Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 106
  1. #61
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις τρέξει wireshark να το επιβεβαιώσεις; Γιατί αν ναι, τότε όντως συμπεραίνουμε ότι οι απαγορεύσεις του θέματος είναι μάλλον πολιτική απόφαση παρά ότι υπάρχει πραγματικός λόγος ανησυχίας.
    Όπως ανάφερα και νωρίτερα, το πρόβλημα δεν είναι ότι έχουν ήδη ενεργό backdoor όλα τα μηχανήματα. Το πρόβλημα είναι ότι αν θέλουν, μπορεί τα συγκεκριμένα καταγραφικά που θα πάνε π.χ. στην oracle ή στο τάδε υπουργείο, να έχουν. Κάποια καταγραφικά είναι πιο "κοινωνικά" από άλλα, αλλά θα μου έκανε εντύπωση να καταγράφουν και να στέλνουν σε τρίτους ανεξαιρέτως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ακόμα περιμένω το τι έκαναν τα βαριά backbone μηχανήματα της Huawei για το 5G πχ κακό.
    Μπορούν να κάνουν αυτό που γράφω πιο πάνω. Άλλα όπως έγραψα πιο πίσω, δεν είναι αυτό το μεγάλο πρόβλημα με το 5G. Το πρόβλημα είναι ότι ο MNO που θα πάρει τα 5G μηχανάκια της Huawei, θα θέλει να πάρει και το design, το operation, το troubleshooting, το billing, την εγκατάσταση, και γενικά ότι μπορεί, από τη Huawei. Πέρα από το θέμα του security - που πλέον δε χρειάζεται κάποιο κρυμμένο backdoor, ο MNO δίνει πρόσβαση παντού by design - υπάρχει και μια τεράστια εξάρτηση. Πες π.χ. ότι η Huawei είναι σωστή και λειτουργεί απόλυτα τυπικά. Πες ακόμα κι ότι αν της ζητηθούν δεδομένα/πρόσβαση από την κυβέρνησή της, δε δίνει τίποτα. Αν απλά της απαγορευθεί να παρέχει υπηρεσίες προς τη Δύση π.χ. μεθαύριο, τότε πιθανότατα κάποια δίκτυα θα καταρρεύσουν.

    Το αν αυτή η εξάρτηση θεωρείται αποδεκτό ρίσκο ή όχι και το κατά πόσο το κράτος θα πρέπει να μπλέκεται σε λογαριασμούς ιδιωτών είναι μεγάλη συζήτηση. Υπάρχουν όμως πολλά παραδείγματα που σχέσεις μεγάλης εξάρτησης έχουν δαγκώσει τους εξαρτημένους.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  2. #62
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις τρέξει wireshark να το επιβεβαιώσεις; Γιατί αν ναι, τότε όντως συμπεραίνουμε ότι οι απαγορεύσεις του θέματος είναι μάλλον πολιτική απόφαση παρά ότι υπάρχει πραγματικός λόγος ανησυχίας.
    Έτρεξα εγώ. Δεν είναι οτι απλώς δεν μιλάνε. Δεν προσπαθούν καν να να μιλήσουν ειδικά από την στιγμή που δεν χρησιμοποιησα ποτέ το λογισμικό τους. Τα πακέτα στο wireshark ήταν μονο τα αναμενόμενα πακέτα για το VLAN που έχω τις κάμερες.

    Υπάρχει και η πιθανότητα να μου ξέφυγε κάτι αλλά δεν νομίζω.

  3. #63
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.908
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Το γεγονός οτι μια συσκευή δεν μιλάει με κανένα στο ίντερνετ, μπορεί να αλλάξει με ένα software update ή μπορεί να μιλάει στιγμιαία μια φορά τη μέρα και να στέλνει δεδομένα αντί να το κάνει συνέχεια.

  4. #64
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γεγονός οτι μια συσκευή δεν μιλάει με κανένα στο ίντερνετ, μπορεί να αλλάξει με ένα software update ή μπορεί να μιλάει στιγμιαία μια φορά τη μέρα και να στέλνει δεδομένα αντί να το κάνει συνέχεια.
    Ίσως και πιο αραιά από μια φορά τη μέρα και ίσως χωρίς αυστηρό "πρόγραμμα".
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #65
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.675
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Όποιος θέλει να γελάσει με την ψυχή του πραγματικά.. ας βάλει ένα iPhone να συνδεθεί με το wifi του και ας τρέξει εκεί wireshark να δει τι κάνει.. μιλάμε για το πάρτι του αιώνα... αλλά αυτό δεν μας πειράζει γιατί είμαστε στην σωστή πλευρά της ιστορίας.. Edward ακούς?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #66
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί σας κάνει εντύπωση ότι οι Αμερικάνοι θέλουν να έχουν το μονοπώλιο στα δεδομένα μας αλλά και να θέλουν να προστατέψουν τα εμπορικά του συμφέροντα (άσχετο αν θα το πετύχουν) ;


  7. #67
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.675
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί σας κάνει εντύπωση ότι οι Αμερικάνοι θέλουν να έχουν το μονοπώλιο στα δεδομένα μας αλλά και να θέλουν να προστατέψουν τα εμπορικά του συμφέροντα (άσχετο αν θα το πετύχουν) ;
    Εμένα καμία αλλά δεν υπάρχει το "α αυτοί είναι καλοί γιατί τους ξέρουμε, είμαστε μαζί τους και τους αγαπάμε".
    Πόσα έχει πληρώσει το FB & η Google σε δικαστήρια για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, σε αθέμιτο ανταγωνισμό κλπ? Αλλά αυτοί δεν μας πειράζουν γιατί δίνουν ότι χρειάζεται στην πατερουλη το σωστό?

    Το πρόβλημα είναι καθολικό στα πάντα και αν το εξειδικευουμε στην ανατολή μόνο το χάσαμε το παιχνίδι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #68
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτρεξα εγώ. Δεν είναι οτι απλώς δεν μιλάνε. Δεν προσπαθούν καν να να μιλήσουν ειδικά από την στιγμή που δεν χρησιμοποιησα ποτέ το λογισμικό τους. Τα πακέτα στο wireshark ήταν μονο τα αναμενόμενα πακέτα για το VLAN που έχω τις κάμερες.

    Υπάρχει και η πιθανότητα να μου ξέφυγε κάτι αλλά δεν νομίζω.
    Οκ αλλά τελικώς αυτό που έγραψε ο SfH παραπάνω έχει δίκιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος θέλει να γελάσει με την ψυχή του πραγματικά.. ας βάλει ένα iPhone να συνδεθεί με το wifi του και ας τρέξει εκεί wireshark να δει τι κάνει.. μιλάμε για το πάρτι του αιώνα... αλλά αυτό δεν μας πειράζει γιατί είμαστε στην σωστή πλευρά της ιστορίας.. Edward ακούς?
    Δε χρειάζεται εκεί καν wireshark. Μπαίνεις στο λογαριασμό σου και βλέπεις ότι έχει πλήρες ιστορικό του τι έκανες τα τελευταία 10 χρόνια, μέχρι και τι ώρες κατουρούσες ξέρουν (το ίδιο ισχύει και για τα Android).

  9. #69
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.316
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    https://ipvm.com/reports/hik-2472

    https://ipvm.com/reports/ndaa-compliant-list-2022

    Σιγά μην τους αφήσουν

  10. #70
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Improper Initialization vulnerability in the local server component of EZVIZ CS-C6N-A0-1C2WFR allows a local attacker to read the contents of the memory space containing the encrypted admin password.
    https://nvd.nist.gov/vuln/detail/CVE-2022-2472

    Κανένα πρόβλημα. Πρώτα θα τον πιάσω τον attacker με την κάμερα (αφού μια κάμερα καταγράφει το ίδιο το καταγραφικό) πριν καν καταφέρει ο attacker να διαβάσει την μνήμη.

  11. #71
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.316
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://nvd.nist.gov/vuln/detail/CVE-2022-2472

    Κανένα πρόβλημα. Πρώτα θα τον πιάσω τον attacker με την κάμερα (αφού μια κάμερα καταγράφει το ίδιο το καταγραφικό) πριν καν καταφέρει ο attacker να διαβάσει την μνήμη.
    Αν δεν κάνω λάθος, δεν μπαίνει σε καταγραφικό, wifi, p2p, SD, και βουρ στο Internet για να την βλέπουμε παντού

  12. #72
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.675
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Μπερδευομαστε νομίζω. Άλλο μια συσκευή να έχει τρύπα, πόσο μάλλον μια κάμερα σοβαρή που ασχέτως αν οι σοβαρές εγκαταστάσεις δεν τις αφήνουν να βγαίνουν καν ίντερνετ οπότε άτοπο το πρόβλημα και άλλο μια συσκευή να είναι επικίνδυνη για την ασφάλεια γενικά γιατί στέλνει στοιχεία στους Κινέζους.

    Είναι δυο τελείως διαφορετικά ζητήματα και εγώ ακόμα να βρω κάτι για τη Huawei που της έχουν κάνει απίστευτο πόλεμο και οικονομική ζημιά οι Αμερικανοί χωρίς στοιχεία.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #73
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Είναι απλό, οι ΗΠΑνοι θέλουν να καταγράφουν όλους μας, στην περίπτωση των παραπάνω δεν μπορούν να το κάνουν οπότε τους αποκλείουν από την αγορά.
    Την XIAOMI που τους δίνει ότι ζητήσουν την έχουν αφήσει να λειτουργεί κανονικότατα.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  14. #74
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απλό, οι ΗΠΑνοι θέλουν να καταγράφουν όλους μας, στην περίπτωση των παραπάνω δεν μπορούν να το κάνουν οπότε τους αποκλείουν από την αγορά.
    Την XIAOMI που τους δίνει ότι ζητήσουν την έχουν αφήσει να λειτουργεί κανονικότατα.
    666

  15. #75
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.316
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπερδευομαστε νομίζω. Άλλο μια συσκευή να έχει τρύπα, πόσο μάλλον μια κάμερα σοβαρή που ασχέτως αν οι σοβαρές εγκαταστάσεις δεν τις αφήνουν να βγαίνουν καν ίντερνετ οπότε άτοπο το πρόβλημα και άλλο μια συσκευή να είναι επικίνδυνη για την ασφάλεια γενικά γιατί στέλνει στοιχεία στους Κινέζους.

    Είναι δυο τελείως διαφορετικά ζητήματα και εγώ ακόμα να βρω κάτι για τη Huawei που της έχουν κάνει απίστευτο πόλεμο και οικονομική ζημιά οι Αμερικανοί χωρίς στοιχεία.
    Από προκύπτει ότι οι "σοβαρές" εγκαταστάσεις δεν βγαίνουν στο Internet?

Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας