Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 40

Θέμα: Cube60G Pro

  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.314
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά sos... εκαψα μάλλον το ubiquity ac-19 που έχω σπίτι και συνδέεται με τον πατέρα μου που είναι ο κεντρικός esxi μου οπότε έχω χάσει τα πάντα από HA, Freepbx κλπ. Το να φέρω τον esxi σπίτι μου είναι το μόνο εύκολο αλλά θέλω να αποκατασταθεί το link.
    Internet έχω δώσει στο σπίτι και διακοπτες κλπ της Shelly μου λειτουργούν γιατί στο Mikrotik που έπαιζα με το ttl για την cosmote και το 5G, απλά σήκωσα τα vlan μου και dhcp και είμαι οκ.

    Τώρα πάντα ήθελα να πάρω στα 60Ghz κάτι και χαζευα τα gigabeam και πάνω ή τα Mikrotik wireless wire κλπ. Θα ήθελα ubiquity καλύτερα αλλά δεν έχω πρόβλημα και με την mikrotik.

    Το λινκ είναι στα 380 μέτρα και τα AC-19 που τον ένα κάηκε, είχα single way 450mbit και full dublex 270mbit περίπου.

    Από ότι διαβάζω τα 60αρια αν δεν έχουν το 5ghz backup είναι πιο φτηνά και η απόστασή μου είναι μικρή με καθαρο Line of sight...

    Έχει κανείς καμιά άποψη? Μην ξεβρακωθω κιόλας
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω άψογη και σταθερή σύνδεση με τα mikrotik στα 2.3 Gbps όλο το χρόνο ασχέτως καιρού. Μόνο που το link είναι στα 164 μέτρα. Πιστεύω όμως πως και στην δική σου απόσταση δεν θα έχεις πρόβλημα. Σαν συχνότητα έχω επιλέξει τη μέγιστη που μπορεί να πάει το mikrotik, στα 66 GHz.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.314
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω άψογη και σταθερή σύνδεση με τα mikrotik στα 2.3 Gbps όλο το χρόνο ασχέτως καιρού. Μόνο που το link είναι στα 164 μέτρα. Πιστεύω όμως πως και στην δική σου απόσταση δεν θα έχεις πρόβλημα. Σαν συχνότητα έχω επιλέξει τη μέγιστη που μπορεί να πάει το mikrotik, στα 66 GHz.
    Ποιο έχεις?

    - - - Updated - - -

    Άστο κατάλαβα ποιο έχεις, το RBLHGG-60ad kitr2
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.314
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Έφαγα μιαμιση μέρα αλλά τελείωσα... Είχα καλομάθει με τα ubiquiti τόσα χρόνια σαν λινκ και με το mikrotik παιδεύτηκα πολύ στο σημάδεμα ... έχω ακόμα δουλειά γιατί δεν έχω καταλάβει πως παίζει το backup 5G που έχει αλλά θα φανεί μόνο του αν πάρει μπροστά...
    Ήμουν μεταξύ των

    RBLHGG-60adkitR2 (Wireless Wire Dish)
    nRAYG-60adpair (Wireless Wire nRAY)
    CubeG-5ac60aypair (Wireless Wire Cube Pro)

    Τελικά πήρα το Wireless Wire Cube Pro γιατί με έπεισαν 2-3 φίλοι που ασχολούνται αλλά και με την xpatit που το πήρα συμφώνησαν (ναι σήμερα πήγα δουλειά Μαγούλα, μετά έφυγα πήγα Νέα Μάκρη να τα πάρω και αφού γύρισα, πριν λίγο τελείωσα )

    Η ταχύτητα είναι τρομερή και τα συνιστώ ... οκ να δω και την σταθερότητα σε σχέση με τα Ubiquiti και τι θα παίξει με γερή βροχή αν και το λινκ μου είναι πολύ μικρό (380μ) αλλά είναι ένα μικρό τετράγωνο κουτάκι (το οποίο με βοήθησε να σημαδέψω γιατί κόλλησα το κινητό επάνω και έκανα ζοομ χ16 με την κάμερα οπότε μου πήγε καλά αυτό)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cube60.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  258,5 KB 
ID: 243446

    Με iperf βαράει 950mbit single stream άνετα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 22-11-22 στις 13:58.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για σημάδεμα
    βοηθάνε τα μικρά καθρεφτάκια
    μια ωραία ηλιόλουστη μέρα

    https://community.ui.com/questions/H...8-eee9ddfdcf65
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.314
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σημάδεμα
    βοηθάνε τα μικρά καθρεφτάκια
    μια ωραία ηλιόλουστη μέρα

    https://community.ui.com/questions/H...8-eee9ddfdcf65
    Μήνυμα θεουλης εκεί

    I use The Force. It flows from antenna to antenna, through all living and radiating things.


    Από εκεί και πέρα νομίζω με τα κυάλια όπως το έκανα ήταν καλή λύση συν το κινητό για το elevation και αζιμούθιο. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει καλύτερο το σήμα απο 100 quality, 10Mcs και 45db αλλά με το σφιχτηρα τον απλό που έχει το θεωρώ αδύνατο.
    Αυτό που σκέφτηκα μετά είναι πως κάπου εχω ενα πυρηνικό laser pointer που το ειχα πάρει απο το ebay κάποτε που βαράει την κόκκινη τελίτσα του πανω απο 3χλμ αλλά δεν μπορώ να το βρω στο σπίτι.
    Anyway το μόνο που με νοιάζει είναι τι θα γίνει σε βροχή γιατί το σήμα στα 60hz παθαίνει κοκομπλοκο από οτι λένε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2010
    Περιοχή
    Ναξος
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    960/150
    ISP
    Cosmote
    Router
    Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήνυμα θεουλης εκεί



    Από εκεί και πέρα νομίζω με τα κυάλια όπως το έκανα ήταν καλή λύση συν το κινητό για το elevation και αζιμούθιο. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει καλύτερο το σήμα απο 100 quality, 10Mcs και 45db αλλά με το σφιχτηρα τον απλό που έχει το θεωρώ αδύνατο.
    Αυτό που σκέφτηκα μετά είναι πως κάπου εχω ενα πυρηνικό laser pointer που το ειχα πάρει απο το ebay κάποτε που βαράει την κόκκινη τελίτσα του πανω απο 3χλμ αλλά δεν μπορώ να το βρω στο σπίτι.
    Anyway το μόνο που με νοιάζει είναι τι θα γίνει σε βροχή γιατί το σήμα στα 60hz παθαίνει κοκομπλοκο από οτι λένε.
    και εγω ετσι το εχω απο τη μερα που ξεκινησα με το mu5001 στα 1500μετρα που ειναι το πατρικο μου. με το rblhgg60ad kit r2 και δεν εχει νιωσει τιποτα με τις βροχες ως τωρα. παρολαυτα το pro Που λες εχει και 5ghz backup οποτε θεωρω θα ειναι rock solid.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Φοβερή επιλογή το 60ghz ειδικά για τόσο μικρές αποστάσεις. Μπορείς να μεταφέρεις το huawei τώρα αν σε συμφέρει!

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.314
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβερή επιλογή το 60ghz ειδικά για τόσο μικρές αποστάσεις. Μπορείς να μεταφέρεις το huawei τώρα αν σε συμφέρει!
    Τώρα είμαι ΟΚ γιατί μεγάλωσε το λινκ οπότε το ότι έχω το 5G σπίτι μου και το Router στον esxi στον πατέρα μου πλέον παίζει μια χαρά full speed. Στις αρχές είχα βάλει το 5G στον πατέρα μου και δεν έπιανα τις ίδιες ταχύτητες με το σπίτι μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosfx Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω ετσι το εχω απο τη μερα που ξεκινησα με το mu5001 στα 1500μετρα που ειναι το πατρικο μου. με το rblhgg60ad kit r2 και δεν εχει νιωσει τιποτα με τις βροχες ως τωρα. παρολαυτα το pro Που λες εχει και 5ghz backup οποτε θεωρω θα ειναι rock solid.
    Πρέπει να βρω κάποιον να βρει το config γιατί δεν βλέπω (και δεν ξέρω) τρόπο να ρίξω το 60hz και να δω αν θα πάει στο 5άρι... μήπως απλά αν κάνω ένα disable το interface το 60άρι να φτάνει?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Αν μπεις εσυ μπροστά από το station δεν είναι αρκετό να κόψει τα 60ghz? Με μια δυνατή βροχή σκέψου ένα τέτοιο link κόβεται. Πιθανότατα να το κάνει αυτόματα το γύρισμα στην 5ghz και να μην καταλάβεις τίποτα πέρα από μειωμένες ταχύτητες που σε αυτήν την απόσταση μια 150-200αρα θα την δεις και παλι

  11. #11
    Εγγραφή
    03-06-2010
    Περιοχή
    Ναξος
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    960/150
    ISP
    Cosmote
    Router
    Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να βρω κάποιον να βρει το config γιατί δεν βλέπω (και δεν ξέρω) τρόπο να ρίξω το 60hz και να δω αν θα πάει στο 5άρι... μήπως απλά αν κάνω ένα disable το interface το 60άρι να φτάνει?
    αν κανεις disable to 60αρι λογικα θα σου ριξει το λινκ και θα γυρισει στο αλλο αν ειναι ετοιμο. δοκιμασε απο την τοπικη κεραια μην μεινεις εκτος και τρεχεις

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.314
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosfx Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κανεις disable to 60αρι λογικα θα σου ριξει το λινκ και θα γυρισει στο αλλο αν ειναι ετοιμο. δοκιμασε απο την τοπικη κεραια μην μεινεις εκτος και τρεχεις
    Ναι σήμερα αργά αυτό θα κάνω... από το σπίτι μου ααα και κάτι άλλο.. παίζει ρόλο το Licence? είναι L4 τα συγκεκριμένα... πήγα να αλλάξω το bridge σε balance-rr για να δουλέψουν και τα 2 και μου έριξε καντήλια... μόνο σαν active backup είναι ΟΚ και κάτι άλλα balance-alb κλπ που δεν ενώνουν σωστά ...

    Ρε παιδιά ένας μικροτικάς υπάρχει στο φόρουμ? νήμα έχουμε? ψάχνω και δεν βρίσκω....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.314
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά καλησπέρα

    Χτες έστησα ένα link με το pair 2 cube60Pro και έχω απορίες...

    - - - Updated - - -

    Περιμένω κάποιος mod να μεταφέρει τα μηνύματα από εδώ και κάτω..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...28#post7351528

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ για την μεταφορά των μυνημάτων @Euri ....

    Να πω τις απορίες μου αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

    1. Θέλω να τσεκάρω το 5G failover... αν απλά κάνω disable το 60G φτάνει? ή θα σπάσει το bridge? και τέλος?
    2. Ήθελα να βάλω το dude για να τα παρακολουθώ και τα 2 CUBE .. αλλά έκανα αναβάθμιση σε 6.49.7 και δεν βλέπω το dude να υπάρχει για αυτήν αλλά ούτε για R7
    3. Έχει νόημα για ένα απλό link να αναβαθμίσω σε R7?
    4. Τι level πρέπει να είναι το Licence για να μπορέσω να κάνω balance-rr και των 2 συνδέσεων? δλδ 60g και 5G... ή αυτό είναι κοτσάνα?

    Αυτά θέλω για τώρα αλλά θα έχω και άλλες απορίες σίγουρα γιατί δεν είχα ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με mikrotik
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #14
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο έχεις?

    - - - Updated - - -

    Άστο κατάλαβα ποιο έχεις, το RBLHGG-60ad kitr2
    Ναι, έχω το RBLHGG-60ad που το είχε σε κιτ. Δουλεύει άψογα πάνω από 3 χρόνια.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.314
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Λοιπόν χτες οκ κατάφερα να κάνω να παίξει το backup.. είχα λάθος κάτι στο ένα άκρο. Τώρα αν κάνω disable το 60G παίζουν όλα στο 5G. Από εκεί και πέρα, τα κεραιάκια 5G που έχουν μέσα αυτά τα mikrotik είναι τσίου παιδικά Nintendo στα 11 db και απλά στην καλύτερη των περιπτώσεων πιάνουν 120-130mbit one way.
    Με τα Nanobeam Ac19 που είχα έπιανα 500mbit one way. Τώρα μάλλον θα προσπαθήσω να φτιάξω το Nanobeam σε ένα φίλο ηλεκτρονικό, αν δεν τα καταφέρουμε, θα πάρω ένα όσο υπάρχει ακόμα στην αγορά που είναι γύρω στο 100άρικο και θα έχω σαν backup τα Nanobeam στα 500mbit και θα κλείσω στα Mikrotik το 5G τελείως.

    Ένα άλλο που είδα αλλά και διάβασα στο φόρουμ της Mikrotik είναι πως αυτά τα Cube Pro έχουν την νέα συχνότητα στα 69600. Την δοκίμασα και δεν έχασα κάτι σε ταχύτητα αλλά το signal από 100 πήγε 85 και το MCS από 10 στο 8. Το θέμα είναι πως κάποιος που θέλει μεγαλύτερη ταχύτητα, πλέον μπορεί να βάλει 2 ζευγάρια, ένα στους 64800 ή ποιο κάτω και το 2ο στους 69600 και από ότι λένε δεν επηρεάζει το ένα το άλλο... καλή φάση αυτή.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας