Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2022
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αλλάζω από wind σε cosmote 08/2021 με την υπόσχεση ότι θα έχω FTTH σε λιγότερο από 2 μήνες. Τελικά εγκατάσταση του FTTH 06/2022 από τότε ακόμα στο πακέτο μου φαίνεται ότι έχω VDSL, αδυνατούν να το αλλάξουν με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει και αναβάθμιση στα 500Mbps που είχα αιτηθεί (είμαι 200/20 μόνιμα).

    Από τον Ιούνιο κάθε εβδομάδα μου υπόσχονται ότι θα με καλέσουν σε μερικές εργάσιμες ημέρες με λύση και ότι έχουν ενημερώσει ανώτερο τους.

    Kάθε ~2 μήνες έρχονται απροειδοποίητα να κάνουν εγκατάσταση της Ίνας, βλέπουν την Ίνα, καταγράφουν ότι έγινε τον Ιούνιο και μετά συνεχίζουμε.

    Στα special επεισόδια είναι όταν έχω «τεχνικό πρόβλημα» (3 φορές έχει συμβεί ευτυχώς μόνο) και καλώ τεχνική υποστήριξη και ξεκινάμε το να προσπαθήσω να πείσω ότι δεν έχω VDSL και ότι είναι ίνα. Μετά από ώρες προσπάθειας και reverse engineering, κατέληξα στο να καλώ, μόλις απαντήσουν, λέω έχω ίνα όχι VDSL εάν μου επιμείνουν πάνω από 2-3 λεπτά, τότε κλείνω και ξανά καλώ. Όταν το αποδεχθούν, τότε τους εξηγώ, αναμονή και ενεργοποιείτε πάλι η ίνα και είμαι οκ.

    Σημ.
    - FTTH: για τον cosmote σημαίνει και VDSL … οπότε δεν αναφέρουμε ποτέ τον όρο και επίσης δεν τους μπερδεύουμε με αναφορά κακόν λέξεων όπως FTTC.
    - Ο μέσος χρόνος αναμονής είναι 30 λεπτά για την πρώτη απάντηση, φυσικά δεν μπορεί να το λύσει ο πρώτος οπότε σε στέλνουν σε 2ο με προτεραιότητα που είναι μόνο 15-20 λεπτά.
    - Έχω λιγότερο από 50% πιθανότητα να μην μου το κλείσει κατά την μεταφορά ο πρώτος στο κέντρο, συνήθως ακούω θα σας μεταφέρω και τέλος, πέφτει η γραμμή.

    Επιλογές:
    Μεταφορά στην wind με κόστος προς τον cosmote ~100 euro, αλλά με μέγιστη ταχύτητα τα 200/20 που δίνει η wind, η προσπάθεια μήπως και κάποτε αλλάξει το πακέτο μου από VDSL και πάρω 500/100 ….

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Καταγγελία στην ΕΕΤΤ έκανες ;
    Βασικά έπρεπε να είχες κάνει.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας