Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια χαρα.
    Θα ήθελα σε απομακρυσμένο μέρος internet και διάφοροι πάροχοι συμπεριλαμβανομένης και της cosmote, με ενημέρωσαν πως δεν είναι εφικό για σταθερό. Η cosmote που πρότεινε internet μεσω κινητής τηλεφωνίας , με απεριόριστα data και δίκτυο 5g , με 38ευρω/μηνα +50 ευρω τη συσκευή προεραιτικά. Στη vodafone δε ρωτησα ακομα αλλα στο site της ειδα περιορισμένα data, κατι που δε θα ήταν επιθυμητό.Σε wind δε θελω να παω. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Η τιμή που μου είπαν στην cosmote ειναι μεχρι την παρασκευή, θεωρείτε πως είναι καλή ή είναι το κλασικό κόλπο black friday , δηλαδή προσφορές να 'χαμε να λεγαμε? Ρωτάω γιατι τυχαίνει να προκύπτει τώρα εν όψει black friday η ανάγκη για internet κινητής και δεν είχα νωρίτερα επαφή με τιμές σε αυτό το θέμα. Στη vodafone λετε αξίζει να ρωτήσω για απο άποψη σήματος; Η περιοχή είναι παραλιακή και δεν έχει το καλύτερο σήμα , απο κοσμοτέ υπάρχει η απαραίτητη κάλυψη, δεν ξέρω όμως για ταχύτητες. Γενικά και εν συντομια τι εμπειρίες έχετε απο ιντερνετ μεσω κινητης;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis_P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα.
    Θα ήθελα σε απομακρυσμένο μέρος internet και διάφοροι πάροχοι συμπεριλαμβανομένης και της cosmote, με ενημέρωσαν πως δεν είναι εφικό για σταθερό. Η cosmote που πρότεινε internet μεσω κινητής τηλεφωνίας , με απεριόριστα data και δίκτυο 5g , με 38ευρω/μηνα +50 ευρω τη συσκευή προεραιτικά. Στη vodafone δε ρωτησα ακομα αλλα στο site της ειδα περιορισμένα data, κατι που δε θα ήταν επιθυμητό.Σε wind δε θελω να παω. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Η τιμή που μου είπαν στην cosmote ειναι μεχρι την παρασκευή, θεωρείτε πως είναι καλή ή είναι το κλασικό κόλπο black friday , δηλαδή προσφορές να 'χαμε να λεγαμε? Ρωτάω γιατι τυχαίνει να προκύπτει τώρα εν όψει black friday η ανάγκη για internet κινητής και δεν είχα νωρίτερα επαφή με τιμές σε αυτό το θέμα. Στη vodafone λετε αξίζει να ρωτήσω για απο άποψη σήματος; Η περιοχή είναι παραλιακή και δεν έχει το καλύτερο σήμα , απο κοσμοτέ υπάρχει η απαραίτητη κάλυψη, δεν ξέρω όμως για ταχύτητες. Γενικά και εν συντομια τι εμπειρίες έχετε απο ιντερνετ μεσω κινητης;
    Ευχαριστώ
    Μια χαρά θα δουλεύει σαν σταθερή γραμμή αρκεί να έχεις καλές ταχύτητες. Κάνε speedtest με συσκευή 5G και με τις δύο εταιρείες και διάλεξε οποία δουλεύει καλύτερα. Κάνε speedtest σε διάφορα σημεία του σπιτιού που μπορεί να μπει το ρουτερ. 38€ για την Cosmote είναι καλή τιμή για απεριόριστα... Η Vodafone το δίνει κάπου στα 28. Αν η διαφορά ταχύτητας μεταξύ τους είναι μηδαμινή πήγαινε στην Vodafone να γλιτώσεις το 10€

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Thanks
    Το 5g δεν πιάνει για την ώρα στην περιοχή αυτή, ωστόσο είναι η μοναδική προσφορά που μου έκανε για internet μεσω κινητής και εξάλου πιστεύω κάποια στιγμή θα πιάσει και εκεί 5g. Εαν προλάβω σήμερα/αυριο να βρω καποια συσκευη vodafone να τσεκαρω το σημα θα δω και αυτο το ενδεχομενο, αλλιώς αφου η τιμή είναι καλή για cosmote θα παω κατευθειαν εκει.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis_P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks
    Το 5g δεν πιάνει για την ώρα στην περιοχή αυτή, ωστόσο είναι η μοναδική προσφορά που μου έκανε για internet μεσω κινητής και εξάλου πιστεύω κάποια στιγμή θα πιάσει και εκεί 5g. Εαν προλάβω σήμερα/αυριο να βρω καποια συσκευη vodafone να τσεκαρω το σημα θα δω και αυτο το ενδεχομενο, αλλιώς αφου η τιμή είναι καλή για cosmote θα παω κατευθειαν εκει.
    Πόσο πιάνεις με Cosmote με 4G έστω; η Cosmote σου είπε για 5G με το ενδεχόμενο ότι θα πιάνεις. Η τιμή δεν αλλάζει ότι και να πιάνεις 38 θα μείνει, απλά εσύ κοιτάς να πιάσεις ότι παραπάνω μπορείς... Αν μπορείς τώρα καλό θα ήταν να πάρεις ένα 5G ρουτερ έτσι ώστε να το έχεις για μια μελλοντική αναβάθμιση που πιθανώς να είναι και αύριο. Όταν έρθει το 5G ίσως να μη μπορείς για τον Α Β λόγω να αγοράσεις νέο ρουτερ..

    Σε ποια περιοχή είσαι;

  5. #5
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αν σου δίνουν το gigamax unlimited στα 38 ειναι εξαιρετική προσφορά. Επισης τα 50€ για 5G Router ειναι πολυ καλη προσφορά.

    Ομως μην κανεις ξεχωριστη συνδεση μονο για το ίντερνετ. Κανε το βασικο σου νούμερο απεριόριστα και μετα παρε εξτρα σιμ για να βαλεις στο ρούτερ

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιάνεις με Cosmote με 4G έστω; η Cosmote σου είπε για 5G με το ενδεχόμενο ότι θα πιάνεις. Η τιμή δεν αλλάζει ότι και να πιάνεις 38 θα μείνει, απλά εσύ κοιτάς να πιάσεις ότι παραπάνω μπορείς... Αν μπορείς τώρα καλό θα ήταν να πάρεις ένα 5G ρουτερ έτσι ώστε να το έχεις για μια μελλοντική αναβάθμιση που πιθανώς να είναι και αύριο. Όταν έρθει το 5G ίσως να μη μπορείς για τον Α Β λόγω να αγοράσεις νέο ρουτερ..

    Σε ποια περιοχή είσαι;
    Στην Ηλεία βρισκομαι , και θα το χρησιμοποιώ σε παραλιακή περιοχή. Καμια φορά και το βασικό σήμα είναι περιορισμένο αλλά επειδή δε συνίθιζα να μπαινω με κινητο σε ιντερνετ δε θυμαμαι ταχύτητες, θα πάω σημερα το απόγευμα να δω. Εχετε υπόψιν κάποια εφαρμογη που να μετράει ταχύτητα;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου δίνουν το gigamax unlimited στα 38 ειναι εξαιρετική προσφορά. Επισης τα 50€ για 5G Router ειναι πολυ καλη προσφορά.
    Δε θυμάμαι , θα το δω ξανά το απόγευμα, μου είπαν απεριόριστο ιντερνετ και 5g.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως μην κανεις ξεχωριστη συνδεση μονο για το ίντερνετ. Κανε το βασικο σου νούμερο απεριόριστα και μετα παρε εξτρα σιμ για να βαλεις στο ρούτερ
    Θα το ρωτήσω, thanks

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100.000/10.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 14,4(dB)
    το πρωτο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις ειναι ποια εταιρια "πιανει" 5G στην περιοχη που εισαι . Δεν εχει νοημα να πληρωνεις κατι που δεν θα σου υποστηριζει το δικτυο της περιοχης

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ήταν το μοναδικό πακέτο που μου πρότεινε. Για την ακρίβεια , μολις την ρώτησα εαν υποστηρίζει και 5g μου απάντησε "ναι" , ελπίζω να μην έγινε εκ παραδρομής

  9. #9
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyhap Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρωτο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις ειναι ποια εταιρια "πιανει" 5G στην περιοχη που εισαι . Δεν εχει νοημα να πληρωνεις κατι που δεν θα σου υποστηριζει το δικτυο της περιοχης
    αυτο του λενε .... να πληρωνει 5G χωρις να το εχει και με κοστος 240€ παραπανω στο συμβολαιο (2 χρονια) απο Vodafone
    Απ την αλλη αν δεν εχει σημα ειναι μονοδρομος απλα για μενα δεν ειναι προσφορα ....

  10. #10
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100.000/10.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 14,4(dB)
    πολυ πιο safe ειναι το δορυφορικο ιντερνετ, οταν δεν υπαρχει σταθερο δικτυο , απλα δεν ξερω τις τιμες που ισχυουν τωρα

  11. #11
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ρε παιδιά τι λέτε, είναι η καλύτερη προσφορά που υπάρχει στην αγορά, έχουμε γράψει σελίδες ολόκληρες σε αυτό το φόρουμ για το συγκεκριμένο πρόγραμμα το οποίο είναι 54€ κανονικά.
    Αν πιάνει καλό σήμα και η Vodafone, πας Vodafone.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια εναλλακτική που έχω είναι να χρησιμοποιώ μια sim του αδερφού μου που είναι σε αναμονή, στην οποία μπορώ να βάζω 10ευρω το μήνα όποτε χρειάζομαι ,για απεριόριστα data (με επιφύλαξη, θα το ρωτήσω) χωρίς 5g το οποίο για την ώρα δε μου χρειάζεται. Το ιντερνετ το χρειάζομαι κυρίως για τους χειμερινούς μήνες οπότε θα ήταν καλύτερη λύση απο το συμβόλαιο.
    Κάποια συσκευή για hotspot στο οποίο να εισάγεται η sim 4g μηπως εχετε να προτείνετε;

  13. #13
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyhap Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ πιο safe ειναι το δορυφορικο ιντερνετ, οταν δεν υπαρχει σταθερο δικτυο , απλα δεν ξερω τις τιμες που ισχυουν τωρα
    Είναι πολύ ακριβότερο, πιο αργό, και με όρια χρήσης. Ακόμα και το starlink που είναι το καλύτερο και χωρίς όρια, έχει διπλάσιο κόστος από το 5G, και μεγάλο αρχικό κόστος εξοπλισμού.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-11-2022
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εγώ μέτρησα με το mu5001 σε 4G
    Cosmote 120-130mbps και η Vodafone με το ζόρι 20-25mbps στην Καλλιθέα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 316731552_674375937415915_8275632328053922520_n.jpg  

    316796435_1159125441476623_5782128850560814632_n.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jsonx13 : 25-11-22 στις 00:23.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας