Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2013
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek 2927
    Καλημέρα! Θα ήθελα βοήθεια ή/και προτάσεις στο θέμα που αντιμετωπίζω. Πρόσφατα γύρισα από Vodafone VDSL σε Cosmote FTTH. Πάντα μα πάντα δεν είχα ποτέ τον εξοπλισμό του παρόχου μπροστά (Όντας της Draytek σχολής). Έτσι, είχα μέχρι πρότινος το Draytek μου μπρoστά να συγχρονίζει και ένα παλιό ZTE για την τηλεφωνία και μόνο της Vodafone.

    Τώρα που γύρισα σε Cosmote FTTH, μου έστειλαν το Speedport Smart. Το έβαλα, πήρε κωδικούς ίντερνετ-τηλεφωνίας κτλ--> μετά ζήτησα τους κωδικούς από Cosmote (μου βγάλαν το χτικιό μέχρι να τους στείλουν) και αποσύνδεσα το Speedport για να μην τους τραβληξει. Επειδή ήθελα να τα έχω τακτοποιημένα όλα τα έβαλα όλα σε ένα ωραίο ΜΙΚΡΟ rack. Εδώ να σημειώσω το πρώτο πρόβλημα, οτι το Speedport είναι τόσο γκουμούτσα που είναι σχεδόν πιο μεγάλο από το Rack . και δε χωράει καν μέσα. Έτσι, λέω ας πάρω το μικρότερο δυνατό εξοπλισμό ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, που να μπει ωραία και καλά στο rackάκι. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, παρά μόνο να έχω τηλέφωνο για να μπορούν οι λοιποί στο σπίτι να το χρησιμοποιούν.

    Έτσι πήρα το Grandstream HT801. Το Draytek μπήκε φυσικά στο ONT και ωραιότατα βγαίνει ιντερνετ. Πάνω του λοιπόν κούμπωσε το 801. Έψαξα στο forum, βρήκα και τα αντίστοιχα settings και μόλις έλαβα τους κωδικούς τους πέρασα και έκανε register κατευθείαν. Ε, μετά άρχισαν τα προβλήματα. Εξηγώ: Κάθε 4-5 μέρες το 801 ΕΝΩ ΤΟ ΕΔΕΙΧΝΕ REGISTERED, δεν δεχόταν ούτε πραγματοποιούσε κλήσεις. Κάνοντάς του reboot το πρόβλημα λυνόταν επί τόπου και όλα καλά. Αυτό το σκηνικό κάθε 4-5 μέρες. Δοκίμασα firmware update και έγιναν 6-7 οι μέρες που χρειαζόταν το restart (ενδεχομένως τυχαίο). Έκανα πως δε με ένοιαζε παρά τη γκρίνια που είχα στο σπίτι, μέχρι χτες που δεν είχα τηλέφωνο πάλι. Μπαίνω στο Interface και βλέπω ότι πρώτη φορά δεν μπορούσε να κάνει register. Restart=τίποτα. Ιντερνετ βράχος-είμαι up 1 Μήνα σερί, ίδια ip κτλ. Όσα restart στο 801 (και αναγκαστικά και στο Draytek) να έκανα, δεν κατάφερε να κάνει register. Speedport ή άλλος εξοπλισμός δεν μπήκε πάνω για να ζητήσει νέους κωδικούς. Σε κάθε περίπτωση, αναγκάστηκα να ρίξω το speedport πάνω και έκανε φυσικά έκανε register, αλλά προφανώς οι κωδικοί άλλαξαν και αυτοί που είχα ακυρώθηκαν. Τους ζήτησα ήδη και περιμένω και έσβησα το το Speedport μην τους ξανατραβήξει. Και έρχομαι στην ερώτηση:

    Υπάρχει κάτι:
    1. Hardwarικό (όχι pc με software)
    2. Μικρό σε μέγεθος (όπως το 801) Για να χωράει στο χώρο μου
    3. Που ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ (Out of the box ιδανικά αλλά και αυτό να μη γίνεται να μην έχει το-όχι και τόσο βολικό- μενού των Grandstream)
    ???

    1. Αν θέλω λύση άμεση και ΑΧΑΡΗ έχω, βάζω το speedport-αλλά ΔΕΝ το θέλω (είναι τεράστιο).
    2. Αν μπορώ να κάνω π.χ. κάποια ρύθμιση που να κάνει το 801 σταθερό μετά χαράς να το κρατήσω
    3. Αν υπάρχει κάτι άλλο "συμβατότερο" και μικρό να το πάρω να αντικαταστήσει το 801. (By the way, Ποιο είναι το μικρότερο ΟΤΕ modem-router που θα μπορούσε να με εξυπηρετήσει?-δλδ να τραβάει μόνο του τους κωδικούς τηλεφωνίας)

    ΥΓ: Είναι το 2ο HT801 που δοκιμάζω σε αυτό το 2μηνο (έκανα και αυτή τη δοκιμή μπας κ έπεσα σε χαλασμένο) και δε φταίει το συγκεκριμένο που έχω.

    Θα εκτιμούσα κάποια άμεση απάντηση γιατί λογικά μέσα στην ημέρα θα έχω τους νέους κωδικούς και θα πρέπει να τους περάσω κάπου.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elnino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην κάνεις αυτή την διαδικασία συνέχεια με το βάλε βγάλε του speedport, πήγαινε στο web ui του κάνε disable την τηλεφωνία και μετά βάλε τα credentials που σου δίνει η Cosmote και μετά enable.
    Αν τα βάλεις χεράτα, δεν ζητάει καινούργια από το TR-069 παρά μόνο αν το κάνεις factory reset.

    Επίσης για τις δοκιμές, πάντα δοκιμάζω τους κωδικούς που μου στέλνουν στο Zoiper ώστε να είμαι σίγουρος ότι δουλεύουν και μετά πάω να τους βάλω στις hardware υλοποιήσεις.

    Έχω στήσει 2-3 HT801-2 αλλά πάντα πίσω από 3CX και δεν είχα ποτέ προβλήματα, αλλά το sip connection το κάνει το 3cx.
    Μερικές τυχαίες προτάσεις :
    Έχεις κλείσει όλα τα firewall ALG στο draytek;
    Να θέλει καμία 5060 ανοικτή στο firewall ;
    Τα 80Χ έχουν άπειρες ρυθμίσεις, μήπως να πειράξεις κάποιο timeout εκεί μέσα ;
    A very minor case of serious brain damage.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Out-of-the-box, θα παίξουν τα fritz, και είναι τα μόνα που υποστηρίζονται επίσημα
    (παίζει και το auto-provisioning).
    Εναλλακτικά, και μιας και είσαι φίλος των draytek,
    ένα voip draytek αν το στήσεις με τα voip credentialsτου ote λογικά (θεωρητικά... δεν το έχω δοκιμάσει) θα παίζει.
    Αλλά ούτε μικρά τα λες τα παραπάνω, ούτε φτηνά.

    Για όση αξία έχει, και το δικό μου grandstream (812) μια εποχή που το είχα πίσω απο ένα tik,
    ενίοτε έχανε το sip.
    Σε κάποια στιγμή βαρέθηκα και έβαλα ένα fritz και δεν ξαναασχολήθηκα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2013
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek 2927
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην κάνεις αυτή την διαδικασία συνέχεια με το βάλε βγάλε του speedport, πήγαινε στο web ui του κάνε disable την τηλεφωνία και μετά βάλε τα credentials που σου δίνει η Cosmote και μετά enable.
    Αν τα βάλεις χεράτα, δεν ζητάει καινούργια από το TR-069 παρά μόνο αν το κάνεις factory reset.

    Επίσης για τις δοκιμές, πάντα δοκιμάζω τους κωδικούς που μου στέλνουν στο Zoiper ώστε να είμαι σίγουρος ότι δουλεύουν και μετά πάω να τους βάλω στις hardware υλοποιήσεις.

    Έχω στήσει 2-3 HT801-2 αλλά πάντα πίσω από 3CX και δεν είχα ποτέ προβλήματα, αλλά το sip connection το κάνει το 3cx.
    Μερικές τυχαίες προτάσεις :
    Έχεις κλείσει όλα τα firewall ALG στο draytek;
    Να θέλει καμία 5060 ανοικτή στο firewall ;
    Τα 80Χ έχουν άπειρες ρυθμίσεις, μήπως να πειράξεις κάποιο timeout εκεί μέσα ;
    Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό με το disable την τηλεφωνία (δε θυμάμαι αν σε αφήνει το smart ή αν είναι κλειδωμένο - και τώρα δεν μπορώ να το τσεκάρω) είναι μία καλή λύση για να μη σου αλλάζει τους κωδικούς. Το τσεκάρισμα μπορεί να γίνει όπως είπες με Zoiper ή με το ίδιο το 801-αλλά δεν είναι (ή μάλλον δεν ήταν) εκεί το πρόβλημα μου. Το πρόβλημα είναι ότι έπεφτε μετά από λίγες μέρες και τώρα δεν κάνει register.

    To ALG ήταν On, έγινε Off, ξανάεγινε IOn κτλ χωρίς αλλαγή σε συμπεριφορά.

    Ανοιχτή πόρτα 5060 σε firewall με 3rd party εξοπλισμό (και πέρνα της ALG) δε σκοπεύω να ανοίξω έτσι χύμα, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι εκεί το πρόβλημα.

    Όντως έχουν άπειρες ρυθμίσεις τα 80x, αλλά πήγα με μπούσουλα τα -κοινά- settings Που έχουν παρατεθεί σε διάφορα νήματα. Παρόλα αυτά θα δω αν κάπου περιπλέκεται το timeout-Ξέρουμε που να κοιτάξω?

    Το 3CX το έχεις σε κάποιο ανοιχτό PC-Server μόνιμα? Απλά απ΄οπεριέργεια, δε σκοπεύω να βάλω το 801 και έξτρα εξοπλισμό για το τηλέφωνο μόνο, όπως είπα με ενδιαφέρει ότι πιο μικρό και όχι έξτρα δυνατότητες πέραν του να κάνει και να δέχεται κλήσεις.

    Εγώ προσανατολίζομαι στο ότι κάτι κλάταρε στο 801 (λόγω firmware-έχω το τελευταίο) ή απλά άλλαξε κωδικούς ο οτε (έτσι γιατί γούσταρε). Βέβαια το τελευταίο μόνο του δε δικαιολογεί το οτι κάθε 4-5 μέρες ήθελα reboot το 801.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Out-of-the-box, θα παίξουν τα fritz, και είναι τα μόνα που υποστηρίζονται επίσημα
    (παίζει και το auto-provisioning).
    Εναλλακτικά, και μιας και είσαι φίλος των draytek,
    ένα voip draytek αν το στήσεις με τα voip credentialsτου ote λογικά (θεωρητικά... δεν το έχω δοκιμάσει) θα παίζει.
    Αλλά ούτε μικρά τα λες τα παραπάνω, ούτε φτηνά.

    Για όση αξία έχει, και το δικό μου grandstream (812) μια εποχή που το είχα πίσω απο ένα tik,
    ενίοτε έχανε το sip.
    Σε κάποια στιγμή βαρέθηκα και έβαλα ένα fritz και δεν ξαναασχολήθηκα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Καταλαβαίνεις ότι fritz δε βάζω γιατί έχω το draytek, άσε που το άλλαξα πρόσφατα. Επίσης για αυτό δεν μπορώ να το ξαναλλάξω για ένα ίδιο με VoIP.

    Γενικά το μικρότερο σε μέγεθος συμβατό με VoIP OTE (Που κάνει δλδ auto-provisioning πιο είναι? ας είναι και παμπάλαιο, αρκεί να είναι μικρό.

    (Έχω ένα Fritz 7170 στην αποθήκη, άραγε να μπορεί να κάνει register την τηλεφωνία του ΟΤΕ αυτόματα?)

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elnino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά το μικρότερο σε μέγεθος συμβατό με VoIP OTE (Που κάνει δλδ auto-provisioning πιο είναι? ας είναι και παμπάλαιο, αρκεί να είναι μικρό.
    Τα μόνα που παίζουν αυτόματα είναι τα fritz με fritzos >= 7 (ή 7.1, νομίζω...?).
    Γενικά δεν τα λες και μικρά, και αν είναι κάτι eol θάναι αμπάλωτο, και μπορεί αύριο να αλλάξει κάτι isp-side και να μην παίζει.
    Και γενικά τα fritz όπως όλα τα cpe των isp είναι στημένα με την παραδοχή ότι θα έχουν την wan ip πάνω τους,
    υπό αυτήν την προϋπόθεση παίζουν ok (και δεν υποστηρίζουν όλα wan απο eth. interface που θες για το fiber).
    Όταν είναι έταιρο router μπροστά τους και μεσολαβεί nat το sip μπορεί να έχει μικρότερα ή μεγαλύτερα θέματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elnino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα Fritz 7170 στην αποθήκη, άραγε να μπορεί να κάνει register την τηλεφωνία του ΟΤΕ αυτόματα?
    Όχι.
    Αναλόγως την έκδοση πήρε το 4.85/4.88 και είναι eol χρόνια.
    θες κάτι >7.x
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2013
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek 2927
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μόνα που παίζουν αυτόματα είναι τα fritz με fritzos >= 7 (ή 7.1, νομίζω...?).
    Γενικά δεν τα λες και μικρά, και αν είναι κάτι eol θάναι αμπάλωτο, και μπορεί αύριο να αλλάξει κάτι isp-side και να μην παίζει.
    Και γενικά τα fritz όπως όλα τα cpe των isp είναι στημένα με την παραδοχή ότι θα έχουν την wan ip πάνω τους,
    υπό αυτήν την προϋπόθεση παίζουν ok (και δεν υποστηρίζουν όλα wan απο eth. interface που θες για το fiber).
    Όταν είναι έταιρο router μπροστά τους και μεσολαβεί nat το sip μπορεί να έχει μικρότερα ή μεγαλύτερα θέματα.
    Το ότι μεσολαβεί nat μπορώ να κάνω bridge την συγκεκριμένη port στο draytek που βάζω το voip gateway και να αποφύγω τυχόν πρόβλημα. Ή να παίξω με DMZ. Αλλά και έτσι που απλά πετάω το speedport πάνω στο draytek (που το τελευταίο θυμίζω είναι απευθείας στο ONT και δουλεύει άριστα και κάνει όλα αυτά που χρειάζομαι), το speedport δουλεύει μια χαρά. Κάνει την κλήση του κανονικά, παίρνει Internet και τηλεφωνία κανονικά, που στην προκειμένη η τηλεφωνία με νοιάζει. Δεν το θέλω για κάτι άλλο, ούτε πρόκειται να μπει κάτι άλλο πάνω του. Άλλωστε τώρα με τη δυναμική IP που έχω δε με νοιάζει καν το cli, το αφήνω και κάνει ppp με τα ίδια credentials. Απλά είναι γκουμούτσα. Αν δεν είχα πρόβλημα με τις διαστάσεις του θα κράταγα αυτό και δε θα με ένοιαζε και ποτέ να έχω τους κωδικούς Voip, ας τους αλλάζανε και ας τράβαγε νέους και κάθε μέρα. Αλλά ξεκίνησα με το 801 καθαρά και μόνο λόγω μεγέθους. Τελικά size does matter που λένε κ οι ξένοι. Για αυτό ψάχνω είτε λύση με το 801 είτε το μικρότερο δυνατό auto-provision capable συμβατό με οτε (κανά μεταχειρισμένο παλιο cpe)

    - - - Updated - - -

    Όταν με το καλό δεήσουν και ξαναστείλουν τους νέους πια κωδικούς SIP, θα δοκιμάσω να κάνω ένα reset το 801 και να του ξαναπεράσω τα settings από την αρχή. Έχει κάπου συγκεντρωτικά τα settings που να δουλεύουν το δυνατόν πιο απροβλημάτιστα? Έχω βρει διάφορα set εδώ μέσα για cosmote σε ht801/802/812 που άλλα δε διαβάζονται, άλλα είναι διαφορετικά κτλ. Δλδ, το κάνουμε reset, και αλλάζουμε από τα default settings 1,2,3,4,5 πράγματα. Κάτι τέτοιο θα ήταν βοηθητικό. Τουλάχιστον να αποκλείσω ότι δε φταίει κάτι στις ρυθμίσεις και να του δώσω άλλη μια ευκαιρία.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το 3cx το έχω σε ένα μικρό Virtual Machine (2cores, 2GB RAM, 8GB σαν χώρο) που τρέχει σε ένα pc στο σπίτι πάνω σε proxmox. Εκτός από την δικιά μου τηλεφωνία που βγαίνει από την κανονική σύνδεση στο internet, του έχω πάνω και 2-3 άλλες γραμμές από άλλες συνδέσεις σε άλλες τοποθεσίες (όλες cosmote όμως) και παραδόξως παίζει σούπερ.
    Στις υπόλοιπες τοποθεσίες έχω ένα raspberry pi 3 σαν SBC όπου συνδέονται τα ht801/2 που έχουν τα αναλογικά τηλέφωνα.

    Θα κάνω edit το μύνημα, μόλις βρω λίγο χρόνο με τις ρυθμίσεις που έχω βάλει στα HT μήπως σε βοηθήσουν .
    A very minor case of serious brain damage.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-02-2013
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek 2927
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 3cx το έχω σε ένα μικρό Virtual Machine (2cores, 2GB RAM, 8GB σαν χώρο) που τρέχει σε ένα pc στο σπίτι πάνω σε proxmox. Εκτός από την δικιά μου τηλεφωνία που βγαίνει από την κανονική σύνδεση στο internet, του έχω πάνω και 2-3 άλλες γραμμές από άλλες συνδέσεις σε άλλες τοποθεσίες (όλες cosmote όμως) και παραδόξως παίζει σούπερ.
    Στις υπόλοιπες τοποθεσίες έχω ένα raspberry pi 3 σαν SBC όπου συνδέονται τα ht801/2 που έχουν τα αναλογικά τηλέφωνα.

    Θα κάνω edit το μύνημα, μόλις βρω λίγο χρόνο με τις ρυθμίσεις που έχω βάλει στα HT μήπως σε βοηθήσουν .
    Να σου πω την αλήθεια, ευχαριστώ για τις ρυθμίσεις προκαταβολικά, αλλά αυτό που με έβαλε σε σκέψεις στην υλοποίησή σου και ενδεχομένως να είναι ενδιαφέρον και σταθερότερο, είναι ότι έχω ένα raspberry pi 3b+ που κάθεται. Δεν ξέρω αν μία υλοποίηση μέσω raspberry θα βοηθούσε σε καλύτερο provisioning και σταθερότερο registration (Όχι τόσο για τις επιπλέον λειτουργίες αλλά για τη σταθερότητα). Και ας κρατήσω το 801 για απλή μετατροπή των αναλογικών συσκευών. Οπότε θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου αν θα ήταν καλύτερο από άποψη αξιοπιστίας ο συνδυασμός παρά να έχω το 801 για να κάνει το sip registration. Και αναλόγως τί θα απαντήσεις θα σου ζητήσω να με κατευθύνεις για "διάβασμα"

  9. #9
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elnino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αλήθεια, ευχαριστώ για τις ρυθμίσεις προκαταβολικά, αλλά αυτό που με έβαλε σε σκέψεις στην υλοποίησή σου και ενδεχομένως να είναι ενδιαφέρον και σταθερότερο, είναι ότι έχω ένα raspberry pi 3b+ που κάθεται. Δεν ξέρω αν μία υλοποίηση μέσω raspberry θα βοηθούσε σε καλύτερο provisioning και σταθερότερο registration (Όχι τόσο για τις επιπλέον λειτουργίες αλλά για τη σταθερότητα). Και ας κρατήσω το 801 για απλή μετατροπή των αναλογικών συσκευών. Οπότε θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου αν θα ήταν καλύτερο από άποψη αξιοπιστίας ο συνδυασμός παρά να έχω το 801 για να κάνει το sip registration. Και αναλόγως τί θα απαντήσεις θα σου ζητήσω να με κατευθύνεις για "διάβασμα"
    Μέχρι πρόσφατα θα σου πρότεινα να τρέχεις το 3cx κατευθείαν πάνω στο rpi.Δυστυχως όμως έκοψαν την υποστήριξη και πλέον δεν υπάρχει αυτή η εναλλακτική, και το rpi υποστηρίζεται μόνο ως SBC .

    Επίσης η δωρεάν cloud υπηρεσία τους δεν υποστηρίζει generic sip providers, που θα ήταν καλή λύση με το rpi ως SBC, αν και ένα άλλο μέλος σε παραπλήσιο νήμα άφησε να εννοηθεί ότι μπορείς να βάλεις το SBC να κάνει το sip connection αλλά δεν το έχω δοκιμάσει αν δουλεύει. Αν δουλέψει όμως είσαι άρχοντας και με δωρεάν τηλεφωνικό κέντρο στο cloud και τοπικά αναλογικά τηλέφωνα.

    Θεωρητικά θα μπορούσες να τρέχεις asterisk στο rpi στο Raspbian και να κάνει αυτό το sip connection, αλλά εκεί μπλέκεις διαφορετικά.
    A very minor case of serious brain damage.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    προσωπικα εχω 2 ht801 στην κατοχη μου που κρατανε System Up Time για μηνες χωρις το παραμικρο προβλημα ενδεχομενως να ειναι θεμα με το firewall του draytek αγνωστα νερα για μενα ειχα παραθεσει παλιοτερα το config μου εδω μπορεις να παιξεις με το Register Expiration /Reregister before Expiration και το SIP OPTIONS/NOTIFY Keep Alive Interval ενδεχομενως με μικροτερα Times
    as long as we live you learn and they learn

  11. #11
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.565
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Θεωρω απιθανο το hardware προβλημα.

    Σιγουρα ειναι θεμα ρυθμισεων.

    Τα 801 και 802 παιζουν άριστα οπως λεει κι ο zackkast απο πανω.

    Αν εχεις κεφι βαζεις στο raspberry αστερισκ και παιζεις μπαλα απο κει.

    Θα χρειαστεις ομως voip συσκευη.

    Παλεψε το 801 με τις παραπανω ρυθμίσεις.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elnino Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Έχω ένα Fritz 7170 στην αποθήκη, άραγε να μπορεί να κάνει register την τηλεφωνία του ΟΤΕ αυτόματα?)
    Αυτόματα όχι, αλλά από την στιγμή που έχεις τον κωδικό, ποσώς σε ενοχλεί αυτό. Ενεργοποιείς την τηλεφωνία χειροκίνητα όπως στο 810.

    Για δοκιμή όρισε ρητά στο 801 να χρησιμοποιεί ως DNS της Cosmote και όχι αυτούς που πιθανόν έχεις δηλώσει στο Draytek.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Πάρε κι ένα Ht803 φτιάξε εκεί μία τούρτα και είσαι έτοιμος.
    Τουρτα=ΗΤ803 κι από πάνω του το raspberry κι από πάνω του το ΗΤ801.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-02-2013
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek 2927
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμάσω να δώσω άλλη μία ευκαιρία στο 801, όταν με το καλό μου στείλουν τους κωδικούς πάλι (ήδη μετράω 48 ώρες που περιμένω). Γενικά τους τελέυταίους μήνες αργούν πολύ, σε 2-3 περιστατικά που χρειάστηκα να ζητήσω εκ μέρους τρίτων κάναν όντως 2-4 ημέρες. Παλιά σε 15-30' τους είχαμε.

    Θα πειραματιστώ με τα settings που πρότεινε ο @zackkast πιο πάνω και τα expiration-keep alive κτλ και επίσης του Draytek (αν και από θέμα firewall και DNS του δεν επηρεάζεται το 801 με τις τωρινές μου ρυθμίσεις). Ίδωμεν και θα επανέλθω.

    By the way, μιας και τώρα άρχισα να ασχολούμαι με τα Grandstream, firmware update πως κάνω στο 801? Online ή Offline?

    Τώρα παίζω εδώ:
    Hardware Version: V1.1C Part Number -- 9610003611C
    Software Version: Program -- 1.0.41.5 Bootloader -- 1.0.41.2 Core -- 1.0.41.3 Base -- 1.0.41.4

  15. #15
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To τελευταίο firmware έχεις πάντως.
    Για την διαδικασία του update πάντως επειδή κάτι έχουν αλλάξει πλέον από περίπου την x.30 και δεν μου το κάνει τοπικά, βάζω στο αντίστοιχο πεδίο το http://download.grandstream.com και μετά από restart το κάνει μόνο του.
    Αλλιώς με δικό σου τοπικό tftp server.
    A very minor case of serious brain damage.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας