Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2022
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Post
    Καλησπέρα παιδια εχω κάποιες ερωτήσεις
    Πρόσφατα εκαναν στην περιοχη μου αναβάθμιση σε 50 γραμμή παρόλα αυτά το ιντερνετ μου φτάνει μέχρι 13mbps
    Ήρθε τεχνικός και μου είπε οτι φταίνε τα εσωτερικά καλώδια και οτι το καλώδιο που παει απο το κουτί του οτε μεσα στο σπίτι αυτο εχει θεμα και δεν συνχρωνιζεται.
    Μου ειπαν να έρθει τεχνικός απο τον οτε και πρεπει να αλλαξει την κάθετη... Παρόλα αυτα μου ζήτησαν πολλα χρήματα χώρις να μου πουν με σιγουριά οτι φταίει αυτο.. Γνωρίζει κάποιος αν μπορω να δοκιμάσω κατι εγω πριν παρω τον τεχνικό για αλλαγή κάθετης;;; κάτι με το utp

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να κάνεις μόνος σου(ή με τεχνικό) έλεγχο στον κατανεμητή του κτιρίου.
    Συνδέεις κατευθείαν πάνω στην γραμμή του ΟΤΕ το router, αφού θα έχεις αποσυνδέσει το εσωτερικό δίκτυο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2013
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα Chrisff,


    Το πιο πιθανό που σου έχει συμβεί είναι να έχεις λάθος συνδεσμολογία (ρούτερ και τηλεφωνικής συσκευής).


    Ήσουν στα 24 και πήγες στα 50 MBPS.

    Άρα η γραμμή σου από αναλογική έγινε ψηφιακή, δηλαδή VOIP.

    Οπότε, αλλάζει ο τρόπος που συνδέεται το ρούτερ αλλά και το σταθερό τηλέφωνο στην γραμμή ΟΤΕ.

    Τί οφείλεις να κάνεις;;;


    Πρώτον:

    Καταργείς όλα τα φίλτρα (ADSL-VDSL Splitter, Phone Filter). Τα βάζεις πίσω στο κουτί τους (ή τα πετάς στα σκουπίδια).

    Την γραμμή του OTE την συνδέεις με απευθείας καλώδιο από την κεντρική πρίζα στο διαμέρισμά σου (αυτή την πρίζα ΟΤΕ που είναι πιο κοντά στην πόρτα εισόδου του διαμερίσματός) και στην θύρα DSL του ρούτερ σου. Χωρίς splitter. Χωρίς τηλεφωνικό φίλτρο. Σκέτο το καλώδιο.

    Η τηλεφωνική σου συσκευή πλέον συνδέεται πάνω στο ρούτερ στην αντίστοιχη υποδοχή Phone (συνήθως στην Phone 2). Αν δέν έχεις τέτοια υποδοχή στο ρούτερ σου θα χρειαστείς νέο ρούτερ -το δίνει ο πάροχος-. Χωρίς φίλτρο συνδέεις και το τηλέφωνο. Σκέτο τηλεφωνικό καλώδιο.

    Κάνεις και ένα reboot το ρούτερ.




    Δεύτερον (και άν έχεις ακόμα πρόβλημα):

    Ο ΟΤΕ παραδίδει την γραμμή σου σε κουτί-μποξάκι διαστάσεων περίπου 10x10cm, 10x20cm(ΧΚ ή "Χαλύβδινο Κουτί" είναι ο τεχνικός όρος) και συνήθως είναι κολλητά κάτω απο μπαλκόνι 1ου ορόφου, ή πάνω και ψηλά απο την κεντρική είσοδο-πόρτα του κτηρίου ή έρχεται απευθείας απο κολώνα στο πεζοδρόμιο με εναέριο καλώδιο.

    Επίσης, μπορεί να είναι σε ντουλάπι όπως αυτό που φιλοξενεί το ρολόι της ΔΕΗ (συνήθως είναι ακριβώς δίπλα από αυτό). Εσωτερικά του κτηρίου στο υπόγειο ή στο ισόγειο. Τεχνικά ονομάζεται Κατανεμητής.

    Μέσα σε αυτό το κουτί (είτε είναι χαλύβδινο κουτί είτε κατανεμητής) υπάρχει μία ένωση δύο ζευγών καλωδίων. Από την μία μεριά είναι το ζεύγος του ΟΤΕ (λέγεται απερχόμενο), έρχεται από την καμπίνα / DSLAM και από την την άλλη είναι το ζεύγος καλωδίου του διαμερίσματός σου.

    Αν τύχει να καλέσεις ποτέ στον ΟΤΕ για να δηλώσεις βλάβη και σου απαντήσουν ότι η βλάβη (συνήθως διακοπή) είναι στο απερχόμενο, αυτό σημαίνει ότι είναι στο κομμάτι της διαδρομής μεταξύ καμπίνας (είναι αυτές οι μεταλλικές ντουλάπες που βρίσκονται στα πεζοδρόμια) και της εισαγωγής ΟΤΕ στο κτήριο σου (ΧΚ ή Κατανεμητής).

    Ο χώρος ευθύνης του ΟΤΕ και σε ότι αφορά αποκατάσταση βλάβης (πχ επισκευή καλωδίου) είναι μέχρι την εισαγωγή στο κτήριο σου. Μέχρι το ΧΚ ή τον Κατανεμητή.

    Από την εισαγωγή σου (χκ ή κατανεμητής) και προς το ρούτερ σου είναι χώρος ευθύνης σου (του πελάτη δηλαδή).

    Τώρα, το καλώδιο της γραμμής σου μπορεί να ταξιδέψει κατακόρυφα σε κάθε όροφο (αυτή είναι η κάθετη) αλλά και οριζόντια (ο τεχνικός όρος είναι Οριζόντια) που μπορεί να είναι παραπάνω από μία για κάθε όροφο. Ο κάθε όροφος έχει και την δική του οριζόντια (ή τουλάχιστον έτσι πρέπει να είναι υλοποιημένη).

    Για παράδειγμα, σε ένα διώροφο κτήριο όπου έχει την εισαγωγή ΟΤΕ στο ισόγειο, έχουμε μία κάθετη και τρεις οριζόντιες (ισόγειο, 1ος, 2ος).

    Λοιπόν, ο τεχνικός του ΟΤΕ, όταν έκανε μέτρηση στην γραμμή σου, σου είπε πως έχεις πρόβλημα στην κάθετη (στην κατακόρυφη δηλαδή). Αυτό μην το πέρνεις ώς δεδομένο γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα και στην οριζόντια σου (του ορόφου σου, δηλαδή).


    Τί μπορείς να κάνεις;;;


    Απλό.


    Πέρνεις το ρούτερ σου και το συνδέεις με ένα καλώδιο κατευθείαν στην εισαγωγή σου (χκ ή κατανεμητή). Άν τα λάθη σταματήσουν (μας ενδιαφέρουν τα CRC Errors, αυτά είναι τα σημαντικά και όχι τα FEC) τότε, ναί, έχεις πρόβλημα που λύνεται ώς εξής:


    Μετράς την απόσταση του καλωδίου της γραμμής σου από την εισαγωγή του κτηρίου μέχρι και το ρούτερ σου και έστω ότι είναι 20 μέτρα.

    Πηγαίνεις σε καταστήμα με ηλεκτρολογικό υλικό (πχ Καφκάς) και αγοράζεις καλώδιο τηλεφωνικό PET (αυτό χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ) ή UTP (CAT5e ή μεγαλύτερο).

    Από την μία μεριά το καλώδιο θα πρέπει να είναι τερματισμένο σε βύσμα RJ11 (τηλεφωνικό). Θα χρειαστείς την ειδική πένσα (έχει γύρω στα 12-15 ευρώ). Θα χρειαστεί να αγοράσεις και 2-3 βύσματα RJ11. Τα βύσματα είναι πολύ φθηνά πχ 0.20 λεπτά του ευρώ το καθένα.

    Από την άλλη μεριά θα το τερματίσεις στην εισαγωγή του ΟΤΕ (χκ ή κατανεμητή).


    Εκεί θα πρέπει να το συνδέσεις με έναν από τους δύο τρόπους:

    Άν είναι ΧΚ συνήθως το βιδώνεις σε βίδες που έχει έτοιμες μέσα στο κουτί (το χαλύβδινο) ώς αναμονές. Σε αυτή την περίπτωση, καλό είναι πριν βιδώσεις το καλώδιο και ενώ το έχεις απογυμνώσει στην άκρη, να βάλεις με την ειδική πένσα τον ειδικό δίχαλο - ακροδέκτη ώστε να έχεις άριστη επαφή μεταξύ καλωδίου και βίδας.

    Αν είναι σε Κατανεμητή έχει άλλη υποδοχή, ρεγγλέτα λέγεται τεχνικά και θα χρειαστεί να το καρφώσεις (κυριολεκτικά) με ειδικό εργαλείο (CRONE Tool ονομάζεται).

    Αν δεν έχεις το συγκεκριμένο, μήν προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις άλλο εργαλείο πχ κατσαβίδι ή μαχαίρι γιατί όχι μόνο δεν θα κάνεις σωστή συνδεσμολογία αλλά πιθανόν να καταστρέψεις (“ξεχειλώσεις”) την ρεγγλέτα.

    Οπότε, θα χρειαστείς άλλα 8-10 ευρώ περίπου για να αγοράσεις CRONE Tool.



    Αυτά από εμένα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tarantino : 16-12-22 στις 19:09.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Το vdsl εχει σχεδιαστει για οικιακη χρηση και αντεχει στις κακες εγκαταστασεις.
    Εγω εχω το Speedport Plus στην 3η μπριζα, κανω επιστροφη ηχου, εχω 2 τηλεφωνα στα δωματια που τα χρειαζομαι, η πολυκατοικια ειναι 30 ετων με παλια καλωδια (οχι cat κτλ) και η γραμμη τερματιζει χωρις αποσυνδεσεις στα 219999/21999.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το vdsl εχει σχεδιαστει για οικιακη χρηση και αντεχει στις κακες εγκαταστασεις.
    Εγω εχω το Speedport Plus στην 3η μπριζα, κανω επιστροφη ηχου, εχω 2 τηλεφωνα στα δωματια που τα χρειαζομαι, η πολυκατοικια ειναι 30 ετων με παλια καλωδια (οχι cat κτλ) και η γραμμη τερματιζει χωρις αποσυνδεσεις στα 219999/21999.
    Τι απόσταση έχεις από την καμπίνα ; Πρέπει να είσαι πολύ κοντά αφού η γραμμή σου συγχρονίζει στα 220 mbps !
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  6. #6
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το vdsl εχει σχεδιαστει για οικιακη χρηση και αντεχει στις κακες εγκαταστασεις.
    Εγω εχω το Speedport Plus στην 3η μπριζα, κανω επιστροφη ηχου, εχω 2 τηλεφωνα στα δωματια που τα χρειαζομαι, η πολυκατοικια ειναι 30 ετων με παλια καλωδια (οχι cat κτλ) και η γραμμη τερματιζει χωρις αποσυνδεσεις στα 219999/21999.
    Από τα λεγόμενά σου, η εγκατάστασή σου μάλλον είναι μια χαρά. Το VDSL είναι εξ ορισμού πιο ευαίσθητο από το ADSL γιατί χρησιμοποιεί μεγαλύτερες συχνότητες. Άμα άντεχε το VDSL στις κακές εγκαταστάσεις κανείς δεν θα είχε παράπονο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας