Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 106
  1. #46
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ έχω βάλει στο σπίτι κάμερες της Hikvision με το Zoneminder (πλήρως ανοικτού κώδικα), τις κάμερες σε vlan αποκλειστικά δικό τους με καμιά πρόσβαση στο ή από το Internet πίσω από firewall pfsense και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Έχω ελέγξει το traffic με wireshark και με το ntopng του pfsense και δεν φεύγει τίποτα προς τα έξω.


    Απορία αδαούς: Η XIAOMI γιατί είναι απέξω;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  2. #47
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων


    Απορία αδαούς: Η XIAOMI γιατί είναι απέξω;
    Επειδή δεν έχει πολλά πάρε δώσε με το δημόσιο και τις critical υπηρεσίες στις ΗΠΑ.

  3. #48
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ποιος να το περίμενε πάντως, να τρέχουν οι δυτικοί πίσω από τους κινέζους και να μην τους φτάνουν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #49
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.110
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος να το περίμενε πάντως, να τρέχουν οι δυτικοί πίσω από τους κινέζους και να μην τους φτάνουν.
    Μα τους άνοιξαν τα μάτια πριν χρόνια μεταφέροντας τα πάντα σε εργοστάσια εκεί λόγο φτηνής εργασίας εε πόσο θα άντεχε αυτό? οι άλλοι δεν θα άνοιγαν τα ματάκια τους και θα εξέλισσαν μόνοι τους τα πάντα? πόσο ηλίθιοι πια στο βωμό του εύκολου κέρδους?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #50
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τους άνοιξαν τα μάτια πριν χρόνια μεταφέροντας τα πάντα σε εργοστάσια εκεί λόγο φτηνής εργασίας εε πόσο θα άντεχε αυτό? οι άλλοι δεν θα άνοιγαν τα ματάκια τους και θα εξέλισσαν μόνοι τους τα πάντα? πόσο ηλίθιοι πια στο βωμό του εύκολου κέρδους?
    Na θυμίσω και τους Γιαπωνέζους με τα αυτοκίνητα και τις μοτοσυκλέτες.
    Κάποτε τα εγγλέζικα ήταν τα καλύτερα.
    Μετά μετανάστευσαν στην Ιαπωνία.
    Πως τα κατάφεραν αυτοί?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #51
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Μια χαρά κάνει ΚΑΙ ο Τζο…
    Πρώτον προστατεύει την εθνική του ασφάλεια που όπως ξέρουμε μπορεί με ένα απλό predator να σπάσει software άρα φανταστείτε σε επίπεδο hardware τι μπορεί να έχουν φυτέψει διάφοροι (λίγο far fetched και προς Συνομωσία ..)
    Δεύτερον και σημαντικότερο, δίνει δύναμη σε εταιρίες με έδρα την Αμερική ώστε να κινείται το χρήμα στην αγορά του
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D_J_V : 28-11-22 στις 12:34.
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  7. #52
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά κάνει ΚΑΙ ο Τζο…
    Πρώτον προστατεύει την εθνική του ασφάλεια που όπως ξέρουμε μπορεί με ένα απλό predator να σπάσει software άρα φανταστείτε σε επίπεδο hardware τι μπορεί να έχουν φυτέψει διάφοροι (λίγο far fetched και προς Συνομωσία ..)
    Δεύτερον και σημαντικότερο, δίνει δύναμη σε εταιρίες με έδρα την Αμερική ώστε να κινείται το χρήμα στην αγορά του
    Tέλεια τα πάει, μην κοιτάς που δεν το καταλαβαίνει ..

    1. Τυπώνει συνέχεια χρήμα (δολάριο=παγκόσμιο νόμισμα) ,με αποτέλεσμα να ανεβαίνει συνέχεια ο πληθωρισμός.
    2. Πουλάει πανάκριβα LNG στην Ευρώπη, τους χάνει κι αυτούς σιγά-σιγά
    3. Ρίχνει 360 δις στην αγορά του για να προσελκύσει εταιρείες, κύρίως ευρωπαϊκές, άλλη γκρίνια κι αυτή μετά τα 200 δις του Σόλτς.

    Ετσι θα σταματήσει τους ασταμάτητους Κινέζους ?

    ΥΓ
    Για όλα φταίει ο Πούτιν.

    ΥΓ2
    Που και που στο ενδιάμεσο, σκάει και κανάς NordStream, αυτανάφλεξη

    ΥΓ3
    Ακόμα και στον σχεδιασμό και παραγωγή chips, oι Αμερικάνικες εταιρείες διαφωνούν (και οι κορεάτες μαζί).
    Σε ποιόν θα τα πουλάμε αν δεν αγοράζει η Κίνα ?
    Και σε αυτόν τον τομέα οι κινέζοι με γοργούς ρυθμούς καλύπτουν το έδαφος.
    Εχουν 5πλάσιο αριθμό μηχανικών σε σχέση με τους αμερικάνους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 28-11-22 στις 12:49.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #53
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    160/49
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    https://gizmodo.com/eufy-security-ca...dal-1849833489

    Λεπτομέριες βεβαια θα πουνε πολλοι εδω μέσα (αν κρινω απο τα προηγουμενα σχόλια), μπορει να παιξει και λιγο whataboutism για να στρώσουμε το αφήγημα οτι ολα γίνονται για να ενισχυσουμε την ντοπια βιομηχανια καμερων ή οτι αλλο.

    Βεβαια για τεχνολογικό φορουμ, θα περίμενα περισσότερα σχόλια για τους κινδύνους στην εθνική ασφάλεια που ενέχει η εξάρτηση και η μη δυνατότητα audit συσκευων προερχόμενων απο χώρες με τις οποιες βρισκόμαστε σε τροχια στρατηγικης σύγκρουσης. Η Αμερική επιτέλους ξυπνάει και ελπίζουμε να ξυπνήσει και την Ευρώπη που κοιμάται όρθια σε αυτά τα θέματα.

    Πολλά σχόλια για το πόσο μάγκες ειναι οι κινέζοι... βασιζόμενοι βέβαια σε αμερικανικά και ευρωπαικα R&D, μια βασική λεπτομέρια που προσπερνάμε.

  9. #54
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://gizmodo.com/eufy-security-ca...dal-1849833489

    Λεπτομέριες βεβαια θα πουνε πολλοι εδω μέσα (αν κρινω απο τα προηγουμενα σχόλια), μπορει να παιξει και λιγο whataboutism για να στρώσουμε το αφήγημα οτι ολα γίνονται για να ενισχυσουμε την ντοπια βιομηχανια καμερων ή οτι αλλο.

    Βεβαια για τεχνολογικό φορουμ, θα περίμενα περισσότερα σχόλια για τους κινδύνους στην εθνική ασφάλεια που ενέχει η εξάρτηση και η μη δυνατότητα audit συσκευων προερχόμενων απο χώρες με τις οποιες βρισκόμαστε σε τροχια στρατηγικης σύγκρουσης. Η Αμερική επιτέλους ξυπνάει και ελπίζουμε να ξυπνήσει και την Ευρώπη που κοιμάται όρθια σε αυτά τα θέματα.

    Πολλά σχόλια για το πόσο μάγκες ειναι οι κινέζοι... βασιζόμενοι βέβαια σε αμερικανικά και ευρωπαικα R&D, μια βασική λεπτομέρια που προσπερνάμε.
    Kai γιατί βρίσκεσαι σε "σε τροχια στρατηγικης σύγκρουσης" ?
    Επειδή το μόνο που μπορείς είναι να επιβάλλεις και όχι να συνεργάζεσαι ?
    Ξεκαβαλείστε η αυτοκρατορία καταρρέει.
    Μέχρι και η Αφρική γυρνάει προς brics, τα καλά των δυτικών τα ένιωσε στο πετσί της.

    Αλλη μια βασική λεπτομέρια που προσπερνάμε είναι ότι η δύναμη των δυτικών βασίστηκε στο ότι πάτησε όλον τον υπόλοιπο πλανήτη. Ωραίο R&D.

    Αν πιστεύεις ότι η λύση είναι οι απαγορεύσεις και όχι η συνεργασία, λυπάμαι θα διαφωνήσω.
    Το χρυσό κλουβί που χτίζεις, δεν θα σε σώσει.

    ΥΓ
    Εθνική ασφάλεια, ωραίο παραμύθι.
    Και ο πόλεμος στην Ουκρανία, για την εθνική ασφάλεια των ΗΠΑ γίνεται ?
    Η ΗΠΑ κινδυνεύει από τους άλλους ή οι άλλοι από τις ΗΠΑ ?

    ΥΓ
    Η Ευρώπη δεν κοιμάται, αποικία είναι.
    Οι nord stream από αυτανάφλεξη σκάσανε ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #55
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.110
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://gizmodo.com/eufy-security-ca...dal-1849833489

    Λεπτομέριες βεβαια θα πουνε πολλοι εδω μέσα (αν κρινω απο τα προηγουμενα σχόλια), μπορει να παιξει και λιγο whataboutism για να στρώσουμε το αφήγημα οτι ολα γίνονται για να ενισχυσουμε την ντοπια βιομηχανια καμερων ή οτι αλλο.

    Βεβαια για τεχνολογικό φορουμ, θα περίμενα περισσότερα σχόλια για τους κινδύνους στην εθνική ασφάλεια που ενέχει η εξάρτηση και η μη δυνατότητα audit συσκευων προερχόμενων απο χώρες με τις οποιες βρισκόμαστε σε τροχια στρατηγικης σύγκρουσης. Η Αμερική επιτέλους ξυπνάει και ελπίζουμε να ξυπνήσει και την Ευρώπη που κοιμάται όρθια σε αυτά τα θέματα.

    Πολλά σχόλια για το πόσο μάγκες ειναι οι κινέζοι... βασιζόμενοι βέβαια σε αμερικανικά και ευρωπαικα R&D, μια βασική λεπτομέρια που προσπερνάμε.
    Μαζί σου αλλά τα άλογα που βγάζει η EUFY που είναι κινεζοτσιπιά και τις πουλάει το Amazon σορηδών , τι σχέση έχουν με ZTE, HikVision? έχεις κάτι για αυτές τις εταιρίες? θες να σου δείξω από το Firewall μου τι κάνει η TP-Link Kasa camera που έχω στο σπίτι και που συνδέεται χωρίς λόγο και αιτία με τα πάντα κλειστά? πλέον της έκοψα το ιντερνετ τελείως.

    Εγώ ακόμα περιμένω το τι έκαναν τα βαριά backbone μηχανήματα της Huawei για το 5G πχ κακό.

    Λένε οι Αμερικάνοι τις παπαριές τους χωρίς αποδείξεις αλλά επειδή όπως το λες είμαστε τεχνολογικό φόρουμ εγώ προσωπικά τις περιμένω, μέχρι τότε είναι καθαρά το όλο θέμα αθέμιτος ανταγωνισμός από τους ίδιους εναντίον πρωτοπόρων εταιρειών που έχουν χώσει ένα σκασμό λεφτά σε R&D και είναι μακράν μπροστά από τις ντόπιες εταιρίες τους οπότε πρέπει να τις βοηθήσουν.

    Τώρα για τα κινεζοκινητά έχω τελείως διαφορετική άποψη και όντως αυτά κάνουν πάρτι με την Κίνα και καλή τύχη σε όσους τα έχουν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #56
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ προσωπικά δεν είμαι σε καμία τροχιά σύγκρουσης.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #57
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    θες να σου δείξω από το Firewall μου τι κάνει η TP-Link Kasa camera που έχω στο σπίτι και που συνδέεται χωρίς λόγο και αιτία με τα πάντα κλειστά? πλέον της έκοψα το ιντερνετ τελείως.
    Επειδή τυχαίνει να έχω και Kasa και Hikvision, είναι 2 εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις.
    Η Kasa είναι φτιαγμένη για τον απλό χρήστη, χωρίς να πρέπει να παραμετροποιήσεις firewall, πόρτες, ddns κλπ. οπότε αναγκαστικά μιλάς μέσω του server της για να παρακολουθήσεις το βίντεο και να πάρεις alert notification στο κινητό για motion detection κλπ.
    Αντίθετα η Hikvision είναι πιο επαγγελματική και θέλει να ανοίξεις firewall, πόρτες + ddns για να συνδεθείς απ'ευθείας.
    Το ερώτημα που έθεσα βέβαια αν η Hikvision μιλάει καθόλου με κάποιον server της εταιρείας χωρίς να το ξέρουμε, και μόνο ίσως με wireshark μπορούμε να το μάθουμε.

  13. #58
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Εμπρός Ubiquiti, είναι και φτηνές...ΝΟΤ.

  14. #59
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.110
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή τυχαίνει να έχω και Kasa και Hikvision, είναι 2 εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις.
    Η Kasa είναι φτιαγμένη για τον απλό χρήστη, χωρίς να πρέπει να παραμετροποιήσεις firewall, πόρτες, ddns κλπ. οπότε αναγκαστικά μιλάς μέσω του server της για να παρακολουθήσεις το βίντεο και να πάρεις alert notification στο κινητό για motion detection κλπ.
    Αντίθετα η Hikvision είναι πιο επαγγελματική και θέλει να ανοίξεις firewall, πόρτες + ddns για να συνδεθείς απ'ευθείας.
    Το ερώτημα που έθεσα βέβαια αν η Hikvision μιλάει καθόλου με κάποιον server της εταιρείας χωρίς να το ξέρουμε, και μόνο ίσως με wireshark μπορούμε να το μάθουμε.
    Δεν κάνει κιχ. Έχω 10 mobotix και 10 HikVision στο μαγαζί και καμιά δεν κάνει κάτι στο ίντερνετ αν δεν δηλώσεις ddns κλπ και συνδέεται με καταγραφικό. Τις έχω κόψει πλέον από το ίντερνετ για ψυχολογικούς λόγους.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #60
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κάνει κιχ. Έχω 10 mobotix και 10 HikVision στο μαγαζί και καμιά δεν κάνει κάτι στο ίντερνετ αν δεν δηλώσεις ddns κλπ και συνδέεται με καταγραφικό. Τις έχω κόψει πλέον από το ίντερνετ για ψυχολογικούς λόγους.
    Έχεις τρέξει wireshark να το επιβεβαιώσεις; Γιατί αν ναι, τότε όντως συμπεραίνουμε ότι οι απαγορεύσεις του θέματος είναι μάλλον πολιτική απόφαση παρά ότι υπάρχει πραγματικός λόγος ανησυχίας.

Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας