Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓ. ΟΡΕΣΤΙΚΟ
    Καλημερα

    Λιγο τα φώτα σας γιατι δεν μπορώ να καταλαβω τι μου διαφευγει.Εχω στημενο το δικτυο οπως βλεπει καποιος στο παρακατω σχέδιο.Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι εχω βαλει το edgerouter να κανει 2η κληση PPPoE και περνει κανονικα 2η public IP.Ολα παιζουν οκ εκτός απο τα services του SYNOLOGY NAS ...Δέν μπορεί να παρει βγει στο ιντερνετ και μου βγαζει σφαλμα με το DNS...Οτι κι αν εκανα στο portforward του edgerouter ακομα και openVPN που εχω δεν μπορω να συνδεθω εξωτερικα με το server μου.Εννοιται οτι πανω απευθειας στο speedport plus δεν εχω καποιο θέμα.Που ειναι το πρόβλημα?Στο NAS ή εχω καποιο θεμα με το port forward ή καποιο θεμα με double NAT? Πχ οταν κανω portforward στο edgerouter παιζω ως εξης WAN INTERFACE - PPPoE LAN INTERFACE SWITCH 0 HARPIN NAT και AUTO FIREWALL O ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ ORIGINAL PORT ΚΑΙ PORT για OPENVP την 1194 με UDP και IP αυτη του NAS 192.168.20.25

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Artboard 1.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  42,5 KB 
ID: 244070

  2. #2
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.946
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Κάτι με το vlan ίσως δεν παίζει σωστά. Δοκίμασε να βάλεις στην πόρτα eth0 του edgerouter το pvid κενό.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ξέρω αν είναι τυπογραφικό λάθος στο διάγραμμα σου, αλλά το speed και το edge δεν θα πρέπει να έχουν την ίδια ip.

    Τώρα στο άλλο θέμα, στο vlan που έχεις δημιουργήσει, έχεις δημιουργήσει τα σωστά rules για dns και DHCP , δηλαδή οι συσκευές από το vlan να μπορούν να δουν το main lan subnet στις πόρτες 53 και 67-68?
    A very minor case of serious brain damage.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓ. ΟΡΕΣΤΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είναι τυπογραφικό λάθος στο διάγραμμα σου, αλλά το speed και το edge δεν θα πρέπει να έχουν την ίδια ip.

    Τώρα στο άλλο θέμα, στο vlan που έχεις δημιουργήσει, έχεις δημιουργήσει τα σωστά rules για dns και DHCP , δηλαδή οι συσκευές από το vlan να μπορούν να δουν το main lan subnet στις πόρτες 53 και 67-68?
    εκ παραδρομής εκανα λαθος στο διαγραμμα ...το speed port παιζει στην 192.168.2.1

    εχω στησει εναν HDCP server για το VLAN και ολες οι συσκευές βγαίνουν κανονικά στο ιντερνετ χωρίς πρόβλημα....Κάτι που άλλαξα και επαιξε το DNS του SYNOLOGY ηταν να απαενγοποισηω το IPV6 και να βαλω χειροκινητα DNS 1 το 8.8.8.8 και DNS2 το 8.8.4.4 αλλά το OPENVPN ακόμα αρνειται πεισματικά να κανει συνδεση tunel
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xroupista : 18-12-22 στις 18:21.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.946
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Βγάλε τα vlan να δεις ότι παίζει σωστά το δίκτυο και μετά βάλε vlan σε μια μια πόρτα

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓ. ΟΡΕΣΤΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε τα vlan να δεις ότι παίζει σωστά το δίκτυο και μετά βάλε vlan σε μια μια πόρτα
    το δοκιμασα και ολα καλα.Ειτε παιζει απευθειας πανω στην eth ειτε σε vlan δεν αλλαζει κάτι.Δεν γνωρίζω αν στα services περαν του DHCP server χρειάζεται και ρυθμιση ο DNS server...αλλά αφού ολα στο NAS εχουν καλώς...που να σκαλώνει ο OPENVPN???

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20221218_173257.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  564,5 KB 
ID: 244083Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG20221218173201.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  357,0 KB 
ID: 244084

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας