Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    13-05-2007
    Περιοχή
    αθηνα μετρο κατεχακη- υπογειο :)
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    897
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Δυστυχώς αυξάνονται τα ποσοστά παχυσαρκίας,σε όλες τις ηλικίες και όπως δηλώνουν απερίφραστα πολλές έρευνες, τα παχύσαρκα άτομα έχουν ψυχικά προβλήματα των οποίων η προσωρινή λύση γίνεται η απόλαυση του φαγητού. Αν ο παθών δεν αναζητήσει επίλυση του προβλήματος του ,η πολυφαγία γίνεται μόνιμη απόλαυση και δημιουργός πλείστων προβλημάτων υγείας
    καλημερα πως παει ? :)

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Καλώς ή κακώς, προφανώς κακώς, το φαγητό είναι απόλαυση. Πολλές φορές κάποιοι το βάζουν και πάνω απ'το σεξ.

    Όπως κάθε τι που βλάπτει (κάπνισμα, ποτό, κλπ), θέλει μέτρο. Απλώς είναι πιο εύκολο να ξεφύγεις στην κατανάλωση φαγητού γιατί τα προβλήματα φαίνονται αρκετά μακροπρόθεσμα σε σχέση με άλλες καταχρήσεις.

    Είναι όμως και κάποιοι άνθρωποι, που έχουν τέλειο μεταβολισμό. Όσο και να φάνε, δεν θα βάλουν κιλά.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ή κακώς, προφανώς κακώς, το φαγητό είναι απόλαυση. Πολλές φορές κάποιοι το βάζουν και πάνω απ'το σεξ.

    Όπως κάθε τι που βλάπτει (κάπνισμα, ποτό, κλπ), θέλει μέτρο. Απλώς είναι πιο εύκολο να ξεφύγεις στην κατανάλωση φαγητού γιατί τα προβλήματα φαίνονται αρκετά μακροπρόθεσμα σε σχέση με άλλες καταχρήσεις.

    Είναι όμως και κάποιοι άνθρωποι, που έχουν τέλειο μεταβολισμό. Όσο και να φάνε, δεν θα βάλουν κιλά.
    Γιατί προφανώς κακώς;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς αυξάνονται τα ποσοστά παχυσαρκίας,σε όλες τις ηλικίες και όπως δηλώνουν απερίφραστα πολλές έρευνες, τα παχύσαρκα άτομα έχουν ψυχικά προβλήματα των οποίων η προσωρινή λύση γίνεται η απόλαυση του φαγητού. Αν ο παθών δεν αναζητήσει επίλυση του προβλήματος του ,η πολυφαγία γίνεται μόνιμη απόλαυση και δημιουργός πλείστων προβλημάτων υγείας
    Το ότι υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος έχει ψυχολογικά και τρώει για να τα ξεχάσει, υπάρχουν, αλλά δεν είναι η κύρια αίτια της παχυσαρκίας και σίγουρα δεν είναι κάτι που να δίνει το δικαίωμα να πει κάποιος όλοι οι παχύσαρκοι έχουν ψυχολογικά προβλήματα.
    έχει να κάνει με το τι τρως, αν την πέφτεις σε πίτσες με διπλό τυρί, μπεργερ, γύρους με εξτρά σαλάτες, γλυκά κλπ λογικό είναι να παχύνεις.
    Μετά άσκηση 0, δουλειά γραφείου, δεν θέλει πολύ.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί προφανώς κακώς;;
    Γιατί δημιουργεί προβλήματα όταν τρως για την απόλαυση

    Αλλά είναι απόλαυση το άτιμο...

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Η παχυσαρκία συνδέεται ευθέως με την οικονομική κατάσταση και τον τρόπο ζωής. Όταν ένα ζευγάρι δουλεύει 12ώρα αναγκαστικά στρέφεται στο έτοιμο φαγητό και το junk food. Φυσικά μηδέν χρόνος και για απλή άσκηση, έστω 1 ώρα περπατήμα, όχι γυμναστήρια κλπ.

    Προσωπικά έκοψα ψωμία-σαλάμια-γαριδάκια-καφέ, περιόρισα κατα πολύ το κόκκινο κρεάς και τα τηγανητά και βρήκα την υγεία μου. Σπανίως θα καταναλώσω αλκοόλ. Δεν είμαι vegan-vegetarian, απλώς αντί για σνακ τρώω μήλα.

    Το κυριότερο, δεν καπνίζω· ακόμη και όταν ήμουν υπέρβαρος μπορούσα να ανέβω 6 ορόφους με τη μία, τώρα ακόμη πιο εύκολα επειδή άλλαξα τις διατροφικές συνήθειες.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-05-2007
    Περιοχή
    αθηνα μετρο κατεχακη- υπογειο :)
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    897
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Ναι είναι πολλές οι αιτίες....κακώς το περιορισα στα ψυχολογικά

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Να προσθέσω επίσης ότι το φαινόμενο της παιδικής παχυσαρκίας στην Ελλάδα συνδέεται ευθέως με το περίφημο "Κατοχικό Σύνδρομο" και τον φόβο μη πεινάσει το παιδί.

    Δευτερεόντως έχει να κάνει με το σχολείο και τις παρέες, αν και στη περίπτωση των εφήβων κοριτσιών ισχύει το παντελώς αντίθετο -νευρική ανορεξία- ελέω των εικόνων του "τέλειου σώματος" με τις οποίες βομβαρδίζονται καθημέρινα. Δεν είναι τυχαία τα φαινόμενα κατάθλιψης που προκαλούν κυρίως τα social media στα κορίτσια. Υφίστανται με άλλα λόγια και σωματικό ρατσισμό έναντι των αγοριών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos83 : 22-11-22 στις 16:16.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.568
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω επίσης ότι το φαινόμενο της παιδικής παχυσαρκίας στην Ελλάδα συνδέεται ευθέως με το περίφημο "Κατοχικό Σύνδρομο" και τον φόβο μη πεινάσει το παιδί.

    Δευτερεόντως έχει να κάνει με το σχολείο και τις παρέες, αν και στη περίπτωση των εφήβων κοριτσιών ισχύει το παντελώς αντίθετο -νευρική ανορεξία- ελέω των εικόνων του "τέλειου σώματος" με τις οποίες βομβαρδίζονται καθημέρινα. Δεν είναι τυχαία τα φαινόμενα κατάθλιψης που προκαλούν κυρίως τα social media στα κορίτσια. Υφίστανται με άλλα λόγια και σωματικό ρατσισμό έναντι των αγοριών.
    Αυτο νομιζω αφορα τη δικη μου γενια (ειμαι 58) και τους γονεις μου.

    Εχω παιδια ομως που κοντευουν τα 30 και δεν τα μεγαλωσα με το να τα μπουκωνω...

    Η απολαυση του καλου φαγητου δεν πρεπει ειναι συνδεμενη με την ποσοτητα.

    Ουτε ακομη και του ποτου ή και του γλυκού.

    Το σαβούριασμα που κανουν με οτι ναναι οσο ναναι και μηδεν κινηση ειναι τα πρωτα κατα τη γνωμη μου.

    Το παιχνιδι στις γειτονιες εξαφανιστηκε.

    Το περπατημα αλλα και το ποδηλατο ειναι μια καλη ευκαιρια ασκησης αλλα το τελευταιο εχει υψηλο κινδυνο στις αστικες

    περιοχες.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Το πέρασαν και οι επόμενες γενιές, γενικά όσοι είχαν γονείς που γεννήθηκαν μέχρι το 1950. Σε εσάς ήταν πιο έντονο γιατί οι μνήμες της Κατοχής και του Εμφυλίου ήταν ακόμη φρέσκιες.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παχυσαρκία συνδέεται ευθέως με την οικονομική κατάσταση και τον τρόπο ζωής. Όταν ένα ζευγάρι δουλεύει 12ώρα αναγκαστικά στρέφεται στο έτοιμο φαγητό και το junk food. Φυσικά μηδέν χρόνος και για απλή άσκηση, έστω 1 ώρα περπατήμα, όχι γυμναστήρια κλπ.

    Προσωπικά έκοψα ψωμία-σαλάμια-γαριδάκια-καφέ, περιόρισα κατα πολύ το κόκκινο κρεάς και τα τηγανητά και βρήκα την υγεία μου. Σπανίως θα καταναλώσω αλκοόλ. Δεν είμαι vegan-vegetarian, απλώς αντί για σνακ τρώω μήλα.

    Το κυριότερο, δεν καπνίζω· ακόμη και όταν ήμουν υπέρβαρος μπορούσα να ανέβω 6 ορόφους με τη μία, τώρα ακόμη πιο εύκολα επειδή άλλαξα τις διατροφικές συνήθειες.
    Ο Μαρινάκης κάθεται στην γωνία και κοιτάει, ρε λες να κάνω κάτι λάθος;
    Θυμάμαι τον εαυτό μου μικρότερο που δούλευα σερβιτόρος, μετά κάποια στιγμή δούλευα πιτσαδωρος, τότε είχανε βγεί οι πρώτες champion corner, μια τέτοια έτρωγα (με εξτρά υλικά σαν πιτσαδωρος ) και για επιδόρπιο μια "ελληνική" καρμπονάρα με εξτρά κρέμα γάλακτος, μπέικον και τυρί. τότε ήμουν 74 κιλά, τώρα αστα βραστά!
    Αλλά πήγαινα πετώντας.

    Τα πράγματα είναι απλά για εναν φυσιολογικό άνθρωπο, πρέπει να καις τις θερμίδες που τρως, αν δεν τις κάψεις ο οργανισμός τις βάζει αποθήκη.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παχυσαρκία συνδέεται ευθέως με την οικονομική κατάσταση και τον τρόπο ζωής. Όταν ένα ζευγάρι δουλεύει 12ώρα αναγκαστικά στρέφεται στο έτοιμο φαγητό και το junk food. Φυσικά μηδέν χρόνος και για απλή άσκηση, έστω 1 ώρα περπατήμα, όχι γυμναστήρια κλπ.

    Προσωπικά έκοψα ψωμία-σαλάμια-γαριδάκια-καφέ, περιόρισα κατα πολύ το κόκκινο κρεάς και τα τηγανητά και βρήκα την υγεία μου. Σπανίως θα καταναλώσω αλκοόλ. Δεν είμαι vegan-vegetarian, απλώς αντί για σνακ τρώω μήλα.

    Το κυριότερο, δεν καπνίζω· ακόμη και όταν ήμουν υπέρβαρος μπορούσα να ανέβω 6 ορόφους με τη μία, τώρα ακόμη πιο εύκολα επειδή άλλαξα τις διατροφικές συνήθειες.
    Επειδή χρειάστηκε κι εγώ να περιορίσω τα λιπαρά, γενικά πλέον δεν βρίσκω κάτι κακό με τις vegan/vegetarian δίαιτες, αλλά με αυτούς που τις μοστραρουν σαν κατόρθωμα.
    Μπορείς να φας παρά πολλά φαγητά και υγιεινά με φυτικά προϊόντα και να το σπας μια φορά την εβδομάδα με κοτόπουλο ή ψάρι. Μια χαρά τρως κι έτσι.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας