Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.739
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    EETT
    Δελτίο Τύπου:
    Η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) ανακοινώνει τη δημοσίευση των αποτελεσμάτων της Δημόσιας Διαβούλευσης αναφορικά με τον Καθορισμό Σημείου Τερματισμού Δικτύου για παροχή σταθερής υπηρεσίας.

    Αποτελέσματα δημόσιας διαβούλευσης

    Δημόσια διαβούλευση

  2. #2
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.008
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Το ζουμί για την περίπτωση FTTH:

    H EETT λαμβάνοντας υπόψη αυτή την ιδιαιτερότητα καθώς και αντίστοιχη πρακτική
    που έχει υιοθετηθεί από την ρυθμιστική αρχή της Ιταλίας AGCom κρίνει ότι
    θεωρούνται εύλογοι τυχόν περιορισμοί στην επιλογή συμβατού ΟΝΤ από τον
    πάροχο, εφόσον δεν παρέχεται στον ίδιο εξοπλισμό ενσωματωμένος τερματικός
    εξοπλισμός.

    Η ΕΕΤΤ θεωρεί ότι με την πρότασή της να δίνεται το δικαίωμα στον χρήστη να αιτηθεί
    τον διαχωρισμό του τερματικού εξοπλισμού (router) από το ΟΝΤ, του δίνεται
    ουσιαστικά η ελευθερία να εγκαθιστά εξοπλισμό της επιλογής του, καθιστώντας
    παράλληλα τo ONT μέρος του δημοσίου δικτύου και διατηρώντας την ευθύνη για την
    διαλειτουργικότητά του με το αντίστοιχο OLT στους παρόχους που τα εγκαθιστούν.

    Η ΕΕΤΤ εμμένει στην απόφασή της, κρίνοντας ότι πρόκειται για μια εύλογη ρύθμιση
    που εξισορροπεί τόσο το όφελος του καταναλωτή, όσο και την εύρυθμη λειτουργία
    του δικτύου και της αγοράς.

    Αν καταλαβαίνω καλά, μας συμφέρει εμάς τους τελικούς χρήστες αυτό έτσι δεν είναι?

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ζουμί για την περίπτωση FTTH:




    Αν καταλαβαίνω καλά, μας συμφέρει εμάς τους τελικούς χρήστες αυτό έτσι δεν είναι?
    Παρότι δεν διάβασα το κείμενο, ναι μας συμφέρει ΑΝ μπορούμε να βάλουμε δικό μας εξοπλισμό (router).
    Υπάρχει όμως μια πιθανότητα (ανάλογα και πως το διαβάζεις) να μην μπορείς να βάλεις δικό σου router αλλά αυτό που θα σου δίνει ο πάροχος ("σαπάκια") με την δικαιολογία περί "συμβατότητας".
    Επίσης με τα στοιχεία της VoIP τηλ. που δεν δίνουν (εκτός της cosmote), θα πρέπει να υπάρχει και εκεί κάποια μέριμνα.
    Και φυσικά να εφαρμοστεί απ΄όλους του παρόχους.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.008
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Απ' ότι έχω καταλάβει, αυτό ακριβώς είναι και ο σκοπός της διαβούλευσης, αν δηλαδή στην πράξη το ΣΤΔ για τα FTTH θα είναι:

    - η οπτική πρίζα
    - το ΟΝΤ
    - ο τερματισμός εξοπλισμός (ΤΕ) - το ρουτερ δηλαδή.

    η ΕΕΤΤ προσανατολίζεται να ορίσει το ΣΤΔ στο ONT. Μέχρι και το ΟΝΤ δηλαδή, κουμάντο κάνει ο πάροχος. Ωστόσο αν ο πάροχος δώσει ΟΝΤ/ρουτερ μαζί (δύο σε ένα όπως πχ δίνει η nova), ο χρήστης μπορεί να ΑΙΤΗΘΕΙ τον διαχωρισμό τους και να βάλει το δικό του ΤΕ (router).

    Παραμένουμε εν αναμονή της τελικής απόφασης από την ΕΕΤΤ.

    Έριξα και μια πρόχειρη ματιά και στις απαντήσεις που έστειλαν οι συμμετέχοντες στην διαβούλευση. Από τους ISP όπως πάντα, μόνο ο ΟΤΕ έδωσε το ΟΚ να δημοσιευθεί και ουσιαστικά υποστηρίζει το παραπάνω. Οι άλλοι ζήτησαν να μην δημοσιευθεί η θέση τους

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ότι έχω καταλάβει, αυτό ακριβώς είναι και ο σκοπός της διαβούλευσης, αν δηλαδή στην πράξη το ΣΤΔ για τα FTTH θα είναι:

    - η οπτική πρίζα
    - το ΟΝΤ
    - ο τερματισμός εξοπλισμός (ΤΕ) - το ρουτερ δηλαδή.

    η ΕΕΤΤ προσανατολίζεται να ορίσει το ΣΤΔ στο ONT. Μέχρι και το ΟΝΤ δηλαδή, κουμάντο κάνει ο πάροχος. Ωστόσο αν ο πάροχος δώσει ΟΝΤ/ρουτερ μαζί (δύο σε ένα όπως πχ δίνει η nova), ο χρήστης μπορεί να ΑΙΤΗΘΕΙ τον διαχωρισμό τους και να βάλει το δικό του ΤΕ (router).

    Παραμένουμε εν αναμονή της τελικής απόφασης από την ΕΕΤΤ.

    Έριξα και μια πρόχειρη ματιά και στις απαντήσεις που έστειλαν οι συμμετέχοντες στην διαβούλευση. Από τους ISP όπως πάντα, μόνο ο ΟΤΕ έδωσε το ΟΚ να δημοσιευθεί και ουσιαστικά υποστηρίζει το παραπάνω. Οι άλλοι ζήτησαν να μην δημοσιευθεί η θέση τους
    Αυτό που είπα είναι Ναι να είναι το ΣΤΔ στο ONT και να μπορούμε να βάλουμε ΔΙΚΟ μας router και όχι αυτό που θα μας δίνει ο πάροχος με την δικαιολογία περί "συμβατότητας" (είναι ανάλογα και πως το διαβάζεις, είναι λίγο ασαφή έτσι όπως το γράφει).
    Δεν μίλησα για δύο σε ένα όπως πχ δίνει η nova, αν και όπως το αναφέρει "έχει δικαίωμα ο χρήστης να αιτηθεί τον διαχωρισμό του τερματικού εξοπλισμού (router) από το ΟΝΤ".
    Κάτι που μπορεί να σημαίνει ότι θα δίνουν και δύο σε ένα, ΑΛΛΑ αν ο χρήστης αιτηθεί διαχωρισμό του τερματικού εξοπλισμού (router) από το ΟΝΤ, θα μπορεί να βάλει δικό του.
    Έχει δουλειά ακόμα, και καθυστερεί πάρα πολύ.
    Δεν μου κάνει εντύπωση που κάποιοι ζήτησαν να μην δημοσιευθεί η θέση τους.
    Θα θέλουν το ΣΤΔ στον τερματικό εξοπλισμό (ΤΕ) για ευνοήτους λόγους.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.008
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Καταρχήν stefkon να πω πως συμφωνώ μαζί σου . Αυτό για να είναι ξεκάθαρο ότι σχολιάζω το θέμα του thread και δεν αντιλέγω σε αυτά που γράφεις τα οποία με βρίσκουν σύμφωνο <3

    Στο θέμα τώρα: ξαναδιάβασα ποιο προσεκτικά τόσο το κείμενο της διαβούλευσης όσο και τις απαντήσεις που έστειλαν οι συμμετέχοντες καθώς και το σημερινό κείμενο αποτελεσμάτων που έβγαλε στην δημοσιότητα η ΕΕΤΤ και κάνω ένα résumé. Υπόψιν οτι δεν είχα πάρει χαμπάρι οτι η συζήτηση για το ΣΤΔ έχει ξεκινήσει από το 2021 και ότι έχει προηγηθεί μια αναλυτικότερη διαβούλευση για τον ορισμό του ΣΤΔ.

    Το προς διαβούλευση ΣΧΕΔΙΟ κανονισμού της απόφασης γράφει:

    Προσδιορισμός του Σημείου Τερματισμού Δικτύου για παροχή σταθερής
    υπηρεσίας

    1. Το σημείο τερματισμού δικτύου (ΣΤΔ) για παροχή σταθερής υπηρεσίας
    προσδιορίζεται, στο φυσικό παθητικό σημείο στο οποίο παρέχεται πρόσβαση
    στο δημόσιο σταθερό δίκτυο ηλεκτρονικών επικοινωνιών στον τελικό χρήστη,
    με την εξαίρεση της αρχιτεκτονικής οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH) όπου το
    σημείο τερματισμού δικτύου προσδιορίζεται μετά το τερματικό οπτικού
    δικτύου (Optical Network Terminal, ONT) και πριν τον τερματικό εξοπλισμό
    (router).
    Άρα για adsl/vdsl το ΣΤΔ προτείνεται από την ΕΕΤΤ να είναι η τηλεφωνική πρίζα ενώ ειδικά για FTTH να είναι το ONT. Άρα εδώ ξεκαθαρίζει ότι και στις δύο περιπτώσεις (χαλκός/οπτική ίνα) ο χρήστης μπορεί να βάλει μετά ότι ρούτερ θέλει

    Ειδικά στην περίπτωση που ο πάροχος δίνει combined ΟΝΤ/router δίνει το δικαίωμα στον χρήστη να τα ξεχωρίσει και να ζητήσει από τον πάροχο ξεχωριστό ΟΝΤ ώστε το ΣΤΔ να είναι "καθαρό" και στη διάθεση του να βάλει οτι ρουτερ θέλει μετά απο αυτό

    Στην ανωτέρω εξαίρεση του FTTH διαφωνούν όλοι οι οργανισμοί (ΚΕΠΚΑ, SFSFE, ΕΕΛΛΑΚ, VTKE) και ιδιώτες που απάντησαν στην διαβούλευση και προτείνουν το ΣΤΔ να είναι και εκεί ο παθητικός εξοπλισμός (οπτική πρίζα) ώστε ο καθένας να μπορεί να επιλέγει ελευθέρα τόσο τον ΤΕ (router) όσο και το ΟΝΤ στην περίπτωση του FTTH... Φρούδες ελπίδες το ταπεινό σχόλιο μου

    Από τους πάροχους όπως είπαμε vodafone/wind+nova/δεη δεν γνωρίζουμε τι απάντησαν αλλά το υποπτευόμαστε.

    Γνωρίζουμε μόνο του ΟΤΕ ο οποίος συμφωνεί το ΣΤΔ να είναι μετά το ΟΝΤ το οποίο ζητάει να αναγραφεί καθαρά ότι θα είναι υπό τον έλεγχο/προμήθεια του παρόχου.

    (και μάλιστα πετάει σπόντα ότι ναι μεν δεν διαφωνεί στο να επιλέγει ο τελικός χρήστης τον ΤΕ (ρουτερ) αλλά μόνο αφού έχει περάσει απο αξιολόγηση και εχει κριθεί συμβατό με το δίκτυο του και οτι θα κάνει σχετικό σχόλιο και στη διαβούλευση του γενικού κανονισμού αδειών που είναι σε εξέλιξη)

    Οι θέση της ΕΕΤΤ μετά την διαβούλευση για το FTTH είναι ότι το ONT θα πρέπει να το παρέχει ο πάροχος και να είναι υπο τον έλεγχο του για λόγους διαλειτουργικότητας και ασφάλειας. Και τονίζει/επαναλαμβάνει οτι αυτό δεν σημαίνει οτι ο ΤΕ δεν μπορεί να είναι επιλογή του χρήστη καθώς προβλέπει τον διαχωρισμό ONT/router αν το θέλει ο χρήστης και άρα μπορεί να βάλει οτι θέλει.

    Επίσης, είτε χαλκός, είτε οπτική ίνα επαναλαμβάνει ότι όπως και στην αρχική διαβούλευση του 2021 "δεν στοιχειοθετείται βάσει των σχετικών οδηγιών του BEREC αντικειμενική τεχνική αναγκαιότητα, ώστε ο ΤΕ να αποτελεί μέρος του δημόσιου δικτύου"

    Χρόνος υλοποίησης των ανωτέρω: 12 μήνες

    Περιμένουμε πλέον να δούμε τον τελικό κανονισμό που θα αποφασίσει η ΕΕΤΤ.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.873
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Θα υποχρεωθούν οι Inalan και HCN αν στην τελική απόφαση το ΣΤΔ είναι το ΟΝΤ?


    Πάντως ακόμα κι από την απόφαση για το FTTH, θα πρέπει να αρχίσουν να δίνουν όλοι SIP Credentials...

  8. #8
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα υποχρεωθούν οι Inalan και HCN αν στην τελική απόφαση το ΣΤΔ είναι το ΟΝΤ?


    Πάντως ακόμα κι από την απόφαση για το FTTH, θα πρέπει να αρχίσουν να δίνουν όλοι SIP Credentials...
    Δεν νομίζω οτι θα μπορούν να κάνουν αλλιώς ειδικά από την στιγμή που οι τρεις μεγάλοι θα υποχρεωθούν να ξεχωρίσουν το ONT από το ρουτερ. Εμένα αυτό που μου αρέσει είναι ότι υπάρχει η πιθανότητα να υποχρεωθούν οι μεγάλοι να δώσουν προγράμματα internet χωρίς αναγκαστική συνύπαρξη τηλεφώνου. Αυτό θα σημαίνει πιο φθηνά προγράμματα internet (ελπίζω) χωρίς περιττές υπηρεσίες (σταθερό τηλέφωνο) σε μεγάλες τιμές.

    - - - Updated - - -

    Εγώ πάντως αναρωτιέμαι ένα απλό πραγματάκι. Κρίνοντας από την νυν σύνδεση που έχω, το ΟΝΤ δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας απλός dumb convertor από οπτική ίνα σε χαλκό. Άρα στην περίπτωση που αποφασιστεί ο χρήστης να μπορεί να επιλέξει μόνος του το ρουτερ του τι διαφορά έχει για τον πάροχο αν εγώ αγοράσω μόνος μου το ΟΝΤ μου εφόσον αυτό είναι συμβατό με τις προδιαγραφές του δικτύου. Δλδ να ταιριάζει με την οπτική ίνα που έρχεται στην πρίζα (S/M - M/M, μήκος κύματος του φωτός) και βύσμα σύνδεσης με την πρίζα (LC, SC κλπ). Εφόσον λοιπόν εγώ πάρω ένα ΟΝΤ που πληροί τις προϋποθέσεις του δικτύου γιατί να έχει πρόβλημα ο παροχος αφού ουτως ή άλλως η συσκευή είναι dumb και δεν μπορεί να κάνει management επάνω του?

  9. #9
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.873
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως αναρωτιέμαι ένα απλό πραγματάκι. Κρίνοντας από την νυν σύνδεση που έχω, το ΟΝΤ δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας απλός dumb convertor από οπτική ίνα σε χαλκό. Άρα στην περίπτωση που αποφασιστεί ο χρήστης να μπορεί να επιλέξει μόνος του το ρουτερ του τι διαφορά έχει για τον πάροχο αν εγώ αγοράσω μόνος μου το ΟΝΤ μου εφόσον αυτό είναι συμβατό με τις προδιαγραφές του δικτύου. Δλδ να ταιριάζει με την οπτική ίνα που έρχεται στην πρίζα (S/M - M/M, μήκος κύματος του φωτός) και βύσμα σύνδεσης με την πρίζα (LC, SC κλπ). Εφόσον λοιπόν εγώ πάρω ένα ΟΝΤ που πληροί τις προϋποθέσεις του δικτύου γιατί να έχει πρόβλημα ο παροχος αφού ουτως ή άλλως η συσκευή είναι dumb και δεν μπορεί να κάνει management επάνω του?
    Αν δεν υποχρεωθεί ο πάροχος, το ξεχνάς, γιατί χρειάζεται να "δηλωθεί" το ΟΝΤ σε αυτόν για να δουλέψει.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.747
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω οτι θα μπορούν να κάνουν αλλιώς ειδικά από την στιγμή που οι τρεις μεγάλοι θα υποχρεωθούν να ξεχωρίσουν το ONT από το ρουτερ. Εμένα αυτό που μου αρέσει είναι ότι υπάρχει η πιθανότητα να υποχρεωθούν οι μεγάλοι να δώσουν προγράμματα internet χωρίς αναγκαστική συνύπαρξη τηλεφώνου. Αυτό θα σημαίνει πιο φθηνά προγράμματα internet (ελπίζω) χωρίς περιττές υπηρεσίες (σταθερό τηλέφωνο) σε μεγάλες τιμές.

    - - - Updated - - -

    Εγώ πάντως αναρωτιέμαι ένα απλό πραγματάκι. Κρίνοντας από την νυν σύνδεση που έχω, το ΟΝΤ δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας απλός dumb convertor από οπτική ίνα σε χαλκό. Άρα στην περίπτωση που αποφασιστεί ο χρήστης να μπορεί να επιλέξει μόνος του το ρουτερ του τι διαφορά έχει για τον πάροχο αν εγώ αγοράσω μόνος μου το ΟΝΤ μου εφόσον αυτό είναι συμβατό με τις προδιαγραφές του δικτύου. Δλδ να ταιριάζει με την οπτική ίνα που έρχεται στην πρίζα (S/M - M/M, μήκος κύματος του φωτός) και βύσμα σύνδεσης με την πρίζα (LC, SC κλπ). Εφόσον λοιπόν εγώ πάρω ένα ΟΝΤ που πληροί τις προϋποθέσεις του δικτύου γιατί να έχει πρόβλημα ο παροχος αφού ουτως ή άλλως η συσκευή είναι dumb και δεν μπορεί να κάνει management επάνω του?
    Κανεις λαθος. Μονο dumb δεν ειναι
    Λαμβανει ολο το trafic ολων των συνδρομητων της ινας, και περναει στο eth .μονο οτι πρεπει.
    Για τη ληψη. Για την εκπομπη, γινεται tdm

  11. #11
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.008
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Σωστά, δεν είναι και τόσο dumb το ΟΝΤ τελικά το οποίο ναι, ρουφάει τα ethernet frames από τη μεριά του πελάτη και τα ενθυλακώνει στο GPON και τα στέλνει στο καλό μέσω οπτικής ίνας προς το OLT. Ή το ανάποδο, μόλις δεί GPON frame που προορίζεται για τον εαυτό του, το τσεπώνει και το περνάει στο ethernet interface.

    Αλλά αυτό είναι αυτό που βλέπουμε εμείς, από κάτω υπάρχει ένας άλλος layer 2 κόσμος με το δικό του stack που λέγεται GPON πρωτόκολλο (σειρά G.984.* της ITU-T) το οποίο περιλαμβάνει μια πλειάδα πρωτοκόλλων για τον συγχρονισμό, έλεγχο, παραμετροποίηση, κρυπτογράφηση, authentication και λοιπά.

    Κανονικότατο management έχει ο πάροχος πάνω στο ONT μέσω του OMCI πρωτοκόλλου (ONT Management and Control Interface - G.984.4) γι' αυτό και θέλουν να το περάσουν ως εξοπλισμό του παρόχου. Και καλά κάνουν IMHO, δεν υπάρχει κάτι χρήσιμο για μας τους χρήστες να σκαλίσουμε σε αυτό το επίπεδο.

    Το ότι μας δίνει Ethernet interface αρκεί για εμάς τους τελικούς χρήστες και μπορούμε να κολλήσουμε επάνω του ότι router θέλουμε ή switch ή και το PC το ίδιο αν ρυθμίσουμε την κάρτα δικτύου να κάνει tag τα πακέτα στο vlan 835 και κάνουμε pppoe από το PC -> the true speedtest test

    Από την άλλη, η αγορά των ONT σε Φινλανδία, Ολλανδία και Γερμανία είναι εντελώς ανοιχτή και ο καθένας μπορεί να αγοράσει ONT και να το βάλει εφόσον είναι συμβατό με τον πάροχο. Ποιο φιλελέ κατάσταση εκεί. Μακάρι να γίνει και εδώ κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν χλωμό το βλέπω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 19-11-22 στις 02:56.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.677
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το επαναφέρω το θέμα επάνω καθώς οι αποφάσεις της EETT έχουν δημοσιευτεί στην εφημερίδα της Κυβέρνησης..
    και η ουσιαστική ισχύς της παρούσας αρχίζει την 1/10/2023..

    https://www.eett.gr/diavoulefsis/dim...ris-ypiresias/

    Αναμένουμε να δούμε..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #13
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Γρήγορη ερώτηση.

    Έστω ότι από 1η Οκτ οι πάροχοι πλέον δίνουν credentials voip. Εγώ στο σπίτι σαν τοπολογία έχω ένα draytek vigor 130 σαν modem μονο και το pppoe το αναλαμβάνει το pfsense. Αν πλέον έχω στην διάθεση μου Voip credentials για να δουλέψει το τηλέφωνο χρειάζομαι μόνο μια συσκευή Voip (πχ GXP 1625 ή ένα GXV3370 της Grandstream) ή θα χρειαστεί και κάποιος άλλος εξοπλισμός?

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.747
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν βολευεσαι με μια μονο συσκευη, τοτε (μαλλον) ναι.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.677
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    - Έτοιμη η Vodafone για τον νέο κανονισμό σε ισχύ από 1/10/2023!

    Γενικοί όροι συμβάσεων Οκτώβριος 2023.

    https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/symvaseis/

    4. ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
    4.1. Η Εταιρεία πωλεί στον Πελάτη τον Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισμό (π.χ. modem/router) για την πρόσβαση στις υπηρεσίες Vodafone Home double play, καθώς και τον Ψηφιακό Εξοπλισμό, όπου κρίνεται απαραίτητο, για την πρόσβαση στις υπηρεσίες Ψηφιακής Τηλεόρασης (Vodafone TV), και Vodafone Home triple play, σύμφωνα με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογό της και την παράγραφο 8.1 της παρούσας.

    Εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια του Πελάτη να αγοράσει από την Εταιρεία ή από τρίτον τον απαραίτητο Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισμό,
    υπό την προϋπόθεση ότι ο Τηλεπικοινωνιακός Εξοπλισμός, που ο Πελάτης θα προμηθευτεί από οιονδήποτε τρίτο, θα κυκλοφορεί νόμιμα στην αγορά
    και θα είναι απολύτως κατάλληλος για την παρεχόμενη σύνδεση κατά τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.


    - Επίσης η Vodafone θα πρέπει να έχει πρόσβαση στην συσκευή του πελάτη.

    - - - Updated - - -

    Καλή η ανταπόκριση από την Vodafone!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας