Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 42
  1. #16
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκαιο, κάτσε να κάνω μια διαμαρτυρία στο facebook Και να στείλω και καμιά 500 Mail μέσω bcc όμως για να μην πάρουν τα emails

    Δεν σε υποχρεώνει κάνεις να κάνεις χρήση της προσφοράς, μπορείς να έχεις το vanila android χωρίς google services και να μην μπορεί να σε βρεί κανένας, αλλά τότε θα είναι σαν να είσαι στον 19ο αιώνα
    Το facebook του 2022 δεν έχει καμία σχέση με το facebook του 2012 στις αλλαγές που έχει ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ να κάνει για τη διαχείριση των προσωπικών δεδομένων. Το Android επίσης, όπως και σχεδόν κάθε άλλη πλατφόρμα. Όλα αυτά γιατί κάποιοι δεν είπαν έλα μωρέ σιγά, άμα θες γύρνα 200 χρόνια πίσω. Αντίθετα, αναγνώρισαν ότι τα δεδομένα έχουν αξία και άρα πρέπει να προστατεύονται, οπότε κάποια πράγματα πέρασαν στη νομοθεσία.

    Προφανώς το facebook (και όχι μόνο) έχοντας χιλιάδες αρκετά έξυπνους εργαζομένους που πληρώνονται για αυτό, είναι σε θέση όλα αυτά τα χρόνια να βρίσκει νέεους ευφάνταστους τρόπους για tracking και στόχευση. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε γίνεται καθημερινά όλο και πιο ακριβή και δύσκολη η διαδικασία του να χρησιμοποιήσει κάποιος τα δεδομένα σου. Ήδη το facebook φαίνεται να αντιμετωπίζει προβλήματα με το μοντέλο του σε πλατφόρμες όπως το iOS, που πριν μερικά χρόνια δε θα μπορούσε να διανοηθεί.

    Άρα ναι, υπάρχει και άλλη επιλογή πέραν του γύρνα στο 19ο αιώνα αν δε θες τα δεδομένα σου να γίνονται χαρτοπόλεμος. Για την παρούσα υπηρεσία, αρχικά να πει η cosmote ότι η τοποθεσία δε μεταδίδεται στους servers της και το όλο processing γίνεται τοπικά για να επαληθεύσει αν βρίσκεσαι εντός ή εκτός του προβλεπόμενου χώρου. Έτσι κι αλλιώς σε τεχνικό επίπεδο είναι πιο εύκολο να δώσεις fake location που έχει έτοιμα tools, παρά να πειράξεις μόνος την εφαρμογή της cosmote. Κατά δεύτερον, να αναφέρει ρητά τα δεδομένα που μεταβιβάζει στους servers της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις καταλάβει οτι μιλάμε για φοιτητές που θα ξοδέψουν τα δωρεάν data στο instagram και το tiktok που θα τους γεμίσει έτσι κι αλλιώς στοχευμένη διαφήμιση;
    Ή πιστεύεις οτι θα μπουν από το κινητό να κάνουν την εργασία τους;
    Γιατί πρέπει να με ενδιαφέρει που θα τα ξοδέψουν; Το σκεπτικό πχ. του GDPR είναι ότι ισχύει μονάχα όταν ψάχνεις paper στο google scholar;

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το facebook του 2022 δεν έχει καμία σχέση με το facebook του 2012 στις αλλαγές που έχει ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ να κάνει για τη διαχείριση των προσωπικών δεδομένων. Το Android επίσης, όπως και σχεδόν κάθε άλλη πλατφόρμα. Όλα αυτά γιατί κάποιοι δεν είπαν έλα μωρέ σιγά, άμα θες γύρνα 200 χρόνια πίσω. Αντίθετα, αναγνώρισαν ότι τα δεδομένα έχουν αξία και άρα πρέπει να προστατεύονται, οπότε κάποια πράγματα πέρασαν στη νομοθεσία.

    Προφανώς το facebook (και όχι μόνο) έχοντας χιλιάδες αρκετά έξυπνους εργαζομένους που πληρώνονται για αυτό, είναι σε θέση όλα αυτά τα χρόνια να βρίσκει νέεους ευφάνταστους τρόπους για tracking και στόχευση. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε γίνεται καθημερινά όλο και πιο ακριβή και δύσκολη η διαδικασία του να χρησιμοποιήσει κάποιος τα δεδομένα σου. Ήδη το facebook φαίνεται να αντιμετωπίζει προβλήματα με το μοντέλο του σε πλατφόρμες όπως το iOS, που πριν μερικά χρόνια δε θα μπορούσε να διανοηθεί.

    Άρα ναι, υπάρχει και άλλη επιλογή πέραν του γύρνα στο 19ο αιώνα αν δε θες τα δεδομένα σου να γίνονται χαρτοπόλεμος. Για την παρούσα υπηρεσία, αρχικά να πει η cosmote ότι η τοποθεσία δε μεταδίδεται στους servers της και το όλο processing γίνεται τοπικά για να επαληθεύσει αν βρίσκεσαι εντός ή εκτός του προβλεπόμενου χώρου. Έτσι κι αλλιώς σε τεχνικό επίπεδο είναι πιο εύκολο να δώσεις fake location που έχει έτοιμα tools, παρά να πειράξεις μόνος την εφαρμογή της cosmote. Κατά δεύτερον, να αναφέρει ρητά τα δεδομένα που μεταβιβάζει στους servers της.



    Γιατί πρέπει να με ενδιαφέρει που θα τα ξοδέψουν; Το σκεπτικό πχ. του GDPR είναι ότι ισχύει μονάχα όταν ψάχνεις paper στο google scholar;
    ΝΑ στο πω αλλιώς, αυτά τα δεδομένα τα έχει ήδη απο τους φοιτητές, δεν χρειάζεται να τους κάνει κάποια προσφορά, ουτε η cosmote, ούτε η Google
    Για την συγκεκριμένη χρήση λοιπόν που το θέλουν, το να γίνει μέσω Κεραιών κινητής δεν θα δουλέψει, για παράδειγμα στην Θεσσαλονίκη θα έχουν δωρεάν δίκτυο παντού, θέλει κάτι με παραπάνω ακρίβεια.

  3. #18
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    eduroam : am i a joke to you ?

    με τον λογαριασμό μας του πανεπιστήμιου εχουμε wifi σε καθε κτηριο του campus.

    και καταθετοντας αντιγραφο του πασο στη εφαρμογη ή σε καταστημα με καθε ανανεωση απο 15€ περνω απεριοριστα προς ολους και απεριοριστα MB για 1 μηνα, απο το 2019 που ειμαι φοιτητης. ΔΕ εχω συμβόλαιο , απλο watchup .

    ασε που στα αμφιθέατρα (τουλαχιστον στο ΑΠΘ ) δε πιάνει σημα ..

  4. #19
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σας προλάβω, προφανώς κοιτάνε και το CELL ID.
    Δε νομίζω να κάτσουν να ασχοληθούν με το 1% που έχει root και θα βάλει fake GPS.

  5. #20
    Εγγραφή
    27-09-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μόνο σε εμενα φαίνεται η προσφορά λίγο άκομψη, τύπου εντάξει το ξέρουμε ότι μπορείτε να ξέρετε την θέση μας ανα πάσα στιγμή αλλά μην μας το λέτε μέσα στα μούτρα μας κιόλας!

    Το επόμενο βήμα ποιο είναι; Πατε στο τάδε μαγαζί και μείνετε 20 λεπτά για να πάρετε ντατα ή χορόπηδήξτε στην δεινα προεκλογική συγκέντρωση για να πάρετε 10ωρες ομιλίας (έχουν και επιταχυνσιομετρα τα κινητά γιατί να μην τα χρησιμοποιήσουμε κι αυτά);

    Γουι αρ δε ρομποτς! (ή η αρκούδα που χορεύει που λένε και στο χωριό μου)

  6. #21
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.939
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα αμφιθέατρα (τουλαχιστον στο ΑΠΘ ) δε πιάνει σημα
    Αυτό μπορεί να έγινε και εσκεμμένα για να μη χτυπάνε τα κινητά.

  7. #22
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    με καθε ανανεωση απο 15€ περνω απεριοριστα προς ολους και απεριοριστα MB για 1 μηνα, απο το 2019 που ειμαι φοιτητης. ΔΕ εχω συμβόλαιο , απλο watchup.
    Ποιο πακέτο είναι αυτό; Δεν το βρίσκω στο whatsup για φοιτητές.

  8. #23
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μπορεί να έγινε και εσκεμμένα για να μη χτυπάνε τα κινητά.
    πόσα χρόνια πριν που χτίστηκαν δεν πιστεύω να είχαν στον νου τους να μην πιάνει επίτηδες σήμα μέσα.

  9. #24
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pixel 57 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να κάτσουν να ασχοληθούν με το 1% που έχει root και θα βάλει fake GPS.
    Σιγά που θέλει και root το fake.

    Developer Options -> Select Mock location app

    CELL ID θέλει. Αν δεν ήθελε CELL ID θα το σφύριζαν το μυστικό σε όλους. Υποτιμάς την μηχανορράφηση και δε φοιτητών.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #25
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μπορεί να έγινε και εσκεμμένα για να μη χτυπάνε τα κινητά.
    ποιο πιθανο να φταιει πως το αμφιθέατρο μας ειναι σχεδον υπόγεια δε νομιζω πως εχουν jammer, νομιζω δε επιτρέπετε κιολας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο πακέτο είναι αυτό; Δεν το βρίσκω στο whatsup για φοιτητές.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20221116-140359_What's Up.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  134,9 KB 
ID: 243311 Αυτο βλεπω μολις παω στη εφαρμογη. ταυτόχρονα δοκιμασα να κατεβω και στη σχολη να δω πως το εμφανίζει , με το που πλησίασα τη σχολη (λιγο πισω απο τη ΣΣΑΣ) , μου ηρθε το SMS

    Κώδικας:
    ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ 5GB ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ! ΟΤΑΝ ΦΥΓΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ. ΔΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΟΥ ΣΤΟ WHAT’S UP APP: https://www.whatsup.gr/c/app
    Εντωμεταξύ , τα δινουν προτεραιότητα , Συνηθως οταν εχω τα απεριοριστα και μου δινουν mb (ή απο βλαβη ή απο καποια προσφορα κτλ ) δε τα καταναλώνει ποτε , γιατι τα απεριόριστα φαίνονται να εχουν προτεραιότητα , σε αυτη τη περίπτωση αρχισε να "τρωει" απο τα 5Gb



    μολις έφτασα περίπου καμαρα, ηθρε το SMS

    Κώδικας:
    ΤΑ ΔΩΡΕΑΝ DATA ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ. ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ, ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ GPS ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΣΤΟ WHAT’S UP APP ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΕΧΕΙΣ ΤΑ ΔΩΡΕΑΝ DATA ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ AΛΛΟ ΠΑΚΕΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΠΕΣ ΣΤΟ APP https://www.whatsup.gr/c/app KAI ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ EΝΑ ΑΠO ΤΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΠΑΚΕΤΑ.
    ή το gps Μου ειναι για τα μπαζα , ή εχουν πολυ ελεύθερο "geoFencing"

  11. #26
    Το avatar του μέλους Losraio
    Losraio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν το έχει το CU εδώ και χρόνια;
    Από πότε έχει το CU κάτι τέτοιο;

  12. #27
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Losraio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε έχει το CU κάτι τέτοιο;
    Στο ΠΑΔΑ σε περίμετρο 2χλμ έρχεται SMS που λέει δωρεάν data για χρήση 8:00-21:00. Φέτος το πρόσεξα.

    Στο What's up παρόλο που είμαι 500μ από την σημαία στο χάρτη δεν το δέχεται, οπότε δουλεύει αυστηρά με GPS.
    Scuderia Ferrari

  13. #28
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Losraio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε έχει το CU κάτι τέτοιο;
    Υπάρχει αρκετά χρόνια, απλώς δεν το διαφημίζουν για κάποιο λόγο.

  14. #29
    Το avatar του μέλους Losraio
    Losraio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CaptainNickGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει αρκετά χρόνια, απλώς δεν το διαφημίζουν για κάποιο λόγο.
    Αν είναι έτσι να παραγγείλω ένα νουμερακι γιατί στη σχολή λόγω του άθλιου WiFi χρησιμοποιώ μόνο δεδομένα. Πάντως στην ιστοσελίδα τους δε βρήκα κάτι σχετικό

  15. #30
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο πιθανο να φταιει πως το αμφιθέατρο μας ειναι σχεδον υπόγεια δε νομιζω πως εχουν jammer, νομιζω δε επιτρέπετε κιολας.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20221116-140359_What's Up.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  134,9 KB 
ID: 243311 Αυτο βλεπω μολις παω στη εφαρμογη. ταυτόχρονα δοκιμασα να κατεβω και στη σχολη να δω πως το εμφανίζει , με το που πλησίασα τη σχολη (λιγο πισω απο τη ΣΣΑΣ) , μου ηρθε το SMS

    Κώδικας:
    ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ 5GB ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ! ΟΤΑΝ ΦΥΓΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ. ΔΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΟΥ ΣΤΟ WHAT’S UP APP: https://www.whatsup.gr/c/app
    Εντωμεταξύ , τα δινουν προτεραιότητα , Συνηθως οταν εχω τα απεριοριστα και μου δινουν mb (ή απο βλαβη ή απο καποια προσφορα κτλ ) δε τα καταναλώνει ποτε , γιατι τα απεριόριστα φαίνονται να εχουν προτεραιότητα , σε αυτη τη περίπτωση αρχισε να "τρωει" απο τα 5Gb



    μολις έφτασα περίπου καμαρα, ηθρε το SMS

    Κώδικας:
    ΤΑ ΔΩΡΕΑΝ DATA ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ. ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ, ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ GPS ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΣΤΟ WHAT’S UP APP ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΕΧΕΙΣ ΤΑ ΔΩΡΕΑΝ DATA ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ AΛΛΟ ΠΑΚΕΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΠΕΣ ΣΤΟ APP https://www.whatsup.gr/c/app KAI ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ EΝΑ ΑΠO ΤΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΠΑΚΕΤΑ.
    ή το gps Μου ειναι για τα μπαζα , ή εχουν πολυ ελεύθερο "geoFencing"
    Ξαναρωτάω, για τα απεριόριστα, όχι για τα 5GB.
    Είναι κάποια ειδική προσφορά ή ισχύει για όλα τα φοιτητικά; Γιατί στης κόρης μου δεν φαίνεται.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας