Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Έκανα αίτηση φορητότητας από νοβα σε βοντα με παράλληλη αναβάθμιση από 50 σε 100 την προηγούμενη Δευτέρα το απόγευμα.
    Μέχρι σήμερα, έχω καταλάβει ρούτερ αλλά δεν μου έχουν δώσει ημερομηνία ενεργοποίησης. Είναι νορμαλ; Το έκανε κανείς άλλος; Πόσο χρόνο πήρε;

  2. #2
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Έδωσαν 2 φορές ημερομηνία, η οποία παρήλθε άπρακτη. Δεν έκαναν τίποτα, απλά. Έτσι σήμερα είμαστε ακόμα στο σημείο 0, χωρίς νέα ημερομηνία.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Αν δεν ζητησεις αμεση φορητοτητα (κατι που σε κανει να χανεις το δικαιωμα υπαναχωρησης), οι παροχοι συνηθως περιμενουν 14 μερες περιπου (οσο ειναι κ η προθεσμια για να δηλωσεις υπαναχωρηση για την περιπτωση που αλλαξεις γνωμη και θες να μεινεις στον προηγουμενο παροχο.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Είχα ζητήσει άμεση φορητότητα.
    Το δικαίωμα υπαναχώρησης χάνεται μόνο αφού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Αν κάνουν 2 μήνες, σε αυτό το διάστημα συνεχίζεις να έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης, αφού η σύμβαση δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί.

    Όμως είχα ζητήσει άμεση φορητότητα και μου είχαν πει 7 εργάσιμες (εδώ γελάμε).

  5. #5
    Εγγραφή
    07-12-2005
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dtzgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ζητήσει άμεση φορητότητα.
    Το δικαίωμα υπαναχώρησης χάνεται μόνο αφού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Αν κάνουν 2 μήνες, σε αυτό το διάστημα συνεχίζεις να έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης, αφού η σύμβαση δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί.

    Όμως είχα ζητήσει άμεση φορητότητα και μου είχαν πει 7 εργάσιμες (εδώ γελάμε).
    εμενα μου ειχαν αλλαξει 4 φορες το ραντεβου μεχρι τελικα να με ενεργοποιησουν. μπορει και παραπανω. εξαρταται απο το φορτο εργασιας που εχει ο τεχνικος που εχει αναλαβει να σε συνδεσει.

    δεν σε εχουν παρει απο την νοβα για αντιπροταση; την τρεχουσα περιοδο εχουν καλες τιμές και 3 παγια δώρο στην νοβα. τσεκαρε το μπας κ τελικα μεινεις νοβα κ κερδισεις καλη τιμη κ παγια δωρο.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Οτι ναναι... Εν τω μεταξυ, μου αλλάζουν την ημερομηνία μόνο κατόπιν εορτής. Κι ενώ εγώ εργάζομαι από το σπίτι και προσπαθώ εκείνη τη μέρα τις εργάσιμες ώρες να μη βάζω πολύ σημαντικά meetings τα οποία να πειράζει αν διακοπούν, απλά δεν γίνεται τίποτα και πάμε παρακάτω. Αυτή τη στιγμή δεν έχω ημερομηνία. Είμαι στο "όποτε δεήσουν".
    Το αστείο είναι ότι στην εξυπηρέτηση μου λένε διάφορα random αστεία όπως:
    - Ενεργοποιήσεις γίνονται μέχρι τις 00:00 το βράδυ με την αλλαγή της ημέρας (την πρώτη φορά που τους ρώτησα στις 21:30 γιατί πέρασε η μέρα και δεν έγινε τίποτα), οπότε να περιμένω και σίγουρα θα γίνει (χαχαχα)
    - Ενεργοποιήσεις γίνονται 12:00-21:00 (τη δεύτερη φορά, που τους ρώτησα στις 20:30 γιατί πάλι πέρασε η μέρα και δεν έγινε τίποτα) οπότε να περιμένω και σίγουρα θα γίνει (ξανά χαχαχα)
    - Φταίει ο "κρατικός !?!?!?!?" πάροχος (λες και είμαστε στα 80s)
    - αν επιλέξω να παραμείνω στη nova θα πληρώσω ρήτρα (χαχαχα)

    Δεν με πειράζει η καθυστέρηση. Με πειράζει ότι βάζουν ραντεβού και δεν τα τηρούν, ο ερασιτεχνισμός, η αερολογία και εν τέλει η όλη αναξιοπιστία (φαντάσου να περιμένω να μου επιλύσουν και βλάβη...)

  7. #7
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Ότι αλλαγή γίνεται έχει να κάνει με τον ΟΤΕ. Τα "ραντεβού" / ημερομηνία κατασκευής τα δηλώνει ο ΟΤΕ στο Π.Σ. και ο κάθε Πάροχος παίρνει την πληροφορία. Τεχνικοί & εργολάβοι που έχει βάλει πλέον και ο ΟΤΕ στο παιχνίδι πιθανότατα πήζουν, οπότε και αλλάζουν συνεχώς τις ημερομηνίες...

  8. #8
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Συμφωνώ, αλλά από τη σκοπιά του πελάτη δεν θα έπρεπε να με ενδιαφέρει αυτό. Λέω τι βλέπω.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51000/5100
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Έχω κάνει αίτηση φορητότητας από Wind σε Vodafone με αναβάθμιση ταχύτητας από 50 σε 100 στο Παλαιό Φάληρο.
    Πάνε 6 ημερολογιακές ημέρες που έχω ανεβάσει στο σύστημα της Vodafone τα απαραίτητα δικαιολογητικά αλλά είναι ακόμα σε κατάσταση προς έλεγχο.

    Είναι νορμάλ η κατάσταση ή μήπως να το ακυρώσω;
    The truth is out there.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scientist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι νορμάλ η κατάσταση ή μήπως να το ακυρώσω;
    Normal φαινεται. Περνανε ελεγχο απο καποιο back office και ξεκιναει η διαδικασια της φορητοτητας μετα. Αν δεν εχεις κατι που βιαζεσαι δωστους καμια βδομαδα ακομα

  11. #11
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Η δική μου πρόσφατη εμπειρία:

    1. Όταν έχουν κάνει τον έλεγχο, έρχεται ένα sms που λέει:
    ΛABAME THN AITHΣH ΣAΣ ME APIΘMO 1-xxxxxxxx KAI THN ΠPOΩΘHΣAME ΣTIΣ xx/xx/2022 ΓIA YΛOΠOIHΣH.MΠOPEITE NA ΠAPAKOΛOYΘEITE EYKOΛA,ΓPHΓOPA KAI ΣE ΠPAΓMATIKO XPONO THN EΞEΛIΞH THΣ AITHΣHΣ ΠATΩNTAΣ EΔΩ: http://www.vodafone.gr/order-trackin...xxxxxx&cmd=sms

    2. Στη συνέχεια, έρχεται άλλο sms ότι σου έστειλαν εξοπλισμό.

    3. Το επόμενο βήμα είναι να έρθει άλλο sms όταν η αίτηση φορητότητας έχει γίνει δεκτή από τον πάροχο που είσαι τώρα:

    H AITHΣH ΣAΣ ME APIΘMO 1-xxxxxxx ΓIA TON THΛEΦΩNIKO APIΘMO xxxxxxxxxx EΓINE AΠOΔEKTH

    Μέχρι εδώ, ο έλεγχος πορείας σταθερής λέει ότι εξετάζονται τα χαρτιά σου (lol).

    4. Από αυτό το σημείο και έπειτα περιμένεις να σου δώσουν πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης, και μετά περιμένεις να την τηρήσουν. Αυτό το βήμα πήρε σ' εμένα περίπου 20 μέρες και 2 αποτυχημένες ημερομηνίες ενεργοποίησης μέχρι να με ενεργοποιήσουν τελικά με την τρίτη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας