Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έρχομαι συχνά σε αυτό το forum και δεν είμαι σίγουρος αν γράφω στο σωστό subforum.

    Όπως λέει και ο τίτλος έχω διαρκείς αποσυνδέσεις από το adsl internet με την cosmote και το πρόβλημα παραμένει άλυτο εδώ και μήνες ό,τι και αν έχω δοκιμάσει.
    Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτικός:

    Υποψιάζομαι ότι γίνονταν εργασίες "αναβάθμισης" στην περιοχή μου (πατήσια) και ίσως σε αυτό να οφείλονται οι διαρκείς διακοπές.
    Όταν συμβαίναν ή περίμενα να περάσουν μόνες τους που έπαιρνε μπορεί και ώρες ή έκανα επανεκκίνηση το router. Το πρόβλημα ήταν πως μετά από λίγα λεπτά μπορεί να ξανακοβόταν και πάλι απ' την αρχή επανεκκίνηση-συγχρονισμός, υπήρξε απόγευμα που επί δυο ώρες έκανα επανεκκινήσεις-συγχρονισμούς, είχα για λίγο internet ξανακοβόταν επανεκκίνηση κλπ ώσπου τα παρατούσα.

    Η τεχνική υποστήριξη ήταν στην ουσία άχρηστη, Έκαναν κάτι που από ό,τι μου είπαν ήταν επανεκκίνηση της γραμμής από το κέντρο(ποιος ξέρει τι ήταν αυτό), είχα ίντερνετ για λίγο, μετά κοβόταν πάλι και πάλι απ' την αρχή. Κάποια στιγμή μου πρότειναν να αλλάξω συσκευή μήπως ήταν ελαττωματική αυτή που είχα αλλά δεν έγινε τίποτα. Τους ρωτώ αν μπορώ να δοκιμάσω ένα tp-link δικό μου μήπως δουλέψει αλλά η cosmote απαιτεί το δικό της. (για να καταλάβετε πόσο αναξιόπιστη είναι η τεχνική τους μου έλεγε το αντίθετο).
    Κάποια στιγμή μου πρότεινε κάποιος να ζητήσω το καινούργιο τους router (το μαύρο) το οποίο δούλεψε για λίγο. Μετά άρχισαν πάλι διακοπές πιο σπάνιες αλλά δεν περνούσαν με επανεκκίνηση: μία κράτησε ώρες, η τωρινή κρατάει μέρες.
    Η απάντηση της τεχνικής ήταν πως θα το αναθέσουν σε συνεργείο (και άλλοι τεχνικοί) να το ελέγξει, όταν δε έρχεται η ώρα να έρθει ο τεχνικός στο σπίτι να ελέγξει αν είναι σωστά τα καλώδια συνδεδεμένα (???) το πρόβλημα είχε περάσει μόνο του. Δεν ξέρω αν κάναν κάποια επιδιόρθωση (ανώφελη αφού ξαναχαλάει) εντωμεταξύ ή αν απ' την υποστήριξη της cosmote σκέφτονται κάτι σαν: "ας το κορόιδο να πληρώνει και να παιδεύεται άδικα, η βλάβη δεν επισκευάζεται ή θα περάσει μόνη της και εντωμεταξύ για να μην φαίνεται ότι δεν κάνουμε τίποτα θα του πούμε πως στέλνουμε τεχνικούς"

    Εντωμεταξύ κάποια στιγμή κόβεται το τηλέφωνο για έξι μέρες, τους τηλεφωνούσα απ' το κινητό κάθε μέρα σχεδόν και ρωτούσα "το κάνατε voip;" και η μόνη απάντησή τους ήταν θα στείλουμε συνεργείο να το ελέγξει(???). Τελικά το είχαν κάνει voip ή ευρυζωνικό ή όπως αλλιώς το λένε και το παραδέχτηκε η τεχνική τους την έκτη μέρα. Και πάλι το ας το κορόιδο να πληρώνει και να παιδεύεται άδικα και δεν του λέμε καν ότι είναι έτσι. Αργότερα που μίλησα με τεχνικό συνεργείου μου είπε πως είχε καταγραφεί αίτημα μου να ξαναγίνει pots (ή όπως αλλιώς λέγονται) το οποίο και έγινε, εγώ όμως είμαι σίγουρος πως δεν ζήτησα κάτι τέτοιο γιατί είχα πια αποφασίσει να αλλάξω εταιρεία έτσι κι αλλιώς.

    Φαίνεται πως προσπαθούν όλους τους πελάτες να τους περάσουν στην οπτική ίνα με το ζόρι λες και βιάζονται να ξηλώσουν το χαλκό να τον πουλήσουν τώρα που έχει πάει στα ύψη η τιμή του. Κάποια στιγμή ένας τεχνικός που μίλησα στο τηλέφωνο (συνεργείο) μου ανακοινώνει στο άσχετο ότι αυξήθηκε η ταχύτητα και η πραγματική έφτασε την ονομαστική. Και τι να κάνω εγώ; να χαρώ; δεν κατάλαβα καμιά διαφορά στη χρήση μου γιατί δεν έχω συσκευές των τριών χιλιάρικων (σαν να μου μοιάζει και η ευρυζωνία άλλη μια φούσκα σαν το ηλεκτρικό αυτοκίνητο). Κάποια στιγμή με πήραν και οι πωλήσεις τους για να μου κάνουν προσφορά για οπτική ίνα, αντί να τους το κλείσω αμέσως είπα να μιλήσω λίγο από περιέργεια. Όταν της είπα ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ την cosmote μετά από τόσο κακή παροχή υπηρεσιών και άχρηστη τεχνική υποστήριξη έβαλε τις φωνές "μα πως θα γίνει αφού ο χαλκός είναι όλο προβλήματα μόνο η οπτική ίνα είναι καλή;". Με πήραν και μετά την αίτηση φορητότητας να μου κάνουν προσφορά 24μηνη και να μου χαρίσουν δυο πάγια και τους απάντησα πως αν δε μου παρέχουν internet τι να τα κάνω τα δωρεάν πάγια.

    Τώρα είναι τέταρτη μέρα χωρίς καθόλου Internet και περιμένω συνεργείο ενώ έχω καταλάβει ότι δεν πρόκειται για βλάβη αλλά για φορητότητα που έχει κολλήσει.

    Δεν έχω και πολλές ελπίδες να βελτιωθεί η κατάσταση απλώς βαρέθηκα να με κοροϊδεύει ακόμα η cosmote.


    Κάποια στιγμή θα με πάρουν να μου ζητήσουν και τη ρήτρα.

    Update: ήρθε τελικά τεχνικός, βρήκε βλάβη στην πρίζα, αποκαταστάθηκε η βλάβη για την ώρα και με διαβεβαίωσε ότι το τηλέφωνό μου είναι ευρυζωνικό. Ποιον να πιστέψω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jakob : 19-11-22 στις 13:30.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο ΟΤΕ έχει σταματήσει εδώ και χρόνια να παρέχει τηλεφωνία μέσω τηλεφωνικής γραμμής και έχει γυρίσει το σύνολο των γραμμών του σε voip
    Υπάρχουν πολύ λίγες περιπτώσεις που μπαίνει Msan στην καμπίνα.

    Αυτό με το ότι θέλουν να ξηλώσουν τον χαλκό για να τον πουλήσουν θα πρότεινα να μην το λες συχνά

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το κλασσικό τηλέφωνο μέσω τηλεφωνικής γραμμής σίγουρα έχουν σταματήσει να το πουλάνε απ' τις τηλεπωλήσεις, αυτό δεν σημμαίνει ότι δεν υφίσταται.

    Αυτό για το χαλκό δεν ξέρω γιατί το λες. Σου φαίνεται παράδοξο ότι έχει γίνει πανάκριβος ο χαλκός, ή ότι αν τον αντικαταστήσουν όλο με οπτική ίνα θα τον πουλούσαν;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jakob : 19-11-22 στις 15:31. Αιτία: Ορθογραφία

  4. #4
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Αυτο που ισχυει στον ΟΤΕ ειναι οτι αν εχεις MSAN (POTS ξεχωριστα, οχι voip) και ανοιξει βλαβη που ανατεθει σε τεχνικο συνεργειο θα σου αλλαξουν τη γραμμη σε Voip (εκτος απο εξαιρεσεις - bussiness γραμμες που η διαχειρηση ειναι διαφορετικη).

    Αν θελεις μπορεις να στειλεις τα στατιστικα που γραφει το router σου μεσα στις ρυθμισεις (192.168.1.1.) να δουμε περισσοτερο και να καταλαβουμε τι εχει γινει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jakob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια στιγμή ένας τεχνικός που μίλησα στο τηλέφωνο (συνεργείο) μου ανακοινώνει στο άσχετο ότι αυξήθηκε η ταχύτητα και η πραγματική έφτασε την ονομαστική
    Αν οι καμπινες ειναι του ΟΤΕ στην περιοχη (πχ ΑΚ Αλυσιδα) πολυ πιθανο να σε εβαλε σε adsl απο καμπινα οπου το profile ειναι 27M down/2.7M up το οποιο σιγουρα κανει σημαντικη διαφορα απο ενα συγχρονισμο τυπου 8Μ down/1M up

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ξέρω σε τι βοηθάει αυτό
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails εικόνα_2022-11-19_154150287.png  

    Opera Στιγμιότυπο_2022-11-19_154125_192.168.1.1.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jakob : 19-11-22 στις 16:43.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jakob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω σε τι βοηθάει αυτό
    Επιβεβαιωνεται αυτο που ειπα πιο πριν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε εβαλε σε adsl απο καμπινα οπου το profile ειναι 27M down/2.7M up
    Η γραμμη φαινεται μια χαρα τωρα (συμφωνα με τα errors που ειναι ελαχιστα), απλα ηταν η περιπτωση που χρειαζοταν παραπανω επιμονη για να λυθει το θεμα και να γινουν οντως οι ενεργειες που πρεπει απο τον τεχνικο. Αν αλλαξεις παροχο, μην βαλεις σιγουρα 24αρι δεν θα εχεις τον ιδιο συγχρονισμο. Βαλε 50αρι ή παραπανω.

    Συμφωνα με αυτα, το τηλεφωνο ειναι σιγουρα ευρυζωνικο.

    Αν εχεις ακομα καποιο θεμα, εδω ειμαστε να το δουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrishalk : 19-11-22 στις 17:31.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    φαίνεται μια χαρά τώρα αλλά τι λεει για τους τελευταίους έξι μήνες;

  8. #8
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jakob Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι λεει για τους τελευταίους έξι μήνες;
    Σιγουρα δεν το πηρε καποιος πανω του να το φτιαξει εξ αρχης. Αν θεωρεις οτι επικοινωνησες μαζι τους πολλες φορες αυτους τους 6 μηνες (δηλαδη κυνηγησες το θεμα απο πλευρας σου) μπορεις να ζητησεις αποχρεωση 2-3 παγιων για αποζημειωση.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα δεν το πηρε καποιος πανω του να το φτιαξει εξ αρχης. Αν θεωρεις οτι επικοινωνησες μαζι τους πολλες φορες αυτους τους 6 μηνες (δηλαδη κυνηγησες το θεμα απο πλευρας σου) μπορεις να ζητησεις αποχρεωση 2-3 παγιων για αποζημειωση.
    Πιο πίσω αναφέρει πως ο τεχνικός έκανε κάτι στην δικιά του πρίζα

    Update: ήρθε τελικά τεχνικός, βρήκε βλάβη στην πρίζα, αποκαταστάθηκε η βλάβη για την ώρα και με διαβεβαίωσε ότι το τηλέφωνό μου είναι ευρυζωνικό. Ποιον να πιστέψω;

  10. #10
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πίσω αναφέρει πως ο τεχνικός έκανε κάτι στην δικιά του πρίζα
    Σωστο και αυτο, αλλα απο οτι καταλαβα εβαλε και τη γραμμη σε καμπινα με VDSL profile (27/2.7). Ισως αν ηταν η γραμμη msan αρχικα και μετατραπηκε σε voip να ηρθε να αλλαξει την συνδεσμολογια ωστε να δουλεψει το τηλεφωνο; Ή ανοιξε την πριζα και εφτιαξε την κακη επαφη των καλωδιων. Αυτο πρεπει να μας πει ο @jakob.

    Αν το θεμα ηταν εξ αρχης στην πριζα εντος του διαμερισματος δεν μπορεις να φορτωσεις την ευθυνη στον παροχο. Οι παροχοι ειναι υπευθυνοι να παραδιδουν λειτουργικες γραμμες στην εισοδο του κτηριου. Το οτι ηρθε μεσα στο διαμερισμα και ασχοληθηκε ειναι κατι που γινεται οταν υπαρχει ιστορικο βλαβης και δεν εχει δωθει λυση αλλα δεν μπορεις να το απαιτησεις κιολας. Αλλος τεχνικος μπορει να σου πει πολυ απλα εγω μετραω οκ τη γραμμη στην εισοδο (μεγιστος συγχρονισμος χωρις errors), εσυ στην πριζα σου εχεις προβλημα αρα ειναι θεμα εσωτερικης καλωδιωσης, φερε ηλεκτρολογο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrishalk : 19-11-22 στις 18:27.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολλές φορές ρωτησα αν υπαρχει κατι πιο μονιμο να δοκιμάσουμε στην πλειοψηφια των περιπτωσεων απλα καναν επαννεκινηση της γραμμης και σε δεκα λεπτα ξανακοβοταν. Οταν ηταν σε αμηχανια στελναν συνεργειο που ποτε δεν ερχοταν γιατι στο εντωμεταξυ ειχε επανασυνδεθει μονο του.
    Συνολικά εξι μηνυματα εχω οτι η βλαβη αποκατασταθηκε τους τελευταιους τρεις μηνες και καθε φορα ξαναεμφανιζοταν βλαβη.


    Δε προτεινανε και τιποτα οπως αλλαξε ρουτερ η ελεγξε την πριζα σου.

    Φαινεται πως παραμελουσαν ολα τα αιτηματα βλαβης μεχρι να γινει η αναβαθμιση με το σκεπτικό πως απο εκει και μετα θα λυνονταν ολα με την ευρυζωνικοτητα αφου θα αναγκαζαν τον πελατη να αναβαθμίσει το λογαριασμο του ή θα εγκατελειπαν οριστικα τον πελατη να πληρωνει σαν κοροιδο και να παιδευεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jakob : 19-11-22 στις 20:11.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολλαπλές φορές μου είπαν το φτιάξανε πολλαπλές φορές χάλασε, τυχαία σχεδόν ήρθε κάποιος να ελέγξει την πρίζα μετά από μήνες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jakob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλαπλές φορές μου είπαν το φτιάξανε πολλαπλές φορές χάλασε, τυχαία σχεδόν ήρθε κάποιος να ελέγξει την πρίζα μετά από μήνες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιωνεται αυτο που ειπα πιο πριν.



    Η γραμμη φαινεται μια χαρα τωρα (συμφωνα με τα errors που ειναι ελαχιστα), απλα ηταν η περιπτωση που χρειαζοταν παραπανω επιμονη για να λυθει το θεμα και να γινουν οντως οι ενεργειες που πρεπει απο τον τεχνικο. Αν αλλαξεις παροχο, μην βαλεις σιγουρα 24αρι δεν θα εχεις τον ιδιο συγχρονισμο. Βαλε 50αρι ή παραπανω.

    Συμφωνα με αυτα, το τηλεφωνο ειναι σιγουρα ευρυζωνικο.

    Αν εχεις ακομα καποιο θεμα, εδω ειμαστε να το δουμε
    Το ζήτημά μου δεν είναι η ταχύτητα αλλά το ότι δεν είχα Internet to 60% της ημέρας

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που ισχυει στον ΟΤΕ ειναι οτι αν εχεις MSAN (POTS ξεχωριστα, οχι voip) και ανοιξει βλαβη που ανατεθει σε τεχνικο συνεργειο θα σου αλλαξουν τη γραμμη σε Voip (εκτος απο εξαιρεσεις - bussiness γραμμες που η διαχειρηση ειναι διαφορετικη).

    Αν θελεις μπορεις να στειλεις τα στατιστικα που γραφει το router σου μεσα στις ρυθμισεις (192.168.1.1.) να δουμε περισσοτερο και να καταλαβουμε τι εχει γινει.



    Αν οι καμπινες ειναι του ΟΤΕ στην περιοχη (πχ ΑΚ Αλυσιδα) πολυ πιθανο να σε εβαλε σε adsl απο καμπινα οπου το profile ειναι 27M down/2.7M up το οποιο σιγουρα κανει σημαντικη διαφορα απο ενα συγχρονισμο τυπου 8Μ down/1M up
    ΑΝ η cosmote ήθελε να αλλάξει την τεχνολογία της γραμμής θα μπορούσε απλώς να το πει. Η Cosmote δεν έλεγε τίποτα και απλώς δεν είχα Internet.

    - - - Updated - - -

    Το θράσος δεν έχει όρια.

    Μετά από μήνες ταλαιπωρία και κοροϊδία μου ζητάνε τη ρήτρα...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας