Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-52 από 52
  1. #46
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλη την ημέρα γίνεται.
    Πιο πίσω δεν γράφεις;

    Μέχρι τις 19:00 το σήμα δεν έπεφτε. Από τις 19:00 και μετά, πέφτει συνέχεια.
    Δεν γίνεται να ισχύουν και τα δυο.

  2. #47
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πίσω δεν γράφεις;



    Δεν γίνεται να ισχύουν και τα δυο.
    Ναι. Αυτό γινόταν χθες. Η τελευταία αλλαγή που έβαλα το χέρι μου στην όλη εγκατάσταση και άρχισα την παρακολούθηση ήταν χθες στις 15:00. Μέχρι, λοιπόν, τις 19:00 ήταν σταθερό. Για 4 ώρες μονο. Από τίς 19:00 μέχρι τώρα που στέλνω αυτό το μήνυμα, δεν έχει συγχρονήσει.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  3. #48
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Λοιπόν, έχουμε αρκετές εξελίξεις. Καλές και πάάάάάάάάάάρα πολύ κακές !!
    Ήρθε τεχνικός τού ΟΤΕ. Κοίταξε πάρα πολύ την καλωδίωση εδώ στο σπίτι. Περίπου 1,5 - 2 ώρες έψαχνε.
    Για να μη σας πολυζαλίζω, αυτό που μου είπε είναι το εξής:

    "Η καλωδίωσή σου στο σπίτι είναι πολύ περίεργη. Όχι 100%, αλλά 1000% θέλεις ηλεκτρολόγο.
    Θέλεις να με ακούσεις? Είσαι τυχερός που το box απ' το οποίο παίρνεις τη γραμμή σου, είναι τόσο κοντά. Είναι μόνο 7-8 μέτρα από το σπίτι.
    Πάω στο καφάο και σου φέρνω σε αναμονή στο box ένα νέο ζεύγος. Και μετά, μιά και έχεις το utp, τράβα ένα utp από την αναμονή στο σπίτι. Και τελείωσες. Η καλωδίωσή σου είναι πολυ περίεργη στο σπίτι. Άκουσέ με. Κάνε όπως σου λέω."

    Πράγματι, έβγαλε σε αναμονή τον αριθμό μου, και θα σας εξηγήσω.

    Δοκίμασα σήμερα με ένα utp από το σπίτι στην αναμονή στο box. Περιττό να σας πω ότι συγχρόνησε σε περίπου 12''!!!

    Αυτό είναι το καλό, δηλαδή, τί καλό, το εξαιρετικό της υπόθεσης.

    Αρκετά, όμως, είναι τα αρνητικά. Και πολύ ΒΑΡΙΑ!!
    Αυτό που πρώτο φοβόμουν, ήταν οι περίεργοι (ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !! ) τής γειτονιάς. Πράγματι, επίμονα κοίταζαν τί έκανα δύο. Αυτοί που το σπίτι τους είναι δίπλα στο box.

    Αυτό που κάνω, και μιλώντας με τον ίδιο τον ΟΤΕ, από τον ΟΤΕ μου το είπαν, μπορώ να το κάνω.
    Δεν είναι κάτι παράνομο. Δεν χρειάζεται να έχω πάρει από κάπου άδεια.
    Απ' τη στιγμή που έχω το υλικό, και ξέρω πως να το κάνω, μπορώ να τραβήξω το καλώδιο, όπως μου είπε και ο τεχνικός από κοντά.
    Παρ' όλ' αυτά, στην πόλη είμαστε. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην με δει κανείς, και να αρχίσει μέσα του να υποπτεύεται.
    Δεν φοράω καμία μπλούζα "COSMOTE" ή "VODAFONE" ή "WIND" , κ.λπ. για να μην ασχολούνται καθόλου απ' την πρώτη στιγμή που θα σε δουν.

    Είναι και το άλλο. Το καλώδιο το αποσύνδεσα, και έχω κλείσει ραντεβού με τεχνικό τού ΟΤΕ για να έρθει τη Δευτέρα για την καλωδίωση.
    Το κακό, όμως, νομίζω έχει γίνει. Ακόμη και τη Δευτέρα να δουν τον τεχνικό "COSMOTE" να τραβάει το καλώδιο, δυστυχώς, με το παραμικρό που θα συμβεί σε κάποιον, τουλάχιστον από αυτούς τους 2, θα έρθουν και θα μου χτυπήσουν την πόρτα. Και (ίσως) νατος ο καβγάς, τεχνικοί, λεφτά. Αυτοί οι 2 είναι που σίγουρα θα με έβλεπαν, διότι είναι τα 2 σπίτια που βρίσκεται το box. Ίσως ήμουν λίγο τυχερός αυτή τη 1 περίπου ώρα που με πήρε η καλωδίωση, να μην ήταν σπίτι, να ήταν απασχολημένοι, κάτι τέλως πάντων. Άτυχος. Δυστυχώς.

    Πάντως, δεν περίμενα και τα πράγματα να ήταν τόσο άσχημα. Ίσως να υπερβάλλω και γω λίγο. Εάν σε τέτοιες περιπτώσεις παίζουν τέτοια σκηνικά, γιατί να μου προτείνει ο ίδιος ο τεχνικός να μου βγάλει σε αναμονη τη γραμμή, και να τραβήξω το utp? Αυτό είναι το ένα ερωτημα που έχω εδώ και πολλές ώρες.

    Και το άλλο που σκέφτομαι. Είναι ένα τεχνικό ερώτημα, στο οποίο θα ήθελα και τη δική σας άποψη. Σχετικά με το utp που τράβηξα για λίγο. Μία σύνδεση έκανε, και το έβγαλα αμέσως. Το δικό μου box είναι αυτά τα νεώτερα. Σε αυτό καταλήγει το δικό μου ζεύγος. Αριστερά από αυτό, 3m περίπου, είναι ένα άλλο, παλαιότερης μορφής. Και πιό αριστερά, 5m περίπου, είναι το σπίτι μου. Δηλαδή η διαταξη είναι (από δεξιά προς αριστερα : box - box - σπίτι).
    Φεύγει ένα χοντρό καλώδιο (που μέσα πρέπει να έχει ζεύγη άλλων συνδρομητών), και συνδέεται στο αλλο box. Το εξωτερικό δικό μου utp, βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση από αυτό το χοντρό καλώδιο, περίπου 2-3 cm. Δεν μπορούσα να το περάσω διαφορετικά. Εδώ είναι το δεύτερο ερώτημα που έχω. Βέβαια τώρα το καλώδιο το έχω βγάλει. Αλλά την απορία την έχω. Σε περίπτωση που άφηνα και δούλευα τελικά με το δικό μου utp, και λόγω αυτής της κοντινής απόστασης, υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά σε άλλα σήματα; Αυτό, μου είπαν απ' τον ΟΤΕ, και για να μην έχω την ευθύνη, μπορεί να το πει μονον ο τεχνικός από κοντά. Να δει τα καλώδια, τις αποστάσεις, το δικό μου utp, και να μου απαντήσει. Αυτό ίσως να μου το είχε προλάβει ο τεχνικός που είχε έρθει και έβγαλε την αναμονή. Και μου είπε τράβα ένα utp να συνδέσεις, να ησυχάσει το κεφάλι σου τόσες ημέρες, και να έχετε τηλέφωνο και πάλι σπίτι. Δεν ζήτησε να δει το utp που έχω. Ούτε έδειξε, απ' τα λεγόμενά του, να δείχνει κάποια ιδιαίτερη βαρύτητα στον τύπο utp που πρέπει να τραβηχτεί. Νομίζω πως καί αυτο που έχω εγώ, δεν θα "χτυπούσε" άλλα σήματα εάν η τελική χρήση γινόταν με αυτό. Αυτό που μου λένε απ' τον ΟΤΕ, ότι ο τεχνικός που θα έρθει, και μόνο, μπορεί να πει, απ' τη μία είναι σωστό, αλλά απ' την άλλη, νομίζω, δεν είναι και τόσο απαραίτητο. Η δική σας άποψη; Θα επηρρέαζε μία τέτοια διάταξε εκτός σπιτιού άλλα σήματα;

    Απ' τον ΟΤΕ που μίλησα μου είπε, σωστά κάποιος, απλά, για να βγάλεις όλη την ευθύνη από πάνω σου, άσε να έρθει ο τεχνικός. Έτσι δεν θα έχεις ευθύνη ό,τι κι αν συμβεί. Αλλά, απ' τη δική μου μεριά, δεν το βλέπω και τόσο απλά. Απ' τη στιγμή που με είδαν σήμερα να τραβάω το καλώδιο, νομίζω έβαλα μεγάλη σκοτούρα στο κεφάλι μου.

    υγ το καλώδιο που τράβηξα είναι NEXANS UTP Cat.5e
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 09-12-22 στις 20:46.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #49
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το άλλο που σκέφτομαι. Είναι ένα τεχνικό ερώτημα, στο οποίο θα ήθελα και τη δική σας άποψη. Σχετικά με το utp που τράβηξα για λίγο. Μία σύνδεση έκανε, και το έβγαλα αμέσως. Το δικό μου box είναι αυτά τα νεώτερα. Σε αυτό καταλήγει το δικό μου ζεύγος. Αριστερά από αυτό, 3m περίπου, είναι ένα άλλο, παλαιότερης μορφής. Και πιό αριστερά, 5m περίπου, είναι το σπίτι μου. Δηλαδή η διαταξη είναι (από δεξιά προς αριστερα : box - box - σπίτι).
    Απ οτι καταλαβαινω πρεπει να τραβηξεις utp απο box που ειναι σε αλλο σπιτι. Δυσκολα να δημιουργησει αυτο προβλημα σε αλλους. Μονο αν καταλαθος πειραξεις πανω στη ρεγκλετα ζευγος καποιου γειτονα. Ελπιζω να μην βρεχεται εκει που περναει το καλωδιο και εχεις θεμα στο μελλον απο αυτο. Για μενα το οτι σε ειδαν μην το βλεπεις τοσο αρνητικα. Αν αυτο χρειαζοταν να κανεις δεν ειχες αλλη επιλογη.

  5. #50
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ οτι καταλαβαινω πρεπει να τραβηξεις utp απο box που ειναι σε αλλο σπιτι. Δυσκολα να δημιουργησει αυτο προβλημα σε αλλους. Μονο αν καταλαθος πειραξεις πανω στη ρεγκλετα ζευγος καποιου γειτονα. Ελπιζω να μην βρεχεται εκει που περναει το καλωδιο και εχεις θεμα στο μελλον απο αυτο. Για μενα το οτι σε ειδαν μην το βλεπεις τοσο αρνητικα. Αν αυτο χρειαζοταν να κανεις δεν ειχες αλλη επιλογη.
    chrishalk thanks

    Συμφωνώ, όπως είπα και παραπάνω, στην ανάπτυξη (αρκετά μεγάλη) της τελευταίας μου απάντησης. Μάλλον δε χρειάζεται να το βλέπω τόσο αρνητικά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτο χρειαζοταν να κανεις δεν ειχες αλλη επιλογη.
    Αυτό που λες είναι πολύ σωστό, και ταυτόχρονα, σημαντικό. Απ' ό,τι έχω συζητήσει κι αλλού, αυτό που έκανα ήταν απ'τη μια σωστό κι απ'την άλλη μονόδρομος. Ο τεχνικός του κάθε ΟΤΕ, φέρνει το ζεύγος σου στο κουτί, και σταματάει εκεί. Απ'το κουτί μέχρι το σπίτι, δεν ασχολείται. Είναι θέμα συνδρομητή να φέρει το ζεύγος σπίτι του.

    Σχετικά με αυτό που λες για το ζεύγος μου, και τη ρεγκλετα. Ήμουν συνέχεια κοντά στον τεχνικό που είχε έρθει. Όταν πήγε στο κουτί να βάλει το ζεύγος τού αριθμού μου, τώρα κατάλαβα πως και γιατί το έβαλε έτσι. Θα εξηγήσω.
    Είχε στο χέρι του ένα ζεύγος περίπου 15cm. Άνοιξε το κουτί. Χωρίς κλειδί. Είναι από αυτά που δε χρειάζεται κλειδί τού ΟΤΕ για να ανοίξει. Το άνοιξε, λοιπόν, και η διάταξη μέσα στο κουτί ήταν ως εξής:

    Φανταστείτε δύο κάθετες ρεγκλέτες με την κάθε μια με 20-25 θέσεις.Τα περισσότερα ζευγη (πρέπει να ήταν περίπου 12-15) βρίσκονταν στις χαμηλές θεσεις. Από την 10 και κάτω. Αρκετά χαμηλά. Εμένα (και μου το είπε κιόλας) με έβαλε στην αριστερή ρεγλέτα, ψηλά, στη θέση δύο. Καρφωσε με αυτό το ειδικό εργαλείο τη μια άκρη τού ζεύγους αυτού των 15cm στη θέση 2. Στη συνέχεια, έκλεισε (όχι τελείως) το καπάκι, για να μπορεί να βγάλει το ζεύγος μου έξω απ'το καπάκι του κουτιού. Έτσι, το ζεύγος μου είναι στον αέρα σε αναμονή.

    Χθες, που τράβηξα το utp, το κατάλαβα. Πρέπει να το έκανε αυτό, ακριβώς γι'αυτό που λες. Ώστε, να μην έχω θέματα με άλλα ζευγάρια. Να μη χρειαστεί να ανοίξω το καπάκι τού κουτιού για να κάνω εσωτερικά στο box την ένωση τού ζεύγους τού αριθμού μου με το utp που θα τραβήξω. Να κάνω την ένωση εξωτερικά. Και, μάλιστα, είχε μεριμνήσει και για το άλλο. Εάν για κάποιο λόγο, τη στιγμή που έκανα εξωτερικά την ένωση, τράβαγα κάπως άτσαλα, το δικό μου ζεύγος βρίσκεται στο δύο, μόνο του, σε απόσταση 10 περίπου θέσεων από το κοντινότερο ζευγάρι στη ρεγκλετα. Υπάρχει και εκεί ασφάλεια. Το έχει πάει πολύ καλά το παλικάρι.

    Τώρα, για αυτό που λες σχετικά με βροχές κλπ, με μια καλή και προσεκτική μόνωση εάν η ένωση βρίσκεται στο κενό (εννοώ εκτός κάποιου μπαλκονιού, η κάτι τέλος πάντων που να την προστατέψει), είσαι ok. Έχουμε στην πολυκατοικία (και γω τώρα με το παλικάρι το είδα), στο κενό, εδώ και δεκαετίες, δύο αριθμούς στον δεύτερο όροφο, που τα ζεύγη τους έρχονται από το box στην πολυκατοικία με μονωμένες ενώσεις στο κενό. Τα καλώδια απ' το κουτί δεν πάνε απευθείας εσωτερικά στα διαμερίσματα. Η διάταξη είναι:

    κουτί-ενωση
    ενωση-διαμερισμα
    Δεν ξέρω πως και γιατί ο ηλεκτρολόγος είχε φτιάξει τότε έτσι την καλωδίωση. Πάντως το σημαντικό είναι πως εκεί που βρίσκονται οι ενώσεις, οι ενώσεις είναι καλά μονωμένες με την μονωτική ταινία, και από πάνω τους κενό. Εδώ και δεκαετίες, είναι όλα ok.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  6. #51
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανταστείτε δύο κάθετες ρεγκλέτες με την κάθε μια με 20-25 θέσεις.Τα περισσότερα ζευγη (πρέπει να ήταν περίπου 12-15) βρίσκονταν στις χαμηλές θεσεις. Από την 10 και κάτω. Αρκετά χαμηλά. Εμένα (και μου το είπε κιόλας) με έβαλε στην αριστερή ρεγλέτα, ψηλά, στη θέση δύο. Καρφωσε με αυτό το ειδικό εργαλείο τη μια άκρη τού ζεύγους αυτού των 15cm στη θέση 2. Στη συνέχεια, έκλεισε (όχι τελείως) το καπάκι, για να μπορεί να βγάλει το ζεύγος μου έξω απ'το καπάκι του κουτιού. Έτσι, το ζεύγος μου είναι στον αέρα σε αναμονή.
    Μια φωτο θα βοηθουσε αλλα οπως τα περιγραφεις δεν μου αρεσει η ιδεα συνδεσης εκτος του κουτιου. Γνωμη μου, εφοσον ξερεις ποιο ειναι το ζευγος σου, ανοιγεις το κουτι και με ενα krone εργαλειο patchαρεις στη ρεγκλετα το utp σου και το βγαζεις απο κατω μερια.

  7. #52
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φωτο θα βοηθουσε αλλα οπως τα περιγραφεις δεν μου αρεσει η ιδεα συνδεσης εκτος του κουτιου. Γνωμη μου, εφοσον ξερεις ποιο ειναι το ζευγος σου, ανοιγεις το κουτι και με ενα krone εργαλειο patchαρεις στη ρεγκλετα το utp σου και το βγαζεις απο κατω μερια.
    Σωστά. Το έκανα έτσι, και όλα ok.

    Τράβηξα ένα utp από το σπίτι στο box, και με το krone εργαλείο που έχω πατσαρα ένα από τα 4 ζεύγη του utp στη ρεγκλετα μέσα στα box. Άλλο καλώδια (σήμα) κάποιου γείτονα δεν επηρρεάζεται. Όποτε όλα τελείωσαν μία χαρά.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας