Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γεια σας!
    Λόγω κάποιων προβλήματων στο σωλήνα απορροής των συμπυκνωμάτων ενός λέβητα φυσικού αερίου, είχε γίνει παλιά στη μέση του οριζόντιου σωλήνα από την κάτω πλευρά μια τρυπούλα 0,5-1 εκατοστού διαμέτρου, ώστε να υπάρχει άλλη διαδρομή μέσω του γκρι εύκαμπτου σπιράλ που είναι πιασμένο με τα μαύρα στραπς από τον σωλήνα (μη με ρωτήσετε γιατί έγινε έτσι...). Όμως, το νερό γλύφει το σπιράλ και πάει απ' έξω, καταλήγοντας στο κατώτερο σημείο του σπιράλ και μετά στο πάτωμα, δημιουργώντας λιμνούλα. Το σπιράλ απλά ακουμπάει στον σωλήνα και η διάμετρός του είναι πολύ μεγαλύτερη από τη διάμετρο της τρύπας.
    Τι μπορώ να βάλω εκεί για το στεγανοποιήσω; Κάποιο είδος λαστιχένιας ροδέλας; Και πώς να το πιάσω καλύτερα αντί για αυτά τα στραπς;
    Υπάρχει οποιοσδήποτε άλλος τρόπος, π.χ. κανένα ποιο λεπτό σωληνάκι που να μπαίνει μετά στο σπιράλ;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  solinas.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  126,3 KB 
ID: 243609

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με σιλικόνη θα δουλέψει. απλά θα πρέπει να είναι στεγνά και να μείνουν στεγνά και 24ωρο

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Νομίζω υπάρχουν σωληνάκια σιλικόνης στο μέγεθος της τρύπας που ανοίχθηκε. Δοκίμασε με ένα λίγο μικρότερο να μπορεί να χωράει κανονικά μέσα από τη τρύπα και να καταλήγει στο σπιράλ.

    Άλλη λύση, αν και παρακινδυνευμένη, είναι να ενώσεις με ειδική εποξική πλαστελίνη -για νερό- τον υπάρχον σπιράλ με τον σωλήνα και να γίνει στεγάνωση. Θα χρειαστείς όμως 1 ακόμη άτομο για να συγκρατεί το σπιράλ στην ψευτοένωση.

    https://www.toolsonline.gr/el/kolles/kolla-stokos-plastelini-gia-steganopoiisi--episkeyi-sygkollisi-saratoga-745:v-8005860570313.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos83 : 27-11-22 στις 00:23.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ισως καποιο λαστιχο ποτισματος υδροπονιας με αυτην την διαμετρο ;
    υπαρχουν απο 8 χιλιοστα
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #5
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρήκα μία φλάντζα με τρύπα 2εκ όπως φαίνεται στην εικόνα. Το σπιράλ είναι 2,5εκ. Θα δοκιμάσω να περάσω το σπιράλ στη φλάντζα και να δέσω με στραπς γύρω από τον σωλήνα τα πλαϊνά της φλάντζας, ώστε να πιέζεται στον σωλήνα. Δεν ξέρω αν θα πετύχει γιατί ο σωλήνας είναι κυλινδρικός, αλλά μπορεί να είναι καλύτερα από την υπάρχουσα κατάσταση (από αντοχή στον χρόνο δεν ξέρω...). Αλλιώς, μάλλον σιλικόνη...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  flantza.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  30,2 KB 
ID: 243704

  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βρήκα μία φλάντζα με τρύπα 2εκ όπως φαίνεται στην εικόνα. Το σπιράλ είναι 2,5εκ. Θα δοκιμάσω να περάσω το σπιράλ στη φλάντζα και να δέσω με στραπς γύρω από τον σωλήνα τα πλαϊνά της φλάντζας, ώστε να πιέζεται στον σωλήνα. Δεν ξέρω αν θα πετύχει γιατί ο σωλήνας είναι κυλινδρικός, αλλά μπορεί να είναι καλύτερα από την υπάρχουσα κατάσταση (από αντοχή στον χρόνο δεν ξέρω...). Αλλιώς, μάλλον σιλικόνη...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  flantza.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  30,2 KB 
ID: 243704
    Η συγκεκριμενη φλαντζα ειναι απο καζανακι τουαλετας(kariba) δεν κανει. Προσωπικα θα επαιρνα ενα πλαστικο χωνι και θα το εκοβα κανοντας καμπυλη για να φωλιασει στη μεγαλη σωληνα.Δεσιμο με στραπς η΄ κολημα.Μετα θα εβαζα απο κατω το σπιραλ.
    Πχ απο αυτο το σετ https://www.e-jumbo.gr/kouzina/apoth...-tmch._163785/ θα εκοβα το μικροτερο και θα εκανα τη δουλεια μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris.taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συγκεκριμενη φλαντζα ειναι απο καζανακι τουαλετας(kariba) δεν κανει. Προσωπικα θα επαιρνα ενα πλαστικο χωνι και θα το εκοβα κανοντας καμπυλη για να φωλιασει στη μεγαλη σωληνα.Δεσιμο με στραπς η΄ κολημα.Μετα θα εβαζα απο κατω το σπιραλ.
    Πχ απο αυτο το σετ https://www.e-jumbo.gr/kouzina/apoth...-tmch._163785/ θα εκοβα το μικροτερο και θα εκανα τη δουλεια μου.
    Θα το δοκιμάσω σαν τελευταία λύση

    Επανέρχομαι για να ρωτήσω αν έχοντας βάλει το σπιράλ μέσα στη φλάντζα που βρήκα, μπορώ να βάλω σιλικόνη απ' έξω στην ένωσή τους ή αν δεν κάνει για το υλικό της φλάντζας Μου είναι πιο εύκολο να βάλω εκεί σιλικόνη γιατί δεν θα ακουμπάει έτσι για 24 ώρες στον σωλήνα που στάζει όταν δουλεύει ο λέβητας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wizard270 : 03-12-22 στις 21:53.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris.taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συγκεκριμενη φλαντζα ειναι απο καζανακι τουαλετας(kariba) δεν κανει. Προσωπικα θα επαιρνα ενα πλαστικο χωνι και θα το εκοβα κανοντας καμπυλη για να φωλιασει στη μεγαλη σωληνα.Δεσιμο με στραπς η΄ κολημα.Μετα θα εβαζα απο κατω το σπιραλ.
    Πχ απο αυτο το σετ https://www.e-jumbo.gr/kouzina/apoth...-tmch._163785/ θα εκοβα το μικροτερο και θα εκανα τη δουλεια μου.
    Τελικά, έκανα τη δουλειά μου με αυτό: https://www.skroutz.gr/s/32363143/Χω...-HUH-0044.html
    Είναι ελαστικό και ταίριαξε καλύτερα από ένα πλαστικό. Το έπιασα με στραπς και μπήκε μέσα στο σπιράλ. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας