Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Το ASUS TUF ειναι με το lid κλείστό και συνδεδεμένο στο ρεύμα και σε οθόνη.
    Επειδή δεν έχει τρόπο να ξεκινήσει χωρίς να ανοίξω το lid από hybernation, το βάζω σε sleep.

    Γενικά έχω πάντα δύο παράθυρα ανοιχτά και συχνά πυκνά όταν το ξανακινάω (με πληκτρολόγιο ή ποντίκι bluetooth) κάνει περισσότερη ώρα και ο browser λέει να κάνει restore γιατί έκλεισε απροσδόκητα. Άρα κάπου κράσαρε.

    Πιστεύω ότι όταν ξεκινάει, τρώει ένα crash και μετά κάνει restart και κανονικά login. Επειδή το lid είναι κλειστό δεν το βλέπω. Μια φορά το είχα ανοιχτό λίγο και νομίζω αυτό έγινε. Γενικά αν το κοιτάζω το λαπτοπ δεν γίνεται κάτι κακό.
    Επίσης πιστεύω ότι καμιά φορά ξεκινάει χωρίς εγώ να το ενεργοποιήσω και εκεί γίνεται το κακό.

    Κοιτάζοντας τον event viewer υπάρχουν αρκετά error και μερικά critical αλλά κανένα δεν φαίνεται να αιτιολογεί crash.

    Έχω κοιτάξει αρκετά online και έχω εκτελέσει τα διάφορα εργαλεία από το command line αλλά και το Windows Memory Checker αλλά τίποτα.
    Δεν βρίσκουν κανένα πρόβλημα.

    Ένα όμως σχετικό είναι αυτό

    • The computer has rebooted from a bugcheck. The bugcheck was: 0x00000050


    Επίσης υπάρχουν και αυτά αργότερα από το παραπάνω (σε χρονική σειρά)


    1. The Function Discovery Resource Publication service terminated with the following error:
    2. Operation aborted
    3. Session "Cloud Files Diagnostic Event Listener" failed to start with the following error: 0xC0000022
    4. An unexpected error was encountered attempting to retrieve the BitLocker volume master key during restart.
    5. The mutual authentication between the local Bluetooth adapter and a device with Bluetooth adapter address (a8:a2:37:64:2c:93) failed.


    Δεν υπάρχει θέμα driver, δεν έχω antivirus, και όπως είπα έχω τρέξει πολλά από τοα προτεινόμενα command lines.

    Δεν έχω πρόβλημα να τα ξανατρέξω αλλά θέλω και λίγη βοηθεία για το troubeshooting. Χάνομαι στο event viewer.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Καθώς ήμουν στο εταιρικό λάπτοπ άκουσα τα ηχεία να ξεσυνδέονται και το ανεμιστηράκι του προσωπικού λάπτοπ να ενεργοποιείται.
    Εγινε αυτό που φαντάζομαι. Στα καλά καθούμενα, ενώ θεωρητικά ήταν σε sleep ουσιαστικά έκανε reboot.
    Επειδή ήμουν μπροστά όταν συνέβει, το άνοιξα και έσωσα το αρχείο το οποίο και έχω ανεβάσει εδώ με κωδικό

    Spoiler:
    for-adslgr-post


    Από ότι βλέπω από τα error και critical, ουσιαστικά το laptop αντέδρασε σαν να τράβηκε κάποιος το ρεύμα και το μόνο χρήσιμο που βλέπω ειναι αυτό

    Κώδικας:
    The computer has rebooted from a bugcheck.  The bugcheck was: 0x00000116 (0xffffaf8820e26460, 0xfffff80195a031ec, 0xffffffffc000009a, 0x0000000000000004). A dump was saved in: C:\Windows\MEMORY.DMP. Report Id: 5c102375-048b-417d-a5f1-7a3cb543c91b.
    Όπως έχω αναφέρει, έχω κοιτάξει πως να το λύσω και δεν φαίνεται να διορθώνεται. Το έχω και απορία γιατί γίνεται; Δεν έχει συμβεί ποτέ κατά την διάρκεια της χρήσης. Το λάπτοπ ειναι μια χαρά εκτός από το sleep mode.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Καμιά ιδέα δυστυχώς.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Nvidia ενημερωμένη; BIOS ;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nvidia ενημερωμένη; BIOS ;
    Αυτοί στην Ms μου είπαν ότι τα mini dumps δείχνουν προς τον driver της Nvidia. Μου είπαν να κάνω full uninstall και reinstall. Έμπλεξα όμως χτες με το safe mode που ζήτησε το DDU.

    Άσχετο αλλά χωρίς το κλειδί τι κάνουν για να μπουν σε safe mode; Γιατί στα it support desk και οι τεχνικοί της dell, αλλάζουν μια ρύθμιση και δεν περιμένουν για το full decryption που έκανα εγώ χτες και με είχε λούσει κρύος ιδρώτας μην κρασαρει το μηχάνημα.

    Προσωπικά δεν περιμένω ότι η λύση θα είναι αυτή με τους driver. Θεωρητικά το bios update δεν πρέπει να το βρουν τα windows?

    - - - Updated - - -

    Και το support thread της microsoft που σχεδόν ποτέ δεν λύνει προβλήματα.
    Εντυπωσιαστήκα όμως που δεν έπεσε copy paste άχρηστη

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν περιμένω ότι η λύση θα είναι αυτή με τους driver. Θεωρητικά το bios update δεν πρέπει να το βρουν τα windows?
    Επειδή το έχει και η κόρη το συγκεκριμένο λάπτοπ και το συντηρώ (όποτε με αφήνει...),ξέρω πως έχει δικό του λογισμικό για BIOS update.
    MyAssus νομίζω πως λέγεται ή κάπως έτσι.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δοκίμασε να τρέξεις το memtest86+ για αρκετές ώρες αν μπορείς
    Αρκετές φορές που το έχω κάνει χρήση, βρίσκει θέματα εκεί που το windows memtest δεν βρίσκει ή δεν βρίσκει στο ενα pass


    Το 0χ00000050 συνήθως προς τα εκεί δείχνει

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το έχει και η κόρη το συγκεκριμένο λάπτοπ και το συντηρώ (όποτε με αφήνει...),ξέρω πως έχει δικό του λογισμικό για BIOS update.
    MyAssus νομίζω πως λέγεται ή κάπως έτσι.
    Ναι τώρα το θυμάμαι. Τα είχα κάνει αυτά. Θα κοιτάξω μήπως έχει κάτι καινούργιο.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    3 μέρες sleep τα βράδια χωρίς κρασαρίσματα. Όλα όπως τα αφήνω τα βρίσκω. Φαίνεται να ειχαν δίκιο με τους drivers. Μα από την αρχή έτσι; Ότι να ειναι.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σήμερα το βρήκα πάλι κρασαρισμένο.
    Στο μεταξύ δεν έχει γράψει το minidump αρχείο καθώς στον event viewer λέει "Dump file creation failed due to error during dump creation."
    Δεν είδα όμως το κλασσικό error και αναρωτιέμαι για το τυχαίο της υπόθεσης.
    Είδα όμως πολλά λάθη του τυπου
    The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.
    Installation Failure: Windows failed to install the following update with error 0x8024200B: Intel Corporation - Extension - 31.0.101.3413.
    The Function Discovery Resource Publication service terminated with the following error:
    Operation aborted
    The mutual authentication between the local Bluetooth adapter and a device with Bluetooth adapter address (a8:a2:37:64:2c:93) failed.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ρίξε μια ματιά στο optional updates. Έχει τίποτα εκεί;

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξε μια ματιά στο optional updates. Έχει τίποτα εκεί;
    Τίποτα

  14. #14
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Συγγνώμη για τις κοινοτοπίες, αλλά...έχεις δώσει υποθέτω scf /scannow, DISM κλπ;

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη για τις κοινοτοπίες, αλλά...έχεις δώσει υποθέτω scf /scannow, DISM κλπ;
    Ναι και κανένα λόγος για συγνώμη. Φαινομενικά είχε σταθεροποιηθεί.

    Έχω μια υποψία ότι το πρόβλημα συμβαίνει ως εξής. Αν θα πάει μόνο του σε sleep τότε θα γίνει η βλακεία. Αν του πω χειροκινητα τότε όλα καλά. Καμιά φορά όμως όταν ειναι σε sleep, ξυπνάει και μετά λόγω μη χρήσης θα πάει μόνο του και έτσι συμβαίνει το κακό.

    Σκέφτομαι να απενεργοποιήσω το timed sleep. Στο μεταξύ έχω ακούσει διάφορα με τα S mode σε Windows που ξυπνάνε χωρίς λόγο και αναρωτιέμαι μήπως ξυπνάει και μένα χωρίς λόγο.

    Τα πληκτρολόγιο και ποντίκι ειναι με bluetooth και θα μπορούσαν μήπως αυτά να το ξυπνάνε; Γιατί ο λόγος που πάω σε sleeep και όχι hybernate είναι ότι το λάπτοπ ειναι μόνιμα κλειστό και θέλω να ενεργοποιείται από τα ασύρματα io. Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα να το ξυπνήσει από hybernation.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας