Σελ. 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415
Εμφάνιση 211-221 από 221

Θέμα: Mundial 2022

  1. #211
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγνό άθλημα το ποδόσφαιρο



    Μου εξηγεί κάποιος γιατί εθνικές ομάδες παίρνουν λεφτά?
    Όλοι αυτοί που ασχολούνται με τις εθνικές εθελοντικά δουλεύουν;

  2. #212
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγνό άθλημα το ποδόσφαιρο



    Μου εξηγεί κάποιος γιατί εθνικές ομάδες παίρνουν λεφτά?
    Γιατί πρέπει να καλύψουν τα τεράστια έξοδα που έκαναν όλη τη περίοδο από τα προκριματικά του μουντιάλ μέχρι τη τελική φάση, να πάρουν ενίσχυση για να βελτιωθεί το εγχώριο ποδόσφαιρο αλλα κυρίως ώστε οι διοικήσεις τους να κάνουν (ακόμα πιο) χλιδάτη ζωή.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #213
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Υποτίθεται ότι οι εθνικές ομάδες χρηματοδοτούνται από την ίδια την χώρα. Νομίζω στη Ελλάδα ανήκουν στο υπουργείο πολιτισμού.

    Άντε και τα πηραν τα λεφτά. Η μαγεία θα ήταν να πήγαιναν τα λεφτά αυτά στην εσωτερική ανάπτυξη του αθλήματος.

  4. #214
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποτίθεται ότι οι εθνικές ομάδες χρηματοδοτούνται από την ίδια την χώρα. Νομίζω στη Ελλάδα ανήκουν στο υπουργείο πολιτισμού.

    Άντε και τα πηραν τα λεφτά. Η μαγεία θα ήταν να πήγαιναν τα λεφτά αυτά στην εσωτερική ανάπτυξη του αθλήματος.
    Αυτό... αν όντως τα λεφτά πάνε στις ομοσπονδίες και κάνουν έργα γήπεδα κλπ τότε πάω πάσο αλλά από την άλλη πως αναπτύσσετε το άθλημα όταν τα περισσότερα φράγκα τα παίρνει ο 1ος? ο 1ος για να είναι πρώτος δεν είναι τυχαία, σημαίνει στο φτωχό μου το μυαλό πως έχει λόγο λαού και χώρας, βάσεις για να βγάζει παίχτες πχ Βραζιλία-Αργεντινή που είναι γεμάτες γήπεδα. Καλό θα ήταν να βοηθούνταν οι ποιο μικρές "Ποδοσφαιρικά" χώρες από τόσο χρήμα για να αναπτυχθεί εκεί καλύτερα...

    Αλλά τι λέω ε? έχω στιγμές ξανθιάς
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #215
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό... αν όντως τα λεφτά πάνε στις ομοσπονδίες και κάνουν έργα γήπεδα κλπ τότε πάω πάσο αλλά από την άλλη πως αναπτύσσετε το άθλημα όταν τα περισσότερα φράγκα τα παίρνει ο 1ος? ο 1ος για να είναι πρώτος δεν είναι τυχαία, σημαίνει στο φτωχό μου το μυαλό πως έχει λόγο λαού και χώρας, βάσεις για να βγάζει παίχτες πχ Βραζιλία-Αργεντινή που είναι γεμάτες γήπεδα. Καλό θα ήταν να βοηθούνταν οι ποιο μικρές "Ποδοσφαιρικά" χώρες από τόσο χρήμα για να αναπτυχθεί εκεί καλύτερα...

    Αλλά τι λέω ε? έχω στιγμές ξανθιάς
    Εντάξει το παραπάνω είναι σύνδρομο της ανθρωπότητας. Χωρίς να έχεις τυπικά άδικο, θεωρώ λάθος την χρήση του ως επιχείρημα γιατί υπάρχουν αλλά πιο σοβαρα προβλήματα σε αυτή την κατηγορία. Σε κάθε περίπτωση είναι ένα ιδιωτικός διαγωνισμός και σε όλα τα ιδιωτικά πρωταθλήματα ο νικητής αμοίβεται το περισσότερο που εν δυνάμει δημιουργεί φαύλο κύκλο. Γι'αυτό θεωρώ ότι δεν κολλάει το επιχείρημα εδώ. Πάντως τα λεφτά δεν κάνουν την διαφορά. Δεν νομίζω ότι οι χώρες, ειδικά οι μεγάλες, έχουν ανάγκη 40εκ κάθε τέσσερα χρόνια.

    Αν θες την γνώμη μου, ούτε τι κάνει το κάθε κράτος με τα λεφτά δεν μας αφορα. Γιατί ουσιαστικά παρεμβαίνεις στα εσωτερικά ενός κράτους. Μπορείς μόνο να αποκλείσεις συμμετέχοντες.

  6. #216
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει το παραπάνω είναι σύνδρομο της ανθρωπότητας. Χωρίς να έχεις τυπικά άδικο, θεωρώ λάθος την χρήση του ως επιχείρημα γιατί υπάρχουν αλλά πιο σοβαρα προβλήματα σε αυτή την κατηγορία. Σε κάθε περίπτωση είναι ένα ιδιωτικός διαγωνισμός και σε όλα τα ιδιωτικά πρωταθλήματα ο νικητής αμοίβεται το περισσότερο που εν δυνάμει δημιουργεί φαύλο κύκλο. Γι'αυτό θεωρώ ότι δεν κολλάει το επιχείρημα εδώ. Πάντως τα λεφτά δεν κάνουν την διαφορά. Δεν νομίζω ότι οι χώρες, ειδικά οι μεγάλες, έχουν ανάγκη 40εκ κάθε τέσσερα χρόνια.

    Αν θες την γνώμη μου, ούτε τι κάνει το κάθε κράτος με τα λεφτά δεν μας αφορα. Γιατί ουσιαστικά παρεμβαίνεις στα εσωτερικά ενός κράτους. Μπορείς μόνο να αποκλείσεις συμμετέχοντες.
    Ναι δίκιο έχεις... είπα είχα τη ξανθιά στιγμή μου συνολικά...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #217
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εξηγεί κάποιος γιατί εθνικές ομάδες παίρνουν λεφτά?
    Το μουντιαλ απ'τη φυση του θα παραξει πολυ χρημα απο τηλεοπτικα, εισιτηρια, σπονσορες, εμπορικα δικαιωματα, κτλ.

    Απ'τη στιγμη που θα παραξει χρημα υπαρχουν 3 επιλογες (ή μιγμα μεταξυ αυτων) για το που θα καταληξουν τα λεφτα.

    1) Στο διοργανωτη
    2) Στη FIFA
    3) Στις ιδιες τις ομαδες

    Αν αφηνες εκτος το (3) θα ηταν τελειως αδικο για τις ομαδες που παιζουν. Δλδ και να παραγουν το θεαμα και να μη παιρνουν φραγκο ωστε να τα κονομανε οι (1) και (2) στη πλατη τους.

    Γι'αυτο παιρνουν λεφτα. Πιθανοτατα με βαση το τζιρο δισεκατομμυριων που γινεται παιζει να παιρνουν και πολυ λιγα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 19-12-22 στις 15:34.

  8. #218
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο 3ο γκολ της Αργεντινής

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  goal-argentinis.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  69,1 KB 
ID: 244113
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #219
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μουντιαλ απ'τη φυση του θα παραξει πολυ χρημα απο τηλεοπτικα, εισιτηρια, σπονσορες, εμπορικα δικαιωματα, κτλ.

    Απ'τη στιγμη που θα παραξει χρημα υπαρχουν 3 επιλογες (ή μιγμα μεταξυ αυτων) για το που θα καταληξουν τα λεφτα.

    1) Στο διοργανωτη
    2) Στη FIFA
    3) Στις ιδιες τις ομαδες

    Αν αφηνες εκτος το (3) θα ηταν τελειως αδικο για τις ομαδες που παιζουν. Δλδ και να παραγουν το θεαμα και να μη παιρνουν φραγκο ωστε να τα κονομανε οι (1) και (2) στη πλατη τους.

    Γι'αυτο παιρνουν λεφτα. Πιθανοτατα με βαση το τζιρο δισεκατομμυριων που γινεται παιζει να παιρνουν και πολυ λιγα.
    Τις στοιχηματικές ξέχασες Ναι, είμαι (ποδοσφαιρικός/αθλητικός) flat earther*

    Spoiler:
    * Tο διαβάσαμε κι αυτό εδώ μέσα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #220
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν φαντάζεστε πόσο το ευχαριστήθηκα που έχασαν τα Γαλλάκια
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #221
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL

Σελ. 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας