Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Unhappy
    Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα απο Κωτσόβολο ένα κλιματιστικό Fujitsu ecolandia 12.000 BTU ( https://www.kotsovolos.gr/air-condit...su-asyg035kpca )

    και πριν λίγες ημέρες ήρθε και ο ψυκτικός που συνεργάζονται και μου το εγκατέστησε. Το κλιματιστικό μπορεί και ζεσταίνει άνετα το σπίτι, ΑΛΛΑ...

    ...έστω οτι το βάζω στους 25-26 βαθμούς. Αυτό βγάζει φουλ ζεστό αέρα και όλα μια χαρά, εαν όμως το κατεβάσω και το αφήσω πχ στους 22 ή στους 23 τότε κατεβάζει στροφές (λογικό μάλλον) και μετα βγάζει δροσερό αεράκι. Το ίδιο και αμα το ρυθμίσω με την μία πχ στους 22 βαθμούς. Εαν στο σπίτι έχει πχ 19 , δουλέυει μέχρι να πάει περίπου στους 22 και μετά αντί να σταματήσει ή να βγάζει χλιαρό αεράκι ωστε αν πέσει η θερμοκρασία να την κρατήσει γρήγορα στους 22, αυτό βγάζει δροσερό αέρα.
    Νόμιζα είναι η ιδέα μου και κράτησα το χέρι μου αφου έριξε τις στροφές του μπροστα του. Αποτέλεσμα να μου το κρυώσει ! Άρα διοχετεύοντας δροσερό έστω αέρα - έστω και λίγο στο σπίτι μέσα, μου ρίχνει την θερμοκρασία.

    Έτσι είμαι σε φάση μολις πιασει θερμοκρασία να το κλείνω , και μόλις κρυώσει λίγο το σπίτι να το ξανα ανοίγω... σπατάλη ρεύματος στο φουλ δηλαδη φαντάζομαι εφόσον τελευταίας τεχνολογίας inverter απ'οτι μου είπαν.
    Δεν αλλάζει κάτι ακόμα και αν πατήσω το ECO mode....



    Έχει κανείς ιδέα τι παίζει ;
    Μήπως έχει κανένα θέμα ;

    ​​​​​​​Ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που υπάρχει ρεύμα αέρα πάνω στο χέρι αυτό το νιώθεις σαν δροσιά, το βλέπω φυσιολογικό

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που υπάρχει ρεύμα αέρα πάνω στο χέρι αυτό το νιώθεις σαν δροσιά, το βλέπω φυσιολογικό
    Μα έτσι δεν κρυώνει το σπίτι ; Κανονικα δεν θα έπρεπε ή να σταματάει τελείως ή να βγάζει χλιαρό αέρα ;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Προσοχή στον τρόπο λειτουργίας του κλιματιστικού που έχεις επιλέξει. Και εξηγώ:

    Επιλογή Auto (λάθος που κάνουν πολλοί) στο κλιματιστικό (mode) και όχι στον fun speed (η οποία είναι άλλου τύπου επιλογή). Αν έχεις βάλει επιθυμητή θερμοκρασία 24 βαθμούς και το σπίτι έχει π.χ. 18 βαθμούς το κλιματιστικό θα βγάλει ζεστό αέρα μέχρι να πιάσει τους 24 που ζήτησες και μετά θα βγάζει δροσερό, μπορεί και κρύο, αέρα για να διατηρήσει τους 24 βαθμούς (λειτουργία auto).

    Η παραπάνω mode λειτουργίας δεν συστήνεται διότι δεν δημιουργεί καλή αίσθηση άνεσης.

    Για να μην δημιουργούνται προβλήματα το χειμώνα επιλέγεις Mode "Θέρμανση", το καλοκαίρι "Ψύξη" κλπ και βάζεις την επιθυμητή θερμοκρασία.

    Διάβασε προσεκτικά το manual.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή στον τρόπο λειτουργίας του κλιματιστικού που έχεις επιλέξει. Και εξηγώ:

    Επιλογή Auto (λάθος που κάνουν πολλοί) στο κλιματιστικό (mode) και όχι στον fun speed (η οποία είναι άλλου τύπου επιλογή). Αν έχεις βάλει επιθυμητή θερμοκρασία 24 βαθμούς και το σπίτι έχει π.χ. 18 βαθμούς το κλιματιστικό θα βγάλει ζεστό αέρα μέχρι να πιάσει τους 24 που ζήτησες και μετά θα βγάζει δροσερό, μπορεί και κρύο, αέρα για να διατηρήσει τους 24 βαθμούς (λειτουργία auto).

    Η παραπάνω mode λειτουργίας δεν συστήνεται διότι δεν δημιουργεί καλή αίσθηση άνεσης.

    Για να μην δημιουργούνται προβλήματα το χειμώνα επιλέγεις Mode "Θέρμανση", το καλοκαίρι "Ψύξη" κλπ και βάζεις την επιθυμητή θερμοκρασία.

    Διάβασε προσεκτικά το manual.

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον δεν έδωσα να καταλάβετε σωστά.

    Το mode το έχω μόνιμα στο HEAT , όχι στο AUTO . Τον ανεμιστήρα έχω μόνιμα στο AUTO

  6. #6
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον δεν έδωσα να καταλάβετε σωστά.

    Το mode το έχω μόνιμα στο HEAT , όχι στο AUTO . Τον ανεμιστήρα έχω μόνιμα στο AUTO
    Δεδομένων των παραπάνω, η συμπεριφορά του κλιματιστικού είτε είναι "περίεργη" (δεν σταματά, αλλά συνεχίζει να ανακυκλώνει αέρα ο οποίος είναι όντως δροσερός - δεν είναι σωστή λειτουργία inverter αυτή), είτε κάποια ρύθμιση έχει διαφύγει και οδηγεί σε αυτή την συμπεριφορά.

    Κάνε μία δοκιμή με τον ανεμιστήρα π.χ. στο 2 ή το 3 να δεις την συμπεριφορά του. Θα συνεχίζει να βγάζει ζεστό αέρα ή θα αρχίσει να βγάζει δροσερό.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομένων των παραπάνω, η συμπεριφορά του κλιματιστικού είτε είναι "περίεργη" (δεν σταματά, αλλά συνεχίζει να ανακυκλώνει αέρα ο οποίος είναι όντως δροσερός - δεν είναι σωστή λειτουργία inverter αυτή), είτε κάποια ρύθμιση έχει διαφύγει και οδηγεί σε αυτή την συμπεριφορά.

    Κάνε μία δοκιμή με τον ανεμιστήρα π.χ. στο 2 ή το 3 να δεις την συμπεριφορά του. Θα συνεχίζει να βγάζει ζεστό αέρα ή θα αρχίσει να βγάζει δροσερό.
    Ελαφρώς δροσερός είναι και στο mode fan.
    Την ίδια θερμοκρασία περίπου νιώθω να βγαίνει και από τον ανεμιστήρα του αφυγραντήρα. Απλώς όταν ρίχνει γκάζια το κλιματιστικό είναι ελαφρώς πιο ζεστή η θερμοκρασία του αέρα από αυτήν του fan

  8. #8
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τα κλιματιστικά τύπου split έτσι λειτουργούν. Ότι και να προσπαθούν να μας πουν οι ειδικοί υπάρχει πρόβλημα με την θερμική άνεση. Από εκεί και πέρα είναι ότι πιο οικονομικό και αποδοτικό.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας