Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλημερα σας. Θέλω να μεταβιβασω τη γραμμη που άνηκε στον πατερα μου ο οποίος μας άφησε χρόνους στη μητερα μου και να προσθέσω ίντερνετ. Πήγα στη vodafone και ζητησα προσφορά και αλλαγή κατόχου. Η μονη επιλογή που δόθηκε ήταν η αναβάθμιση στο πακέτο με tv στα 28 ευρω που δε αφορά. Μπορώ με κάποιο τροπο να απεμπλακώ και να κρατήσω τον αριθμο?

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angelospower Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σας. Θέλω να μεταβιβασω τη γραμμη που άνηκε στον πατερα μου ο οποίος μας άφησε χρόνους στη μητερα μου και να προσθέσω ίντερνετ. Πήγα στη vodafone και ζητησα προσφορά και αλλαγή κατόχου. Η μονη επιλογή που δόθηκε ήταν η αναβάθμιση στο πακέτο με tv στα 28 ευρω που δε αφορά. Μπορώ με κάποιο τροπο να απεμπλακώ και να κρατήσω τον αριθμο?
    Αν θες να πας σε άλλον πάροχο και να μεταβιβάσεις την γραμμή μπορείς να το κάνεις προσκομίζοντας τα ανάλογα δικαιολογητικά.
    Eπιτελους VDSL

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    εφόσον η γραμμή ήταν στον πατέρα σου θέλει το χαρτί εγγυτέρων συγγενών και από κάθε έναν συν δικαιούχο υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θέλει την γραμμή. αν είσαι μοναχοπαίδι μόνο εσύ υπεύθυνη δήλωση ότι δεν την θες και αυτομάτως κάνει αίτηση η μητέρα σου να την πάρει στο όνομά της + πακέτο ίντερνετ 24αρι 50αρι κτλ χωρις tv αυτό μπορεί να το ζητήσεις και να μιλήσεις με τις εταιρίες για τις τιμές

  4. #4
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα το κοιτάξω σημερα και θα σας ενημερωσω

  5. #5
    Εγγραφή
    22-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    τελικα πήρα με το στανιο το πακέτο με την τηλεόραση για να εχω την κυριοτητα της γραμμης. τωρα μου έμεινε η υπηρεσία χωρις να τη χρειάζομαι. αυτα είναι....

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angelospower Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα πήρα με το στανιο το πακέτο με την τηλεόραση για να εχω την κυριοτητα της γραμμης. τωρα μου έμεινε η υπηρεσία χωρις να τη χρειάζομαι. αυτα είναι....
    Μα η υπηρεσία της τηλεόρασης είναι προαιρετική.Απλα σε έβαλαν αυτό το πακέτο για να παίρνουν παραπάνω χρήμα και αν την έκανες σε κατάστημα θα πάρουν και το μπόνους. Γιατί δεν πήγαινες σε άλλη εταιρεία αν δεν το ήθελες; Αν δεν το ήθελες και στο έκαναν από το κατάστημα μπορείς να κάνεις παράπονο στην εξυπηρέτηση πελατών

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πιθανολογώ ότι είχε 2 επιλογές. Είτε να κάνει την μεταβίβαση με όλη την απαιτούμενη (λόγω θανάτου) επίσημη γραφειοκρατική χαρτούρα που ανέφερε παραπάνω ο SV1BKN είτε με απλή αναβάθμιση της υπηρεσίας που γίνεται εσωτερικά στην εταιρεία και άμεσα.
    Το 2006/7 έγινε και σε μένα στη Vodafone κάτι παρόμοιο, όταν μεταφέρθηκε η γραμμή του πεθερού μου σε μένα με απλή αναβάθμιση στο υπάρχον πρόγραμμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Καμμια γραφειοκρατια. Τηλεφωνικη γραμμη ειναι, δεν ειναι ακινητο. Μια γραμμη μου που ηταν πριν στο ονομα της γιαγιας, σε 5’ λεπτα την μεταβιβασα σε ενα καταστημα χωρις πολλα πολλα, απλα με το πιστοποιητικο θανατου που εβγαλα μεσω gov.gr…

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To πιστοποιητικό θανάτου και οι υπεύθυνες δηλώσεις εφόσον υπάρχουν πάνω από ένας κληρονόμοι, είναι τα ζητούμενα (άσχετα τι εσωτερικά μπορεί να κάνει η κάθε ιδιωτική εταιρεία). Αυτά είναι η γραφειοκρατία.

    Σκέψου να μην συμφωνούν τα αδέλφια ή/και ο άλλος γονέας τι μπορεί να γίνει με το ποιος θα αποκτήσει την γραμμή. Όσο και να σας φαίνεται παράξενο, έχουν συμβεί πλείστα όσα σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Εκτος απο το πιστοποιητικο θανατου δεν μου ζητησαν τπτ αλλο παντως…

  11. #11
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    πρωτη φορα ακουω να ζητουνται ΥΔ απο κληρονομους για τηλ. γραμμη. Απο αλλους παροχους και αναλογες συζητησεις σε φορουμ (και περιπτωση φιλου) ξερω οτι την παιρνει (ή την διακόπτει) οποιος συγγενης τη ζητησει προσκομιζοντας πιστοποιητικο θανατου, χωρις να ειναι αναγκαια η ανανεωση συμβολαιου, παρα μόνο η δήλωση οτι ο νέος κάτοχος επιθυμεί να συνεχιστεί η προσφορά στη γραμμή. Μαλλον στο καταστημα της vodafone εψαχναν αφορμη να εισπραξουν προμήθεια ανανέωσης συμβολαίου.
    Η τηλ. γραμμή όπως η ΔΕΗ και το νερο ειναι υπηρεσια, δεν κληρονομείται σαν τα ακινητα, δεν ειναι περιουσιακο στοιχείο. Και στις ΥΚΩ με πιστοποιητικό θανάτου μόνο αλλάζει το όνομα. Το πολύ να ζητηθεί πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών αν δεν προκύπτει άμεσα σχέση του νέου ιδιοκτήτη με τον θανόντα.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpatra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τηλ. γραμμή όπως η ΔΕΗ και το νερο ειναι υπηρεσια, δεν κληρονομείται σαν τα ακινητα, δεν ειναι περιουσιακο στοιχείο
    Είναι υπηρεσία που έχουμε χρησικτησία (εξού και το ονομαστικό συμβόλαιο) και η οποία μεταβιβάζεται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpatra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στις ΥΚΩ με πιστοποιητικό θανάτου μόνο αλλάζει το όνομα
    Το θέμα είναι σε ποιον θα μεταβιβασθεί, ειδικά αν δεν συμφωνούν οι συγγενείς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpatra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πολύ να ζητηθεί πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών αν δεν προκύπτει άμεσα σχέση του νέου ιδιοκτήτη με τον θανόντα.
    Το οποίο μπορεί να είναι μια απλή διαδικασία ή χρονοβόρα και κοστοβόρα (μέχρι και δικαστική εντολή) σε περίπτωση διαφωνίας.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην περίπτωση την δική μου σε Cosmote η μεταβίβαση έγινε την ίδια μέρα ,το μεσημέρι πήγα στου Γερμανού με ληξιαρχική πράξη θανάτου και την ταυτότητα μου και το ίδιο βράδυ μιλώντας με το 13888 είχε ήδη ολοκληρωθεί ..

    Είχα κάνει την εξυπνάδα όμως και την προηγούμενη μέρα είχα πληρώσει τον λογαριασμό 55Ε που είχε βγεί στο όνομα της μητέρας μου ..ένα μήνα μετά λοιπόν βγήκε εκκαθαριστικός λογαριασμός με επιστροφή 29.99Ε ,πάω ξανά στου Γερμανού με την ληξιαρχική πράξη θανάτου και πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών ,μου ζήτησαν επίσης ένα βιβλιάριο λογαριασμού που φαίνεται το ΙΒAN ..

    μετά από 2 ημέρες με πήρε τηλ ο υπάλληλος από τον Γερμανό λέγοντας μου ότι δεν θα προχωρήσει η διαδικασία επιστροφής αν δεν τους πάω υπεύθυνη δήλωση από την αδερφή μου ότι συναινεί να εισπράξω εγώ την επιστροφή
    η οποία μένει σε άλλη πόλη και δεν έχω και τις καλύτερες των σχέσεων ..

    προφανώς τα ξεχνάω τα 29.99 κι ας πρόσεχα να μην είχα πληρώσει τον λογαριασμό νωρίτερα ,θα ξαναπάω άλλη μια φορά κρατώντας ένα λογαριασμό ΔΕΗ που φαίνεται ότι το ακίνητο είναι στο όνομα μου κι ας γίνει ότι θέλει ..
    Επίσης για την μεταβίβαση με χρέωσαν 26.50Ε ............
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  14. #14
    Εγγραφή
    05-07-2005
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    Router
    speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    33,5(dB) / 10(dB)
    Διαβάζοντας το μήνυμα σας έχω την εξής απορία. Η μητέρα μου έχει στο όνομά της τη γραμμή τηλεφώνου και το Ίντερνετ. Μπορώ να το μεταβιβάσω όσο είναι ακόμη εν ζωη στην κόρη μου κ μετά να το μεταφέρει όπου πάει ; Μήπως γνωρίζετε σε ποιο μεηλ μπορώ να απευθυνθώ ;

  15. #15
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας το μήνυμα σας έχω την εξής απορία. Η μητέρα μου έχει στο όνομά της τη γραμμή τηλεφώνου και το Ίντερνετ. Μπορώ να το μεταβιβάσω όσο είναι ακόμη εν ζωη στην κόρη μου κ μετά να το μεταφέρει όπου πάει ; Μήπως γνωρίζετε σε ποιο μεηλ μπορώ να απευθυνθώ ;
    Πας σε κατάστημα ή καλεις την εξυπηρέτηση πελατών. Μπορείς να το μεταφέρεις κανονικά αλλά τα δύο πρόσωπα σε περίπτωση καταστήματος πρέπει να είναι παρών ή με εξουσιοδότηση σε κάποιον για να γίνει η διαδικασία.
    Eπιτελους VDSL

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας