Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19

Θέμα: Ecommerce Site

  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

    Ενδιαφέρεται γνωστός μου, να ανοίξει ένα ecommerce site. Δεν μπορεί να διαθέσει σοβαρό μπάτζετ, τουλάχιστον όχι στην αρχή, πρωτού δει πως θα πάει το όλο πράγμα.

    Σκέφτηκα, ότι ίσως θα είναι μία καλή αρχή η αγορά ενός host (καλή ώρα papaki), η αγορά του domain προφανώς και τέλος, η αγορά κάποιου καλού WordPress theme για να κουμπώσει πάνω στο Host.

    Ποιες οι απόψεις?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Κατά τη γνώμη μου να πάει στην cretaforce.
    Φθηνό domain, πολύ καλή υποστήριξη σε θέματα hosting.
    Για το σύστημα ας ξεκινήσει με wordpress & woocomerce.
    Ένα θέμα pro, αγορασμένο και διαφήμιση σε facebook και google από την πρώτη στιγμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.954
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Θα σου πρότεινα να δεις τις λύσεις που προσφέρει ο ΟΤΕ για μικρές επιχειρήσεις που δίνει σελίδα με certificates, PayPal κλπ με λίγα κλικ και ελάχιστο μηνιαίο κόστος. Ειναι ο,τι πιο ασφαλές κατά τη γνώμη μου για κάποιον που σε θέλει να δώσει χρήματα σε κάποιον επαγγελματία να του στήσει τη σελίδα του.
    Μετά θα σου πρότεινα να δεις το Squarespace που πάλι δινει έτοιμη λύση αλλά είναι ανώτερο σε εμφάνιση αλλά και πιο ακριβό.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elio_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου να πάει στην cretaforce.
    Φθηνό domain, πολύ καλή υποστήριξη σε θέματα hosting.
    Για το σύστημα ας ξεκινήσει με wordpress & woocomerce.
    Ένα θέμα pro, αγορασμένο και διαφήμιση σε facebook και google από την πρώτη στιγμή.
    Με γρήγορο ψάξιμο, κατάλαβα ότι πολλοί δρόμοι οδηγούν στο BlueHost.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πρότεινα να δεις τις λύσεις που προσφέρει ο ΟΤΕ για μικρές επιχειρήσεις που δίνει σελίδα με certificates, PayPal κλπ με λίγα κλικ και ελάχιστο μηνιαίο κόστος. Ειναι ο,τι πιο ασφαλές κατά τη γνώμη μου για κάποιον που σε θέλει να δώσει χρήματα σε κάποιον επαγγελματία να του στήσει τη σελίδα του.
    Μετά θα σου πρότεινα να δεις το Squarespace που πάλι δινει έτοιμη λύση αλλά είναι ανώτερο σε εμφάνιση αλλά και πιο ακριβό.
    Σε αυτό εδώ αναφέρεσαι?

    Δεν βρίσκω κάπου να υπάρχουν Demo για παραδείγματα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με γρήγορο ψάξιμο, κατάλαβα ότι πολλοί δρόμοι οδηγούν στο BlueHost.

    - - - Updated - - -
    Δεν ξέρω για blueHost
    Για την cretaforce έχω άποψη μιας και τους χρησιμοποιούσα σαν ελ. επαγγελματίας για hosting πελατών και στην εταιρεία που είμαι τους χρησιμοποιούμε.
    Συνεργάζομαι μαζί τους πάνω από 10 χρόνια και είναι πολύ εξυπηρετικοί, γρήγοροι στις αντιδράσεις και κυρίως αξιόπιστοι.
    Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με κάποιο βασικό πακέτο και στη συνέχεια αναλόγως με τις ανάγκες σου να το τροποποιήσεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

    Ενδιαφέρεται γνωστός μου, να ανοίξει ένα ecommerce site. Δεν μπορεί να διαθέσει σοβαρό μπάτζετ, τουλάχιστον όχι στην αρχή, πρωτού δει πως θα πάει το όλο πράγμα.

    Σκέφτηκα, ότι ίσως θα είναι μία καλή αρχή η αγορά ενός host (καλή ώρα papaki), η αγορά του domain προφανώς και τέλος, η αγορά κάποιου καλού WordPress theme για να κουμπώσει πάνω στο Host.

    Ποιες οι απόψεις?
    Εν eShop χωρίς σοβαρό hosting δεν στέκεται αλλά. Δηλαδή ποιος θα το φτιάξει; Μόνος;δεν θα δώσει λεφτά σε κάποιον; Η μήπως περιμένει να το κάνει με 200 ευρώ;
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ο λόγος που δεν έχω απαντήσει στις ιδέες σας είναι διότι το πρότζεκτ έχει παγώσει. Θα επανέλθω εννοείται.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Φαντάζομαι ότι ο κύριος λόγος είναι πως δεν θέλει να πληρώσει πολλά. Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα χωρίς να υπολογιστεί μέσα το SEO θέλει σίγουρα ένα διχιλιαρο
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι ο κύριος λόγος είναι πως δεν θέλει να πληρώσει πολλά. Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα χωρίς να υπολογιστεί μέσα το SEO θέλει σίγουρα ένα διχιλιαρο
    Ακαδημαικές υποχρέωσεις είναι οι λόγοι.

    Διχίλιαρο δεν θα παίξει, αν παίξει. Μιλάμε για φιλία ετών, οπότε οκ, δεν είναι ο σκοπός μου να βγάλω πολλά. Άσε που αυτά είναι τα έξτρα μου.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #10
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακαδημαικές υποχρέωσεις είναι οι λόγοι.

    Διχίλιαρο δεν θα παίξει, αν παίξει. Μιλάμε για φιλία ετών, οπότε οκ, δεν είναι ο σκοπός μου να βγάλω πολλά. Άσε που αυτά είναι τα έξτρα μου.
    Δεν κατάλαβα καν ότι θα το κάνεις εσύ. Φόρτωσε Wordpress. Ocean WP και ελεμεντορ. Διάλεξε ντεμο και πορεύεσου

    Εμένα είναι η κύρια ασχολία μου. Και θέλει χρόνο. Αυτό στο ξεκαθαρίζω.

    Το παπάκι δεν θα σε καλύψει καν για ηλεκτρονικό κατάστημα. Θα σέρνεται

  11. #11
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα μπορούσες να κοιτάξεις και κάποια e-commerce πλατφόρμα όπως πχ Shopify αν το budget το επιτρέπει, ειδικά από τη στιγμή που όπως καταλαβαίνω δεν θα κάνεις το management του site εσύ προσωπικά μετά το αρχικό στήσιμο.
    A very minor case of serious brain damage.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-03-2023
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Για το Ocean WP θα πρεπει να πληρωνει καθε χρονο συνδρομη, εκτος και αν το πληρωσει lifetime, επισης το elementor ειναι μπερδεμα, ασε που αργει να φορτωσει τις σελιδες το elementor, προσωπικα κοιταζω themes με WP Bakery builder, φορτωνουν οι σελιδες γρηγοροτερα, με περισσοτερα οφέλη για τον seo, κυρίως λόγω ταχύτητας. Και επισης για το παπακι, γιατι να σερνεται? Αναλογα ποσα προιοντα θα βαλει, ποσο θα το φορτωσει με εικονες και τι επισκεψιμοτητα θα εχει, δεν νομιζω πως εχει να κανει με το παπακι, καμια σχεση. Σιγουρα ενας γρηγοροτερος σερβερ ειναι σουπερ, αλλα σε ολες τις εταιρειες υπαρχουν αναβαθμισμενα πακετα με semidedicated servers και dedicated servers, οτι πληρωνεις παιρνεις. Ας ξεκινησει ο ανθρωπος με ενα shared hosting πακετο που ειναι φθηνοτερο και αναλογα αναβαθμιζει το πακετο του. Ασε που και αυτο το κανουν οι εταιρειες αυτοματα χωρις εξτρα χρεωση. Αυτα...

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danielko3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το Ocean WP θα πρεπει να πληρωνει καθε χρονο συνδρομη, εκτος και αν το πληρωσει lifetime, επισης το elementor ειναι μπερδεμα, ασε που αργει να φορτωσει τις σελιδες το elementor, προσωπικα κοιταζω themes με WP Bakery builder, φορτωνουν οι σελιδες γρηγοροτερα, με περισσοτερα οφέλη για τον seo, κυρίως λόγω ταχύτητας. Και επισης για το παπακι, γιατι να σερνεται? Αναλογα ποσα προιοντα θα βαλει, ποσο θα το φορτωσει με εικονες και τι επισκεψιμοτητα θα εχει, δεν νομιζω πως εχει να κανει με το παπακι, καμια σχεση. Σιγουρα ενας γρηγοροτερος σερβερ ειναι σουπερ, αλλα σε ολες τις εταιρειες υπαρχουν αναβαθμισμενα πακετα με semidedicated servers και dedicated servers, οτι πληρωνεις παιρνεις. Ας ξεκινησει ο ανθρωπος με ενα shared hosting πακετο που ειναι φθηνοτερο και αναλογα αναβαθμιζει το πακετο του. Ασε που και αυτο το κανουν οι εταιρειες αυτοματα χωρις εξτρα χρεωση. Αυτα...
    Το bakery φορτώνει πιο αργά από elementor!Αν είναι δυνατόν να λές ότι το bakery παει πιο γρήγορα. Στα 10 τουλάχιστον χρόνια που στήνω, ο bakery πάντα ήταν προβλημα. Ο elementor ειναι απλούστατος
    Η ταχύτητα εξαρτάτα από πολλά. Εικόνες, cache, loading unloading js και css. Ποτέ δεν έφτασα σε mobile σε 90% στο pagespeed με bakery.
    Τα προϊόντα δεν ειναι αυτα που το αργούν σε πρώτη φάση όσο το μέγεθος των εικόνων που βάζεις μέσα. Για eshop δεν θέλεις φτηνό hosting.

    Το παπάκι δεν έχει αρκετά καλό hosting οπότε σέρνεται. Παπάκι και tophost είναι στην ουσία το ίδιο. Δεν τις συστήνω σε κανέναν πελάτη
    Ποιο κάνουν οι εταιρείες χωρίς έξτρα χρέωση; Την αναβάθμιση;; ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  14. #14
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακαδημαικές υποχρέωσεις είναι οι λόγοι.

    Διχίλιαρο δεν θα παίξει, αν παίξει. Μιλάμε για φιλία ετών, οπότε οκ, δεν είναι ο σκοπός μου να βγάλω πολλά. Άσε που αυτά είναι τα έξτρα μου.
    Τι θέλει να πουλάει; παίζει ρόλο.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χειροποίητα πράγματα για αρχή. Κεριά και γενικότερα μπιχλιμπιδια.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας