Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Καλησπέρα,πάμε πάλι.

    Εχω εναν παλιό i5 760 και τον εχω κλοκάρει απο το 17 απο τα 2.9 GHz στα 3.8 GHz.Εννοείται οτι έχω αλλάξει ψύξη και ο λόγος που τον κλόκαρα τότε ήταν γιατί διάβαζα πως θα έχω bottleneck με την αλλαγή GPU(RX 470) που είχα κάνει.
    Επειδή για την χρήση που κάνω κάνω μια χαρά την δουλειά μου θα ήθελα να κρατήσω αυτό το σύστημα λίγα χρόνια ακόμα.
    Απο διάφορους οδηγούς για να είσαι safe έχει σαν προτεινόμενο να μη ξεπερνάει το 1.35 Vcore και με TCASE 72.7°C να μην είναι πάνω απο 65-70°C σε καθημερινή χρήση.Φροντίζω να είμαι λίγο πιο κάτω απο αυτά.

    Προφήτες δεν είστε αλλά στατιστικά και λογικά θα κρατήσει το overclock 3-4 χρόνια ακόμα ή ρισκάρω;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    i5 760 = 2010 era = ~12 ετών σήμερα.
    Στατιστικά και λογικά δεν ξέρεις αν θα κρατήσει 3-4 χρόνια και χωρίς το o/c.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Αλλαξε σε νεο i5 ή i7.

    Μονο και μονο απ το ρευμα που καιει αν τον εχεις πολλες ωρες ανοιχτο

    θα κανεις αποσβεση γρηγορα.

    Οι παλιες σειρες ηταν και ειναι απίστευτα ενεργοβόρες

  4. #4
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Καλά νέα δηλαδή

    Να αλλάξω σύστημα για να βλέπω 60 fps 4K στο youtube?Μόνο αυτό δεν μπορώ να κάνω.
    Το σύστημα είναι για ακρόαση μουσικής,κατεβαστήρι,surfαρισμα και ταινίες με Madvr.Εχω κατα νου να παίξω και 2 παιχνίδια που απ'οτι έχω δει η GPU μου τα σηκώνει.Ενα call of duty που έπιασα μου πήρε 3 χρόνια να το τελειώσω,δεν είναι οτι παίζω.
    Το κοιτάω πρακτικά το ζήτημα και για την ώρα δεν κωλώνω πουθενά.
    Θα μείνω όπως είμαι και ο Θεός βοηθός.

    Σας ευχαριστώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Μα δε σου ειπε κανεις κατι.

    Εσυ ζητησες τη γνωμη μας γιατι τον κανεις ovclk.

    Εγω ειπα να κανεις μια μικρη αναβαθμιση (δεν μιλησα ουτε για 4Κ ουτε για παιχνιδια)

    Επιβεβαιωνεις τις πολλες ωρες λειτουργιας του συστηματος σου αρα κι εμενα που σου προτεινα να πας σε μια νεα σειρα

    για να εχεις και παραπανω δυναμη αλλα και οικονομια στο ρευμα.

    Αν δεν εχεις προβλημα κατσε εκει που εισαι και ολα μια χαρα

  6. #6
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Ε μια χαρά είμαι και δεν εχω πουθενά πρόβλημα.
    Αν θα ζήσει αρκετά με το OC είναι το ερώτημα,οχι αν είναι παλιός και θέλει αναβάθμιση.
    Αν καεί η αν αρχίσει να μη τραβάει και με παιδεύει θα αλλάξω σύστημα,άλλος λόγος δεν υπάρχει.
    Ρώτησα επειδή προτιμω να τον αλλάξω γιατί δεν τραβάει,οχι γιατί κάηκε.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θα ζήσει αρκετά με το OC είναι το ερώτημα
    Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό.
    Προφανώς το όποιο o/c ζορίζει περεταίρω cpu + μητρική,
    οπότε αν μας ενδιαφέρει η μακροζωία του πράγματος αποφεύγουμε το o/c.
    Παρόλα αυτά, υπάρχουν πολλά παραδείγματα cpu που δούλεψαν ευτυχισμένες πολλά χρόνια
    με (συνήθως mild) o/c.
    Όπως υπάρχουν και παραδείγματα (συνήθως φτηνότερων) m/b που πεθάναν σύντομα μετά από o/c,
    και cpu που μετά 2-3 χρόνια o/c δεν μπορούσαν να παίξουν χωρίς bsod ούτε στα stock clocks.
    Και έχεις και την λοταρία της σιλικόνης... σε πόσο καλό chip έπεσες.
    Σε σύστημα 10+ ετών, δεν μπορεί κανείς να πεί πόσο θα ζήσει ακόμα (με o/c ή χωρίς).
    Κράτα το όσο παίζει, με o/c αν το χρειάζεσαι, χωρίς αν θες να το ζορίζεις λιγότερο με την ελπίδα μήπως ζήσει περισσότερο,
    και όταν πεθάνει βλέπεις τι θα φτιάξεις.
    Αλλά πόσο θα ζήσει, και άν θάναι 6 μήνες με o/c ή 2 χρόνια χωρίς o/c δεν το ξέρει κανείς.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Δεν μου αρέσει η απάντηση σου αλλά καλά τα είπες.
    Στο gaming ξέρω οτι έχω bottleneck και το έχω τσεκάρει με benchmarks.Μιλάμε όμως εκανα 3 χρόνια να τελειώσω ενα παιχνίδι,δεν παίζω.
    Σε όλα τα υπόλοιπα με η χωρίς overclock κάνω την ίδια δουλειά,δεν καταλαβαίνω διαφορά.Βρίσκω καλοδεχούμενη όμως αυτή την extra επίδοση για ψυχολογικούς λόγους και όλο και κάπου θα βοηθάει.
    Επειδή στο προσεχές μέλλον αλλού θα είμαι το καλοκαίρι και αλλού τον χειμώνα θα έχω δυο συστήματα.Είναι βλακεία να φτιάξω νεο σύστημα εδω που στατιστικά θα κάθεται και θα σαπίζει,δεν θα το χαίρομαι.
    Θα μπορούσα να γυρίσω την CPU σε default ρολόγια και να φορτώνω το OC profile που έχω σωσει για gaming,γίνεται και αυτο.
    Googlαρω και διαβάζω οτι ο άλλος είχε αλλάξει τα φώτα σε Vcore(~1.5v) σε εναν Core 2 Quad και τον έβγαλε μια χαρά 6 χρόνια μέχρι να αλλάξει.Αλλού διαβάζω οτι ωσπου να κλατάρει θα θεωρείται απαρχαιωμένος ο επεξεργαστής.Ε ''του *ούστη'' λεω και εγω.
    Έχω καταλήξει να τον αφήσω clockαρισμένο και οτι γίνει αλλά θα googlαρω λίγο ακόμα.

    Ευχαριστω!!

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Googlαρω και διαβάζω οτι ο άλλος είχε αλλάξει τα φώτα σε Vcore(~1.5v) σε εναν Core 2 Quad και τον έβγαλε μια χαρά 6 χρόνια μέχρι να αλλάξει.
    Θα συμβαίνει και αυτό, θα συμβαίνει και το ανάποδο (σε έναν τρίτο του πέθανε σε 6 μήνες @stock clocks, σε έναν άλλον ήταν doa, κλπ).
    Δυστυχώς δεν έχουμε τρόπο να ξέρουμε τι % χρηστών εμπίπτει στην μία κατηγορία και τι % στην άλλη.

    Βασικά, consumer electronics είναι.
    *Μην* έχεις απαιτήσεις, φτιάχνονται με αμφίβολο qc σε χώρες της Ασίας, με όχι τα καλύτερα υλικά (που αλλάζουν αναλόγως τι υπάρχει διαθέσιμο...),
    και καθότι απευθύνονται σε τεράστια αγορά είναι build to a (low) price.
    Και ευτυχώς δλδ, γιατί άν κράταγαν τα std της IBM της δεκαετίας του '80, ένα pc θα έκανε όσο ένα καλό αυτοκίνητο.
    Οικονομικά συμφέρει να έχουν 1% λεμόνια και να σου κάνουν αντικατάσταση με καινούργιο,
    παρά να έχουν ποιότητα κατασκευής και qc που να ρίχνει τα λεμόνια στο 0,1% (ή 0,001% ή ότι...).
    Το οποίο βέβαια λειτουργεί αθροιστικά, γιατί αν έχεις 1% defect rate σε cpu/mb/ram(s)/gpu/psu, συνολικά για το σύστημα πάς στο >5%.
    Αν έχεις όντως απαιτήσεις, οι μεγάλοι (dell/lenovo/etc) έχουν καλές σειρές (που είναι πολύ ακριβότερες...)
    που έχουν και τις ανάλογες εγγυήσεις.
    Όπως αντίστοιχα, αν χρειαζόμαστε κάτι που *δεν* χαλάει, υπάρχουν τα ανάλογα για enterprise χρήση και mission critical συστήματα.

    Και πάλι, το ασφαλές είναι να υπολογίζεις: διάρκεια ζωής = διάρκεια εγγύησης.
    Αν/όταν κρατάει παραπάνω, θεώρησε το bonus.
    Και η κατάσταση χειροτερεύει όσο μικραίνει η κλίμακα ολοκλήρωσης και όσο για λόγους ανταγωνισμού έχουμε νέα γενιά σιλικόνης κάθε χρόνο.

    Οπότε, σε pc/laptops/τηλεοράσεις/τηλέφωνα/πλυντήρια/ότι, δεν μπορείς να έχεις ασφαλή πρόγνωση για το "πόσο θα κρατήσει",
    ειδικά αν μιλάμε για συσκευή/σύστημα που βγήκε χθές.

    Εμπειρικά, και μετά το γεγονός, μπορούμε να λέμε ότι οι x cpu/συστήματα (lynfield πχ) βγήκαν "καλοί"
    γιατί βλέπουμε πολλά συστήματα να παίζουν 10 χρόνια μετά,
    ενώ οι z cpu/συστήματα όχι τόσο (καθότι ενδεχομένως βλέπουμε πολύ λιγότερα συστήματα να παίζουν 10 χρόνια μετά...).
    Αλλά αυτά ώς εμπειρική/προσωπική/μπακάλικη στατιστική 10 χρόνια μετά.

    Για ένα σύστημα που είναι ήδη στη δεκαετία, τι είδους πρόγνωση να κάνει κάποιος?
    Έχει περάσει ότι θεωρείται η ωφέλιμη ζωή του, είναι εκτός εγγύησης, πυκνωτές/ηλεκτρονικά είναι κουρασμένα,
    θα παίζει όσο παίζει, αν/όταν αποθάνει θα πάρεις καινούργιο και θα σου πούμε και μεγειά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Σε πιάνω και καλά τα λες αλλά ακόμα αφου τραβάει το σύστημα λέω οσο πάει.Ειλικρινά κάνω οτι θέλω με τα δικά μου θέλω και κωλώνει μόνο σε 60 fps 4k στο youtube και αυτό γιατί η GPU δεν έχει vp9 υποστήριξη.Τα έχει βγάλει τα λεφτά του το σύστημα και ειμαι πολύ ικανοποιημένος.
    Το πιο σοφό μάλλον είναι να έχω όπως έχω δυο προφίλ και να κάνω εναλλαγές μεταξύ defaults και OC οταν θέλω να παίξω.Σκέφτομαι να το κάνω έτσι τελικά γιατί ειλικρινά @@ διαφορά καταλαβαίνω σε καθημερινή χρήση.Μόνο ζορίζω τον επεξεργαστή ενω κάνω την ιδια δουλειά και χωρίς το OC.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμα αφου τραβάει το σύστημα λέω οσο πάει
    Ο μόνος λόγος που αναβαθμίζω είναι το όποιο gaming.
    Αν δεν ήταν το gaming θα ήμουν ακόμη με τον 920/bloomfield (που παραδόξως ζει ακόμα και παίζει σε συγγενικό πρόσωπο).
    Για χρήση γραφομηχανής/browsing ο τυπικός χρήστης θα ήταν ok και με την επεξεργαστική ισχύ ενός τηλεφώνου.
    Κράτα το όσο ζεί και όσο δεν χρειάζεσαι κάτι ισχυρότερο.
    Αν θες gpu assited decoding σε vp9/av1, μια entry-lvl gpu (radeon 6600 πχ?)
    μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα και θα έχεις και αξιοπρεπές gaming @1080p.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Εμένα με απασχολεί να είμαι κομπλέ στις ταινίες με Madvr και εκεί όλα καλά.Ενα wolfenstein 2 και ενα devil may cry 5 θέλω να παίξω κάποια στιγμή και η GPU μου απ'ότι εχω δει τα σηκώνει στο 1920x1200 monitor μου.Έχω απενεργοποιήσει hardware acceleration στον chrome γιατί είχα dropped frames στο youtube και όλα καλα.Τώρα που δεν μπορώ να δω 60 fps 4k στο youtube είναι μπούρδες και έτσι για πλάκα.Ολα καλα μωρε.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας