Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    30-11-2022
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεια και χαρά!

    Δεν είμαι πολύ σχετικός με δίκτια αλλά προσπαθώ.

    Έχω (δυστυχώς) μια 50αρα σύνδεση vdsl στην vodafon και μου έχουν στείλει αυτό το απαίσιο zte h267a. Μετα από ένα σωρο αποσυνδέσεις και προβλήματα με το wifi του αποφάσισα να το συνδέσω με ένα TPlink Archer MR200 το οποίο ήδη είχα, με LAN και να χρησιμοποιήσω αυτό ως βασική ασύρματη συσκευή για το σπίτι. Απενεργοποίησα φυσικά την ασύρματη λειτουργεία του ΖΤΕ και κούμπουσα πάνω του το TPL. Όλα καλά γενικά μέχρι που παρατήρησα ότι για κάποιο λόγο στο network των windows, μου εμφανίζει μια συσκευή που εγώ δεν εχω στο σπίτι και την οποία δεν μπορώ να την εντοπίσω γενικά να είναι συνδεδεμένη από το interface του TPLINK. Είναι κάποιο repeter το οποίο δεν ξέρω πως προκύπτει εκεί. Θα μπορουσε να είναι κάποιος που είναι συνδεδεμένος κ μου παίρνει σύνδεση; Πως μπορώ εγώ να το αποκλείσω αυτό; Στη φωτογραφία που επισυνάπτω φαίνεται ακριβως αυτή η συσκευή. Ευχαριστώ πολύ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot (1).jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιος φίλος/συγγενής σου που ήρθε σπίτι και του έδωσες το ασύρματο σου ...?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  3. #3
    Εγγραφή
    30-11-2022
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όχι δεν υπάρχει κανείς άλλος. Βλέπω στο interface του ρουτερ όλες τις συνδεδεμένες συσκευές και είναι αυτές που ακριβως γνωρίζω οτι είναι συνδεδεμένες. Στο network ομως των windows εμφανίζεται και η παραπάνω συσκευή που δεν ξερω καν.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Το όνομα της συσκευής παραπέμπει σε range extender της TP-Link: https://www.tp-link.com/fi/home-netw...er/tl-wa860re/

    Μήπως έχεις κάτι τέτοιο;

    Δες και στη σελίδα διαχείρισης του Archer ποιες συσκευές συνδέονται.
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    30-11-2022
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μα ναι αυτό λεω. Το γνωρίζω οτι προκειτε για ένα τέτοιο repeter το έψαξα και εχω δει και στη λίστα με τις συνδεδεμένες συσκευές μεσα απο το ρουτερ και δεν υπάρχει σε αυτες. Αν το έβλεπα κ υπήρχε θα το εκανα μπλοκ. Αλλά φαίνεται μόνο στο όταν παω στο network των windows.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην δίνεις σημασία ..παλαιότερα που έμενα σε πολυκατοικία ενίοτε μου εμφάνιζε διάφορες συσκευές σε win 10 > network
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  7. #7
    Εγγραφή
    30-11-2022
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μα πως να μη δίνω σημασία, είναι παρανοϊκο να υπάρχει μέσα στο τοπικό network infrastructure του σπιτιού μου, συσκευή που δεν την γνωρίζω πως και γιατί εμφανίζεται εκεί. Εσένα γιατί δε σε προβλημάτισε? Εννοώ πως το δικαιολογησες?

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.744
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    - - - Updated - - -

    Εννοει οτι το βρισκει σκαναροντας τα διαθεσιμα wifi της γειτονιας, χωρις να συνδεεται. Απλα τα αναγνωριζει
    Κλεισε το wifi στο pc σου, ριξε μια καλουμπα utp μεχρι το router και συνδεσου με lan και κανε restart το pc. Λογικα μετα απο λιγο θα εξαφανιστει.

    Α, και το να μουτζουρωνεις mac addresses ειναι παρανοικο, δεν δινει καμμια πληροφορια.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας