Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδια βρήκα μια προσφορά στην wind για vdsl 50 στην ίδια τιμή με αυτή που πληρώνω adsl. Σκοπεύω μελλοντικά να κάνω αναβάθμιση σε vdsl και έχω μερικές απορίες.

    1. Δίνουν δωρεάν ρούτερ ποιο ρούτερ να προτιμήσω ώστε να το έχω σαν εφεδρικό;
    2. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο fritzbox 7590;
    3. Τα adsl φίλτρα που έχω στα τηλέφωνα και το σπλίτερ τα αλλάζω με vdsl;
    4. Γενικά τι άλλο πρέπει να προσέξω τώρα που θα κάνω αλλαγή στη σύνδεση;
    5. Η σύνδεση είναι ftth σωστά;
    6. Η Γραμμή VDSL 50 βασίζεται σε IP;


    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και το χρόνο που διαθέσατε για να διαβάσετε το μήνυμα μου.

    - - - Updated - - -

    συναγερμό δεν έχω. Η γραμμή είναι απλή pstn
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 26-11-22 στις 18:23.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδια βρήκα μια προσφορά στην wind για vdsl 50 στην ίδια τιμή με αυτή που πληρώνω adsl. Σκοπεύω μελλοντικά να κάνω αναβάθμιση σε vdsl και έχω μερικές απορίες.

    1. Δίνουν δωρεάν ρούτερ ποιο ρούτερ να προτιμήσω ώστε να το έχω σαν εφεδρικό;
    2. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο fritzbox 7590;
    3. Τα adsl φίλτρα που έχω στα τηλέφωνα και το σπλίτερ τα αλλάζω με vdsl;
    4. Γενικά τι άλλο πρέπει να προσέξω τώρα που θα κάνω αλλαγή στη σύνδεση;
    5. Η σύνδεση είναι ftth σωστά;
    6. Η Γραμμή VDSL 50 βασίζεται σε IP;


    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και το χρόνο που διαθέσατε για να διαβάσετε το μήνυμα μου.

    - - - Updated - - -

    συναγερμό δεν έχω. Η γραμμή είναι απλή pstn
    θα σου απαντήσουν άλλοι καταλληλότεροι.
    γενικά ισχύουν τα παρακάτω



    έχεις adsl και πας σε vdsl

    καμία σχέση αυτό που ξέρεις με το vdsl

    η γραμμή από την κεντρική πρίζα θα συνδεθεί στο ρουτερ . μέσω ρουτερ θα παίρνεις τηλέφωνο. δεν θα βάλεις splter η φίλτρα .
    ftth δεν είναι

    το ρουτερ της εταιρίας δίνει την τηλεφωνία . δεν ξέρω αν δίνει τους κωδικούς για να αλλάξεις και να βάλεις δικό σου ρουτερ

  3. #3
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Την εχω περασει τη διαδικασια. Θα αλλαξει απο ADSL σε VDSL, δεν ειναι FTTH η συνδεση. Θα σου στειλουν πολυ πιθανα το ZyXEL VMG8623-T50B, με δευτερη πιθανοτητα το ZTE H288A (και τα δυο αρκετα καλα κατα την γνωμη μου). Η τηλεφωνια θα ειναι VoIP (θα "βγαινει" απο το ρουτερ δηλαδη) και δε δινουν κωδικους SIP ουτε μπορουν να βρεθουν με πλαγιο τροπο, οπότε η τηλεφωνια δε θα παιξει ποτε στο 7590 σου (μεγαλο κριμα και προσωπικα διαφωνω καθετα με την πολιτικη αυτη της εταιριας). Πραγματικα, αν μπορεσεις να αλλαξεις παροχο απο Wind σε Cosmote (η οποία Cosmote υποστηριζει επισημα το 7590 και θα δουλευει κανονικα και τηλεφωνο και ιντερνετ χωρις την αναγκη ρουτερ παροχου), καντο, αλλιως θα λειτουργεις με πατεντες αν θελεις να κρατησεις το 7590 ή θα το παροπλισεις αναγκαστικα.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εχω περασει τη διαδικασια. Θα αλλαξει απο ADSL σε VDSL, δεν ειναι FTTH η συνδεση. Θα σου στειλουν πολυ πιθανα το ZyXEL VMG8623-T50B, με δευτερη πιθανοτητα το ZTE H288A (και τα δυο αρκετα καλα κατα την γνωμη μου). Η τηλεφωνια θα ειναι VoIP (θα "βγαινει" απο το ρουτερ δηλαδη) και δε δινουν κωδικους SIP ουτε μπορουν να βρεθουν με πλαγιο τροπο, οπότε η τηλεφωνια δε θα παιξει ποτε στο 7590 σου (μεγαλο κριμα και προσωπικα διαφωνω καθετα με την πολιτικη αυτη της εταιριας). Πραγματικα, αν μπορεσεις να αλλαξεις παροχο απο Wind σε Cosmote (η οποία Cosmote υποστηριζει επισημα το 7590 και θα δουλευει κανονικα και τηλεφωνο και ιντερνετ χωρις την αναγκη ρουτερ παροχου), καντο, αλλιως θα λειτουργεις με πατεντες αν θελεις να κρατησεις το 7590 ή θα το παροπλισεις αναγκαστικα.
    Σας Ευχαριστώ όλους και πάλι για τις απαντήσεις το εκτιμώ πολύ. Προς το παρόν δεν έχω κάνει καμιά κίνηση το σκέφτομαι πολύ καλά. Για αυτό ρωτάω να μην την πατήσω και τρέχω μετά.
    όταν λες με πλάγιο τρόπο εννοείς το routerhak;
    μάλιστα κατάλαβα, φυσικά και θέλω να λειτουργώ πλήρως το fritzbox για αυτό έδωσα τόσα λεφτά.
    Μόνο με την cosmote θα λειτουργεί; vodafone δεν παίζει;
    Να υποθέσω το ίδιο θα ισχύει και για νόβα σωστά αφού πλέον έχει συγχωνευθεί με wind σωστά;
    Και κάτι άλλο επειδή το ρούτερ θα το έχω στο κάτω δωμάτιο επάνω που δεν θα έχει ρούτερ πως θα γίνει να έχω τηλέφωνο;
    Έχω 2 τηλέφωνα ένα ασύρματο και ένα που δεν είναι ασύρματο το συνδέεις με την τηλεφωνική μπρίζα.
    Και τα δύο δωμάτια πάνω και κάτω έχουν μια τηλεφωνική γραμμή, τον ίδιο τηλεφωνικό αριθμό.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι τελευταίο όταν είχαν έρθει οι τεχνικοί μου είχαν πει ότι η wind στα επαγγελματικά πακέτα δίνει το fritzbox 7590.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 27-11-22 στις 05:05.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας Ευχαριστώ όλους και πάλι για τις απαντήσεις το εκτιμώ πολύ. Προς το παρόν δεν έχω κάνει καμιά κίνηση το σκέφτομαι πολύ καλά. Για αυτό ρωτάω να μην την πατήσω και τρέχω μετά.
    όταν λες με πλάγιο τρόπο εννοείς το routerhak;
    μάλιστα κατάλαβα, φυσικά και θέλω να λειτουργώ πλήρως το fritzbox για αυτό έδωσα τόσα λεφτά.
    Μόνο με την cosmote θα λειτουργεί; vodafone δεν παίζει;
    Να υποθέσω το ίδιο θα ισχύει και για νόβα σωστά αφού πλέον έχει συγχωνευθεί με wind σωστά;
    Και κάτι άλλο επειδή το ρούτερ θα το έχω στο κάτω δωμάτιο επάνω που δεν θα έχει ρούτερ πως θα γίνει να έχω τηλέφωνο;
    Έχω 2 τηλέφωνα ένα ασύρματο και ένα που δεν είναι ασύρματο το συνδέεις με την τηλεφωνική μπρίζα.
    Και τα δύο δωμάτια πάνω και κάτω έχουν μια τηλεφωνική γραμμή, τον ίδιο τηλεφωνικό αριθμό.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι τελευταίο όταν είχαν έρθει οι τεχνικοί μου είχαν πει ότι η wind στα επαγγελματικά πακέτα δίνει το fritzbox 7590.

    Ξαναλέμε λοιπόν υποθετικά (γιατί δεν έχουμε εικόνα της πρίζας ) Το ρουτερ θα συνδεθεί μόνο του 1 ζευγάρι δηλαδή χωρίς άλλες διακλαδώσεις . τα καλώδια που περισσεύουν και δίνουν στα άλλα δωμάτια μπορείς να τα συνδέσεις από την έξοδο του voip του ρουτερ για να πάρουν μόνο τηλέφωνο. δεύτερος τρόπος δες την φώτο

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Άρα από ότι κατάλαβα θα γίνει αλλαγή στα φίλτρα θα είναι vdsl φίλτρα σωστά και όχι adsl φίλτρα σωστά;
    θα πρέπει να είναι σαν και αυτά τυχαίο το σάιτ
    με το routerpassview από ότι είδα μπορώ να ανακτήσω τους κωδικούς απο τα zte σωστά η κάνω λάθος;
    με αυτά που λέει εδώ μπορώ να ανακτήσω τα sip credentials σε wind για το ZTE ZXHN H268N
    https://www.adslgr.com/forum/threads...9-Voip-Working
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #7
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οχι δε θα μπορεσεις να βρεις κανενα κωδικο απο αυτα τα ρουτερ που δινουν τωρα. Σε router της Vodafone (και στο τελευταιο ZTE H268Q αν δεν κανω λαθος) γινεται και δουλευουν τα παντα κανονικα σε fritzbox.

    Πλαγιο τροπο εννοω να εχεις δυο ρουτερ στην πριζα να δουλευουν.

    Τα φιλτρα, οπως τα εχεις τωρα, θα δουλευουν και μετα. Δεν παιζει ρολο αυτο. Θα χρειαστει καποια μετατροπη για το VoIP και αν παρεμβει καποιος στη κεντρικη πριζα και ξεχωρισει τα καλωδια (εννοειται το ρουτερ θα πρεπει να βρισκεται σε εκεινη την πριζα) τα φιλτρα τα ξεχνας.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δε θα μπορεσεις να βρεις κανενα κωδικο απο αυτα τα ρουτερ που δινουν τωρα. Σε router της Vodafone (και στο τελευταιο ZTE H268Q αν δεν κανω λαθος) γινεται και δουλευουν τα παντα κανονικα σε fritzbox.

    Πλαγιο τροπο εννοω να εχεις δυο ρουτερ στην πριζα να δουλευουν.

    Τα φιλτρα, οπως τα εχεις τωρα, θα δουλευουν και μετα. Δεν παιζει ρολο αυτο. Θα χρειαστει καποια μετατροπη για το VoIP και αν παρεμβει καποιος στη κεντρικη πριζα και ξεχωρισει τα καλωδια (εννοειται το ρουτερ θα πρεπει να βρισκεται σε εκεινη την πριζα) τα φιλτρα τα ξεχνας.
    Όταν λές ότι με την wind δεν θα δουλεύει η τηλεφωνία εννοείς ότι δεν θα μπορώ να κάνω pair το dect phone στο fritzbox σωστά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλαγιο τροπο εννοω να εχεις δυο ρουτερ στην πριζα να δουλευουν.
    εννοείς να συνδέσω το ένα σαν μόντεμ (του παρόχου) και το άλλο σαν ρούτερ (το fritzbox) σωστά;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέμε λοιπόν υποθετικά (γιατί δεν έχουμε εικόνα της πρίζας ) Το ρουτερ θα συνδεθεί μόνο του 1 ζευγάρι δηλαδή χωρίς άλλες διακλαδώσεις . τα καλώδια που περισσεύουν και δίνουν στα άλλα δωμάτια μπορείς να τα συνδέσεις από την έξοδο του voip του ρουτερ για να πάρουν μόνο τηλέφωνο. δεύτερος τρόπος δες την φώτο
    Πάνω κάτω αυτά που δείχνει στο βίντεο είναι τα ίδια με την εικόνα σου. Αν δεν κάνω λάθος.


    - - - Updated - - -

    Η σύνδεση μου αυτή τη στιγμή σε adsl 24 στο fritzbox είναι αυτή υποθέτω ότι είναι σωστή.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20221127_165659.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  202,2 KB 
ID: 243621Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20221127_165848.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  447,0 KB 
ID: 243622
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  9. #9
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λές ότι με την wind δεν θα δουλεύει η τηλεφωνία εννοείς ότι δεν θα μπορώ να κάνω pair το dect phone στο fritzbox σωστά;
    Δε θα εχεις VoIP (αν μεινεις μονο με το Fritzbox) αρα δε θα εχεις καθολου τηλεφωνο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείς να συνδέσω το ένα σαν μόντεμ (του παρόχου) και το άλλο σαν ρούτερ (το fritzbox) σωστά;
    Αυτο εννοω. Και αν θελεις να φερεις την τηλεφωνια στο fritzbox, θα χρησιμοποιησεις το Y-cable για να παρεις την πηγη απο το ρουτερ του παροχου και να τη συνδεσεις στο fritz. (μιας και το 7590 υποστηριζει PSTN τηλεφωνια)

    Υ.Γ. αυτο που δειχνουν η εικονα που παρεθεσε ο συμφορουμιτης και το βιντεο απο Cosmote που ανεβασες εσυ, ειναι ο ευκολος τροπος για να εχουν τηλεφωνικο σημα ολες οι πριζες οπως πριν, χωρις καποια παρεμβαση στην καλωδιωση. Λεγεται επιστροφη τηλεφωνικου σηματος, δεν ενδεικνυται ομως. Ο καλυτερος τροπος ειναι ο διαχωρισμος των καλωδιων στην κεντρικη πριζα (το ζευγος που ερχεται απο τον κατανεμητη στην μια μερια της διπλης πριζας και τα υπολοιπα καλωδια στην αλλη). Με αυτον τον τροπο δεν χρειαζονται και τα πασης φυσεως φιλτρα, splitter κ.λπ.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα εχεις VoIP (αν μεινεις μονο με το Fritzbox) αρα δε θα εχεις καθολου τηλεφωνο.
    Αύριο Δευτέρα λέω να περάσω απο wind να μιλήσω με τεχνικό τι να του πω να του πω να μου δώσει τα credentials του sip σε μήνυμα στο κινητό;
    Θα του πω ότι έχω fritzbox 7590 αλλιώς αν δεν μου δώσει τα credentials δεν θα βάλω το πρόγραμμα αυτό.

    Απαντήστε μου σας παρακαλώ λίγο γρήγορα για να ξέρω τι ερώτηση να του κάνω.

    - - - Updated - - -

    θα έβαζα cosmote αλλά είναι πολλά τα λεφτά. Μόνο vodafone & wind μπορώ.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #11
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε θα σου τα δωσει. Ειναι η πολιτικη της εταιριας, ασε που αυτα γινονται generate αυτοματα.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα σου τα δωσει. Ειναι η πολιτικη της εταιριας, ασε που αυτα γινονται generate αυτοματα.
    Για να καταλάβω τα credentials του sip είναι τα credentials του σταθερού;
    Αν ναι εγώ θυμάμαι παλιά τα δίνανε δεν υπήρχε θέμα.
    Θα τους πω πως αν δεν μου τα δώσουν θα πάω σε άλλο παροχο όταν λήξει το συμβόλαιο μου.

    - - - Updated - - -

    μπορούν να τα στείλουν μέσω viber δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα τραβάνε.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  13. #13
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αλλο πραγμα για το ιντερνετ (αν καταλαβαινω σωστα εσυ λες αυτο που για username βαζουν το ονοματεπωνυμο του κατοχου και εννοειται πως τα δινουν) και άλλο για το VoIP. Αν τα δινανε, δε θα ημασταν εδω τωρα.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ λέει ότι δούλεψε σε vodafone πηγή skroutz.gr
    Άλλος ένας ευτυχής κάτοχος. Με σύνδεση COSMOTE αντικατεστησα το plus το οποίο τις τελευταίες μέρες έκανε για καποιο λόγο αρκετές διακοπές και με την δουλειά από το σπίτι (2 εμείς) συν το σχολείο του μικρού on-line μου είχε δημιουργήσει αρκετά προβλήματα.
    Επομένως πήρα την απόφαση να δώσω τα χρήματα για κάτι με τόσο καλές κριτικές το οποίο μου επιτρέπει να ξεφορτωθώ τελείως το speedport plus.

    Το μηχάνημα σεταρίστηκε ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ, επιλέγεις χώρα, σου βγάζει να επιλέξεις πάροχο (έχει επιογες για COSMOTE ή VODAFONE), κάνει ένα restart και μετά από λίγο δουλεύουν όλα. Τόσο απλά! Δεν μου ζήτησε καν το password του internet! Kλείδωσε 1mb παραπάνω από το speedport 220/22 και για πρώτη φορά βλέπω speedtest 200mbps ακόμα και από το WiFi!
    Το WiFi είναι πολύ σταθερό και η εμβέλεια είναι καλύτερη από το plus. Εγώ αντιμετώπιζα προβλήματα σε μερικά σημεία του σπιτιού τα οποία με το Fritz δεν αντιμετωπίζω ποιά. Επίσης πρόσεξα ότι διαχειρίζεται πολύ καλύτερα τις εναλλαγές από 2.4/5 Ghz


    Τηλεφωνητή, κέντρο, media server, NAS κλπ, δεν χρησιμοποιώ ακόμα για να έχω άποψη.

    Σύνδεσα ένα Panasonic KX-TG1611 στο DECT station (πολύ εύκολη διαδικασία) και δεν έδειχνε ημερομηνία/ώρα στην οθόνη και δεν δούλευε η αναγνώριση κλίσης. Με το που λάμβανες κλίση έδειχνε για μισό δευετρόλεπτο το αριθμό του καλούντος και μετά εξαφανιζόταν. Πιθανότατα λόγω και τον 2 θεμάτων δεν θα βλέπεις και τις αναπάντητες στην συσκευή.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο πραγμα για το ιντερνετ (αν καταλαβαινω σωστα εσυ λες αυτο που για username βαζουν το ονοματεπωνυμο του κατοχου και εννοειται πως τα δινουν) και άλλο για το VoIP. Αν τα δινανε, δε θα ημασταν εδω τωρα.
    ναι αυτά εννοώ το ονοματεπώνυμο και τον κωδικό οπότε δεν είναι το ίδιο λάθος κατάλαβα.

    - - - Updated - - -

    έχω ένα technicolor tg 788 v3 λες να μπορέσω να το κάνω να δουλέψει έτσι;
    Να μπορέσω να βρω τους κωδικούς sip;

    Ορήστε και το screenshot απο το fritzbox είχε την cosmote & vodafone και προστέθηκε η wind μετά σε adsl
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritzbox.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  37,3 KB 
ID: 243625
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 27-11-22 στις 23:53.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #15
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξερω θελει πολλη δουλεια και ισως να μην το καταφερεις καν. Σε Vodafone ναι θα δουλεψει αλλα θα χρειαστει να ψαρεψεις μονος σου τον κωδικο μεσα απο το router που θα σου δωσουν.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας