εισαι στην καλή εσύ. Μονο σε περίπτωση προσωρινης βλαβης μπορει να θελεις να πας αλλού γιατι οι αλλες φαίνεται να κοιτάνε αλλού.

    Με κινητο (τι κινητο; ) Τι σημα εχεις; Ταχύτητες;

    Αυτες οι σκεψεις μου βασει της μεχρι τωρα εμπειρίας μου. Υπάρχουν εδω παιδιά με πολυ πιο τεχνικες γνωσεις που ισως διορθωσουν / συμπληρωσουν καποια απο αυτα που εγραψα.

    Καλες αποφασεις!

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Αφού θα μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις ρουτερ γιατί δε παίρνεις το ZTE MU5001 και να δώσεις ίντερνετ στα δικά σου μετά που αναλαμβάνουν το εσωτερικό δίκτυο; και έχεις και την επιλογή για 5G

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Αρχικά συγχαρητήρια για την δομή του μηνύματος σου, ήταν πολύ κατατοπιστικό και ευανάγνωστο

    Στα του θέματος όμως,

    Αν θες 4g θα παρεις την εξωτερική κεραία LTE18 το άλλο επειδή είναι εσωτερικού χώρου δεν θα πιάσει όσο καλά όσο η κεραία. Τώρα αν μπορείς να σηκώσεις 5G και το υποστηρίζει η κεραία σου πάρε το chateau 5G mikrotik που έχω και εγώ στην υπογραφή μου και είμαι ευχαριστημένος!


    Το MU5001 είναι καλό αλλά επειδή αρκετοί έχουν παραπονεθεί για την θύρα eth καθώς και την μπαταρία που κάποτε θα χαλάσει, εμενα τουλάχιστον με αποθάρρυναν. Αν δεν σε πειράζουν αυτά είναι εξαιρετικό!


    Η απόσταση που εχεις, σχεδόν 8km είναι μεγάλη πάντως. Εμενα το chateau 5G σε εσωτερικό χώρο(απόσταση 3km από την κεραία με εμπόδια - δεντρα όμως) δεν πιάνει καθόλου καλά τις 4g συχνότητες με αποτέλεσμα να πρέπει να κλειδώνω μόνο στην Β20(πολύ χαμηλή συχνότητα που περνάει μέσα από εμπόδια εύκολα) αλλά για 5G έχω εξωτερική και είμαι οκ.

    Links:

    Spoiler:


    https://www.getic.com/product/mikrotik-lhg-lte18-kit

    Δες το used στο chateau 5G είναι πολύ καλή τιμη(κάνουν και απόφορολόγηση αν είσαι επαγγελματίας, στην φωτογραφία είναι τιμη χωρις ΦΠΑ.) :

    https://www.getic.com/product/mikrotik-chateau-5g

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7CAEFE00-80B4-4678-AA58-6284B1899DAE.jpeg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  313,1 KB 
ID: 243249



    Όποια απόφαση και αν παρεις, μην ξεχάσεις να ανεβάσεις την εμπειρία σου στο φόρουμ για να ξέρουν οι επόμενοι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristostsilis : 14-11-22 στις 16:14.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Καλορίζικο το LHG LTE18

    Δεν νομίζω πως χρειάζεται να ασχοληθείς με άλλες δοκιμές.
    Αν θες να δοκιμάσεις το 5G, δεν πρώτα με το κινητό σου εάν πιάνεις στην θέση που θα βάλεις την κεραία 5G, αλλιώς κατευθείαν σε LHG LTE18.
    Η καιραία του αιτωλικού σε κοιτάει (στα μάτια ) και εσύ θες ένα μικρό πιατάκι όπως το LHG LTE18, για να έχεις και καλό upload.

    Μπράβο στη συγκέντρωση των πληροφοριών

    Στις ερωτήσεις:
    Η Ερωτήσεις μου:

    Θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω το Chateau LTE18 ή το LHG LTE18 ? (Ή ίσως και κάποιο άλλο)
    LHG LTE18
    Μήπως το Chateau δεν θα έχει επαρκές σήμα δεδομένου του ότι είναι μέσα ;
    Εάν είναι μέσα, ναι δεν θα έχει επαρκές σήμα, μπορείς να το διαπιστώσεις και με το κινητό, το upload θα έχει μεγαλύτερο θέμα.
    Αν ναι, μπορώ ίσως να προσθέσω κεραίες που θα τοποθετήσω έξω ;
    Ναι μπορείς, αλλά θα παιδευτείς και θα πληρώσεις και παραπάνω εξοπλισμό. Εάν θες καλό ρούτερ πάρε από άλλη σειρά της mikrotik και όχι το chateau, από την άλλη το LHG LTE18 κάνει σωστά τη δουλειά του, μπορείς επίσης να φέρεις την Private/Public IP του παρόχου απευθείας στο κανονικό σου router μιας και υποστηρίζουν το LTE passthrough.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Καταρχάς, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Ηταν πολύτιμες.
    Έπειτα απο αρκετή σκέψη και υποκύπτοντας στο σχόλιο του φίλου "lghikas", αγόρασα το LHG-LTE18.
    Ο κύβος, ερρίφθη !



    Ωστόσο, για να απαντήσω στα όσα μου είπατε,

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μικροτικ εχουν το πλεονέκτημα των απειρων δυνατοτητων σε επιπεδο ρυθμισεων. Δυστυχως ομως πρέπει να γνωριζεις πολυ καλα το σύστημά τους και ισως να χρειαζεται και να βαζεις εντολες με κωδικα για να τα αξιοποιησεις...

    Με κινητο (τι κινητο; ) Τι σημα εχεις; Ταχύτητες;
    Το γνωρίζω αυτό με τις πάμπολες ρυθμίσεις και παραμετροποιήσεις, και ναι δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο. Αλλά θεωρώ πως λίγο με τα guides, λίγο με την online βοήθεια, κάτι θα κάνω. Στην τελική, αν δω οτι ΔΕΝ τσουλάει το πράγμα, θα πληρώσω κάποιον ειδικό ή κάποιον απο εσάς να μου το σετάρει.


    Όσο για τις ταχύτητες, SpeedTests σήμερα 15/11 - 13:00 περίπου:
    (προφανώς απο τα ίδια σημεία τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά του σπιτιού.)





    Επίσης, ποστάρω και τα "detailed info" απο το ρούτερ, οταν αυτό βρίσκεται ΜΕΣΑ ! Δυστυχώς ξέχασα να κάνω και screenshot οταν το είχα έξω.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού θα μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις ρουτερ γιατί δε παίρνεις το ZTE MU5001 και να δώσεις ίντερνετ στα δικά σου μετά που αναλαμβάνουν το εσωτερικό δίκτυο; και έχεις και την επιλογή για 5G
    Δεν ξέρω αν είναι τόσο "robust" επιλογή το MU5001. Θα προτιμούσα τα προιόντα της Mikrotik μιας και βλέπω πολλά καλά λόγια απο πολλούς γνώστες του είδους.
    Και επίσης όπως είπα, αν χρειαστεί να βγει έξω η μονάδα, θα προτιμούσα ΕΤΟΙΜΗ λύση παρά δικές μου πατέντες.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά συγχαρητήρια για την δομή του μηνύματος σου, ήταν πολύ κατατοπιστικό και ευανάγνωστο

    Αν θες 4g θα παρεις την εξωτερική κεραία LTE18 το άλλο επειδή είναι εσωτερικού χώρου δεν θα πιάσει όσο καλά όσο η κεραία. Τώρα αν μπορείς να σηκώσεις 5G και το υποστηρίζει η κεραία σου πάρε το chateau 5G mikrotik που έχω και εγώ στην υπογραφή μου και είμαι ευχαριστημένος!

    Η απόσταση που εχεις, σχεδόν 8km είναι μεγάλη πάντως. Εμενα το chateau 5G σε εσωτερικό χώρο(απόσταση 3km από την κεραία με εμπόδια - δεντρα όμως) δεν πιάνει καθόλου καλά τις 4g συχνότητες με αποτέλεσμα να πρέπει να κλειδώνω μόνο στην Β20(πολύ χαμηλή συχνότητα που περνάει μέσα από εμπόδια εύκολα) αλλά για 5G έχω εξωτερική και είμαι οκ.

    Όποια απόφαση και αν παρεις, μην ξεχάσεις να ανεβάσεις την εμπειρία σου στο φόρουμ για να ξέρουν οι επόμενοι!
    Πρώτα απ'όλα thanks! Θεωρώ, οτι αφού σπαταλώ το χρόνο σας με τις δικές μου απορίες, το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορώ να κάνω, είναι να είμαι σαφής, ακριβής και να μην σας βγάλω την χολή με το δυσανάγνωστο ποστ.

    Δεν νομίζω να προτιμήσω το 5G, γιατί:

    1. είμαι ΠΟΛΥ μακρυά (ειδικά για 5G) όπως ήδη τόνισες και ο ίδιος !
    2. είναι ΠΟΛΥ μικρό το χωριό μου για να υπάρξει 5G Node τοπικά.
    3. αν εν τέλει κάνει θαύμα ο Θεός και υπάρξει 5G Availability, εδώ ειμαστε, κάνω upgrade.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικο το LHG LTE18

    Αν θες να δοκιμάσεις το 5G, δεν πρώτα με το κινητό σου εάν πιάνεις στην θέση που θα βάλεις την κεραία 5G, αλλιώς κατευθείαν σε LHG LTE18.
    Η καιραία του αιτωλικού σε κοιτάει (στα μάτια ) και εσύ θες ένα μικρό πιατάκι όπως το LHG LTE18, για να έχεις και καλό upload.

    Εάν θες καλό ρούτερ πάρε από άλλη σειρά της mikrotik και όχι το chateau, από την άλλη το LHG LTE18 κάνει σωστά τη δουλειά του, μπορείς επίσης να φέρεις την Private/Public IP του παρόχου απευθείας στο κανονικό σου router μιας και υποστηρίζουν το LTE passthrough.
    Με κέρδισε το "καλορίζικο". Έκανε Lock την επιλογή !

    Έχω δοκιμάσει με 5G τηλέφωνα φίλων. Δυστυχώς δεν έχει ακόμη. Και δεν το προβλέπω για anytime soon.

    Όσο για το Router, ΤΕΧΝΙΚΑ, δεν έχω ακόμη. Αλλά είτε θα στήσω εξ'ολοκλήρου ένα σύστημα σε TP-Link Omada είτε Ubiquiti UniFi. Η θα το συζητήσουμε και αυτό μαζί με σας σε δεύτερη φάση για τυχών καλύτερες επιλογές.
    Δεν παριστάνω οτι ξέρω, απλά ότι έχω ακούσει κι εγώ ως 'καλό' επιλέγω. Εχω ήδη UniFi Access Points και με βολεύουν πολύ με τα Rules για τους χρήστες (+ το γεγονός οτι είναι ταχύτατα απ'την μέχρι τώρα εμπειρία μου). Επειδή έχω μαγαζί (καφέ) και δεν με συμφέρει ολοι οι πελάτες να YouTubάρουν και να κάνουν updates σε Full ταχύτητες. Έτσι έχω 4 ομάδες.

    Ενδεικτικά οι ομάδες για να γελάσουμε:
    Spoiler:

    Customers (8mbps/1mbps) Οι πελάτες του μαγαζιού.
    VIP/Family (20mbps/5mbps) Φίλοι, καλοί πελάτες και οικογένεια.
    The Boss (unlimited access) Μόνο εγώ.
    Prisoners (50kbps/5kbps) Οι πελάτες που ήρθαν 1 φορά για τον κωδικό και τώρα κάθονται απ'έξω για να "κλέβουν ίντερνετ" (γελάω)



    Και πάλι, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ! Σας είμαι υπόχρεος για τις συμβουλές !


    Edit: Εντελώς ενδεικτικά, όσον αφορά την οπτική επαφή, αυτή ακριβώς είναι η "εικόνα" απο το μπαλκόνι μου. Εχω σημειώσει και το ακριβές σημείο της κεραίας.
    Ξέρει κανείς αν τα καλώδια και οι κολώνες μπροστά στο σπίτι μου επηρεάζουν καθόλου ; (ξέρω γω, τίποτα EMFs; )
    Δεν έχω ιδέα όμως.
    Μήπως θα πρέπει να βάλω το LHG σε κανένα ψηλό στήλο στην ταράτσα μου, γι'αυτό ρωτάω.



    Edit2: Σύμφωνα με το Router μου (και όπως φαίνεται και στο screenshot που ανέβασα πιο πάνω) συνδέομαι σε κεραία με Cell ID 26138392.
    Στο CellMapper βλέπω πως αυτή ΔΕΝ είναι η κεραία του Αιτωλικού.
    Αλλά μια απο τις κεραίες ΠΑΝΩ απο το Αιτωλικό, σε βουνό κοντά στα "Μούσουρα". Με την οποία έχω επίσης άριστη οπτική επαφή, αλλά θεώρησα λογικό πως συνδέομαι στην ελάχιστα πιο κοντινή, του Αιτωλικού.
    Άσε που δεν ήξερα καν αν είναι Cosmote. Αλλά αυτό το εργαλείο που είπατε, το CellMapper βοηθάει πολύ !
    Μάλλον θα πρέπει οταν πάρω στα χέρια μου το LHG να διαλέξω απο που θέλω να συνδέομαι ε ;
    Να οι 2 κεραίες + η τοποθεσία μου ξανά:

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bonamin : 16-11-22 στις 00:32.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Με την κεραία στα άνω μούσουρα, θα είσαι ακόμη καλύτερα.
    έχει κεραίες στα 310deg και κοιτάνε πάλι εσένα. διαθέτει όλες τις μπάντες 4G, και 5G στα 3.5Ghz.
    Τα καλώδια και οι κολώνες μην σε απασχολούνε πολύ, τα δέντρα είναι το πρόβλημα με τα πυκνά φύλλα.
    Αν μπορείς να βάλεις την κεραία πλάτη τον τοίχο με ένα μικρό σωλήνα γωνία (για κεραίες) θα ήταν επίσης καλύτερα, θα σε βοηθάει ο τοίχος. εάν δεν έχεις οπτική από αυτό το σημείο, τότε βρες ένα σημείο που να έχει και όσο το δυνατόν μικρότερο στύλο για να μην έχεις προβλήματα με τον αέρα κτλ.

    Ένα καλό σενάριο είναι να έχεις B7 20Mhz+B3 20Mhz + B7 10Mhz με upload την B7 20Mhz + B10 10Mhz Και να είσαι περίπου 220Down/85Up, αλλά λόγω του LTE18 μπορεί να σου δώσει και τις άλλες μπάντες B7 20Mhz+B3 20Mhz+ B3 10Mhz + B7 10Mhz + B1 20Mhz με upload την B7 20Mhz + B10 10Mhz και να έχεις 380down/85Up.

    Είμαι πολύ περίεργος να δούμε τι μπορεί να σου δώσει η κεραία, αν έχει backbone με οπτική κτλ..

    Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια για το Mikrotik εδώ είμαστε, δεν έχεις να κάνεις και πολλά είναι η αλήθεια.

    Για αρχή με το που το πάρεις του κάνεις Untick το Netwok APN, Package upgrade, routerboard/firmware upgrade, Modem firmware upgrade.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την κεραία στα άνω μούσουρα, θα είσαι ακόμη καλύτερα.
    έχει κεραίες στα 310deg και κοιτάνε πάλι εσένα. διαθέτει όλες τις μπάντες 4G, και 5G στα 3.5Ghz.
    Τα καλώδια και οι κολώνες μην σε απασχολούνε πολύ, τα δέντρα είναι το πρόβλημα με τα πυκνά φύλλα.
    Αν μπορείς να βάλεις την κεραία πλάτη τον τοίχο με ένα μικρό σωλήνα γωνία (για κεραίες) θα ήταν επίσης καλύτερα, θα σε βοηθάει ο τοίχος. εάν δεν έχεις οπτική από αυτό το σημείο, τότε βρες ένα σημείο που να έχει και όσο το δυνατόν μικρότερο στύλο για να μην έχεις προβλήματα με τον αέρα κτλ.

    Ένα καλό σενάριο είναι να έχεις B7 20Mhz+B3 20Mhz + B7 10Mhz με upload την B7 20Mhz + B10 10Mhz Και να είσαι περίπου 220Down/85Up, αλλά λόγω του LTE18 μπορεί να σου δώσει και τις άλλες μπάντες B7 20Mhz+B3 20Mhz+ B3 10Mhz + B7 10Mhz + B1 20Mhz με upload την B7 20Mhz + B10 10Mhz και να έχεις 380down/85Up.

    Είμαι πολύ περίεργος να δούμε τι μπορεί να σου δώσει η κεραία, αν έχει backbone με οπτική κτλ..

    Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια για το Mikrotik εδώ είμαστε, δεν έχεις να κάνεις και πολλά είναι η αλήθεια.

    Για αρχή με το που το πάρεις του κάνεις Untick το Netwok APN, Package upgrade, routerboard/firmware upgrade, Modem firmware upgrade.
    Έχω σημείο/σημεία, στο σπίτι όπου υπάρχει ΑΡΙΣΤΗ οπτική επαφή, ειδικά με τα μούσουρα, μιας και είναι βουνό. Δεν υπάρχει ενδιάμεσα ούτε σπουργίτι.

    Αυτό με τον τοίχο ΔΕΝ το ήξερα ! Καλή συμβουλή. Makes Sense too.
    Μικρό και στιβαρό στύλο θα βάλω σίγουρα λόγω αέρα.

    Απο εκεί και πέρα, συγκεκριμένες ρυθμίσεις, και setup, σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθειά σας, γιατί αν πω οτι κατάλαβα τι είπες στο τέλος του ποστ σου, θα πω ψέματα, και δεν μ'αρέσει να λέω ψέματα !!

    Θα τα πούμε σε λίγες ημέρες λοιπόν που θα παραλάβω !!! Και πάλι, ευχαριστώ ΣΟΥΠΕΡ πολύ ! <3

  9. #9
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Σου παραθέτω έναν οδηγό που έφτιαξε ο Βασίλης κάποτε για το chateau που με βοήθησε πολύ:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...5g#post7170073

    Για να μπεις μέσα στις ρυθμίσεις θα κατεβάσεις μια εφαρμογή που λεγεται winbox, βρίσκει αυτόματα την ip οποιουδήποτε MikroTik και απλά συνδεεσαι. Έπειτα πατάς να περαστεί το default config και τέλος πας στο LTE και θα βάλεις ρυθμίσεις για την σιμ που λέει ο φίλος στο λινκ πάνω.

    Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ


    Winbox https://mt.lv/winbox64
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristostsilis : 17-11-22 στις 08:36.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου παραθέτω έναν οδηγό που έφτιαξε ο Βασίλης κάποτε για το chateau που με βοήθησε πολύ:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...5g#post7170073

    Για να μπεις μέσα στις ρυθμίσεις θα κατεβάσεις μια εφαρμογή που λεγεται winbox, βρίσκει αυτόματα την ip οποιουδήποτε MikroTik και απλά συνδεεσαι. Έπειτα πατάς να περαστεί το default config και τέλος πας στο LTE και θα βάλεις ρυθμίσεις για την σιμ που λέει ο φίλος στο λινκ πάνω.

    Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ


    Winbox https://mt.lv/winbox64
    Παίχτης !!

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Πολύτιμη η βοήθεια. <3
    Τώρα μένει μόνο να έρθει ο ταχυδρόμος με το μηχάνημα, και θα σας ενημερώσω με τα απαραίτητα screenshots με τα αποτελέσματα !!

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    EDIT: Μια ερώτηση μόνο !!
    Στον οδηγό του Βασίλη αναφέρει πως: "Εδω υπάρχει ενας περιορισμός 130/50 περιπου στην περίπτωση της public ip."

    Αν δηλαδή έχουμε ως APN το "vpn-internet" για public IP, θα έχουμε περιορισμό στην ταχύτητα ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bonamin : 17-11-22 στις 10:01.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παίχτης !!

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Πολύτιμη η βοήθεια. <3
    Τώρα μένει μόνο να έρθει ο ταχυδρόμος με το μηχάνημα, και θα σας ενημερώσω με τα απαραίτητα screenshots με τα αποτελέσματα !!

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    EDIT: Μια ερώτηση μόνο !!
    Στον οδηγό του Βασίλη αναφέρει πως: "Εδω υπάρχει ενας περιορισμός 130/50 περιπου στην περίπτωση της public ip."

    Αν δηλαδή έχουμε ως APN το "vpn-internet" για public IP, θα έχουμε περιορισμό στην ταχύτητα ;
    για να έχεις vpn-internet πρέπει να το ζητήσεις (δωρεάν) στο 13788 και στο ενεργοποιούν εντός 2ωρου. Ναι σε αυτό υπάρχει Limit Down 128Mbps / Up 64Mbps

  12. #12
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Οπως το είπε ο φίλος ighikas, αν δεν χρειάζεσαι public ip (συνήθως χρειάζεται αν έχεις κάμερες ή για πιο επαγγελματικούς λόγους) τότε μένεις με το απλό apn profile: internet που αυτό δεν έχει περιορισμό ταχύτητας. Καλό είναι να καλέσεις την εξυπηρέτηση να το ενεργοποιήσεις καλού κακού να υπάρχει αν θελήσεις ποτέ να το βάλεις στο ρούτερ αφού θέλουν 2 μέρες για την ενεργοποίηση(σε εμένα τόσο τους πήρε τουλάχιστον).

    - - - Updated - - -

    Το καλό με το mikrotik είναι πως μπορείς να έχεις και τα 2 apn ενεργοποιημένα ταυτόχρονα και να δώσεις το 1 για εκεί που χρειάζεσαι την public ip και στα υπόλοιπα να είσαι πίσω απο cg-nat(προυπόθεση να αφήσεις το mikrotik να κάνει το routing). Το πώς θα το κάνεις το έχει αναφέρει ο puntomania όμως δεν έχω καταφέρει να το υλοποιήσω. Εύχομαι να φτιάξει κάποιος έναν οδηγό να το βρούμε και αυτό!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristostsilis : 17-11-22 στις 10:54.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως το είπε ο φίλος ighikas, αν δεν χρειάζεσαι public ip (συνήθως χρειάζεται αν έχεις κάμερες ή για πιο επαγγελματικούς λόγους) τότε μένεις με το απλό apn profile: internet που αυτό δεν έχει περιορισμό ταχύτητας. Καλό είναι να καλέσεις την εξυπηρέτηση να το ενεργοποιήσεις καλού κακού να υπάρχει αν θελήσεις ποτέ να το βάλεις στο ρούτερ αφού θέλουν 2 μέρες για την ενεργοποίηση(σε εμένα τόσο τους πήρε τουλάχιστον).

    - - - Updated - - -

    Το καλό με το mikrotik είναι πως μπορείς να έχεις και τα 2 apn ενεργοποιημένα ταυτόχρονα και να δώσεις το 1 για εκεί που χρειάζεσαι την public ip και στα υπόλοιπα να είσαι πίσω απο cg-nat(προυπόθεση να αφήσεις το mikrotik να κάνει το routing). Το πώς θα το κάνεις το έχει αναφέρει ο puntomania όμως δεν έχω καταφέρει να το υλοποιήσω. Εύχομαι να φτιάξει κάποιος έναν οδηγό να το βρούμε και αυτό!

    Ναι η αλήθεια είναι ότι (ΝΟΜΙΖΩ) πως το χρειάζομαι.
    Αυτή την στιγμή στο ZTE το είχα με VPN-Internet γιατί ήθελα την Public IP μου, για να μπορώ να βλέπω απο μακρυά τον Emby Server μου. Εγώ αλλά και οι φίλοι μου. Αν ήταν μόνο για μένα μπορώ να χρησιμοποιήσω και VPN. Εννοώ κανονικό VPN.

    Ωστόσο, αυτό με τα 2 APNs δεν το πολυκατάλαβα ! Μπορούν να τρέχουν ΚΑΙ τα 2 ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ; Και να έχω σε κάποιες συσκευές την FULL ταχύτητα και σε κάποιες όχι ;
    Γιατί ΤΕΧΝΙΚΑ, μόνο στον Unraid Server μου, που τρέχει τις εφαρμογές μου χρειάζομαι την IP μου. Σε όλες τις υπόλοιπες εσωτερικές συσκευές όχι.

    Θα το δούμε εν καιρό, ξερω γω, μπερδεύτηκα τώρα.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bonamin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι η αλήθεια είναι ότι (ΝΟΜΙΖΩ) πως το χρειάζομαι.
    Αυτή την στιγμή στο ZTE το είχα με VPN-Internet γιατί ήθελα την Public IP μου, για να μπορώ να βλέπω απο μακρυά τον Emby Server μου. Εγώ αλλά και οι φίλοι μου. Αν ήταν μόνο για μένα μπορώ να χρησιμοποιήσω και VPN. Εννοώ κανονικό VPN.

    Ωστόσο, αυτό με τα 2 APNs δεν το πολυκατάλαβα ! Μπορούν να τρέχουν ΚΑΙ τα 2 ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ; Και να έχω σε κάποιες συσκευές την FULL ταχύτητα και σε κάποιες όχι ;
    Γιατί ΤΕΧΝΙΚΑ, μόνο στον Unraid Server μου, που τρέχει τις εφαρμογές μου χρειάζομαι την IP μου. Σε όλες τις υπόλοιπες εσωτερικές συσκευές όχι.

    Θα το δούμε εν καιρό, ξερω γω, μπερδεύτηκα τώρα.
    Μπορείς να τρέχεις και τα 2 apn ταυτόχρονα (το κάνουν μόνο τα mikrotik από οτι έχουμε δεί εδώ στο φόρουμ άρα θα χρειαστείς το routing του). Συνεπώς θα βάλεις κανόνα στην ip του server να βγαίνει απο το vpn-internet ενώ τα υπόλοιπα απο το internet.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Μεσολόγι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    400/60Mbps LTE
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik LHG LTE18
    ΈΕΕΛΑ !!! Τι μαγεία είναι αυτή.

    Εντωμεταξύ κουβέντα να γίνεται, ακόμη και ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ τον Server μου, μόνο 1-2 εφαρμογές χρειάζονται public IPs.
    Άρα μιας και έχω 4 Ethernet στον Server, θα κάνω μαγκιά να έχει 2 διαφορετικές IP, μια για κάθε χρήση.

    Κοινώς #ΘΑ-ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ. χαχααχαχχα

    Άμα δεν είχα και σας βέβαια θα είχα ακόμη Dial-UP

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας