Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 60
  1. #16
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Συμφωνώ σε όλα όσα λένε οι φίλοι, που έχουν και περισσότερες γνώσεις σχετικά με το θέμα

    για τα δύο υστερόγραφα του φίλου sweet dreams

  2. #17
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Α & το Ω είναι η σωστή τοποθέτηση, οπότε αφού είναι γνώστης και τον εμπιστεύεσαι, προχώρα.
    Για τα αντικεραυνικά προφανώς θα αναφέρεται στα Raycap.

    Δεν είδα να αναφέρεις τις διακυμάνσεις της τάσης, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί και αυτό γιατί είναι εξίσου επικίνδυνο για πρόκληση βλάβης.

    ΥΓ1:
    Ο Θράσος ήταν από τα καλύτερα φιλαράκια εδώ μέσα και μας έχει λείψει πολύ.

    ΥΓ2:
    Kουκλάρα η Μυρτώ.
    Νομίζω ότι μου είπε αυτό το όνομα... αν είσαι άσχετος όπως εγώ δεν τα συγκρατείς κι εύκολα! Με βομβάρδιζε και με πληροφορίες, δεν προλάβαινε να αποθηκεύει η μνήμα μου

    Οπότε τώρα πάμε να μου προτείνετε τι να αντικαταστήσω τουλάχιστον μητρική και τροφοδοτικό που σίγουρα παρέδωσαν πνεύμα?
    Χθες άκουσα πως το βίσμα που μπαίνει η πρίζα στο τροφοδοτικό, στο κουτί του υπολογιστή μου (όχι αυτή στο πολύπριζο δηλ.) "τζιτζίριζε". Κλείνω το πολύπριζο, βγάζω και ξαναβάζω το καλώδιο μήπως δεν είχε κουμπώσει καλά, το έκανε λίγο ακόμα και μετά σταμάτησε.
    Φοβάμαι δεν ανοίγω τον υπολογιστή μου για να μην του κάνω παραπάνω ζημιά και στα άλλα μέρη. Πάντως ο εκτυπωτής που τον χρειάστηκα, δούλεψε.
    Συνολικά θα αλλάξω τα δύο αυτά (τροφοδοτικό και μητρική) και λέω επιτέλους να αλλάξω και την κάρτα γραφικών.
    Οπότε ακούω γνώμες.
    Με ποιο τρόπο άραγε μπορώ να ελέγξω αν έχει καεί και κάτι άλλο που δεν εντόπισα μέχρι στιγμής?
    Έχω το Aida64 που δείχνει αναλυτικά όλα τα μέρη.

    ΥΓ. Υπάρχει άνθρωπος που γνώρισε αυτό το πλάσμα και του άφησε άσχημη εντύπωση? Από τα πιο δοτικά κι ανιδιοτελή άτομα που έχω γνωρίσει στην ζωή μου, ίσως το πιο. Βελούδινος σαν χαρακτήρας κι εύχομαι κάθε φορά που τον θυμάμαι να είναι καλά πια η ψυχή του, ελεύθερη και χωρίς πόνο. Γιατί μόνο αυτό του άξιζε.

    - - - Updated - - -

    Άντε ακούω γνώμες για τις αντικαταστάσεις.

    ΥΓ2. Για τις διακυμάνσεις της τάσης, επειδή όπως είπα μένει κοντά μου και τις ζει κι αυτός μου είπε πως ακριβώς επειδή είναι θέμα της ΔΕΗ και δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά, προστατευτικά πριζάκια τάσης κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Santrina : 19-12-22 στις 20:56.

  3. #18
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mobo: Gigabyte GA-EX58-UD5 (s1366, DDR3, X58)
    Περί μητρικής και ενδεχόμενης επισκευής του pc^:
    Η μητρική είναι x58 / socket 1366, πολύ καλή (και ακριβή) πλατφόρμα στην εποχή της,
    αλλά πάνε κοντά 15 χρόνια από τότε.
    Αν χρειαστεί αντικατάσταση, οποιοδήποτε m/b βρείς με chipset x58 και socket 1366 μπορεί να αντικαταστήσει το υπάρχων.
    Το πρόβλημα θα είναι να βρείς κάποιο....

    *Αν* το πρόβλημα είναι μόνο ότι έχουν καεί οι eth. ports και κατά τα λοιπά η μητρική είναι λειτουργική,
    θα μπορούσες να πάρεις μια gbit ethernet card σε pci ή pci-e και να κάνεις δουλειά σου με 10-20€.

    Αν η μητρική έχει και άλλα προβλήματα και χρειάζεται αντικατάσταση, είτε βρίσκεις κάπου καμιά ξεχασμένη 1366,
    είτε στήνεις καινούργιο pc.

    Για την κάρτα γραφικών που βουίζει, είτε επιδιορθώνεις το φουρφούρι της (βασικά το αλλάζεις... *αν* βρεις...),
    είτε εφόσον δεν σε ενδιαφέρει το gaming βάζεις μια καινούργια entry-lvl κάρτα (nvidia 1030 πχ στα ~100€),
    είτε αν καταλήξει το πράγμα σε στήσιμο νέου pc στήνεις μια apu και χρησιμοποιείς την ενσωματωμένη εντός της νέας cpu.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    είπαμε κάποια στιγμή να δούμε αυτό με το αντικεραυνικό, το οποίο κοστίζει γύρω στα 200 + ότι άλλο χρειαστεί (αν πχ στον πίνακα του δικού μου σπιτιού μου πρέπει να μπει έξτρα δίπλα κλπ)
    Εφόσον γνωρίζει το σπόρ και την περιοχή και τον εμπιστεύεσαι ότι και να πούμε εμείς περισσεύει.
    Συνεννοηθείτε και προστατέψτε ότι/όσο μπορείτε γιατί δεν είναι καλή εποχή για καινούργιες ηλ. συσκευές.
    *Εγώ* θα έδινα +150€ να βάλω και έναν επιτηρητή για να προστατέψω τις συσκευές και απο τις βυθίσεις της ΔΕΗ,
    αλλά αν πρέπει να διαλέξεις το πρώτο και πλέον επικίνδυνο είναι η αντικεραυνική προστασία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά η Μυρτώ,
    Κούκλα η Μυρτώ (φτού-φτού).
    Τσοπανούλα η δεσποινίς, ή κάνω λάθος?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες άκουσα πως το βίσμα που μπαίνει η πρίζα στο τροφοδοτικό, στο κουτί του υπολογιστή μου (όχι αυτή στο πολύπριζο δηλ.) "τζιτζίριζε". Κλείνω το πολύπριζο, βγάζω και ξαναβάζω το καλώδιο μήπως δεν είχε κουμπώσει καλά, το έκανε λίγο ακόμα και μετά σταμάτησε.
    Πολύ ύποπτο μέν, εξ'αποστάσεως και χωρίς να πατήσεις το power-on να δεις τι κάνει και τι δουλεύει και τι όχι δεν γίνεται διάγνωση δε.
    Αν ακούς ηλεκτρικό σπινθίρισμα ίσως ήταν πιο σοφό να το πας στο service αν δεν νιώθεις σίγουρη για τον εαυτόν σου.
    Πρώτα απ'όλα πριν αρχίσεις να αλλάζεις πράγματα στο παλιό pc πρέπει να δεις αν/τι έχει κάψει.
    Αν χρειάζεται μόνο ένα τροφοδοτικό έχει λογική να επισκευάσεις το ίδιο.
    Αν είναι μητρική+τροφοδοτικό+κάρτα γραφικών, είναι πιο λογικό να στήσεις καινούργιο.
    Για την μητρική/κάρτα γραφικών σου έγραψα νωρίτερα.
    Αν τελικά χρειαστεί καινούργιο τροφοδοτικό (που μοιάζει εξαιρετικά πιθανό...),
    για ένα τέτοιο παλιό σύστημα, θα κοίταγα κάτι σε φτηνή σειρά corsair (κάτι σαν ένα CX 500-600W),
    θα κάνεις δουλειά σου με κάτι σαν ~60-70€.
    Τα τροφοδοτικά των 20€ μην τα κοιτάς καθόλου.
    Αν είναι να στήσεις καινούργιο pc (ή θες να σου μείνει το τροφοδοτικό για το επόμενο pc),
    και έχεις απαιτήσεις να σου ζήσει το τροφοδοτικό άλλα 15 χρόνια,
    κοιτά σε καλή σειρά seasonic/corsair, αλλά θάναι 150€++
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι τσοπανούλα είναι και αυτή (ΛΕΤ= Λευκό Ελληνικό Τσομπανόσκυλο) και ο πρίγκηπας μου, ο άλλος είναι ένας κατάμαυρος Ελληνικός Ποιμενικός. Του ΟΦΕΠ και τα 2.

    Πάμε στα δυσάρεστα τώρα...
    Αυτό λοιπόν που ξέρω/ξέρουμε μέχρι στιγμής είναι ότι δεν αναγνωρίζεται η κάρτα δικτύου. Ήταν pci-e δεν θυμάμαι άλλα χαρακτηριστικά γιατί ποτέ δεν είχα κάτσει να τα ψάξω εκτενώς. Προφανώς την περιείχε η μητρική μου, οπότε δεν ξέρω αν έπαθε βλάβη μόνο αυτό το μέρος της ή ολόκληρη η μητρική. Εκεί μάλλον θα αφεθώ στο ότι μου πει ο τεχνικός, ε?
    Επειδή τα λαπτοπ μου τα παίρνω αρκετά μέσης κατηγορίας, τον σταθερό μου τον θέλω δυνατό, καλό μηχάνημα.
    Κι όπως είχα πει και πριν 12 -13 χρόνια που φτιάχναμε την σύνθεση με τα παιδιά, προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να το έχω όσα χρόνια τραβήξει, παρά να αλλάζω κάθε λίγο να ανανεώνω.
    Δεν έχω αυτή τη δυνατότητα γιατί δεν έχω τις γνώσεις που έχετε εσείς, οπότε αν υπολογίσεις αμοιβή τεχνικού κλπ. δεν νομίζω να έχω κέρδος. Εγώ άντε να αλλάξω κανένα σκληρό, εγχειρήσεις με καλώδια κι ανοίγματα πλακετών δεν τολμώ να κάνω. Δεν έχω και τον χρόνιοπια να κάτσω να διαβάσω και να ακολουθήσω βήματα, όπως έκανα παλιά.
    Σκέφτομαι λοιπόν πόσα μπορώ να διαθέσω ώστε να σας προσανατολίσω λίγο... χμ... η κάρτα γραφικών ανεβάζει τον πήχη γιατί θυμάμαι πριν καιρό που κοιτούσα ζαχάρωνα κάποιες γύρω στα 250 ευρώ.
    Τώρα που προέκυψε αυτό και πρέπει να αντικαταστήσω περισσότερα μέρη... δεν ξέρω. Δεν θέλω όμως να βάλω "μπαλώματα", αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Θέλω να έχω ήσυχο το κεφάλι μου, όπως το είχα 12 χρόνια τώρα. Που αν δεν ήταν αυτό το συμβάν με τους κεραυνούς τώρα δεν θα μιλούσαμε γι αντικατάσταση, έτσι? Δηλ. δεν έπαθαν κάτι από φθορά. Που έχει σημασία αυτό στην ποιότητα που τότε επέλεξα (με την βοήθεια από εδώ μέσα, να τα λέμε κι αυτά!).
    Κάτι παρόμοιο θέλω να κάνω και τώρα.
    Πόσα θα θέλω σαν σύνολο? 500 ευρώ? Και τι μπορεί να διορθωθεί? Να εδώ τίθεται το θέμα στο ποιος θα το κοιτάξει. Δεν ξέρω κανέναν εμπιστοσύνης πλέον. Έψαχνα να βρω στην περιοχή μου τεχνικό από ίντερνετ, ένας έχει πολύ καλές κριτικές, έρχεται σπίτι, αλλά δεν τον ξέρω πως λειτουργεί. Δηλ. να τον εμπιστευτώ αν κάτι μου πει πως δεν φτιάχνεται και πάω γι αλλαγή? Αυτό θέλω να πω.

    Πέρσι είχα πρόβλημα με το λαπτοπ μου, ήθελε δίσκο (νομίζω). Το πήγα στον "διάσημο" της περιοχής μου και το τι πήρα πίσω... Το λαπτοπ χάλασε στους 3 μήνες, σέρνεται, μαυρίζει η οθόνη του, τα πλήκτρα του ήταν όλα στον αέρα, μου πέρασε άλλα windows, ενώ του είχα πει να του αφήσω το δικό μου cd, το cd player δεν δούλευε ξαφνικά, γενικώς δηλ. τσάμπα χρήματα έδωσα. Τώρα ούτε από έξω περνάω.
    Στο τέλος επειδή σερνόταν πολύ, νευρίασα πήρα άλλο. Δυστυχώς αυτό δεν έχει ούτε cd player, ούτε θύρα για ethernet.. Δεν ήθελα να δώσω πολλά χρήματα, προτιμώ να τα δίνω αν... στον μεγάλο μου.
    Αυτά τα αναφέρω γιατί θέλω να τονίσω πως τη στιγμή που δεν μπορώ να διορθώνω βλάβες εγώ, προτιμώ να παίρνω κάτι καλό και όσο κρατήσει.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις διακυμάνσεις της τάσης, επειδή όπως είπα μένει κοντά μου και τις ζει κι αυτός μου είπε πως ακριβώς επειδή είναι θέμα της ΔΕΗ και δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά, προστατευτικά πριζάκια τάσης κλπ.
    Δεν κάνουν τίποτα τα προστατευτικά των κρουστικών υπερτάσεων(αντικεραυνικά) για τις αυξομειώσεις της τάσης, δεν την καταλαβαίνουν καν.
    (Δεν μας τα λέει καλά ο μάστορας......)
    Αυτό που συστήνεται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο σταθεροποιητής τάσης.

    Ο επιτηρητής τάσης έχει τα μειονεκτήματα που περιγράφω στο Link 2 & Link 3 του post που έχω κάνει στην αρχή και φυσικά δεν κάνει τίποτα σε κρουστική υπέρταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τσοπανούλα είναι και αυτή (ΛΕΤ= Λευκό Ελληνικό Τσομπανόσκυλο) και ο πρίγκηπας μου, ο άλλος είναι ένας κατάμαυρος Ελληνικός Ποιμενικός. Του ΟΦΕΠ και τα 2.
    Συμπάσχω.
    Έχω 2 Ελληνικά... στο διαμέρισμα... στην Αθήνα (ναι, δεν είμαι τελείως καλά στα μυαλά μου, ευχαριστώ).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λοιπόν που ξέρω/ξέρουμε μέχρι στιγμής είναι ότι δεν αναγνωρίζεται η κάρτα δικτύου. Ήταν pci-e δεν θυμάμαι άλλα χαρακτηριστικά γιατί ποτέ δεν είχα κάτσει να τα ψάξω εκτενώς. Προφανώς την περιείχε η μητρική μου, οπότε δεν ξέρω αν έπαθε βλάβη μόνο αυτό το μέρος της ή ολόκληρη η μητρική. Εκεί μάλλον θα αφεθώ στο ότι μου πει ο τεχνικός, ε?
    Η μητρική σου έχει 2 ethernet ενσωματωμένες.
    Αν υποθέσουμε ότι κάηκαν μόνο αυτές και τα υπόλοιπα παίζουν ok, βάζεις μια κάρτα ethernet με 10-20€ και κάνεις δουλειά σου.
    Αλλά πρέπει πρώτα να δεις τι έχει καεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κάρτα γραφικών ανεβάζει τον πήχη γιατί θυμάμαι πριν καιρό που κοιτούσα ζαχάρωνα κάποιες γύρω στα 250 ευρώ.
    Μια βασικά κάρτα γραφικών (media+office) = από 100€.
    Αν ενδιαφέρει ενδεχόμενο gaming πολύ παραπάνω + ότι βασικά θες να στήσεις νέο μηχάνημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα θα θέλω σαν σύνολο? 500 ευρώ?
    Με ~τόσα στήνεις ένα βασικό κουτί/γραφομηχανή με καλής ποιότητας εξαρτήματα.
    +windows/office/whatever

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που αν δεν ήταν αυτό το συμβάν με τους κεραυνούς τώρα δεν θα μιλούσαμε γι αντικατάσταση, έτσι?
    Σε κάποια στιγμή (σύντομα...) θα μιλούσαμε λόγω γήρατος.
    Τα pc ακόμα και με τα καλύτερα υλικά δεν ζούν για πάντα.
    Στα ~15 χρόνια είσαι στο πάνω όριο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι μπορεί να διορθωθεί?
    Να "διορθωθεί" με την έννοια ότι επισκευάζεις κάτι καμένο, τίποτα.
    Πρέπει να γίνει διάγνωση, να δείτε πόσο θα κοστίσει η επισκευή του ιδίου, και να το ζυγίσετε vs του στησίματος καινούργιου.
    Αλλά πρώτα πρέπει να δεις αν/τι έχει καεί, οπότε πρέπει να το δει κάποιος τεχνικός.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    (Δεν μας τα λέει καλά ο μάστορας......)

    Όχι μωρέ, αυτός μια χαρά τα λέει, εγώ δεν τα μεταδίδω σωστά. Ο πατέρας μου ήταν ηλεκτρολόγος (και μάλιστα από τους καλούς, είχε στήσει εγκαταστάσεις σε εργοστάσια) και κάποια στιγμή αντικατέστησαν μαζί με τον ηλεκτρολόγο που λέω, ένα ρολόι εδώ στο σπίτι. (Γιατί ο πατέρας μου είχε πρόβλημα πλέον με την όραση του). Αυτό μου είπε σήμερα από το τηλέφωνο, πως το σπίτι έχει την μέση ασφάλεια που πρέπει, είχε φροντίσει ο πατέρας μου είπε, αλλά αν θέλω μπορούμε να κάνουμε κάτι επιπλέον.
    Ξέρει τι έχει το σπίτι, μπορεί να κρίνει τι χρειάζεται. Εγώ παντελώς άσχετη και σε φάση "σπασμένου τηλεφώνου". δεν τα μεταφέρω καλά.
    Αν βοηθάει αυτό που θα πω σαν παράδειγμα και δεν είναι κοτσάνα, μία φορά πήρα το θαμνοκουρευτικό κι έκοβα θάμνους. Ε, έκοψα μαζί και το καλώδιό του κάποια στιγμή. Κι αμέσως κόπηκε το ρεύμα χωρίς να πάθω τίποτα εγώ.
    Διαβάζω τα λινκ που μου δώσατε, λυπηθείτε με, κουδούνιασα!!!
    Όσο ευχάριστο μου είναι το να ψάχνω τα περί υπολογιστών, τόσο κουραστικό μου είναι να προσπαθώ να καταλάβω τα περί φυσικής κι ενέργειας.
    Δώστε μου να πλύνω πιάτα στο φινάλε! Όχι άλλο ρεύμα και ηλεκτρικές εκκενώσεις. (με αγάπη το λέω...)
    Σταθεροποιητή τάσεις πρέπει να έχει το σπίτι, και το "τριφασικό" μου είναι οικεία λέξη. Μα δεν ασχολούμουν με τέτοια εγώ, πως ξαφνικά να σας μιλήσω με τους ίδιους όρους?
    Διαβάζω πάντως...
    Τώρα θυμήθηκα κάτι για τον ηλεκτρολόγο μου σχετικό-άσχετο. Είχα ένα θέμα με το ίντερνετ πριν 3 χρόνια, και το ρίχνανε σε δικό μου αίτιο από την νόβα. Ο ηλεκτρολόγος μου μόλις μου είχε αλλάξει όλη την καλωδίωση και τα πήρε στο κρανίο μαζί τους. Με έβαλε λοιπόν να τους τηλ και να τους μιλήσει αυτός. Σε πληροφορώ, στο τέλος μου ζήτησαν και συγνώμη κι έφεραν 2 συνεργεία, ένα δικό τους, ένα του ΟΤΕ και έφτιαξαν το πρόβλημα.
    Πάντως θα σας ενημερώσω όοοταν το κάνω γιατί τώρα γιορτινές μέρες δεν θέλω να μπλεχτώ με εγκατασάσεις και τεχνικούς.
    Τον υπολογιστή μου να φτιάξω κι ας τον έχω κλειστό μέχρι να φτιαχτούν και τα άλλα.... τον αγαπώ και υποφέρω που δεν δουλεύει! Ή μάλλον που είναι σε κώμα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμπάσχω.
    Έχω 2 Ελληνικά... στο διαμέρισμα... στην Αθήνα (ναι, δεν είμαι τελείως καλά στα μυαλά μου, ευχαριστώ).

    Σε αγαπώ πολύ!!!!! Όποιος αγαπά τα ζώα είναι μέσα στην καρδιά μου!
    Να συνεχίσεις να έχεις αυτή την τρέλα (που για μένα δεν είναι τρέλα, είναι απλά αγάπη). Αγάπη να δίνουμε χωρίς όρια στα πιο άκακα πλάσματα, που γεννήθηκαν μόνο για να μας αγαπάνε και να μας κάνουν όμορφη τη ζωή. Να τα χαίρεσαι και να είναι πάντα υγιή.


    Η μητρική σου έχει 2 ethernet ενσωματωμένες.
    Αν υποθέσουμε ότι κάηκαν μόνο αυτές και τα υπόλοιπα παίζουν ok, βάζεις μια κάρτα ethernet με 10-20€ και κάνεις δουλειά σου.
    Αλλά πρέπει πρώτα να δεις τι έχει καεί.

    Αυτό είναι το θέμα, ποιος θα κάνει την διάγνωση, μπορώ εγώ με κάποιο τρόπο ή θέλει μηχάνημα και ειδικό?


    Μια βασικά κάρτα γραφικών (media+office) = από 100€.
    Αν ενδιαφέρει ενδεχόμενο gaming πολύ παραπάνω + ότι βασικά θες να στήσεις νέο μηχάνημα.

    Αυτό με το στήσιμο νέου μηχανήματος που λέτε, δηλ? Τα πετάω όλα και βάζω καινούρια? Μάλλον κάτι δεν κατανοώ.
    Office δεν θέλω, έχω. Θέλω να είναι μία αντίστοιχη αυτής που είχα, στα σημερινά δεδομένα. Βοήθησα?

    Με ~τόσα στήνεις ένα βασικό κουτί/γραφομηχανή με καλής ποιότητας εξαρτήματα.
    +windows/office/whatever

    Τι γραφομηχανή μου λες? Για πες προτάσεις να ψάξω στο skroutz... να χαλαρώσω λίγο βρε παιδί μου, πολύ ρεύμα σήμερα στον εγκέφαλο μου!

    Σε κάποια στιγμή (σύντομα...) θα μιλούσαμε λόγω γήρατος.
    Τα pc ακόμα και με τα καλύτερα υλικά δεν ζούν για πάντα.
    Στα ~15 χρόνια είσαι στο πάνω όριο.

    Λογικό, αλλά να που τελικά δεν πρόλαβαν να γεράσουν...


    Να "διορθωθεί" με την έννοια ότι επισκευάζεις κάτι καμένο, τίποτα.
    Πρέπει να γίνει διάγνωση, να δείτε πόσο θα κοστίσει η επισκευή του ιδίου, και να το ζυγίσετε vs του στησίματος καινούργιου.
    Αλλά πρώτα πρέπει να δεις αν/τι έχει καεί, οπότε πρέπει να το δει κάποιος τεχνικός.
    Μάλιστα...
    Θα του τηλ. αυτού που λέω κι εννοείται πως θα σας ενημερώσω αν χρειαστεί να αποφασίσω για κάτι, που μπορείτε να με βοηθήσετε.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, έκοψα μαζί και το καλώδιό του κάποια στιγμή. Κι αμέσως κόπηκε το ρεύμα χωρίς να πάθω τίποτα εγώ.
    Αυτό το κάνει το ρελέ διαφυγής, καμία σχέση με κρουστικές υπερτάσεις & αυξομειώσεις τάσης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταθεροποιητή τάσεις πρέπει να έχει το σπίτι,
    Δεν έχει γιατί δεν θα γινόταν βυθίσεις της τάσης όπως μας περιγράφεις στην αρχή.
    Κάτι άλλο βασικό,
    έχεις κάποια συσκευή κοντά στον πίνακα σαν ψυγείο?? αν ναι, αυτός είναι ο σταθεροποιητής για κεντρική τριφασική εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το φοβόμουν ότι θα έλεγα κοτσάνα. Κάτι τέτοια πετούσα και στον πατέρα μου και πνιγόταν από τα γέλια...

    Στο κάτω μέρος του σπιτιού κάτι έχει ο πίνακας δίπλα του, εδώ σε μένα που μένω πάνω δεν έχει. Αυτό μου είπε ο ηλεκτρολόγος (ένα ένα τα θυμάμαι): πως φοβάται ότι επειδή ο δικός μου πίνακας είναι παλιός θα χρειαστεί να βάλουμε (δεν θυμάμαι τι μου είπε) εξωτερικά και με ρώτησε αν με πειράζει. Του λέω, δεν βαριέσαι... βάλε ότι νομίζεις αν είναι γι ασφάλεια.

    - - - Updated - - -

    [QUOTE=sweet dreams;7364246


    Κάτι άλλο βασικό,
    έχεις κάποια συσκευή κοντά στον πίνακα σαν ψυγείο?? αν ναι, αυτός είναι ο σταθεροποιητής για κεντρική τριφασική εγκατάσταση.[/QUOTE]

    Εννοείς μεγάλο σε μέγεθος ψυγείου? Όχι. Αυτό σίγουρα όχι, δεν έχουμε κάτι τόσο μεγάλο κάτω. Δίπλα στον πίνακα τουλάχιστον...

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τριφασική παροχή φαντάσου κάτι τέτοιο,
    https://electromes.gr/pegasus/produc...NDb1ZDd2k3bl8=
    και επειδή λόγω κόστους, χώρου, κ.λ.π. δεν κάνει σχεδόν κανένας τέτοιου είδους επένδυση, παίρνουμε μικρούς σταθεροποιητές και τους βάζουμε σε κάθε ευαίσθητη συσκευή.
    παράδειγμα:
    https://www.skroutz.gr/c/1938/Voltag...m/431/APC.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τριφασική παροχή φαντάσου κάτι τέτοιο,
    https://electromes.gr/pegasus/produc...NDb1ZDd2k3bl8=
    και επειδή λόγω κόστους, χώρου, κ.λ.π. δεν κάνει σχεδόν κανένας τέτοιου είδους επένδυση, παίρνουμε μικρούς σταθεροποιητές και τους βάζουμε σε κάθε ευαίσθητη συσκευή.
    παράδειγμα:
    https://www.skroutz.gr/c/1938/Voltag...m/431/APC.html
    Με το πρώτο λινκ με έπιασε νευρικό γέλιο (είναι κι από το κουδούνισμα που νιώθω πλέον στα μηννίγγια μου! Πάμθηνο...
    Τα άλλα 2, οκ. Προσιτά. (αν και θα μου βγει ο κούκος αηδόνι στο τέλος συνολικά).
    Ωραίο το λινκ που μου έδωσες για τον επιτηρητή τάσης. Αύριο θα το διαβάσω εκτενέστερα, το αποθήκευσα για να το έχω.
    Βρε στο καλό δεν μπορώ τώρα να κάτσω να αλλάξω τα πάντα. Αγχώθηκα.
    Ε στο φινάλε ότι βρέξει ας κατεβάσει! Τον υπολογιστή μου να φτιάξω και σε επόμενη καταιγίδα όχι μόνο θα τα βγάλω όλα από την πρίζα θα ψάξω να βρω και ότι λαστιχένιο έχω να τον τυλίγω γύρω γύρω
    Σκεφτόμουν τώρα, (βρήκα παπά, να θάψω 5-6 ακόμα):
    Αυτοί που μου έβαλαν το air condition, δεν μου έβαλαν εξωτερική πρίζα. Μόνο καλώδια που μπαίνουν μέσα στον τοίχο μπορώ να δω. Άρα αυτό μένει απροστάτευτο, δεν μπορώ να του βάλω πρίζα της APC...

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To ΑC και γενικά ότι συσκευή έχει μοτέρ κινδυνεύει αρκετά και από τις αυξομειώσεις της τάσης.

    Για μένα ξεκινάς με έλεγχο της γείωσης ώστε να είναι σε άριστη κατάσταση, ξέρει ο ηλεκτρολόγος, χωρίς σωστή γείωση τα αντικεραυνικά είναι ουσιαστικά άχρηστα.
    Βάζεις ένα σωστό αντικεραυνικό στον πίνακα και φυσικά αντικεραυνικά και στις επιμέρους συσκευές.
    Σταθεροποιητές σε όλες τις ευαίσθητες συσκευές και σε όσες έχουν μοτέρ.
    Θα μείνουν μερικές(ή αρκετές) συσκευές(π.χ. η κουζίνα, αν και μπορεί να πάθει βλάβη και σ' αυτήν η πλακέτα) και τα φώτα χωρίς σταθεροποίηση.
    Το PC εννοείται ότι έχει UPS το οποίο θα πρέπει να έχει AVR(σταθεροποιητή).

    Ο επιτηρητής είναι ένα φτηνό εξάρτημα αλλά έχει τους περιορισμούς που έχουμε πει πιο πάνω, αν υπάρχουν συχνές βυθίσεις θα έχεις το πρόβλημα του άνοιγε-κλείσε του ρεύματος όλου του σπιτιού, δεν είναι και ότι καλύτερο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το θέμα, ποιος θα κάνει την διάγνωση, μπορώ εγώ με κάποιο τρόπο ή θέλει μηχάνημα και ειδικό?
    Αν το pc ξεκινάει και δείχνουν να παίζουν όλα πλήν της ethernet, υποθέτουμε ότι έχει καεί μόνο η ethernet.
    Αλλά μιας και βλέπω δεν το κατέχεις και δεν έχεις και όρεξη, θα έλεγα να το πας σε κάποιον τεχνικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το στήσιμο νέου μηχανήματος που λέτε, δηλ? Τα πετάω όλα και βάζω καινούρια?
    Ε, ναι, πως αλλιώς?
    Αν αποφασίσεις ότι δεν συμφέρει να φτιαχτεί το παλιό, απλώς στήνεις καινούργιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Office δεν θέλω, έχω.
    Ok, εσύ ξέρεις τι έχεις/θέλεις.
    Αλλά μπορεί αυτό που έχεις νάναι παλιό/eol/σπασμένο/ή νάναι dsp και να είναι παντρεμένο με το παλιό μηχάνημα,
    ή να μην τρέχει στα τελευταία windows.
    Οπότε, διευκρινίζουμε:
    Κόστος hardware (το μηχάνημα) χ€ + κόστος του κατά περίπτωση software (windows/office/whatever) = ψ€.
    Γιατί πολύς κόσμος έχει ακόμα την εντύπωση ότι windows/office είναι τζάμπα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να είναι μία αντίστοιχη αυτής που είχα, στα σημερινά δεδομένα
    Σύγχρονο και ~αντιστοίχως ισχυρό pc με αυτό που είχες
    ("αντιστοίχως" = η "καλή" πλατφόρμα της intel με i7/i9 σήμερα + μεγάλη-προς-μεσαία κάρτα γραφικών),
    και αναλόγως τι ακριβώς θα επιλέξεις και πως θα μετρήσεις/ζυγίσεις το "αντίστοιχο" είναι πολύ παραπάνω από 500€ σήμερα.
    Κάτι σαν 2-3 χιλιάρικα ίσως... και ναί, έχει ακριβύνει το σπόρ.
    Αν δεν παίζεις games όμως απλώς δεν το χρειάζεσαι,
    και το pc-γραφομηχανή που θα φτιάξεις σήμερα με ~500 θα είναι πολύ καλύτερο από τον i7 920 + ati 5850 που είχες,
    και θα κάνει λιγότερο θόρυβο, και θα ζεσταίνεται λιγότερο, και θα πίνει λιγότερο ρεύμα,
    και αν βάλεις καλά υλικά έχει καλές πιθανότητες επίσης να ζήσει χρόνια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γραφομηχανή μου λες?
    "Γραφομηχανή" = pc για βασική χρήση (windows+office+media+internet) με καθόλου ή πολύ περιορισμένο gaming.
    Δεν είναι όρος με τον οποίο μπορείς να ψάξεις στο skroutz.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό, αλλά να που τελικά δεν πρόλαβαν να γεράσουν...
    Ατυχήματα συμβαίνουν.
    Στο επόμενο pc:
    [πρίζα]--->[προστασία υπέρτασης]--->[ups]--->[pc]
    και ίσως την γλυτώσει στον επόμενο κεραυνό.

    Και μιας και απ'ότι περιγράφεις έχει πρόβλημα με κεραυνούς η περιοχή,
    ίσως θα ήθελες να σκεφτείς το ενδεχόμενο να το ασφαλίσεις για ανάλογες ζημιές.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #29
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ΑC και γενικά ότι συσκευή έχει μοτέρ κινδυνεύει αρκετά και από τις αυξομειώσεις της τάσης.

    Για μένα ξεκινάς με έλεγχο της γείωσης ώστε να είναι σε άριστη κατάσταση, ξέρει ο ηλεκτρολόγος, χωρίς σωστή γείωση τα αντικεραυνικά είναι ουσιαστικά άχρηστα.
    Βάζεις ένα σωστό αντικεραυνικό στον πίνακα και φυσικά αντικεραυνικά και στις επιμέρους συσκευές.
    Σταθεροποιητές σε όλες τις ευαίσθητες συσκευές και σε όσες έχουν μοτέρ.
    Θα μείνουν μερικές(ή αρκετές) συσκευές(π.χ. η κουζίνα, αν και μπορεί να πάθει βλάβη και σ' αυτήν η πλακέτα) και τα φώτα χωρίς σταθεροποίηση.
    Το PC εννοείται ότι έχει UPS το οποίο θα πρέπει να έχει AVR(σταθεροποιητή).

    Ο επιτηρητής είναι ένα φτηνό εξάρτημα αλλά έχει τους περιορισμούς που έχουμε πει πιο πάνω, αν υπάρχουν συχνές βυθίσεις θα έχεις το πρόβλημα του άνοιγε-κλείσε του ρεύματος όλου του σπιτιού, δεν είναι και ότι καλύτερο.
    Ναι, αυτό θα το κάνω. Είναι μάλλον και το πιο εύκολο.
    Δε μου λες, αυτούς τους σταθεροποιητές που μου έδειξες στο λινκ του σκρουτζ, που να τους βάλω? Θέλω να πω, το ποlύμπριζο ασφαλείας που πήρα (στην πρώτη σελίδα του θρεντ μου το έδειξα) κι έβαλα στον υπολογιστή μου άχρηστο είναι? Πρέπει να πάρω αυτά τα πιο μεγάλης τάσης? Κι όπως είπα πριν, σε ψυγείο, τηλεόραση και φούρνο μικροκυμμάτων έχω τα ατομικά της APC.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το pc ξεκινάει και δείχνουν να παίζουν όλα πλήν της ethernet, υποθέτουμε ότι έχει καεί μόνο η ethernet.
    Αλλά μιας και βλέπω δεν το κατέχεις και δεν έχεις και όρεξη, θα έλεγα να το πας σε κάποιον τεχνικό.



    Ε, ναι, πως αλλιώς?
    Αν αποφασίσεις ότι δεν συμφέρει να φτιαχτεί το παλιό, απλώς στήνεις καινούργιο.



    Ok, εσύ ξέρεις τι έχεις/θέλεις.
    Αλλά μπορεί αυτό που έχεις νάναι παλιό/eol/σπασμένο/ή νάναι dsp και να είναι παντρεμένο με το παλιό μηχάνημα,
    ή να μην τρέχει στα τελευταία windows.
    Οπότε, διευκρινίζουμε:
    Κόστος hardware (το μηχάνημα) χ€ + κόστος του κατά περίπτωση software (windows/office/whatever) = ψ€.
    Γιατί πολύς κόσμος έχει ακόμα την εντύπωση ότι windows/office είναι τζάμπα.



    Σύγχρονο και ~αντιστοίχως ισχυρό pc με αυτό που είχες
    ("αντιστοίχως" = η "καλή" πλατφόρμα της intel με i7/i9 σήμερα + μεγάλη-προς-μεσαία κάρτα γραφικών),
    και αναλόγως τι ακριβώς θα επιλέξεις και πως θα μετρήσεις/ζυγίσεις το "αντίστοιχο" είναι πολύ παραπάνω από 500€ σήμερα.
    Κάτι σαν 2-3 χιλιάρικα ίσως... και ναί, έχει ακριβύνει το σπόρ.
    Αν δεν παίζεις games όμως απλώς δεν το χρειάζεσαι,
    και το pc-γραφομηχανή που θα φτιάξεις σήμερα με ~500 θα είναι πολύ καλύτερο από τον i7 920 + ati 5850 που είχες,
    και θα κάνει λιγότερο θόρυβο, και θα ζεσταίνεται λιγότερο, και θα πίνει λιγότερο ρεύμα,
    και αν βάλεις καλά υλικά έχει καλές πιθανότητες επίσης να ζήσει χρόνια.



    "Γραφομηχανή" = pc για βασική χρήση (windows+office+media+internet) με καθόλου ή πολύ περιορισμένο gaming.
    Δεν είναι όρος με τον οποίο μπορείς να ψάξεις στο skroutz.




    Ατυχήματα συμβαίνουν.
    Στο επόμενο pc:
    [πρίζα]--->[προστασία υπέρτασης]--->[ups]--->[pc]
    και ίσως την γλυτώσει στον επόμενο κεραυνό.

    Και μιας και απ'ότι περιγράφεις έχει πρόβλημα με κεραυνούς η περιοχή,
    ίσως θα ήθελες να σκεφτείς το ενδεχόμενο να το ασφαλίσεις για ανάλογες ζημιές.
    Βρε όρεξη έχω, χρόνο πολύ δεν έχω και τα πιάνω με άγχος οπότε φοβάμαι για λάθη μου.
    Τώρα σχετικά με office, να σκεφτείς στο νέο μου λαπτοπ έβαλα το Libre Office, που είναι δωρεάν. Έχω τα σπασμένα τους στον μεγάλο μου. Εκεί φοράω ακόμα τα W7, συνειδητά δεν τα αλλάζω. Δεν πάω με τίποτα τα καινούρια. Στο προηγούμενο λαπτοπ μου που είχα τα αναβαθμισμένα 8άρια, στην τρίτη μέρα πέρασα τα 7άρια. Σε αυτό εδώ το λαπτοπ που χρησιμοποιώ τώρα, έκανα το ίδιο που είχε τα 11άρια. Τελικά τα ξαναπέρασα, είπα να προσαρμοστώ, αλλά δεν υπάρχει μέρα που να μην τα βρίσω.
    Ούτε ήξερα πως πήγε τόσο πολύ πάνω η τιμή σε αντίστοιχα. Δεν με ένοιαζε, δεν το έψαχνα.
    Οκ, τότε μια από αυτές τις μέρες αν έχεις ώρα και όρεξη κάνε μου προτάσεις να δούμε μερικά και βλέπουμε σε ποια θα καταλήξουμε.
    Πρέπει να πάρω και ups λες για τον υπολογιστή? ωχ ...... αυτό κι αν θέλω να το αποφύγω γιατί κοστίζει πολύ!
    ΕΝτάξει τι να το ασφαλίσω, με την Λάτση μιλάς? Εδώ δεν έχω ασφάλεια εγώ η ίδια, θα ασφαλίσω τον υπολογιστή?
    Πες μου που πουλάνε λαστιχένιες σαμπρέλες καλύτερα να το τυλίγω να ησυχάσω!
    Πάντως ναι, η περιοχή μου έχει τρελό πρόβλημα και από την ΔΕΗ, που βήχεις και κόβεται το ρεύμα αλλά και από φαινόμενα. Είμαι κι δίπλα στην θάλασσα παίζει κι αυτό τον ρόλο του νομίζω.

  15. #30
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας