Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Καλησπέρα
    Είμαι ιδιοκτήτρια διαμερίσματος σε πολυκατοικία η οποία είχε ξεκινήσει να λειτουργεί με πάροχο τη ΔΕΗ. Καθώς είχαμε προβλήματα με τους υπόλοιπους και τον τότε υποτιθέμενο διαχειριστή, ύστερα από κάποιους δικούς μου ελέγχους διαπίστωσα ότι το κοινόχρηστο ρεύμα έμενε απλήρωτο. Έπειτα ανέλαβε εταιρεία τη διαχείριση η οποία κάποια στιγμή, λόγω του ότι ο προηγούμενος διαχειριστής και ιδιοκτήτης από αντίδραση δεν πλήρωνε κοινόχρηστα, έμεινε χωρίς αποθεματικό. Το ρεύμα παρέμενε απλήρωτο ως που κάποια στιγμή μας το έκοψαν. Ο υπεύθυνος της εταιρείας διαχείρισης έκρινε τότε πως έπρεπε μόνος του να πάει και να αλλάξει πάροχο, οπότε και έβαλε elpedison. Όμως, και ο δεύτερος πάροχος έμενε απλήρωτος, έκανα κι εγώ κάποιες διαδικασίες και η εταιρεία έφυγε ενώ παράλληλα η elpedison σταμάτησε να μας προμηθεύει με ρεύμα. Αυτό έγινε κάπου το 2017. Μας είχε στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ επιστολή για νέο πάροχο και αν δεν έχουμε βρει μέχρι κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία θα έμπαινε το κοινόχρηστο στην Καθολική Υπηρεσία της ΔΕΗ. Από τότε δεν ξανασχοληθηκα γιατί βαρέθηκα να ασχολούμαι με τα βόδια της πολυκατοικίας και είπα ότι δεν ξαναπληρωνω τίποτα μέχρι να κάνουν ΓΣ κάτι το οποίο βέβαια δεν έχει γίνει ποτέ ως τώρα. Παρόλα αυτά επειδή ο πρώτος πρώτος διαχειριστής νομίζει ότι είναι δικιά του η πολυκατοικία μου έχει κάνει έξωση από το πάρκινγκ μου, κοινώς με το να με κλείνει με το δικό του αυτοκίνητο με έχει αναγκάσει να παρκάρω έξω. Το αποτέλεσμα ήταν ότι πρόσφατα έφαγα κλήση για παράνομη στάθμευση και είμαι 1000% σίγουρη ότι είναι δάκτυλος του συγκεκριμένου ιδιοκτήτη. Γιατί τα γράφω όλα αυτά. Αποφασισμένη να του κάνω κι εγώ χουνερια, κάθισα και μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ και ΔΕΗ να δω ποιον πάροχο ηλεκτροδότησης έχουμε και μου είπαν ότι συνεχίζει να είναι στην καθολική υπηρεσία, αλλά ότι το ρεύμα φαίνεται κομμένο. Μάλιστα, προσπάθησα να κάνω και ηλεκτρονική δήλωση βλάβης με τον αριθμό παροχής και δεν ολοκληρώθηκε το αίτημα αναγράφοντας μήνυμα ότι το ρεύμα για τη συγκεκριμένη παροχή είναι κομμένο και ότι δεν μπορεί να γίνει δήλωση βλάβης. Το ζήτημα είναι, όμως, ότι εμείς 5 χρόνια τώρα έχουμε κανονικά ρεύμα στους κοινόχρηστους χώρους. Έτσι άρχισαν να μου μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά ότι κάποια απατεωνια γίνεται εδώ. Ήθελα να ρωτήσω, λοιπόν, υπάρχει όντως περίπτωση ρευματοκλοπής και τι διαδικασίες μπορώ να κάνω για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να υπάρχει ρεύμα ενώ φαίνεται στην ΔΕΗ κομμένο ή έχουν ανεβάσει την ασφάλεια ή έχουν δώσει ρεύμα από άλλη παροχή.
    Το θέμα είναι ποιος πληρώνει το ρεύμα που καταναλώνεται???
    Αν δίνουν ρεύμα από άλλη παροχή δεν είναι παράνομο, πάρε έναν ηλεκτρολόγο να σου πει τι ακριβώς έχει γίνει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Από άλλη παροχή πως γίνεται; Από άλλο ρολόι εκτός πολυκατοικίας δηλαδή; Δεν το έχω πολυκαταλάβει. Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν θα έβρισκε την παροχή; Καλά...πως δεν είναι παράνομο;Ακόμα κι αν είναι συνεννοημένοι μεταξύ τους, δεν θα μπορούσα να προσβάλλω εγώ κάτι τέτοιο ως ιδιοκτήτρια, αφού μάλιστα δέχομαι και απειλές επειδή τάχα τους χρωστάω χρήματα;
    Για το ρεύμα ξέρω ότι δεν πληρώνουν. Το μόνο έξοδο που πληρώνουν είναι το βυτιοφόρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicole82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ζήτημα είναι, όμως, ότι εμείς 5 χρόνια τώρα έχουμε κανονικά ρεύμα στους κοινόχρηστους χώρους. Έτσι άρχισαν να μου μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά ότι κάποια απατεωνια γίνεται εδώ. Ήθελα να ρωτήσω, λοιπόν, υπάρχει όντως περίπτωση ρευματοκλοπής και τι διαδικασίες μπορώ να κάνω για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.
    Νομίζω για αυτά τα θέματα είναι το αστικό δίκαιο παρόλα αυτά παράλληλα συμβουλέψου έναν δικηγόρο.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω για αυτά τα θέματα είναι το αστικό δίκαιο παρόλα αυτά παράλληλα συμβουλέψου έναν δικηγόρο.
    Ευχαριστώ πολύ!Ναι, θα το κοιτάξω.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicole82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ!Ναι, θα το κοιτάξω.
    παρακαλώ
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicole82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από άλλη παροχή πως γίνεται; Από άλλο ρολόι εκτός πολυκατοικίας δηλαδή; Δεν το έχω πολυκαταλάβει. Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν θα έβρισκε την παροχή; Καλά...πως δεν είναι παράνομο;Ακόμα κι αν είναι συνεννοημένοι μεταξύ τους, δεν θα μπορούσα να προσβάλλω εγώ κάτι τέτοιο ως ιδιοκτήτρια, αφού μάλιστα δέχομαι και απειλές επειδή τάχα τους χρωστάω χρήματα;
    Για το ρεύμα ξέρω ότι δεν πληρώνουν. Το μόνο έξοδο που πληρώνουν είναι το βυτιοφόρο.
    Να τα κάνουμε πιο αναλυτικά,
    Η ΔΕΗ σε απλές περιπτώσεις που θα πρέπει να κάνει διακοπή κατεβάζει(ή βγάζει αν είναι φυσίγγι) την ασφάλεια του μετρητή και βάζει μια σφραγίδα. Αν κόψεις την σφραγίδα και ανεβάσεις την ασφάλεια έχεις πάλι ρεύμα, αυτό είναι παράνομο, άσχετα αν ο μετρητής συνεχίσει να γράφει.
    Μπορείς να δώσεις ρεύμα στην παροχή του κοινόχρηστου από κάποιον άλλον μετρητή της πολυκατοικίας(το πως είναι τεχνικό θέμα, δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε), απλά χρεώνεται το ρεύμα που καταναλώνεται σε αυτόν που έχει συνδέσει το κοινόχρηστο στην δική του παροχή.
    Έχουμε λοιπόν και λέμε,
    ή έχουν σηκώσει(ή βιδώσει) παρανόμως την ασφάλεια και έχουν δώσει ρεύμα ή παίρνουν από κάποια άλλη παροχή, το θέμα στην δεύτερη περίπτωση είναι ποιος χρεώνεται το ρεύμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τα κάνουμε πιο αναλυτικά,
    Η ΔΕΗ σε απλές περιπτώσεις που θα πρέπει να κάνει διακοπή κατεβάζει(ή βγάζει αν είναι φυσίγγι) την ασφάλεια του μετρητή και βάζει μια σφραγίδα. Αν κόψεις την σφραγίδα και ανεβάσεις την ασφάλεια έχεις πάλι ρεύμα, αυτό είναι παράνομο, άσχετα αν ο μετρητής συνεχίσει να γράφει.
    Μπορείς να δώσεις ρεύμα στην παροχή του κοινόχρηστου από κάποιον άλλον μετρητή της πολυκατοικίας(το πως είναι τεχνικό θέμα, δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε), απλά χρεώνεται το ρεύμα που καταναλώνεται σε αυτόν που έχει συνδέσει το κοινόχρηστο στην δική του παροχή.
    Έχουμε λοιπόν και λέμε,
    ή έχουν σηκώσει(ή βιδώσει) παρανόμως την ασφάλεια και έχουν δώσει ρεύμα ή παίρνουν από κάποια άλλη παροχή, το θέμα στην δεύτερη περίπτωση είναι ποιος χρεώνεται το ρεύμα.
    Ε, το ίδιο λέω κι εγώ, ότι παίρνουν από άλλο διμέρισμα, κοινώς ότι κάνουν ενός είδους ρευματοκλοπή.Ακόμα και αν είναι από το διαμέρισμά τους η παροχή, που το σκέφτηκα και αυτό, θεωρείται λίγο παράνομο γιατί αύριο μεθαύριο θα με απειλούν ότι τους χρωστάω χρήματα για το ρεύμα που παρέχει το διαμέρισμά τους στους κοινόχρηστους χώρους.
    Ευχαριστώ πολύ, πάντως, για την απάντηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Και τη ΔΕΗ κλέβουν (άλλη χρέωση) και το Δήμο και την ΕΡΤ κλπ.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicole82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοινώς ότι κάνουν ενός είδους ρευματοκλοπή.
    Δεν είναι είδος ρευματοκλοπής, γιατί δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Δεν κλέβει κάποιος ρεύμα, πληρώνεται κανονικά αφού περνάει από μετρητή.
    Ρευματοκλοπή γίνεται όταν παίρνεις ρεύμα χωρίς να γράφει ο μετρητής ή έχεις επέμβει στον μετρητή ώστε να γράφει λιγότερα από ότι καταναλώνεις.

    Δεν είναι παράνομο να δίνεις ρεύμα σε κοινόχρηστο χώρο από κάποιον μετρητή που ανήκει σε διαμέρισμα.
    Αρκετές οικοδομές, συνήθως συγγενών, δεν έχουν κοινόχρηστο μετρητή για να μην πληρώνουν τα πάγια, βάζουν έναν ενδιάμεσο μετρητή και μοιράζονται την κατανάλωση.

    Σε σένα δεν μπορούν να ζητήσουν χρήματα γιατί απλά δεν υπάρχει απόδειξη της κατανάλωσης.
    Υπάρχει ενδιάμεσος μετρητής?? έχεις λάβει γνώση ότι έχει τοποθετηθεί?? είναι σε χώρο που να ελέγχεται από όλους?? είναι σφραγισμένος?? έχουν καταγραφεί οι καταναλώσεις??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τη ΔΕΗ κλέβουν (άλλη χρέωση) και το Δήμο και την ΕΡΤ κλπ.
    Όντως...και αυτό. Δεν το σκέφτηκα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι είδος ρευματοκλοπής, γιατί δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Δεν κλέβει κάποιος ρεύμα, πληρώνεται κανονικά αφού περνάει από μετρητή.
    Ρευματοκλοπή γίνεται όταν παίρνεις ρεύμα χωρίς να γράφει ο μετρητής ή έχεις επέμβει στον μετρητή ώστε να γράφει λιγότερα από ότι καταναλώνεις.

    Δεν είναι παράνομο να δίνεις ρεύμα σε κοινόχρηστο χώρο από κάποιον μετρητή που ανήκει σε διαμέρισμα.
    Αρκετές οικοδομές, συνήθως συγγενών, δεν έχουν κοινόχρηστο μετρητή για να μην πληρώνουν τα πάγια, βάζουν έναν ενδιάμεσο μετρητή και μοιράζονται την κατανάλωση.

    Σε σένα δεν μπορούν να ζητήσουν χρήματα γιατί απλά δεν υπάρχει απόδειξη της κατανάλωσης.
    Υπάρχει ενδιάμεσος μετρητής?? έχεις λάβει γνώση ότι έχει τοποθετηθεί?? είναι σε χώρο που να ελέγχεται από όλους?? είναι σφραγισμένος?? έχουν καταγραφεί οι καταναλώσεις??
    Όχι, δεν έχω ακούσει για ενδιάμεσο μετρητή. Ξέρω ότι έχουμε 6 ρολόγια, 1 το κοινόχρηστο και 5 των διαμερισμάτων. Τώρα...αν πήγαν εκ των υστέρων και τον έβαλαν, δεν γνωρίζω. Μήπως τότε πρόκειται για αυθαίρετη τοποθέτηση ενδιάμεσου μετρητή, η οποία θα μπορούσε και πάλι να θεωρηθεί παράνομη καθώς θεωρητικά θα έπρεπε να υπάρχει απόφαση Γενικής Συνέλευσης για κάτι τέτοιο και η οποία, δυστυχώς δεν υπάρχει;

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχει μπει ενδιάμεσος μετρητής την ΔΕΗ δεν την ενδιαφέρει, το ρεύμα πληρώνεται κανονικά.
    Να επαναλάβω,
    δεν είσαι υποχρεωμένος από την ΔΕΗ να έχεις χωριστό μετρητή για τους κοινόχρηστους χώρους, οπότε δεν γίνεται καμία παρανομία πάνω σ' αυτό το θέμα.
    Ο χωριστός μετρητής μπαίνει στις πολυκατοικίες ώστε να υπάρχει ξεκάθαρη χρέωση του ρεύματος και να μην υπάρχουν αμφισβητήσεις και γρίνιες, γιατί αν είναι σε κάποιον μετρητή διαμερίσματος δεν βγάζεις εύκολα άκρη με τις χρεώσεις. Βέβαια, όπως είπαμε και πιο πάνω, υπάρχουν οικοδομές χωρίς κοινόχρηστο μετρητή.

    Κατά τα άλλα,
    θα πρέπει να κοιτάξεις να βγάλεις άκρη με τους υπόλοιπους τι ακριβώς γίνεται με το κοινόχρηστο, είναι εσωτερικό σας θέμα.

    - - - Updated - - -

    Αναφέρθηκε πιο πάνω η ΕΡΤ,
    Απαλλάσσονται από τα ποσά υπέρ ΕΡΤ:
    οι μετρητές που αφορούν σε κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικιών
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    είναι πολύ απλό στέλνεις ένα ε-μαιλ στην ΔΕΔΔΗΕ και τους γράφεις στην διεύθυνση τάδε ο κοινόχρηστος μετρητής είναι αποκομμένος από το δίκτυο λόγω χρεών όμως παρατηρώ εδώ και πολύ καιρό
    ότι το κοινόχρηστο δουλεύει κανονικά παρακαλώ να φροντίσετε να ελένξετε τυχόν παρέμβαση από τρίτους στους μετρητές για ρευματοκλοπή και τυχόν παράνομες και επικίνδυνες συνδέσεις που μπορεί από λάθος να προκαλέσει ηλεκτροπληξία . Όταν στείλεις αυτό το ε-μαιλ σίγουρα θα έρθει για λόγους ασφάλειας στείλτο στο infodeddie@deddie.gr θα το στείλεις επώνυμα

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρευματοκλοπη
    Από Alexandra198 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-22, 15:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας