Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Επειδή τα παίρνεις εύκολα
    Δες μήπως σε βολεύει να αφήσεις ανενεργές τις πρίζες τηλεφώνου και να κάνεις δουλειά με ασύρματο dect στο router.
    Mπορείς να βάλεις 4 με 6 dect στην ίδια βάση.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μία πρίζα για την κεντρική γραμμή θέλει να βάλει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία πρίζα για την κεντρική γραμμή θέλει να βάλει.
    Δηλαδή
    2 Scotchlok για να μεταφέρει την κεντρική γραμμή στο χωλ
    modem στο χωλ
    dect στο modem

    Δεν φτάνουν ?
    Χωρίς να σκαλίζει κατανεμητή.

    ΥΓ
    Μετά βλεπει και τα στατιστικά στο modem.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #34
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή τα παίρνεις εύκολα
    Δες μήπως σε βολεύει να αφήσεις ανενεργές τις πρίζες τηλεφώνου και να κάνεις δουλειά με ασύρματο dect στο router.
    Mπορείς να βάλεις 4 με 6 dect στην ίδια βάση.
    Αυτά τα dect δεν ξέρω τί είναι.

    Και εάν με αυτά βγαίνουν εκτός καί οι δύο πρίζες, θα προτιμούσα να έχω ενεργή την πρίζα στο χωλ.

    Θα πάω να προσπαθήσω πάρα πολύ προσεκτικά να βρω ανάμεσα στις άλλες συνδέσεις τη δική μου πλεξούδα με τις 3, να τις κάνω 2 με Scotchlok, και να σταθεροποιηθεί το router.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να σκαλίζει κατανεμητή.
    Οι πρίζες είναι και οι δύο συνδεδεμένες στο καλώδιο του ΟΤΕ με χωριστό ζευγάρι η κάθε μία, το γράφει πιο πάνω, θα πρέπει να αποσυνδέσει την μία όποτε αναγκαστικά θα πρέπει να ασχοληθεί με το κουτί διακλάδωσης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #36
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Λοιπόν, νέα ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ δεδομένα. Αλλά και κάτι παράξενο συνέβη.

    S.O.S. να υπευνθυμίσω εδώ, πως λύση στο παρακάτω εάν είναι η διπλή πρίζα, δεν έχω αυτή τη στιγμή. Αλλά, έτσι όπως το έχω σκεφτεί, ο τρόπος λειτουργίας της μη γεφυρωμένης διπλή πρίζα που χρειάζομαι, είναι ίδιος με αυτόν με τον οποίο λειτουργώ παρακάτω. Δηλαδή, εάν έχεις εσύ δύο πρίζες, και τις βάλεις να δουλέψουν με σωστή καλωδίωση, είναι σαν να έχει αγορασμένη μία διπλή πρίζα. Καί εγώ παρακάτω, αντί για δύο πρίζες, χρησιμοποιώ σαν πρώτη πρίζα την ήδη υφιστάμενη και σαν δεύτερη το απευθείας καλώδιο UTP που συνδέει router με ζεύγος Ο.Τ.Ε.
    Και λειτουργώ όπως παρακάτω καί επειδή εάν αυτή τη στιγμή χρειάζομαι διπλή πρίζα δυστυχώς δεν έχω, αλλά καί επειδή είμαι σε κατάσταση τεσταρίσματος.

    Έσκαψα λίγο την πρίζα τού χωλ, και είδα ότι η κατεύθυνση τού καλωδίου είναι σχεδόν κάθετη. Άρα υπέθεσα πρέπει το καλώδιο τής πρίζας να έρχεται κάπου από επάνω. Κοίταξα, λοιπόν, ψηλά στην πρίζα τού χωλ, και είδα αυτό το στρογγυλό πλαστικό καπάκι που βάζουν στους τοίχους, και έχουν μέσα καλώδια. Το άνοιξα. Και VOILA !!! Η ζητούμενη πλεξούδα με τα 3 ζεύγη. Μέσα στο σπίτι !!!

    Όντως. Τρία κόκκινα δεμένα μεταξύ τους, και τρία μπλε επίσης δεμένα μεταξύ τους. Το κάθε δέσιμο τριών με μονωτική ταινία.

    Κοίταξα τις κατευθύνσεις των καλωδίων. Το ένα ζεύγος είναι προς τα έξω, προς τον δρόμο, είναι το καλώδιο τού Ο.Τ.Ε. (ας το ονομάσουμε ΚΑΛΩΔΙΟ_1)

    Το δεύτερο ζεύγος έχει κάθετη κατεύθυνση, είναι το ζεύγος τής πρίζας στο χωλ (ας το ονομάσουμε ΚΑΛΩΔΙΟ_2)

    Το τρίτο ζεύγος έχει κάθετη οριζόντια αλλά όχι προς το δρόμο, αλλάζει κατεύθυνση και πηγαίνει δεξιά. Ακολούθησα σιγά σιγά ψηλά τους τοίχους, και τελικά οδηγήθηκα στο σαλόνι, εκεί που είναι η δεύτερη πρίζα: είναι το ζεύγος στο σαλόνι (ας το ονομάσουμε ΚΑΛΩΔΙΟ_3)

    Με την καλωδίωση έτσι, μπορώ να έχω καί τις δύο πρίζες ενεργές. Το router στο χωλ, δίπλα στο router το τηλέφωνο από το phone1 τού router, και μέσω της πρίζας τού χωλ, επιστροφή στην πρίζα στο σαλόνι από phone2.

    Οπότε, έτσι όπως είναι η καλωδίωση, δεν ήταν και κάτι δύσκολο (μέχρι να αρχίσουν τα παράξενα, δυστυχώς!)

    Αποσύνδεσα μεταξύ τους επάνω, ψηλά, εκεί στην τρύπα στο καπάκι, καί τα 6 καλώδια. Στον αέρα όλα, και απόμακρα το ένα από το άλλο.

    Έχω utp καλώδιο στο σπίτι. Πένσα, βισματάκια RJ11 , RJ45, κ.λπ. Εξοπλισμό. Πήρα utp καλώδιο 2m.

    UTP καλώδιο:

    - Μία άκρη utp καλωδίου: απογύμνωσα τον χαλκό στο ζεύγος πορτοκαλί & άσπρο-πορτοκαλί.
    - Δεύτερη άκρη utp καλωδίου: πήρα το ζεύγος πορτοκαλί & άσπρο-πορτοκαλί, και με την πένσα τα σύνδεσα σε ένα βίσμα RJ11 στα pins 2 & 3.

    Έβαλα το router στο χωλ στο σημείο που είναι η τηλεφωνική πρίζα.
    Το καλώδιο που έφτιαξα, τη μία άκρη (RJ11) τη συνδεσα στην θύρα DSL στο router, και την άλλη άκρη, έκανα μία απλή σύνδεση το ζεύγος πορτοκαλί & άσπρο-πορτοκαλί με το ζεύγος κόκκινο-μπλε τού Ο.Τ.Ε.

    Ανοίγω το router χωρίς να έχω τοποθετήσει κάπου splitter, και voila. Σε λιγότερο από 20" σύνδεση.

    Στη συνέχεια, πήρα τη μία τηλεφωνική συσκευή, και τη σύνδεσα στο phone1 στο router. Έχω τηλέφωνο. Όλα καλά.

    Και τώρα αρχίζουν τα παράδοξα.

    Πάω να επαναφέρω με επιστροφή καί τη δεύτερη πρίζα. Οπότε:

    Σβήνω το router.
    Ενώνω επάνω, ψηλά, τα δύο ζεύγη (από τις δύο πρίζες) που ήταν στον αέρα:τα δύο κόκκινα με τα δύο μπλε. Προκειμένου να έχω επιστροφή.
    Στο router συνδέω με ένα τηλεφωνικό καλώδιο τη θύρα phone2 τού router με το τηλεφωνικό πριζάκι στην τηλεφωνική πρίζα στο χωλ.
    Οπότε, είμαι έτοιμος να τσεκάρω καί την πρίζα στο σαλόνι.

    Ανοίγω το router, περιμένω να γίνει η σύνδεση, για να πάω στο σαλόνι να δω εάν έχω τηλέφωνο. Όμως, στο σαλόνι δεν πήγα ποτέ. Κι αυτό διότι σύνδεση από τότε δεν ξαναήρθε. Από τότε που έκανα τη συνδεσμολογία επιστροφής, δεν ξαναήρθε σύνδεση. Ούτε καν να έρθει προς στιγμή και να πέσει μετά από λίγο. Δεν συνδέεται με τίποτα.

    Αποσύνδεσα από το router τα καλώδια από phone1 και phone2.

    Αποσύνδεσα μεταξύ τους ψηλά τα καλώδια από τις δύο πρίζες (δύο κόκκινα με δύο μπλε).

    Τίποτα.

    Άλλαξα το utp καλώδιο που είχα φτιάξει. Έβαλα στη θέση του ένα μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο έτοιμο: στη μία του άκρη RJ11 βίσμα με κόκκινο+πράσινο στα pins 2 & 3, και στην άλλη του άκρη απογύμνωσα κόκκινο+πράσινο και τα ένωσα με κόκκινο+πράσινο Ο.Τ.Ε. Σύνδεσα αυτό το έτοιμο καλώδιο στο router, ώστε το μόνο που έχω επάνω στο router είναι αυτό το έτοιμο καλώδιο στη θύρα DSL σε σύνδεση με το καλώδιο τού Ο.Τ.Ε.

    Άνοιξα το router: και πάλι δεν συνδέεται.

    Δοκίμασα καί με splitter (περιττή δοκιμή). Και πάλι τίποτα.

    Από τότε που έκανα τη συνδεσμολογία επιστρφοφής, και άνοιξα το router για σύνδεση και επαναφορά καί στην πρίζα στο σαλόνι, σαν κάτι να έχει γίνει, και ο συγχρονισμός δεν έρχεται με τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Εδώ και μία ώρα που έχω βάλει και πάλι το utp και μόνο μία συσκευή τηλεφωνική απευθείας με καλώδιο από το phone1, η σύνδεση έχει γίνει σταθερά.

    Αυτό που έκανα διαφορετικά από το πρωί είναι ότι εκεί που έστριψα τα καλώδια χαλκού για τη σύνδεση (utp ζεύγος πορτοκαλί & άσπρο-πορτοκαλί με ζεύγος κόκκινο+μπλε Ο.Τ.Ε.) τα έστριψα καλά με πένσα. Το πρωί όχι και τόσο καλά. Με το χέρι. Οπότε, το σημείο αυτό της ένωσης τόσο δεν ήταν σφιχτό όσο και δεν είχε πολλές στροφές. Κάτι σαν προχειροένωση.

    Σωστό αυτό, αλλά πάλι εντύπωση κάνει πώς το πρωί, με αυτή την προχειροένωση, η σύνδεση ήρθε αμέσως.
    Και επίσης, με την ένωση που έκανα τώρα, αυτή τη σφιχτή με την πένσα, η σύνδεση ήρθε με τη δεύτερη προσπάθεια τού modem. Όχι με την πρώτη, όπως το πρωί. Πάντως, αν και με δεύτερη προσπάθεια, είναι σταθερό από τις 15:00.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 04-12-22 στις 15:36.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  7. #37
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώνω επάνω, ψηλά, τα δύο ζεύγη (από τις δύο πρίζες) που ήταν στον αέρα:τα δύο κόκκινα με τα δύο μπλε. Προκειμένου να έχω επιστροφή.
    Δεν γίνεται έτσι η επιστροφή.
    Η γραμμή για το DSL πάει κατευθείαν στην πρίζα για να συνδεθεί το ρούτερ, δεν θα βάλεις άλλη γραμμή πάνω.
    Από το Phone 2 πάει καλώδιο κατευθείαν στην πρίζα για το τηλέφωνο, δεν μεσολαβεί τίποτα άλλο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #38
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καταρχήν, να ξεκαθαρίσουμε, και για να το μάθω και γω, υπάρχουν δύο τύποι διπλής πρίζας:η γεφυρωμένη και η μη γεφυρωμένη (απ' ότι μου είπε και ο υπάλληλος χθες εκεί που πήγα να αγοράσω διπλή πρίζα. Εκείνος κατάλαβε ποιά χρειάζομαι - τη μη γεφυρωμένη), αλλά φτάνοντας στο σπίτι, και ανοίγοντας εσωτερικά την πρίζα, μου είχω δώσει λανθασμένη. Γι' αυτό και όλο το ΣΒΚ δεν έχω διπλή πρίζα. Γι' αυτό και κάνω σήμερα δοκιμές με UTP.
    Γεφυρωμένη διπλή πρίζα:είναι π.χ. εάν έχεις έναν τηλεφωνικό αριθμό, και θέλεις να συνδέσεις δύο συσκευές που θα ακούνε σε αυτόν τον ίδιο αριθμό.
    Μή γεφυρωμένη:είναι αυτή που χρειάζομαι εγώ. Κάτι, δηλαδή, σαν δύο ανεξάρτητες πρίζες, κολλημένες η μία δίπλα στην άλλη. Κάτι σαν να λέμε είτε μη γεφυρωμένη έχεις είτε δύο μονές, είναι το ίδιο πράγμα. Παρακαλώ διορθώστε με εάν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται έτσι η επιστροφή.
    Η γραμμή για το DSL πάει κατευθείαν στην πρίζα για να συνδεθεί το ρούτερ, δεν θα βάλεις άλλη γραμμή πάνω.
    Από το Phone 2 πάει καλώδιο κατευθείαν στην πρίζα για το τηλέφωνο, δεν μεσολαβεί τίποτα άλλο.
    Εάν έχω καταλάβει καλά, λέγοντας "πάει κατευθείαν στην πρίζα για να συνδεθεί το ρούτερ" αναφέρεσαι στη μία από τις δύο πρίζες διπλής πρίζας μη γεφυρωμένης.
    Εάν όντως είναι έτσι, αυτό έχω κάνει (εμμέσως) αυτή τη στιγμή, αλλά επειδή δεν έχω στα χέρια μου διπλή πρίζα όπως αναφέρω παραπάνω, το έχω κάνει με το καλώδιο UTP. Δηλαδή φαντάσου μία διπλή πρίζα:την μία της πρίζα λοιπόν (πχ αριστερή=πρίζα1) εκεί συνδέεις καθαρό και μόνο του, όπως λες και συ, το σήμα τής γραμμής DSL. Αυτό έχω κάνει και γω μέσω UTP. Δεν έχω βάλει, βάσει αυτών που περιγράφω παραπάνω, κάτι επάνω για να έχω θέμα και μη συνδέσεις. Απευθείας, με το UTP, και χωρίς να παρεμβάλεται κάτι άλλο, η μία άκρη τού UTP (RJ11) είναι "καρφωμένη" επάνω στο modem, και η άλλη άκρη στριφτά ζεύγη με το ζεύγος κόκκινο+μπλε Ο.Τ.Ε.

    ΕΡΩΤ: Βλέπεις να παρεμβάλω κάτι άλλο από την ανάλυση και εχω αυτές τις δυσκολίες στην σύνδεση; S.O.S.

    Για την επαναφορά, τώρα, το ξέρω ότι δεν γίνεται έτσι. Το βασικό είναι τα extra καλώδια που θα οδηγούν από την πρίζα που θα έχεις σήμα προς την πρίζα που θέλεις να επαναφέρεις. Στη δική μου περίπτωση, μπορεί ένα μονοκόμματο τέτοιο καλώδιο να μην υπάρχει, αλλά δεν υπάρχει διαφορά εάν το καλώδιο αυτό είναι η ένωση δύο καλωδίων.

    Ο ένας τρόπος για την επαναφορά είναι με τη διπλή πρίζα. Ο άλλος νομίζω πως είναι σωστός αυτός που περιγράφω.

    Εάν πάρουμε αντίστροφα τη διαδρομή από την πρίζα στο χωλ μέχρι μέχρι την πρίζα στο σαλόνι, νομίζω πως, χωρίς τη διπλή πρίζα, είμαι σωστός. Και αναλύω:
    Η πρίζα στο χωλ είναι αυτή με την οποία δεκαετίες τώρα δουλεύουμε σπίτι. Και είναι ΑΠΕΙΡΑΧΤΗ εσωτερικά & εξωτερικά, και λειτουργεί κανονικά. Πάμε αντίστροφα:
    -καλώδιο εσωτερικά πρίζας χωλ μέχρι την οροφή (εσωτερικά από τον τοίχο - ΚΑΛΩΔΙΟ_1)
    -στην οροφή υπάρχει το καλωδιο που οδηγεί στην πρίζα στο σαλόνι (ΚΑΛΩΔΙΟ_2)
    -εφόσον τώρα η τηλεφωνική συσκευή στο χωλ θα βρίσκεται δίπλα στο router, θα παίρνει με ένα τηλεφωνικό καλώδιο από το phone1
    -επομένως, η τηλεφωνική πρίζα στο χωλ και το καλώδιό της μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την επαναφορά τής πρίζας στο σαλόνι. Πως; Ψηλά, συνδέω στριφτά κόκκινο-κόκκινο & μπλε-μπλε πριζών χωλ+σαλόνι. Με τον τρόπο αυτό δημιουργείται ένα εννιαίο καλώδιο που ξεκινάει χαμηλά από την πρίζα στο χωλ και καταλήγει στην πρίζα στο σαλόνι. Οι δύο αυτές πρίζες είναι έτοιμες. Απείραχτες. Εφόσον εσωτερικά δεν έχουν πειραχτεί, το μόνο που χρειάζεται να κάνω είναι να δώσω σήμα τηλεφωνικό στο καλώδιο αυτό τής ένωσης. Ό,τι και κάνω. Παίρνωντας ένα τηλεφωνικό καλώδιο από το phone2 και συνδέοντάς το στην τηλεφωνική πρίζα στο χωλ, έρχεται τηλέφωνο στην πρίζα στο σαλόνι.

    Δηλαδή, σχετικά με ό,τι είπαμε παραπάνω:

    ΚΑΛΩΔΙΟ_2 + ΚΑΛΩΔΙΟ_3 = καλώδιο επιστροφής για πρίζα σαλονιού
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  9. #39
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι λίγο μπερδεμένα και ας τα πάρουμε με την σειρά,
    υπάρχει η γραμμή του ΟΤΕ σε κάποιο κουτί διακλάδωσης,
    σ' αυτή την γραμμή συνδέεις ένα ζευγάρι χρώματος από UTP με μονόκλωνους αγωγούς,
    την άλλη άκρη την συνδέεις στο DSL του router.

    Στο κουτί διακλάδωσης υπάρχουν τα ζευγάρια από τις δύο πρίζες που τα συνδέεις μεταξύ τους,
    υπάρχει έτσι μία γραμμή από την μία πρίζα στην άλλη,
    συνδέεις στην μία πρίζα ένα Phone από το router και στην άλλη πρίζα συνδέεις μια τηλεφωνική συσκευή.

    Αν η όλη εγκατάσταση είναι έτσι, είσαι εντάξει.

    Πάμε παρακάτω,
    Δεν μιλάμε ποτέ για γεφυρωμένες πρίζες και ούτε δείχνει κάτι τέτοιο το σχέδιο που σου έχω ανεβάσει.
    αν δεν θέλεις να έχεις το UTP χύμα από το κουτί διακλάδωσης μέχρι κάτω στην πρίζα μπορείς να το βάλεις μέσα στον σωλήνα και να χρησιμοποιήσεις διαφορετικά ζευγάρια για το DSL και την επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος.
    Σ' αυτήν την περίπτωση θα χρειαστείς την διπλή πρίζα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #40
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο μπερδεμένα και ας τα πάρουμε με την σειρά,
    υπάρχει η γραμμή του ΟΤΕ σε κάποιο κουτί διακλάδωσης,
    σ' αυτή την γραμμή συνδέεις ένα ζευγάρι χρώματος από UTP με μονόκλωνους αγωγούς,
    την άλλη άκρη την συνδέεις στο DSL του router.

    Στο κουτί διακλάδωσης υπάρχουν τα ζευγάρια από τις δύο πρίζες που τα συνδέεις μεταξύ τους,
    υπάρχει έτσι μία γραμμή από την μία πρίζα στην άλλη,
    συνδέεις στην μία πρίζα ένα Phone από το router και στην άλλη πρίζα συνδέεις μια τηλεφωνική συσκευή.

    Αν η όλη εγκατάσταση είναι έτσι, είσαι εντάξει.
    Ναι, έτσι ακριβώς είναι. Όποτε εντάξει.

    Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, προς το παρόν τα αφήνουμε. Για λίγο.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Μέχρι τις 19:00 το σήμα δεν έπεφτε. Από τις 19:00 και μετά, πέφτει συνέχεια.

    Ας τα ξεχάσουμε όλα προς το παρόν. Παρακαλώ, ήθελα μία απάντηση στο εξής:

    Είναι σωστό αυτό που έχω κάνει:στην πλεξούδα με τα τρία ζεύγη ψηλά στον τοίχο (ένα ζεύγος ΟΤΕ + δύο ζεύγη για τις δύο δίκες μου πρίζες), έχω αφήσει μόνο του το ζεύγος ΟΤΕ, ανεξάρτητο από τα άλλα δύο ζεύγη, και με το utp που έφτιαξα όπως το περιγράφω παραπάνω (το έχω για λίγες ημέρες έτσι χυμα για τις δοκιμες), συνδέω αυτό το ζεύγος ΟΤΕ στο router. Δεν παρεμβάλλεται λοιπόν τίποτε άλλο. Το ζεύγος ΟΤΕ πάει με ένα καλώδιο στο router στη θύρα DSL Αυτό είναι σωστό; Είναι καθαρισμός του dsl σήματος να υπάρχει μόνο του; Άσχετα από ταχύτητες, κλπ. Με ενδιαφέρει εάν αυτό είναι σωστό.

    Παρακαλώ, όσο μπορείτε πιο γρήγορα μια απάντηση!!

    Σας ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  11. #41
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι είναι το σωστό, η κεντρική γραμμή κατευθείαν στο DSL του router.

    To πιο σωστό είναι οι συνδέσεις να γίνουν με Scotchlok και η γραμμή να τερματίζει σε πρίζα και όχι σε φις, το φις μπορεί να μην πατάει καλά στους αγωγούς ή να κουνηθεί και να δημιουργεί προβλήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, έτσι ακριβώς είναι. Όποτε εντάξει.

    Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, προς το παρόν τα αφήνουμε. Για λίγο.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Μέχρι τις 19:00 το σήμα δεν έπεφτε. Από τις 19:00 και μετά, πέφτει συνέχεια.

    Ας τα ξεχάσουμε όλα προς το παρόν. Παρακαλώ, ήθελα μία απάντηση στο εξής:

    Είναι σωστό αυτό που έχω κάνει:στην πλεξούδα με τα τρία ζεύγη ψηλά στον τοίχο (ένα ζεύγος ΟΤΕ + δύο ζεύγη για τις δύο δίκες μου πρίζες), έχω αφήσει μόνο του το ζεύγος ΟΤΕ, ανεξάρτητο από τα άλλα δύο ζεύγη, και με το utp που έφτιαξα όπως το περιγράφω παραπάνω (το έχω για λίγες ημέρες έτσι χυμα για τις δοκιμες), συνδέω αυτό το ζεύγος ΟΤΕ στο router. Δεν παρεμβάλλεται λοιπόν τίποτε άλλο. Το ζεύγος ΟΤΕ πάει με ένα καλώδιο στο router στη θύρα DSL Αυτό είναι σωστό; Είναι καθαρισμός του dsl σήματος να υπάρχει μόνο του; Άσχετα από ταχύτητες, κλπ. Με ενδιαφέρει εάν αυτό είναι σωστό.

    Παρακαλώ, όσο μπορείτε πιο γρήγορα μια απάντηση!!

    Σας ευχαριστώ
    Υπάρχει κάτι που να ανάβει εκείνη την ώρα; πχ κάποια ταμπέλα, φωτά στον δρόμο; δεν είναι απαραίτητο να είναι στον χώρο σου

  13. #43
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Το σπίτι είναι γωνιακό στον πρώτο όροφο. Στη γωνία του σπιτιού υπάρχει κολώνα της ΔΕΗ με φως. Και μάλιστα απ' αυτές τις σύγχρονες με πολλά λαμπάκια σαν δυνατά LED. Το καλώδιο τού ΟΤΕ που μπαίνει στο σπίτι, βγαίνοντας το πρωί στο μπαλκόνι να δω πως έρχεται, είδα το ύψος που έρχεται. Εάν, λοιπόν, πάρουμε εσωτερικά στο σπίτι το σημείο ψηλά στο χωλ πάνω απ'την πρίζα, εκεί που βρίσκεται το ζεύγος ΟΤΕ, και το κατευθύνουμε ορίζοντα να βγει στο μπαλκόνι, βγαίνει όντως στο μπαλκόνι σε μια στρογγυλή πλαστική τάπα. Εκεί, σε αυτή την τάπα είναι το καλώδιο-ζευγος ΟΤΕ. Αυτή η τάπα, που εμπεριέχει το ζευγάρι τού ΟΤΕ απέχει απ' το δυνατό φωτισμό τής ΔΕΗ περιπου 3m.

    Κάτι άλλο φωτιστικό δυνατό όχι, δεν υπάρχει. Γειτονιά μόνο με σπίτια. Καθόλου καταστήματα. Μόνον σπίτια με χαμηλούς φωτισμούς.

    - - - Updated - - -

    Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να έχουν φέρει router με πρόβλημα;

    - - - Updated - - -

    Δήλωσα βλάβη ΟΤΕ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν το πρόβλημα γίνεται μόνο στις 1900 τότε δεν θα κάνει κάτι ο ΟΤΕ καθώς όταν έρθει θα είναι όλα καλά
    Πες τους το ότι γίνεται συγκεκριμένη ώρα

  15. #45
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Όλη την ημέρα γίνεται.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας