Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-2016
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, θέλω βοήθεια σχετικά με την συνδεσμολογία των τηλεφωνικών καλωδίων στο σπίτι μου.
    Ουσιαστικά θέλω να ξέρω πως/που πρέπει να συνδέσω το router για να κλειδώσει στην μέγιστη ταχύτητα (σε VDSL 100),

    Έχω 2 τηλεφωνικές πρίζες στο σπίτι (υπάρχει περίπτωση να μου έχει ξεφύγει κάποια, θα φανεί σε λίγο πιστεύω), μία στο σαλόνι και μία στο υπνοδωμάτιο.
    Ιδανικά θέλω να έχω το router στο σαλόνι που νομίζω είναι και η κεντρική πρίζα.
    Το θέμα είναι πως τώρα συγχρονίζει πιο ψηλά στο δωμάτιο, και πάλι όχι στο μέγιστο, αν και πολύ κοντά.

    Ερώτηση πρώτη:

    Από τα καλώδια αυτά που έχει η πρίζα του σαλονιού, καταλήγουμε στο ότι είναι η κεντρική έτσι? Η άλλη του δωματίου έχει μόνο 2 μονά, μπλε-κόκκινο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  PXL_20221118_211955378.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  150,9 KB 
ID: 243395


    Αλλά αν είναι αυτή η κεντρική, γιατί συχρονίζει ψηλότερα στην δεύτερη?

    Ερώτηση δεύτερη:

    Δοκίμασα να συνδέσω το router στου σαλονιού και με τα μονά αντί για τα περιστρεφόμενα και δεν είχε καν σύνδεση. Αυτό γιατι συμβαίνει? Θα έπρεπε να συνδέεται και με αυτά? Αν όχι, καλώς.



    Ερώτηση τρίτη:


    Ακόμα και στην καλύτερη περίπτωση, το router κλειδώνει λίιιγο πιο κάτω από εκεί που θα έπρεπε.
    Με ενδεικτικά στατιστικά

    Actual Rate(Up/Down) 10999/103553 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 46179/124840 kbps

    Τι μπορώ να κάνω για να το βελτιώσω?


    Σημειώνω πως δεν έχω επεκτάσεις κλπ. Αυτή την στιγμή δεν έχω καν πρίζα στην δεύτερη σύνδεση για να είναι όσο πιο "καθαρή" γίνεται η γραμμή.


    Ευχαριστώ για την βοήθεια

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    πρέπει να βρεις το σωστό ζευγάρι μόνο του και να το βάλεις στο ρουτερ και να συγχρονίσει

  3. #3
    Εγγραφή
    16-12-2016
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρέπει να βρεις το σωστό ζευγάρι μόνο του και να το βάλεις στο ρουτερ και να συγχρονίσει


    να ξεμπλέξω αυτά που είναι twisted εννοείς?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BurnedPriest : 19-11-22 στις 14:55.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ένα από τα δύο στριμμένα κόκκινα μαζί με ένα από τα δύο στριμμένα μπλε πρέπει να είναι το κεντρικό ζεύγος που φέρνει τη γραμμή. Τα άλλα δύο έχουν στραφεί με το κεντρικό και πηγαίνουν στην άλλη πρίζα. Τα επιπλέον μονά πρέπει να είναι έξτρα ζεύγος που έρχεται μαζί με το κεντρικό, αλλά ανενεργό.
    1) Έχεις VOIP σύνδεση, δηλαδή τηλέφωνο έχεις μόνο αν το συνδέεις στο μόντεμ;
    2) Τι χρήση θες να κάνεις στην πρίζα του σαλονιού, θες να δουλεύει και με τηλέφωνο;

  5. #5
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    1 ζευγος απο αυτα ειναι αυτο που ερχεται απο την εσκαλιτ/box του κτηριου. Σε αυτο μονο θα δεις να συγχρονιζει το router. (δεν χρειαζεται να τα ξεμπλεξεις πολυ, το μπλεξιμο βοηθαει να καταλαβεις ποια ειναι ζευγαρι μεταξυ τους)

    Τα υπολοιπα ζευγη αντιστοιχουν σε τηλεφωνικες πριζες μεσα στο σπιτι. Αν εχεις voip τηλεφωνια και θες να συνδεσεις τηλ. συσκευη σε αλλο δωματιο μπορεις να παρεις μια διπλη τηλεφωνικη πριζα ωστε να διαχωρισεις το εσωτερικο σου δικτυο (οριζοντια καλωδιωση) απο την καθετη (το 1 ζευγος που ερχεται απο το εσκαλιτ/box)

  6. #6
    Εγγραφή
    16-12-2016
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα από τα δύο στριμμένα κόκκινα μαζί με ένα από τα δύο στριμμένα μπλε πρέπει να είναι το κεντρικό ζεύγος που φέρνει τη γραμμή. Τα άλλα δύο έχουν στραφεί με το κεντρικό και πηγαίνουν στην άλλη πρίζα. Τα επιπλέον μονά πρέπει να είναι έξτρα ζεύγος που έρχεται μαζί με το κεντρικό, αλλά ανενεργό.
    1) Έχεις VOIP σύνδεση, δηλαδή τηλέφωνο έχεις μόνο αν το συνδέεις στο μόντεμ;
    2) Τι χρήση θες να κάνεις στην πρίζα του σαλονιού, θες να δουλεύει και με τηλέφωνο;
    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, σε ευχαριστώ!

    1. Ναι VOIP έχω.
    2. Μόνο το router θέλω να βάλω εκεί. Φαντάζομαι πως αν δουλεύει το router, θα δουλεύει και το τηλέφωνο εφόσον είναι VOIP και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

    Αν ξεμπλέξω τα καλώδια και βάλω το σωστό ζεύγος στο router, δεν θα συγχρονίσει πιο ψηλά εφόσον θα μειωθεί το μήκος της σύνδεσης?

  7. #7
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BurnedPriest Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, σε ευχαριστώ!

    1. Ναι VOIP έχω.
    2. Μόνο το router θέλω να βάλω εκεί. Φαντάζομαι πως αν δουλεύει το router, θα δουλεύει και το τηλέφωνο εφόσον είναι VOIP και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

    Αν ξεμπλέξω τα καλώδια και βάλω το σωστό ζεύγος στο router, δεν θα συγχρονίσει πιο ψηλά εφόσον θα μειωθεί το μήκος της σύνδεσης?
    Η διαφορά στην απόσταση είναι πολύ μικρή, μέχρι να φτάσει σε σένα το καλώδιο μπορεί να υπάρχουν πολλές δεκάδες μέτρα καλωδίου από την καμπίνα στον δρόμο.
    Ξεστρίβεις τα καλώδια και βλέπεις με ποιο συνδυασμό μπλε-κόκκινου συγχρονίζει το μόντεμ (ή ενώνεις προσωρινά μεταξύ τους τα μονά καλώδια στην πρίζα του δωματίου και με ένα πολύμετρο βλέπεις στην πρίζα του σαλονιού ποιο ζεύγος δίνει συνέχεια, οπότε το άλλο είναι η κεντρική γραμμή).
    Αν θες να είναι λειτουργική και η πρίζα του δωματίου, παίρνεις μια διπλή τηλεφωνική πρίζα για το σαλόνι, συνδέεις στην πρώτη υποδοχή το κεντρικό ζεύγος και στη δεύτερη υποδοχή το ζεύγος που πάει στο δωμάτιο. Βάζεις ένα τηλεφωνικό καλώδιο από μπροστά στην πρώτη υποδοχή να πάει στο μόντεμ και από κάποια έξοδο phone του μόντεμ βάζεις άλλο καλώδιο να πάει στην δεύτερη υποδοχή από μπροστά της πρίζας για να συνεχίσει στο δωμάτιο. Ελπίζω να μη σε έμπλεξα.
    Δες και αυτό το θέμα, κι εγώ έτσι το έχω κάνει: https://www.adslgr.com/forum/threads...λεφωνία
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wizard270 : 19-11-22 στις 15:41.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-12-2016
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά στην απόσταση είναι πολύ μικρή, μέχρι να φτάσει σε σένα το καλώδιο μπορεί να υπάρχουν πολλές δεκάδες μέτρα καλωδίου από την καμπίνα στον δρόμο.
    Ξεστρίβεις τα καλώδια και βλέπεις με ποιο συνδυασμό μπλε-κόκκινου συγχρονίζει το μόντεμ (ή ενώνεις προσωρινά μεταξύ τους τα μονά καλώδια στην πρίζα του δωματίου και με ένα πολύμετρο βλέπεις στην πρίζα του σαλονιού ποιο ζεύγος δίνει συνέχεια, οπότε το άλλο είναι η κεντρική γραμμή).
    Αν θες να είναι λειτουργική και η πρίζα του δωματίου, παίρνεις μια διπλή τηλεφωνική πρίζα για το σαλόνι, συνδέεις στην πρώτη υποδοχή το κεντρικό ζεύγος και στη δεύτερη υποδοχή το ζεύγος που πάει στο δωμάτιο. Βάζεις ένα τηλεφωνικό καλώδιο από μπροστά στην πρώτη υποδοχή να πάει στο μόντεμ και από κάποια έξοδο phone του μόντεμ βάζεις άλλο καλώδιο να πάει στην δεύτερη υποδοχή από μπροστά της πρίζας για να συνεχίσει στο δωμάτιο. Ελπίζω να μη σε έμπλεξα.
    Δες και αυτό το θέμα, κι εγώ έτσι το έχω κάνει: https://www.adslgr.com/forum/threads...λεφωνία

    Όχι δεν με μπέρδεψες καθόλου.

    Τελικά βρήκα το σωστό ζεύγος και συγχρόνισε απο την κεντρική όσο και στην άλλη.
    Εντάξει, είμαι στα ~96Mbps, δεν θα το ψάξω άλλο για τόσο μικρή διαφορά.

    Ευχαριστώ πολύ!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας