Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα

    Επειδή δε βλέπω ιδιαίτερη ανάπτυξη σχετικά με vdsl/ftth στην περιοχή μου, αποφάσισα να σκεφτώ σοβαρά τη μετάβαση σε 5G, και θα ήθελα τις συμβουλές σας.

    Για αρχή, έκανα μερικές μετρήσεις με κινητό στο σπίτι, το μπαλκόνι και την ταράτσα. Στο σπίτι και το μπαλκόνι τα νούμερα ήταν αρκετά μικρά, αλλά στην ταράτσα έπιανε 400-500mbps down / και 70-80mbps up. Θεωρώ ότι είναι αρκετά υψηλότερα από οποιοδήποτε στόχο είχα, οπότε το εγχείρημα έχει νόημα. Αυτό που έχω στο νου μου ήταν κεραία με modem στην ταράτσα, ethernet με poe μέχρι το σπίτι ή κάτι τέτοιο, αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Μηχάνημα για χρέη routing υπάρχει και θέλω να είναι ξεχωριστό από οτιδήποτε έχει να κάνει με το 5G. Πάμε στα ερωτήματα λοιπόν.

    1) Τι εξοπλισμό να κοιτάξω ? Το κόστος δεν είναι θέμα, η δουλειά με ενδιαφέρει να γίνει σωστά.

    2) Θεωρώντας ότι με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω το δίκτυο της cosmote, τι πακέτα να κοιτάξω ? Σκεφτόμουν το gigamax unlimited με έξτρα sim, για να καλύψω και το κινητό μου στο ίδιο πακέτο.

    3) Οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές ευπρόσδεκτες!

    Ευχαριστώ!
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    To zte mu5001 ειναι μια τιμια budget λυση, με ethernet. (και bridge αν θες)
    Αν θες να βαλεις και 2 εξωτερικες κεραιες (μονο για 5g) κατα aliexpress θα βρεις φτηνες και καλες λυσεις. Δεν ειναι ιδιατερα απαραιτητες ομως
    To poe θα το κανεις με ενα poe to usb adaptor, που να υποστηριζει gigabit

    Προφανως θα πας σε unlimited gigamax. Ολα τα αλλα ειναι φυκια και μεταξωτες κορδελες.

    Για routing οτι σου κανει κεφι, pfsense, mikrotik κλπ

    Η λυση ειναι σταθερη και δοκιμασμενη. Που και που θελει κανα restart (αν και μαλλον φταιει η κινητη που κανει αλλαγες)

    Θα ερθει το ftth, δεν εχει νοημα να ξοδεψεις πολλα. Στο τελος θα σου μεινει για backup της οπτικης...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

    To zte mu5001 ειναι μια τιμια budget λυση, με ethernet. (και bridge αν θες)
    Αν θες να βαλεις και 2 εξωτερικες κεραιες (μονο για 5g) κατα aliexpress θα βρεις φτηνες και καλες λυσεις. Δεν ειναι ιδιατερα απαραιτητες ομως
    Εφόσον θα πρέπει να το βάλω στην ταράτσα, είχα στο νου μου να το βάλω σε ηλεκτρολογικό κουτί σε έναν ιστό. Θα μου έκανε εντύπωση αν έπιανε από το κουτί χωρίς κεραία

    Θα ερθει το ftth, δεν εχει νοημα να ξοδεψεις πολλα. Στο τελος θα σου μεινει για backup της οπτικης...
    Μακάρι να έρθει, αν και το τετράγωνό μου, ούτε καν ενεργή καμπίνα δεν έχει. Από το Α/Κ παίζω, κι όχι λόγω κοντινής απόστασης, απλά η Vodafone που πήρε την περιοχή δεν ήθελε να την καλύψει όλη. Μέχρι τότε όμως, σχεδόν ότι και να βάλω, θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ενα πλαστικο ηλεκτρολογικο κουτι δεν εχει λογο να φιλτραρει την rf. Δεν εχει κανα δωμα στη ταρατσα?
    Ειναι μαλλον προτιμοτερο να μπει μεσα στο δωμα, παρα εξω σε ιστο, κιας χασει μερικα db.
    Αν το κουτι το βαραει ο ηλιος, αναγκαστικα θα ζεσταθει. Και επειδη εχει και μπαταρια πανω του, δεν ειναι οτι καλυτερο.
    Γριλλιες, ανεμιστηρες, αυξανουν την πολυπλοκοτητα, κατα πολυ.

    Οπως ξερεις, αποκλειστικοτητα σε περιοχες για ftth δεν υπαρχει. Μπορει να ερθει οποιοσδηποτε και περα απο εναν ταυτοχρονα.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλημέρα σε όλους
    Το ίδιο δίλλημα έχω ακριβώς με τον Sfh.
    Έχω γράψει και εδώ.
    Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι η μέτρηση για 5G μέσα στο σπίτι. Αλλά στη ταράτσα θεωρώ θα είναι καλύτερα.
    Δώμα υπάρχει επάνω αλλά φοβάμαι το κλέψιμο.
    Router έχω ήδη mikortik κάτω στο σπίτι.
    Σε διαφορετική περίπτωση πάω για κεραίας ενναλακτικά σε 4G.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    To poe θα το κανεις με ενα poe to usb adaptor, που να υποστηριζει gigabit
    Να υποθέσω ότι θα πάρει ρεύμα μέσω της usb που έχει?
    Δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο το προϊόν να μπει εξωτερικά σε ιστό.
    Επίσης σαν μειονέκτημα νομίζω ότι δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς να είναι φορτισμένη η μπαταρία του.
    Αν το έχεις μόνιμα στη φόρτιση θα υπάρξει θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 21-12-22 στις 11:29.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #6
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι θα πάρει ρεύμα μέσω της usb που έχει?
    Δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο το προϊόν να μπει εξωτερικά σε ιστό.
    Επίσης σαν μειονέκτημα νομίζω ότι δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς να είναι φορτισμένη η μπαταρία του.
    Αν το έχεις μόνιμα στη φόρτιση θα υπάρξει θέμα.
    Δεν το έχω προχωρήσει ιδιαίτερα ακόμα, γιατί έχει και αρκετή ηλεκτρολογική δουλειά ( καλωδιώσεις/τρύπες/κτλ ) και θέλω να το αφήσω για μετά τις γιορτές. Δε διαφωνώ ότι το mu5001 μάλλον είναι ότι καλύτερο παίζει από μεριάς value, ειδικά με προσφορές/επιδοτήσεις. Επειδή όμως η περίπτωση μου είναι και επαγγελματική, δεν έχω πρόβλημα να δικαιολογήσω μεγαλύτερο budget για κάτι πιο σταθερό, που δυνητικά δε θα έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με τη ζέστη ή τη μπαταρία του. Θα έχω και μια dsl για backup ούτως ή άλλως, αλλά δε θέλω να χαλάω χρόνο σε troubleshooting αν μπορώ να το αποφύγω. Συνεπώς, εξετάζω το RUTX50 με poe injector, ηλεκτρολογικό κουτάκι και τις default κεραίες του. Αν τελικά το προχωρήσω, θα ενημερώσω για εντυπώσεις/κτλ
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχω προχωρήσει ιδιαίτερα ακόμα, γιατί έχει και αρκετή ηλεκτρολογική δουλειά ( καλωδιώσεις/τρύπες/κτλ ) και θέλω να το αφήσω για μετά τις γιορτές. Δε διαφωνώ ότι το mu5001 μάλλον είναι ότι καλύτερο παίζει από μεριάς value, ειδικά με προσφορές/επιδοτήσεις. Επειδή όμως η περίπτωση μου είναι και επαγγελματική, δεν έχω πρόβλημα να δικαιολογήσω μεγαλύτερο budget για κάτι πιο σταθερό, που δυνητικά δε θα έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με τη ζέστη ή τη μπαταρία του. Θα έχω και μια dsl για backup ούτως ή άλλως, αλλά δε θέλω να χαλάω χρόνο σε troubleshooting αν μπορώ να το αποφύγω. Συνεπώς, εξετάζω το RUTX50 με poe injector, ηλεκτρολογικό κουτάκι και τις default κεραίες του. Αν τελικά το προχωρήσω, θα ενημερώσω για εντυπώσεις/κτλ
    Εγώ το έχω αποκλείσει, αν καταλήξω τελικά στην εξωτερική εγκατάσταση.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #8
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Θα γράψω αυτό που έγραψα και σε άλλο νήμα, οτι για 5G θα επέλεγα εξοπλισμό που είναι κατασκευασμένος για εξωτερική χρήση και υποστηρίζει PoE χωρίς adaptors.
    Κάτι σαν το Zyxel Nebula NR7101 Outdoor Router 5G που δεν ξέρω αν έχει καλές κριτικές αλλά το αναφέρω ως παράδειγμα.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα γράψω αυτό που έγραψα και σε άλλο νήμα, οτι για 5G θα επέλεγα εξοπλισμό που είναι κατασκευασμένος για εξωτερική χρήση και υποστηρίζει PoE χωρίς adaptors.
    Κάτι σαν το Zyxel Nebula NR7101 Outdoor Router 5G που δεν ξέρω αν έχει καλές κριτικές αλλά το αναφέρω ως παράδειγμα.
    Συμφωνώ, μάλλον θα περιμένω να δω τι θα βγάλει και η mikrotik γιατί τα δουλεύω χρόνια και τα γνωρίζω.

    Οι τιμές βέβαια είναι ακόμη απαγορευτικές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 21-12-22 στις 17:27.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #10
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, μάλλον θα περιμένω να δω τι θα βγάλει και η mikrotik γιατί τα δουλεύω χρόνια και τα γνωρίζω.
    Πιστεύω οτι το επόμενο που θα βγάλει θα είναι το LtAP με κάρτα 5G μέσα.
    weatherproof wireless access point – perfect for busy urban environment

  11. #11
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω οτι το επόμενο που θα βγάλει θα είναι το LtAP με κάρτα 5G μέσα.
    weatherproof wireless access point – perfect for busy urban environment
    Μακάρι.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας