Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 42
  1. #16
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    σε πολύμπριζο που παίρνει από UPS
    το βρήκες, ή το ένα ή το άλλο

  2. #17
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.989
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά απάντησα στο παλικάρι η μητρική μου είναι gigabyte αλλά φαντάζομαι όλα τα buzzer είναι συμβατά σωστά;
    Ναι, συγνώμη.
    Όλα τα Buzzer ίδια είναι (απ' όσο ξέρω τουλάχιστον).
    Η ερώτηση περί m/b απευθυνόταν στον op, απλώς την έβαλα σε λάθος σημείο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά συγνώμη, αλλά με bios update δεν έχω ασχοληθεί ποτέ (εφόσον δεν είχα προβλήματα) και δεν έχω ιδέα για flashback και τέτοια.
    Ok, αλλά ενίοτε τα νεότερα bios θα λύνουν σοβαρά προβλήματα (ή/και τρύπες ασφαλείας),
    ή/και θα βελτιώνουν την σταθερότητα του πράγματος,
    ή/και θα λύνουν προβλήματα συμβατότητας με 3-rd party περιφερειακά ή/και νεώτερες cpu.
    Ενίοτε βέβαια μπορεί και να δημιουργούν νέα προβλήματα (ξέρεις, "φτιάξαμε 10 bugs, να μην δημιουργήσουμε και 2 καινούργια?").

    Οπότε, αν/όταν έχουμε προβλήματα, από τα πρώτα πράγματα που αναρωτιόμαστε είναι "τρέχω το τελευταίο bios?".

    Προσωπικά τα παρακολουθώ με τον ίδιο τρόπο που παρακολουθώ και τους drivers που χρησιμοποιώ,
    και τυπικά είμαι στο τελευταίο αν δεν έχω σοβαρούς λόγους να κάνω αλλιώς.

    Η διαδικασία είναι απλή, και είτε γίνεται με το flashback (σε περίπτωση ανάγκης),
    είτε (τυπικά) μέσα από το bios, είτε με κάποιο *.exe του vendor (συνήθως laptops και prebuilds),
    και τα παραπάνω θα εξηγούνται ικανά από τον vendor σε docs/site κλπ.
    Και αν έχεις και ups (που δουλεύει...) πάνω, η πιθανότητα να στραβώσει κάτι είναι μικρή (αλλά εγγενώς πάντα υπάρχει...).
    Και στην περίπτωση που έχουμε corupt bios είναι ο μόνος τρόπος να επαναφέρουμε μια μητρική.

    Οπότε, ok ότι θες κάνεις, αλλά το ότι "δεν έχεις ιδέα για flashback και τέτοια" δεν σου απαγορεύει να μάθεις τα βασικά που θα εξηγούνται στο manual.
    Και πλέον, δεν είναι όπως παλιά που έπρεπε να ξεκινήσεις από bootable dos και να το κάνεις μέσα από cmd line.
    Τυπικά, αντιγράφεις το αρχείο που κατεβάζεις απ'τον vendor σε ένα fat usb stick, μπαίνεις στο bios,
    και χρησιμοποιείς την εφαρμογή του bios να κάνει update εαυτόν με το αρχείο whatever.cap που έχεις στο stick

    Αν θες την γνώμη μου, αν/όταν ξεκινήσει:
    #1 update bios -> restart
    #2 enter bios, load default settings, save ->restart
    #3 enter bios, ρυθμίζεις bios κατά πως νομίζεις (ότι ρυθμίσεις ίσως έχεις πέραν των defaults...), save -> restart.
    #4 αν παίζει Ok το παρακολουθείς.

    Αν είναι να το κάνεις, διάβασε προσεκτικά αυτά που λέει η asrock στο site της:
    https://www.asrock.com/mb/amd/fatal1...index.asp#BIOS
    Αν το bios που τρέχει είναι πολύ παλιά έκδοση πρέπει ενδιάμεσα να φλασαριστεί η 1.80, reboot, και μετά η τελευταία.

    Αν το πρόβλημα σου είναι corrupt bios ή κάποιο bug που έχουν διορθώσει σε νεώτερη έκδοση θα στρώσει.
    Αν δεν στρώσει ίσως είναι ώρα για νέο m/b.

    Αυτά, αν νιώθεις ok με την διαδικασία και θες να ασχοληθείς,
    αν όχι, πάνε το σε ένα service να το δούν.
    Disclaimer: αμα brick-άρει κανείς το m/b του, εγώ δεν φταίω, ναι?

    Γενικότερα μιλώντας περί pc building/troubleshooting, εφόσον ασχολούμαστε οι ίδιοι με το pc,
    καλό θάταν νάχαμε ένα buzzer πάνω (με 2-3$),
    και ίσως και μια pci diag. card εύκαιρη (στο e-bay από 3$ έως 50$).
    Αν/όταν κάτι χαλάσει βολικό είναι να μπορούμε να ακούσουμε/μετρήσουμε beeps,
    ή/και να διαβάσουμε τα post error codes με την κάρτα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Καλημέρα σας. Όπως ακριβώς το περίμενα, πάλι δεν έπαιρνε μπροστά σήμερα. Αυτή την φορά είπα να δοκιμάσω τον πιο εύκολο τρόπο που πρότεινε ο sdikr, ο οποίος και δούλεψε. Τι να πω;

    Αλλά επειδή σας έχω κουράσει, θα "συνοψίσω" τα πράγματα για να έχετε κι εσείς μια καλύτερη εικόνα.

    1) Πάνω στο ίδιο πολύμπριζο έχω επίσης την οθόνη και τα ηχεία τα οποία δεν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα. Εξάλλου και σε άλλη πρίζα που έβαλα το καλώδιο του τροφοδοτικού, επίσης δεν έπαιρνε μπρος. "Θεωρητικά" δεν πρέπει φταίει αυτό.

    2) Όπως είπα και στην αρχή, χρησιμοποίησα και 2ο καλώδιο ρεύματος, χωρίς αποτέλεσμα.

    3) Τροφοδοτικό δεν άλλαξα (ακόμα). Απλά χρησιμοποίησα άλλο όταν είχα βγάλει έξω την μητρική, για να τσεκάρω αν οφείλεται εκεί το πρόβλημα, χωρίς αποτέλεσμα και πάλι. Χρησιμοποίησα μάλιστα το ίδιο καλώδιο ρεύματος, με το οποίο το 2ο τροφοδοτικό (της δοκιμής) έπαιρνε κανονικά ρεύμα. Οπότε θεώρησα ότι δεν φταίει το τροφοδοτικό μου ή το καλώδιο ρεύματος.

    4) Το Ups υπάρχει, ακριβώς επειδή η ΔΕΗ μ@λ@κίζεται στην περιοχή με "συχνές" διακοπές και σκαμπανεβάσματα τάσης. Το "αποκλείω" όμως, καθώς σε όλες τις περιπτώσεις έχει κρατήσει. Επίσης, υπάρχει και 2ο πισί συνδεδεμένο σ' αυτό που δεν παρουσιάζει αντίστοιχο ή άλλο πρόβλημα γενικά. Μια φορά μόνο χρειάστηκε ν' αλλάξω μπαταρίες κι αυτό μετά από 4-5 χρόνια. Έκτοτε συνεχίζει να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

    5) Το μόνο βέβαια που δεν έχω ακόμα δοκιμάσει είναι reset της μητρικής. Είναι το αμέσως επόμενο.

    6) Και κάτι τελευταίο που πρόσεξα (πιθανόν άσχετο). Σε όλες τις περιπτώσεις που δεν πήρε μπροστά με την πρώτη, όταν τελικά ανοίγει (με βάσει όσα έχω δοκιμάσει και αναφέρει), βλέπω ότι πάει λάθος η ώρα στα windows. Δεν ξέρω αν δείχνει κάτι αυτό.

    Αυτή είναι η κατάσταση σε γενικές γραμμές. Πηγαίνει το μυαλό σας σε κάτι πιο συγκεκριμένο όπου θα πρέπει να εστιάσω;

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 18-12-22 στις 16:59.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  4. #19
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι η κατάσταση σε γενικές γραμμές. Πηγαίνει το μυαλό σας σε κάτι πιο συγκεκριμένο όπου θα πρέπει να εστιάσω;
    Στης αδερφης μου ειχε πεσει η ταση στην μπαταρια CR2032 που εχει πανω και γι αυτο δεν ανοιγε καποιες φορες. Μολις την αλλαξαμε δεν το ξαναπαρουσιασε. Το γραφω σε περιπτωση που δεν το εχεις τσεκαρει

  5. #20
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.989
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή την φορά είπα να δοκιμάσω τον πιο εύκολο τρόπο που πρότεινε ο sdikr, ο οποίος και δούλεψε. Τι να πω;
    Το πρώτο που θα σκεφτόμουν είναι psu/motherboard.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    6) Και κάτι τελευταίο που πρόσεξα (πιθανόν άσχετο). Σε όλες τις περιπτώσεις που δεν πήρε μπροστά με την πρώτη, όταν τελικά ανοίγει (με βάσει όσα έχω δοκιμάσει και αναφέρει), βλέπω ότι πάει λάθος η ώρα στα windows. Δεν ξέρω αν δείχνει κάτι αυτό.
    Δείχνει ότι η μπαταρία του m/b θέλει αλλαγή.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας. Όπως ακριβώς το περίμενα, πάλι δεν έπαιρνε μπροστά σήμερα. Αυτή την φορά είπα να δοκιμάσω τον πιο εύκολο τρόπο που πρότεινε ο sdikr, ο οποίος και δούλεψε. Τι να πω;
    Το πρόβλημα αν γίνει, πρέπει να ξεφορτίσουν οι πυκνωτές και αυτό κάνεις με το να πατάς το κουμπί του Power μερικές φορές.

    Αν μπορείς αλλάζεις τροφοδοτικο και το δουλέυεις για κάποιες μέρες έτσι, η αλλαγή που έκανες στο 3 δεν βοηθάει καθώς ήδη υπήρχε η φόρτιση, αυτό η θα λυθεί με το να πατήσεις το Power χωρίς τροφοδοσία μερικές φορές ή αν περάσουν κάποιες ώρες.
    Δοκιμάζεις να αλλάξεις την φορά του βύσματος σουκου το γυρνάς κατα 180 μοίρες
    Δοκιμάζεις χωρίς Ups

  7. #22
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο που θα σκεφτόμουν είναι psu/motherboard.
    Θα ξεκινήσω με τροφοδοτικό λοιπόν, reset και βλέπουμε. Ή να κάνω ένα reset πρώτα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείχνει ότι η μπαταρία του m/b θέλει αλλαγή.
    Εκεί πήγε το μυαλό μου, αλλά δεν θα 'πρεπε να συμβαίνει κι όταν ανοίγει κανονονικά το πισί;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα αν γίνει, πρέπει να ξεφορτίσουν οι πυκνωτές και αυτό κάνεις με το να πατάς το κουμπί του Power μερικές φορές.

    Αν μπορείς αλλάζεις τροφοδοτικο και το δουλέυεις για κάποιες μέρες έτσι, η αλλαγή που έκανες στο 3 δεν βοηθάει καθώς ήδη υπήρχε η φόρτιση, αυτό η θα λυθεί με το να πατήσεις το Power χωρίς τροφοδοσία μερικές φορές ή αν περάσουν κάποιες ώρες.
    Δοκιμάζεις να αλλάξεις την φορά του βύσματος σουκου το γυρνάς κατα 180 μοίρες
    Δοκιμάζεις χωρίς Ups
    Το έχω δοκιμάσει κι αυτό, με την διαφορά ότι απλώς έκλεινα τον διακόπτη του τροφοδοτικού. Με το καλώδιο στην πρίζα δλδ. Και το power το πατούσα 5-6 φορές μόνο.
    Θα δοκιμάσω και τη φορά του βύσματος και βλέπουμε.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  8. #23
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για μενα με οσα εγραψες πας ταυτοχρονα σε αλλαγη μπαταριας της μητρικης και bios reset (με την αλλαγη μπαταριας θα γινει και το bios reset αν εχεις το pc εκτως ρευματος και πατησεις και το power button μερικες φορες).

    μετα απο αυτα αν το προβλημα συνεχιζει κατεμε πας για bios update (ποτε δεν ξερεις, μπορει να βοηθησει), αλλα εδω ειμαστε
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μενα με οσα εγραψες πας ταυτοχρονα σε αλλαγη μπαταριας της μητρικης και bios reset (με την αλλαγη μπαταριας θα γινει και το bios reset αν εχεις το pc εκτως ρευματος και πατησεις και το power button μερικες φορες).

    μετα απο αυτα αν το προβλημα συνεχιζει κατεμε πας για bios update (ποτε δεν ξερεις, μπορει να βοηθησει), αλλα εδω ειμαστε
    Thanks. Κουτή ερώτηση. Για την αλλαγή μπαταρίας δεν νομίζω να χρειάζονται βγάλσιμο τα καλώδια της μητρικής. Το καλώδιο του τροφοδοτικού βγάζω με τον διακόπτη στο off, σωστά;
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  10. #25
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι η κατάσταση σε γενικές γραμμές. Πηγαίνει το μυαλό σας σε κάτι πιο συγκεκριμένο όπου θα πρέπει να εστιάσω;
    psu tester τεστάρει το τροφοδοτικό.
    post card κάνει διάγνωση και βρίσκει το πρόβλημα σε hardware προβλήματα προσοχή όμω να είναι συμβατή με τη motherboard bios.
    Τι είναι αυτά και τι κάνουν ακριβώς δες το παρακάτω βίντεο τα λέει αναλυτικά.

    Κατά την δική μου ταπεινή άποψη θα έπρεπε όλες οι μητρικές να έχουν ενσωματωμένη post card έτσι θα ήταν εύκολο για μας να διαγνώσουμε το πρόβλημα ή έστω να έχουν buzzer το οποίο δεν έχουν φυσικά οι περισσότερες

    - - - Updated - - -

    Επίσης κάτι άλλο που θέλω να προσθέσω είναι κοιτάξεις τον event viewer εκεί θα κοιτάξεις τα critical errors όπου θα βρεις το πρόβλημα σου.
    Οδηγίες.

    Είναι κάτι που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες του χώρου για να κάνουν troubleshooting.
    επίσης κοίτα το φάκελο C:\Windows\Minidump για dump files κάντα upload για να δουν ακριβώς που υπάρχει πρόβλημα.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #26
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks. Κουτή ερώτηση. Για την αλλαγή μπαταρίας δεν νομίζω να χρειάζονται βγάλσιμο τα καλώδια της μητρικής. Το καλώδιο του τροφοδοτικού βγάζω με τον διακόπτη στο off, σωστά;
    σωστα
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Καλημέρα guys.
    4η μέρα σερί που άνοιξε κανονικά το εργαλείο . Φτού-φτού, μην το ματιάσω. Μια κουτή ερώτηση.
    Μιας και δεν γνωρίζω από ηλεκτρολογικό-ηλεκτρονικά, υπάρχει μήπως καμιά περίπτωση να έπαθε κάποια εμπλοκή λόγω υγρασίας;
    Το διάστημα που ξεκίνησε το κοκομπλόκ, είχε βαρέσει κόκκινο (80% +). Από την στιγμή που έπεσε και μετά, δείχνει να αναστήθηκε. Είναι νωρίς ακόμα βέβαια, αλλά λέμε. Μπας και;
    Καθώς κι από ποιότητα κατασκευής, η μητρική είναι ντεμί. Αν τυχόν οφείλεται σ' αυτήν.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  13. #28
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.989
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει μήπως καμιά περίπτωση να έπαθε κάποια εμπλοκή λόγω υγρασίας;
    Δεν το έχω δει να συμβαίνει, και έχω δεί μηχανήματα να δουλεύουν σε πολύ υγρασία, οπότε το θεωρώ ψιλο-απίθανο
    (όσο δεν μιλάμε για κοντά στο 100% ώστε να είναι κοντά στο σημείο κορεσμού ώστε να σχηματίζονται σταγόνες),
    αλλά οπωσδήποτε όχι αδύνατο.
    Ηλεκτρονικά είναι, δεν τους αρέσει η υγρασία.
    Το κουτί σου έχει ικανό airflow?

    Παρακολούθησε το.

    ΥΓ.

    Έχει ένα ενδιαφέρον άρθρο ο anand:
    https://www.anandtech.com/show/6089/...y-bites-back/2

    quote:

    ASRock's last surprise comes in the form of their 'Dehumidifier' function. This is a very odd feature, especially as it is inappropriately named for the western hemisphere, where dehumidification has only one specific meaning of actually taking water out of the air. Let me take you through the ASRock usage scenario:

    You have a PC in a very humid climate, where humidity is in the high 90%. When you use the PC for gaming, the temperature inside the case rises. As air gets warmer, it can hold more water.

    Therefore, if we have (for example) 4 grams of water in a case at 40ºC, the specific humidity of that air is greater than a situation where we have 4g of water in a case at 60ºC. But at 60ºC, the air can hold more water (say 6g). When the PC is turned off, or the localized air gets cooler, the air inside the case can get cooler, and when the air reaches 100% specific humidity, the water vapor leaves the air and condenses on components. ASRock's Dehumidifier function makes the PC spin up the fans for a periods of time during the day to remove the hot air that has accumulated during the day from the case, and replace it with cooler air, but at the same time the hot air takes away the extra water vapor with it.

    It can get confusing as well if you consider where the extra water vapor would come from. Scientifically, it deals with the balancing of specific humidity across two adjacent temperature zones. Using arbitrary numbers, consider two pockets of air close to each other. Each holding 2g of water vapor (so 4g total), but the first pocket of air (A) is at 40ºC, with a specific humidity of 100%. The second pocket of air (B) is at 80ºC, with a specific humidity of 50%. The water vapor will migrate from A to B, in order to balance the specific humidity. This would mean that in the end, A would still be 40ºC (assuming no heat transfer), but hold 1g of water with a specific humidity of 75%, and B would still be 80ºC, but hold 3g of water with a specific humidity of 75%.

    If suddenly the temperature of B dropped to 40ºC, then 1g of water would condense out of the air, leaving it with 2g of water (specific humidity of 100%). This is the scenario ASRock are hoping to avoid with the 'Dehumidifier' function. Perhaps 'Dehumidifier' is the wrong thing to call it, but it is there if this is your scenario.

    bottom-line:

    αν έχεις ικανή υγρασία ώστε με τις αλλαγές της θερμοκρασίας να σχηματίζονται σταγονίδια μέσα στο κουτί,
    ίσως έχεις πρόβλημα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #29
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και δεν γνωρίζω από ηλεκτρολογικό-ηλεκτρονικά, υπάρχει μήπως καμιά περίπτωση να έπαθε κάποια εμπλοκή λόγω υγρασίας;
    Έχουν πεθάνει δύο μητρικές φίλων από υγρασία,
    το κοινό στοιχείο επίσης και των δύο ήταν ότι έκαναν ηλεκτρονικό τσιγάρο μέσα στο δωμάτιο.
    Όταν έπιασα την μητρική στα χέρια μου για να την αλλάξω κόλλησαν τα δάχτυλα μου πάνω της.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #30
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Είναι πάντως η πρώτη φορά που είδα τόση υγρασία στην περιοχή και για τόσες μέρες σερί. Γι' αυτό κι έφαγα το φλας. Θα δω βέβαια τι μέλι γενέσθαι και βλέποντας και κάνοντας.
    Τι ήθελα και το πα. Μόλις έπεσε το μάτι μου στην ώρα και βλέπω ότι πάλι χάνει Το είχα όμως βάλει για ύπνο στο μεταξύ.
    ΑΚΥΡΟ. Για κάποιο λόγο (άγνωστο προς το παρόν), είχε αλλάξει το Time Zone Θα το παρακολουθήσω κι αν χρειαστεί θα ενημερώσω.

    Οι μπαταρίες των μητρικών δεν είναι πάνω κάτω οι ίδιες; Μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω προσωρινά της προηγούμενης μητρικής που κάθεται, καθώς δεν προλαβαίνω (άμεσα) ν' αγοράσω καινούργια;

    Όσο για το airflow του κουτιού, πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές είναι εντάξει. Έχω συμμαζεμένα τα καλώδια και γενικά ο ελεύθερος χώρος είναι επαρκής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackened : 22-12-22 στις 23:36.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας