Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑ
    Γεια σας,
    Επιτέλους κατάφερα να ρυθμίσω σήμερα το router μου να συνδέεται στο διαδίκτυο μέσω vpn με το wireguard
    Αυτή την στιγμή όλες οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο router συνδέονται στο internet μέσω του vpn, εγώ θα ήθελα μόνο δυο συγκεκριμένες να συνδέονται. έχουμε κάποιον εύκολο τρόπο για να το καταφέρω;

    Κώδικας:
    
    
    Οι ρυθμίσεις έγιναν με την βοήθεια αυτού του βίντεο σε περίπτωση που θέλει και κάποιος άλλος βοήθεια.
    https://www.youtube.com/watch?v=pec1Ku2G2LE
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aggelos83 : 18-11-22 στις 20:26.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    1. Υπάρχει αντίστοιχο θεμα με το wireguard και θα μπορουσες να γραψεις εκει.

    2. Κανε edit το config και κρυψε τις ευαίσθητες πληροφορίες....

    3. Αυτο που θελεις γινεται αν πχ θελεις συγκεκριμενα PC, Laptop, κινητα να βγαινουν αποκλειστικα απ το WG

    Πηγαινεις στο DHCP Leases πατας δεξι κλικ και κανεις make static στους clients που θες να βγαινουν απ το WG

    Κανεις ενα δευτερο πινακα ρουτινγκ που θα αφορα αυτους που θελεις να βγαλες απ το WG

    Κώδικας:
    /routing table add disabled=no fib name=wireguard-wan
    Κανεις 2 στατικ ρουτ.

    1. για τους αλλους

    0.0.0.0/0 με gateway το LTE

    Κώδικας:
    /ip route add comment="Main Internet LTE" disabled=no distance=1 dst-address=0.0.0.0/0 gateway=lte pref-src="" routing-table=main scope=30 suppress-hw-offload=no target-scope=10
    2. για τους WG

    0.0.0.0/0 με gateway το WG

    Κώδικας:
    /ip route add comment="Internet through WireGuard VPN" disabled=no distance=2 dst-address=0.0.0.0/0 gateway=wireguard1 pref-src="" routing-table=wireguard-wan scope=30 suppress-hw-offload=no target-scope=10
    Στη συνέχεια βαζεις τους clients που θελεις να βγαινουν απο κει

    Κώδικας:
    /routing rule add action=lookup comment="Internet through WireGuard VPN" disabled=no src-address=192.168.88.253/32 table=wireguard-wan
    Κώδικας:
    /routing rule add action=lookup comment="Internet through WireGuard VPN" disabled=no src-address=192.168.88.104/32 table=wireguard-wan
    κλπ

    Αν στο browsing οι clients εχουν θεμα (δεν ανοιγουν ολες οι σελιδες πχ)

    Πρεπει να πειραματιστεις με το mtu

    Σιγουρα βοηθαει το

    Κώδικας:
    /ip firewall mangle add action=change-mss chain=forward comment="Clamp MSS to PMTU for Outgoing packets" new-mss=clamp-to-pmtu out-interface=wireguard1 passthrough=yes protocol=tcp tcp-flags=syn
    Αλλα παιζει μεγαλο ρολο το MTU του σερβερ.

    Στη δικια μου περίπτωση στον σερβερ το εχω δοκιμασει απο 1500 μεχρι 1300 κι εκατσε το καλυτερο αποτελεσμα με 1500 στον σερβερ και 1420 στους clients.

    Για παράδειγμα δεν μου άνοιγε το https://fiber.google.com/speedtest αλλα και το gmail....περιεργο αλλα ανοιγαν ενα σωρο αλλες σελιδες που ηταν και https.

    Με τους πειραματισμους μου εκατσε οπως το λεω παραπανω.

    υ.γ.
    Ειναι Μικροτικ το απέναντι μηχανημα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 18-11-22 στις 21:11. Αιτία: υ.γ.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑ
    Ευχαριστώ πολύ, για την ιστορία ασχολήθηκα το ΣΚ και δούλεψε απροβλημάτιστα. mtu δεν χρειάστηκε να αλλάξω
    Όχι δεν είναι mikrotik, Απλά ήθελα μερικές συσκεύες μου να συνδέονται στο διαδίκτυο μέσω ενός vpn provider. Γι αυτό δεν έγραψα στο άλλο θέμα γιατί σαν άσχετος θεώρησα πως εκεί μιλάτε για mikrotik σε mikrotik

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας