Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-60 από 60
  1. #46
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης τα κινέζικα μήπως είναι κι επικίνδυνα?
    Πολύ ευρεία ερώτηση, περίπου τα πάντα είναι Κινέζικα (ή Ινδία/Πακιστάν/Τουρκία/κλπ) σήμερα.
    Όχι, τουλάχιστον όχι εξ'ορισμού.
    Ακόμα και τα APC, οι φτηνές σειρές Κινέζικες πρέπει νάναι (οι λίγο πιο ακριβές νομίζω μεξικάνικες).
    Αν έχεις την απαίτηση να βρείς ups που να γράφει πάνω usa/france/κλπ θα πρέπει να πάς σε μεγάλες σειρές on-line ups
    στους μεγάλους κατασκευαστές, και εκεί οι τιμές θάναι σε χιλιάρικα.
    Φαντάζομαι ότι ρεαλιστικά δεν σε ενδιαφέρει.
    Ας πούμε ότι αν αποφασίσεις να πάρεις ups δεν θα ήθελες να αγοράσεις φτηνό & ανώνυμο κινέζικο.
    Έχει επώνυμα σε φτηνές σειρές που είναι μέν Κινέζικο φασόν, αλλά είναι σχετικά αξιοπρεπή.
    Η οικονομική σειρά της eaton (πχ) δεν είναι κακή (για τα λίγα λεφτα της...) και έχει και avr.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ups (επειδή όλα ανακατεύτηκαν στο μυαλό μου και συγνώμη αν ρωτάω πράγματα που έχουν ήδη ειπωθεί), απλά σου δίνουν χρόνο να κλείσεις τον υπολογιστή ή σου παρέχουν επιπλέον προστασία που δεν μπορούν τα πολύπριζα ασφαλείας? Αν είναι μόνο το πρώτο να μη βάλω βρε παιδί μου.
    Τα ups, γενικά:
    α) σου δίνουν χρόνο να κλείσεις το pc (η συνδέονται με το pc και κλείνει μόνο του), και
    β) τυπικά θα έχουν και avr ώστε να διορθώσουν τις διακυμάνσεις της τάσης, και
    γ) θα έχουν μια (όχι ιδανική) προστασία από κεραυνούς.

    Προσωπικά τείνω να κάνω το παρακάτω:
    ---ΔΕΗ--->[πρίζα]--->[αντικεραυνικό (πρίζας)]---->[ups]--->[pc].
    Αν το ups σε βγάζει εκτός budget, οκ μια χαρά, βάλε μόνο το αντικεραυνικό, και (ενδεχομένως?) στην θέση του ups ένα avr.
    Όλα τα πράγματα είναι μια ισορροπία του τί θες να προστατέψεις απο ποιόν κίνδυνο και πόσα $ θες/μπορείς να πληρώσεις για αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως αν σε ενδεχόμενη καταιγίδα προστατεύομαι απλά και μόνο αν βγάζω όλο το σύστημα από την πρίζα
    Προστατεύεσαι όσο δεν πέφτει ένας κεραυνός πάνω ή δίπλα απ'το σπίτι,
    στην οποία περίπτωση θα το κάψει, αλλά τότε θα έχεις σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθείς.
    Απλώς κάποια στιγμή θα ξεχάσεις να το βγάλεις απ'την πρίζα ή θα λείπεις και θα πιάσει μια καταιγίδα και όλο και κάτι απώλειες θάχεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #47
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δηλ. υπάρχουν και σκέτα avr?
    Ποια είναι αυτά τα αντικεραυνικά πρίζας??? Θα τρελαθώ!!! Θα βγω στους δρόμους να ρωτάω τους περαστικούς...
    Επίσης κάποια ηλεκτρική συσκευή ακόμα κι αν δεν είναι στο ρεύμα κι είναι νεκρό κουτί, πως να το πω, κινδυνεύει να καεί από τον κεραυνό?

  3. #48
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα το ξεκαθάρισες το τοπίο! (περίπου δηλ. )

    Βάλε κράνος αρχίζω ερωτήσεις:

    Αντικεραυνικά είναι αυτά τα πριζάκια και το πολύπριζο? Από αυτά που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής αυτά είναι για τις εναλλαγές της τάσεις, σωστά? Κι ότι δεν προστατεύουν από κεραυνούς.
    Αντικεραυνικά είναι τα ups? Ποια είναι τελικά τα ρημάδια τα αντικεραυνικά???
    Προεκτάσεις σε "βαριές" συσκευές δεν βάζω, ήξερα πως δεν κάνει, τον λόγο τον έμαθα από τα λινκ σου όταν τα διάβασα.

    Ποια είναι η ενσωματωμένη αντικεραυνική προστασία που μπορεί να περιέχει ένα pc? Μάλλον δεν έχω ή αν έχω δεν το ξέρω!
    Αυτή τη στιγμή έχω το pc συνδεδεμένο μόνο πάνω στο πολύπριζο που λέγαμε. Πάντα έτσι το είχα σε κάποιο πολύπριζο ασφαλείας, μέχρι εκεί.
    Δεν έχω συνδέσει πάνω του το τηλέφωνο ούτε το ίντερνετ (στο πολύπριζο) γιατί σκέφτηκα πως αν το κλείσω σε περίπτωση κεραυνού, δεν θα έχω τηλέφωνο μετά. (δεν έχω σταθερή συσκευή τηλεφώνου, μόνο ασύρματο). Από τότε που αλλάξαμε συνδεσμολογία για το ίντερνετ με τον ηλεκτρολόγο μου, η δεύτερη πρίζα τηλεφώνου έμεινε νεκρή γιατί ήταν φασαρία να συνδέσουμε, οπότε είμαι μόνο με μία πλέον).

    Για το ac θα συζητήσω μαζί του, γιατί είναι καλό της Toyotomi και είναι κρίμα να καεί. Έχει τύχει σε διακοπές ρεύματος το καημενούλι να μένει σε κώμα και να ξαναπαίρνει μετά...

    Η τσέπη μου βασικά για τίποτα δεν είναι τώρα, αλλά για τον υπολογιστή μου θα έκανα τη θυσία, επειδή είναι μία στο τόσο. Τώρα που φορτώθηκα όλο το σπίτι να δω από που θα κόψω (σε αγορές) για να τα καταφέρω.

    Τελευταίο, αυτό για τις μυρωδιές και τους θορύβους του ups, γιατί βρε παιδί μου τόσοι άνθρωποι στα σχόλια παραπονιούνται? Ρώσικη ρουλέτα πάει το πράγμα δηλ? Σε κάποιον θα τύχει, σε άλλον όχι?
    Επίσης σε σχόλια του σταθεροποιητή διάβασα εγκώμια από ανθρώπους που δεν ήθελαν να βάλουν ups λόγω αλλαγής μπαταριών (αυτά πολί μου δεν μου τα λες....) και λοιπών αναγκών, κυρίως παρακολούθησεις (?). Γι αυτό ρώτησα να μπορώ να πάρω αυτό αντί του ups. Με κόβεις να ξέρω να ελέγχω τα του ups? Εγώ θέλωνα βάλω κάτι και να το ξεχάσω εκεί.

    Αυτά μέχρι στιγμής...
    (άντε και να σου πω γιατί το νιώθω), σε ευχαριστώ και πάλι για την τιτάνια (όπως λέει αυτός που διαφημίζει τα φίλτρα νερού) υπομονή σου!!!
    Σε όλα έχω απαντήσει σε προηγούμενα posts ή υπάρχουν οι απαντήσεις μέσα σε Links που έχω βάλει, αν ψάξεις θα τα βρεις.

    Παράδειγμα:
    Αντικεραυνικά είναι αυτά τα πριζάκια και το πολύπριζο? Από αυτά που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής αυτά είναι για τις εναλλαγές της τάσεις, σωστά? Κι ότι δεν προστατεύουν από κεραυνούς.
    Αντικεραυνικά είναι τα ups? Ποια είναι τελικά τα ρημάδια τα αντικεραυνικά???
    https://www.adslgr.com/forum/threads...07#post6499907

    Ποια είναι η ενσωματωμένη αντικεραυνική προστασία που μπορεί να περιέχει ένα pc? Μάλλον δεν έχω ή αν έχω δεν το ξέρω!
    Δεν έχουν τα PC ενσωματωμένη προστασία, κάνεις αυτό που έχουμε πει στα προηγούμενα posts.

    Με κόβεις να ξέρω να ελέγχω τα του ups? Εγώ θέλωνα βάλω κάτι και να το ξεχάσω εκεί.
    Ποιος είπε ότι θα πρέπει να ελέγχεις κάτι στο UPS?? το βάζεις και απλά το ανοίγεις & το κλείνεις.
    Αν δουλέψει κάποιο alarm τότε θα τσεκάρεις να δεις τι έχει συμβεί.

    Αν υπάρχει πρόβλημα με το κόστος του UPS βάλε έναν σταθεροποιητή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλ. υπάρχουν και σκέτα avr?
    Αφού τα έχουμε πει,
    Τα APC που σου έχω βάλει σε Link είναι σκέτα AVR(σταθεροποιητές).
    Post #25, που σε έπιασε και νευρικό γέλιο.
    Πατάς στο "Παράδειγμα"
    https://www.skroutz.gr/c/1938/Voltag...m/431/APC.html

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι αυτά τα αντικεραυνικά πρίζας???
    Αυτό που είπες ότι έχεις πάρει.
    https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC...E-PM1W-GR.html


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης κάποια ηλεκτρική συσκευή ακόμα κι αν δεν είναι στο ρεύμα κι είναι νεκρό κουτί, πως να το πω, κινδυνεύει να καεί από τον κεραυνό?
    Είναι ανάλογα την συσκευή.
    Αν η συσκευή συνδέεται μόνο στο ρεύμα, δεν θα πάθει τίποτα, προσοχή όμως, όχι απλά να είναι κλειστή αλλά να έχει βγει τελείως το φις από την πρίζα.

    Αν η συσκευή έχει κεραία(π.χ. TV, ράδιο, κ.λ.π.) και την βγάλεις από το ρεύμα ο κεραυνός μπορεί να περάσει από το καλώδιο της κεραίας και να κάψει εκείνο το τμήμα(tuner) ή να προχωρήσει περισσότερο.

    Αν η συσκευή είναι τηλέφωνο, ο κεραυνός μπορεί να περάσει από την τηλεφωνική γραμμή και να το κάψει.

    Επίσης έχουν καεί θύρες LAN σε συσκευές που ήταν συνδεδεμένες σε router ή switch και στα οποία πέρασε κεραυνική υπέρταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #49
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το πρώτο λινκ του πρώτου σου λινκ, δεν λειτουργεί, εκεί δείχνει τα αντικεραυνικά πριζάκια?
    Αυτά θέλω να μου δείξεις.

    Ο σταθεροποιητής της APC όπως έγραψα δεν είναι σούκο. Σε περίπτωση που τον πάρω, αγοράζω έξτρα ένα καλώδιο 3pin που να καταλήγει σε σούκο για να το συνδέσω?
    Ups ή σταθεροποιητής μετά συνδέονται στο πολύπριζο ή δεν χρειάζεται αυτό μετά?

    Όλα αυτά τα αγοράζουμε για να έχουμε στο ρεύμα τις συσκευές μας σε περίπτωση καταιγίδας?
    Αν όχι, γιατί τα αγοράζουμε???

    edit: τα αντικεραυνικά εννοώ... όχι τους σταθεροποιητές.

    - - - Updated - - -

    Γράφαμε μαζί..
    Οκ επιτέλους είδα τα αντικεραυνικά, τα οποία νόμιζα πως είναι μόνο για τις τάσεις.

    Δεν μπορώ να πάρω για κάθε συσκευή ακριβές προστασίες. Δίνω προτεραιότητα στον υπολογιστή μου και μετά στο ψυγείο μου καθώς δεν γίνεται πλέον εισαγωγή η συγκεκριμένη μάρκα.
    Τώρα θα σκεφτώ για την τηλεόραση λόγω κεραίας, όντως πρόβλημα... και μάλλον το πριζάκι δεν θα καλύψει.

    Τελικά επιλεκτικός ο κεραυνός μου... από το ίδιο απλό πολύπριζο που είχα το ασύρματο και το πολύπριζο ασφαλείας του υπολογιστή, προτίμησε το δεύτερο! Ανέπαφο το ασύρματο..

  5. #50
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο λινκ του πρώτου σου λινκ, δεν λειτουργεί, εκεί δείχνει τα αντικεραυνικά πριζάκια?
    Αυτά θέλω να μου δείξεις.
    Πρίζας & πολύπριζα, όλα την ίδια δουλειά κάνουν με διαφορετικό βαθμό προστασίας,
    post #31, δεύτερο Link

    https://www.skroutz.gr/c/606/polypri...asfaleias.html

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο σταθεροποιητής της APC όπως έγραψα δεν είναι σούκο. Σε περίπτωση που τον πάρω, αγοράζω έξτρα ένα καλώδιο 3pin που να καταλήγει σε σούκο για να το συνδέσω?
    υπάρχει μετατροπή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ups ή σταθεροποιητής μετά συνδέονται στο πολύπριζο ή δεν χρειάζεται αυτό μετά?
    Αν υπάρχει κεντρικό αντικεραυνικό στον πίνακα και το UPS ή το AVR έχουν την τυπική προστασία από κρουστικές υπερτάσεις(κεραυνούς, κ.λ.π.) μπορείς να τα βάλεις κατευθείαν στην πρίζα και ποτέ σε πολύπριζο γιατί μεγαλώνουμε με το μήκος του καλωδίου την απόσταση της συσκευής από την κεντρική ηλεκτρική εγκατάσταση.
    post #9, Link #1,
    προσοχή στα bold.


    Aν δεν υπάρχει κεντρικό αντικεραυνικό στον πίνακα καλό είναι να ενισχύσουμε την προστασία με ένα αντικεραυνικό πρίζας.
    Το αντικεραυνικό πρίζας κατευθείαν στην πρίζα ρεύματος και πάνω του το UPS ή AVR.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά τα αγοράζουμε για να έχουμε στο ρεύμα τις συσκευές μας σε περίπτωση καταιγίδας?
    Αν όχι, γιατί τα αγοράζουμε???
    Tα αγοράζουμε για να κάνουμε την ζωή μας πιο ασφαλή και εύκολη.
    Ερώτηση:
    Όταν πέφτουν κεραυνοί είσαι πάντα στο σπίτι για να βγάλεις όλες τις συσκευές από την πρίζα και να κάθεσαι μετά να τις κοιτάς μέχρι να τελειώσει το φαινόμενο??
    Όταν έχει καταιγίδα σταματάς την ζωή σου και κάθεσαι λες και είσαι σε σπηλιά??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #51
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    χαχαχα επιτέλους γέλασε το χειλάκι μου μαζί σου γιατί με κάνεις να νιώθω ότι σε φέρνω στα όρια σου και νιώθω και τύψεις (πέρα από τον πονοκέφαλο που μου φέρνουν όλα αυτά)!
    Στην τελευταία παράγραφο αναφέρομαι.

    Εννοείται πως δεν είμαι σπίτι πάντα, αλλά επιστρέφω τρέχοντας!
    Καταρχήν για τα σκυλιά μου που ο αρσενικός μου αν και θηρίο, τρέμει τους κεραυνούς!
    Μετά για τα παράθυρα μπας κι έχω κάποιο ανοιχτό.
    Ούτε που σκέφτομαι τις πρίζες με λίγα λόγια, μη πω ψέματα!
    ΑΛΛΑ:
    Αν είναι βράδυ κι είμαι σπίτι, τον υπολογιστή τον κλείνω (δυστυχώς δεν τον έβγαζα από την πρίζα) κι αναλόγως την πυκνότητα των κεραυνών έχω ανοιχτή ή κλειστή την τηλεόραση.
    Μετά ανάβει το φως ασφαλείας που έχω σε περίπτωση διακοπής και παίρνω το κινητό μου αν θέλω να δω κάτι.

    Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν τα έχω όλα αυτά δεν θα κλείνω τίποτα? Ή πάλι κατάλλαβα λάθος?

    Τι μετατροπή εννοείς ότι γίνεται στο 3pin? Εγώ πρέπει να το κάνω αυτό? (here goes again )

    Αφού θα φωνάξω τον ηλεκτρολόγο και θα φροντίσει τα του σπιτιού περί αντικεραυνικών, άρα μπορώ να αποφύγω το ups. Δεν ξέρω γιατί το αντιπαθώ! Ειδικά τώρα που διάβασα για μυρωδιές και θορύβους (κι ας έχεις εμπειρία αντίθετη εσύ... σε μένα θα τύχει τέτοιο, I'm sure) λέω να πάρω έναν σταθεροποιητή (αυτόν τον συμπάθησα) και βλέπουμε.

    Ε? Ε? Ε?

  7. #52
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν τα έχω όλα αυτά δεν θα κλείνω τίποτα? Ή πάλι κατάλλαβα λάθος?
    Δεν υπάρχει παγκοσμίως 100% προστασία από κεραυνό,
    θυμάσαι τι είχε πάθει ολόκληρη Google??
    Μπορείς & θέλεις να τα βγάζεις όλα από την πρίζα κάθε φορά που θα υπάρχει ένα τέτοιο φαινόμενο?? είσαι ΟΚ, δεν θα έχεις καμία απώλεια.

    Προσπαθούμε λοιπόν να ελαχιστοποιήσουμε την ζημιά που θα πάθουμε από κάτι τέτοιο, αφού συνεχίζουμε την ζωή μας και με τέτοιο φαινόμενο.
    Προσωπικά το βλέπω σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας να βγάζω ότι υπάρχει στο σπίτι από την πρίζα κάθε φορά που θα έχει μια καταιγίδα και να κάθομαι να περιμένω να τελειώσει.
    Και αν δεν είμαι στο σπίτι τι γίνεται??
    Το βρήκα!!!
    Τα βγάζω πριν φύγω και τα βάζω πάλι όταν γυρίζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά τώρα που διάβασα για μυρωδιές και θορύβους (κι ας έχεις εμπειρία αντίθετη εσύ... σε μένα θα τύχει τέτοιο, I'm sure) λέω να πάρω έναν σταθεροποιητή (αυτόν τον συμπάθησα) και βλέπουμε.
    Διάβασες μια βλακεία που έγραψε κάποιος και την έδεσες κόμπο.
    Για να συμβούν όλα αυτά κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την συσκευή ή ήταν από την Μογγολία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μετατροπή εννοείς ότι γίνεται στο 3pin? Εγώ πρέπει να το κάνω αυτό?
    Υπάρχει έτοιμη μετατροπή ή καλώδιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #53
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γελάω μόνη μου μπροστά από μία οθόνη υπολογιστή και με κοιτάζουν περίεργα...

    Όσο περνάνε τα χρόνια και συνεχίζουμε αυτή τη συζήτηση, (θυμάμαι σαν νάταν χθες που είχα ξεκινήσει για μια απλή βλαβούλα στην κάρτα δικτύου), κατασταλάζω στο να προστατεύσω τις συσκευές που με ενδιαφέρουν περισσότερο γιατί όλες δεν μπορώ. Και να σου πω, δεν θα κάνω και το σπίτι μου nasa εδώ στην εξοχή, τι μετακόμισα τότε? (σε παρακαλώ να μετρήσει σαν επιχείρημα δεν βρήκα κάτι καλύτερο!)

    Όταν έχεις όρεξη για μπες εδώ και διάβασε πόσοι λένε για θόρυβο και μυρωδιά:
    https://www.skroutz.gr/s/25668363/AP...2.html#reviews

    Μη μου απαντάς λακωνικά για την μετατροπή. Θα την ζητήσω εγώ πριν το αγοράσω? Τι?

  9. #54
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του, δεν θα καθίσω να ασχοληθώ με τέτοιες αξιολογήσεις, έχω προσωπική εμπειρία.
    Άλλωστε υπάρχουν πολλά άλλα μοντέλα ή μάρκες που μπορείς να επιλέξεις και να μην γράφουν για "μυρωδιές".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη μου απαντάς λακωνικά γι την μετατροπή. Θα την ζητήσω εγώ πριν το αγοράσω? Τι?
    Για το PC,
    https://www.skroutz.gr/s/23952935/Ca...89-VDE-3M.html

    για άλλη συσκευή που έχει σούκο,
    https://www.skroutz.gr/s/23952987/Ca...SFC14M-01.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #55
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του, δεν θα καθίσω να ασχοληθώ με τέτοιες αξιολογήσεις, έχω προσωπική εμπειρία.
    Άλλωστε υπάρχουν πολλά άλλα μοντέλα ή μάρκες που μπορείς να επιλέξεις και να μην γράφουν για "μυρωδιές".
    Πές τα βρε sweet dreams ,το ότι έχει ένα κακής ποιότητας σε πλαστικά δε σημαίνει ότι έχουν όλα,δεύτερον οι αξιολογήσεις είναι μια συζήτηση από μόνη της...

  11. #56
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του, δεν θα καθίσω να ασχοληθώ με τέτοιες αξιολογήσεις, έχω προσωπική εμπειρία.
    Άλλωστε υπάρχουν πολλά άλλα μοντέλα ή μάρκες που μπορείς να επιλέξεις και να μην γράφουν για "μυρωδιές".

    Γιατί να γράψει κάποιος ψέματα? Εγώ δεν θα το έκανα σε κριτική μου.

    Για το PC,
    https://www.skroutz.gr/s/23952935/Ca...89-VDE-3M.html

    Αυτό που θα με βοηθήσει? Που μπορώ να το συνδέσω? Όλες οι πρίζες είναι σούκο.

    για άλλη συσκευή που έχει σούκο,
    https://www.skroutz.gr/s/23952987/Ca...SFC14M-01.html
    Αυτό είναι θηλυκό κανονικά αρσενικό δεν χρειάζομαι?
    Με αυτό μπορώ να συνδέσω τον σταθεροποιητή στο πολύπριζο ή δεν κάνει γιατί μεγαλώνει το καλώδιο?
    Συνδέεται ξεχωριστά μόνος του σε κάποια άλλη πριζα?
    Ή παίρνω τέτοια καλώδια και μετατρέπω άλλες συσκευές σε τέτοιο φις να τα κουμπώσω πάνω του?
    Καταλαβαίνεις τι ρώτησα?


    - - - Updated - - -

    Διάβασα όοοοολο το θέμα από την αρχή, βρήκα απαντήσεις ΑΛΛΑ να εξηγήσω κάτι που δεν ανέφερα πριν:
    Ο σταθεροποιητής ή το ups συνδέονται σε πριζάκι ασφαλείας μόνα τους κι όχι σε πολύπριζο, οκ.
    Ο λόγος που ρωτούσα συνεχώς για πολύπριζο είναι γιατί είχα στο μυαλό μου ότι που θα συνδεθούν όλα τα υπόλοιπα μέρη (οθόνη, εκτυπωτής, ηχεία υπολογιστή κλπ). Το καθένα από αυτά έχει το δικό του φις. Που θα συνδεθούν όλα αυτά για να προστατευτούν? Μόνο το ups θα προστάτευα στην ουσία?Εξ ου και το κόλλημα μου να ρωτάω συνέχεια για πολύπριζο.

    Τέλος πάντων.
    Ας κλείσει εδώ το θρεντ, σας κούρασα πολύ, μπορεί και μερικούς να τους έκανα να γελάσουν με τις χαζές ερωτήσεις μου, δεν το λες κακό...
    Όπως είπα με το ρεύμα και τα συναφή δεν το έχω καθόλου.

    Θέλω να σας ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ μέσα από την καρδιά μου για την προθυμία και την δοτικότητά σας να με βοηθήσετε, K1m0n σε ευχαριστώ ξεχωριστά που μπήκες στον κόπο να μου δείχνεις λινκ προϊόντων, τα έχω αποθηκεύσει να τα ψάξω μετά τον τεχνικό και τέλος ειδικά εσένα sweet dreams που τι να πω...
    Αν σε νευρίασα, σίγουρα δεν το έκανα επίτηδες και εκτός από ένα τεράστιο ευχαριστώ σου ζητώ και συγνώμη.
    Είναι που ρωτάω και πολλά κι επαναλαμβανόμενα, είναι που δεν προσποιούμαι ότι καταλαβαίνω όταν δεν...

    Να έχετε όλοι σας καλές γιορτές μέσα από την καρδιά μου.
    Και πάλι ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Santrina : 21-12-22 στις 02:10.

  12. #57
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να γράψει κάποιος ψέματα? Εγώ δεν θα το έκανα σε κριτική μου.
    Δεν θα γράψει ψέματα,
    απλά μπορεί να γράψει ανακρίβειες(λόγω ασχετοσύνης), μπορεί να έπεσε σε ελαττωματική συσκευή, μπορεί να μεγαλοποιεί κάτι που είναι ασήμαντο ή να θέλει να πει κι' αυτός την εξυπνάδα του.
    Η ανωνυμία του πληκτρολογίου είναι η μάστιγα του αιώνα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θα με βοηθήσει? Που μπορώ να το συνδέσω? Όλες οι πρίζες είναι σούκο.
    Μιλάμε για το καλώδιο που σου έχω βάλει για το PC.
    To τροφοδοτικό του PC έχει IEC για το ρεύμα καθώς και το AVR έχει IEC έξοδο.
    Βγάζεις το καλώδιο με την σούκο που έχεις τώρα και βάζεις αυτό, δεν χρειάζεται μετατροπή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που ρωτούσα συνεχώς για πολύπριζο είναι γιατί είχα στο μυαλό μου ότι που θα συνδεθούν όλα τα υπόλοιπα μέρη (οθόνη, εκτυπωτής, ηχεία υπολογιστή κλπ).
    Το σωστό είναι να βάλεις ένα πολύπριζο(απλό, όχι ασφαλείας) στην έξοδο του UPS ή του σταθεροποιητή και να τα συνδέσεις όλα επάνω.
    Βέβαια θα υπάρχουν πάντα συσκευές που δεν θέλεις να συνδέσεις στο UPS ή το AVR και θα σου λείψει σ' εκείνο το σημείο πρίζα ρεύματος γιατί θα την πιάνει το UPS ή το AVR.
    Υπάρχει σωστή λύση και γι' αυτό, βγάζεις σ' εκείνο το σημείο μια δεύτερη πρίζα αλλά με συγκεκριμένο καλώδιο και τρόπο.
    Δείξε το Link που σου έχω πιο κάτω στον ηλεκτρολόγο σου και θα καταλάβει τι πρέπει να κάνει.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...32#post6371932

    Υ.Γ.
    Δεν κούρασες κανέναν και φυσικά ούτε νευρίασες εμένα, όπως λάθος κατάλαβες, άλλωστε θα μπορούσα κάλλιστα να σταματήσω να απαντάω.
    Αυτό που λες μόνη σου έχει συμβεί
    Είναι που ρωτάω και πολλά κι επαναλαμβανόμενα,
    με αποτέλεσμα να συγκεντρωθεί ένας τεράστιος όγκος πληροφοριών που δεν μπορούσες να τον διαχειριστείς, είναι απόλυτα φυσιολογικό και κατανοητό.
    Ρωτούσες τα ίδια πράγματα που σου είχαμε ήδη απαντήσει γιατί απλά με τόσες πολλές μαζεμένες πληροφορίες έκαψες μερικά εγκεφαλικά κύτταρα.
    Δεν μαθαίνονται όλα αυτά από την μία στιγμή στην άλλη και μάλιστα μου κάνει και εντύπωση η επιμονή σου να τα ρωτάς για να μπορέσεις να τα αφομοιώσεις και δεν τα παράτησες.

    Με όλες αυτές τις ερωτήσεις έκανες και ένα μεγάλο καλό, έχουμε συγκεντρώσει σε ένα νήμα όλα όσα πρέπει να ξέρει κάποιος που έχει ανάλογο πρόβλημα ώστε αν ρωτήσει να του βάλουμε το Link του νήματος και ξεμπερδέψαμε.

    Ότι άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ,
    Καλές γιορτές κι' από μένα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #58
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που ρωτούσα συνεχώς για πολύπριζο είναι γιατί είχα στο μυαλό μου ότι που θα συνδεθούν όλα τα υπόλοιπα μέρη (οθόνη, εκτυπωτής, ηχεία υπολογιστή κλπ). Το καθένα από αυτά έχει το δικό του φις. Που θα συνδεθούν όλα αυτά για να προστατευτούν? Μόνο το ups θα προστάτευα στην ουσία?Εξ ου και το κόλλημα μου να ρωτάω συνέχεια για πολύπριζο.
    Το x UPS έχει τυπικά μία είσοδο, και (αναλόγως του ups) μία η παραπάνω εξόδους (iec ή σούκο) που καλύπτονται απο τις μπαταρίες του,
    ενδεχομένως να έχει και μερικές επιπλέον εξόδους που προσφέρουν μόνο προστασία υπέρτασης.

    Στην είσοδο του συνδέουμε την τροφοδοσία (ΔΕΗ).
    Στην μία (ή περισσότερες) εξόδους συνδέουμε το φορτίο που θέλουμε να προστατέψουμε (pc/monitor/ηχεία/κλπ).
    Ότι συνδέσουμε στην παραπάνω έξοδο/εξόδους θα είναι προστατευμένο απο διακοπή ρεύματος (για όσο αντέχουν οι μπαταρίες του).
    Αν δεν μας φτάνουν οι σχετικές έξοδοι, υπάρχουν έτοιμες μικρές προεκτάσεις iec/suco με πολύπριζο στην άκρη τους ώστε να πολλαπλασιάσουμε
    τις διαθέσιμες πρίζες.

    Πχ -> https://www.skroutz.gr/s/25658507/Eq...l?from=catspan

    Αν υπάρχουν επιπλέον και έξοδοι με την ένδειξη surge protection, αυτές είναι επιπλέον έξοδοι που
    προσφέρουν μόνο προστασία από υπερτάσεις (και όχι batt. backup) και τυπικά εκεί συνδέουμε εκτυπωτή/fax
    κλπ συσκευές που τραβάνε πολύ ρεύμα και δεν μπορούμε να συνδέσουμε στο (μικρό) ups μας γιατί θα ξεπεράσουμε την διαθέσιμη ισχύ.

    Αυτά γενικά.
    Από κει και πέρα, το έκαστο ups αναλόγως ισχύος, μπορεί να τροφοδοτήσει ασφαλώς μέχρι χ φορτίο (σε Watts),
    για ψ χρόνο (αναλόγως του τρέχοντος φορτίου, πόσες μπαταρίες έχει, τι χωρητικότητας, και της κατάστασης τους).

    Θα λέει τα σχετικά στα docs του, και θα λέει και πως συνδέεται ο εξοπλισμός/φορτίο πάνω του.
    Αν διαβάσεις ένα manual της APC (πχ) θα το βρείς διαφωτιστικό ίσως, και θα πάρεις μια ιδέα γενικότερα.

    Οπότε, γνωρίζοντας τα παραπάνω, κάνουμε το λογαριασμό μας και λέμε κάτι σαν:

    Pc = ~150W
    Οθόνη = ~50W
    λοιπά (ένα φώς/ηχεία/ένας Inkjet ίσως/ότι) = 100W
    -------------------------------------
    Σύνολο = ~300W
    Στα φτηνά ups, υπολογίζουμε και ένα over-provisioning +50% (τουλάχιστον...) = θέλουμε ένα ups 450W ή ~800Va (τα ups μετρώνται σε Va).

    Τα νούμερα παραπάνω ενδεικτικά, και στην περίπτωση σου θα είναι ενδεχομένως διαφορετικά, αλλά πάνω/κάτω έτσι υπολογίζεται.

    Οπότε, αν θες να βάλεις ups στα πιο ευαίσθητα/ακριβά φορτία, υπολογίζεις πόσο ρεύμα τραβάνε,
    κάνεις το ανάλογο sizing, και μετά πάς για ψώνια.

    Από τα παραπάνω προκύπτει ότι, δεδομένου ότι η προστασία ups είναι σχετικά "ακριβή" (αν υπολογίσεις $/watt),
    και τυπικά (όσο δεν έχουμε βαθιές τσέπες) θα είναι περιορισμένης ισχύος, προσέχουμε τι βάζουμε πάνω,
    και δεν ξεπερνάμε την προβλεπόμενη ισχύ του (γιατί έχω δεί να βάζουν καφετιέρα πάνω...).

    Έχε υπόψιν πάντα ότι:
    Και τα ups ενίοτε χαλάνε, και όταν δεν χαλάνε κάθε 2-3 χρόνια θέλουν μπαταρίες.
    Και τα avr ενίοτε χαλάνε, και τα προστατευτικά πρίζας ενίοτε καίγονται.

    Edit: Αυτού^ λεχθέντος, όταν συμβεί το κακό (κεραυνός/υπέρταση) ακόμα και αν καεί το προστατευτικό πρίζας (~10€)
    θα είμαστε ευτυχείς γιατί κάηκε μέν το ίδιο, *αλλά* δεν κάηκε η tv που είχαμε πάνω του και κάνει ένα χιλιάρικο.
    Όπως μπορεί μετά 10 χρόνια να χάλασε το avr (που γενικά δεν παρά-χαλάνε...) που έχει ~100€, αλλά μας προστάτεψε το ψυγείο που έχει 1K€,
    οπότε χαλάλι το έξοδο του νέου avr, την αποστολή του την έκανε.

    Οπότε, όπως έλεγα, κάνεις το λογαριασμό σου πόσο καλά θες να προστατέψεις τι, απο τι κινδύνους, και τι λεφτάκια μπορείς να διαθέσεις.

    Edit #2:

    Απολύτως OT, αλλά να βλέπαμε και μια φωτό του πρίγκηπα, pretty-please?
    Μιας και είναι του ΟΦΕΠ κιόλας...
    Θάπαιρνα και εγώ του ΟΦΕΠ αλλά έχω ήδη 2 (προέκυψαν για την διάσωση τους),
    και αν φέρω 3ό σκύλο στο σπίτι μετά πρέπει να πάω στο Λούη προς αναζήτηση συζύγου.
    Αλλά έχω μια αγάπη στα τσομπάνια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 21-12-22 στις 11:50.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #59
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εντάξει, δεν έχω λόγια.. ότι κι αν πω θα ακουστεί υπερβολή.
    Μωρέ θα το πω κι ας ακουστεί!
    Δεν είναι τυχαίο που το φόρουμ αυτό είναι ένα κόσμημα, αφού αποτελείται από διαμάντια παιδιά σαν κι εσάς!
    Που με τόσο υπομονή και όρεξη βοηθάτε ανιοδιοτελώς.
    Εγώ αν με είχα απέναντι να ρωτάω τόσα θα είχα κουραστεί!
    Από την άλλη όσο δεν κατανοώ κάτι, τόσο θέλω να το κατανοήσω για να πάω παρακάτω. Δεν ησυχάζω, με τρώει. Το λες και βίτσιο!!!

    Μέχρι να φωνάξω τους ειδικούς θα μπαίνω να μελετάω, να τα εμπεδώσω καλά κι αν κάτι από αυτά που μου πούνε μου φανεί "κάπως", θα έρθω πάλι να σας ρωτήσω και να σας συμβουλευτώ.

    Και πάλι ευχαριστώ κι είναι το ελάχιστο που μπορώ να πω.
    Να περάσετε όμορφα στις γιορτές, όλοι!

    ΥΓ. Και να προσέχετε (με ζακέτα ή χωρίς...)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το x UPS έχει τυπικά μία είσοδο, και (αναλόγως του ups) μία η παραπάνω εξόδους (iec ή σούκο) που καλύπτονται απο τις μπαταρίες του,
    ενδεχομένως να έχει και μερικές επιπλέον εξόδους που προσφέρουν μόνο προστασία υπέρτασης.

    Στην είσοδο του συνδέουμε την τροφοδοσία (ΔΕΗ).
    Στην μία (ή περισσότερες) εξόδους συνδέουμε το φορτίο που θέλουμε να προστατέψουμε (pc/monitor/ηχεία/κλπ).
    Ότι συνδέσουμε στην παραπάνω έξοδο/εξόδους θα είναι προστατευμένο απο διακοπή ρεύματος (για όσο αντέχουν οι μπαταρίες του).
    Αν δεν μας φτάνουν οι σχετικές έξοδοι, υπάρχουν έτοιμες μικρές προεκτάσεις iec/suco με πολύπριζο στην άκρη τους ώστε να πολλαπλασιάσουμε
    τις διαθέσιμες πρίζες.

    Πχ -> https://www.skroutz.gr/s/25658507/Eq...l?from=catspan

    Αν υπάρχουν επιπλέον και έξοδοι με την ένδειξη surge protection, αυτές είναι επιπλέον έξοδοι που
    προσφέρουν μόνο προστασία από υπερτάσεις (και όχι batt. backup) και τυπικά εκεί συνδέουμε εκτυπωτή/fax
    κλπ συσκευές που τραβάνε πολύ ρεύμα και δεν μπορούμε να συνδέσουμε στο (μικρό) ups μας γιατί θα ξεπεράσουμε την διαθέσιμη ισχύ.

    Αυτά γενικά.
    Από κει και πέρα, το έκαστο ups αναλόγως ισχύος, μπορεί να τροφοδοτήσει ασφαλώς μέχρι χ φορτίο (σε Watts),
    για ψ χρόνο (αναλόγως του τρέχοντος φορτίου, πόσες μπαταρίες έχει, τι χωρητικότητας, και της κατάστασης τους).

    Θα λέει τα σχετικά στα docs του, και θα λέει και πως συνδέεται ο εξοπλισμός/φορτίο πάνω του.
    Αν διαβάσεις ένα manual της APC (πχ) θα το βρείς διαφωτιστικό ίσως, και θα πάρεις μια ιδέα γενικότερα.

    Οπότε, γνωρίζοντας τα παραπάνω, κάνουμε το λογαριασμό μας και λέμε κάτι σαν:

    Pc = ~150W
    Οθόνη = ~50W
    λοιπά (ένα φώς/ηχεία/ένας Inkjet ίσως/ότι) = 100W
    -------------------------------------
    Σύνολο = ~300W
    Στα φτηνά ups, υπολογίζουμε και ένα over-provisioning +50% (τουλάχιστον...) = θέλουμε ένα ups 450W ή ~800Va (τα ups μετρώνται σε Va).

    Τα νούμερα παραπάνω ενδεικτικά, και στην περίπτωση σου θα είναι ενδεχομένως διαφορετικά, αλλά πάνω/κάτω έτσι υπολογίζεται.

    Οπότε, αν θες να βάλεις ups στα πιο ευαίσθητα/ακριβά φορτία, υπολογίζεις πόσο ρεύμα τραβάνε,
    κάνεις το ανάλογο sizing, και μετά πάς για ψώνια.

    Από τα παραπάνω προκύπτει ότι, δεδομένου ότι η προστασία ups είναι σχετικά "ακριβή" (αν υπολογίσεις $/watt),
    και τυπικά (όσο δεν έχουμε βαθιές τσέπες) θα είναι περιορισμένης ισχύος, προσέχουμε τι βάζουμε πάνω,
    και δεν ξεπερνάμε την προβλεπόμενη ισχύ του (γιατί έχω δεί να βάζουν καφετιέρα πάνω...).

    Έχε υπόψιν πάντα ότι:
    Και τα ups ενίοτε χαλάνε, και όταν δεν χαλάνε κάθε 2-3 χρόνια θέλουν μπαταρίες.
    Και τα avr ενίοτε χαλάνε, και τα προστατευτικά πρίζας ενίοτε καίγονται.

    Edit: Αυτού^ λεχθέντος, όταν συμβεί το κακό (κεραυνός/υπέρταση) ακόμα και αν καεί το προστατευτικό πρίζας (~10€)
    θα είμαστε ευτυχείς γιατί κάηκε μέν το ίδιο, *αλλά* δεν κάηκε η tv που είχαμε πάνω του και κάνει ένα χιλιάρικο.
    Όπως μπορεί μετά 10 χρόνια να χάλασε το avr (που γενικά δεν παρά-χαλάνε...) που έχει ~100€, αλλά μας προστάτεψε το ψυγείο που έχει 1K€,
    οπότε χαλάλι το έξοδο του νέου avr, την αποστολή του την έκανε.

    Οπότε, όπως έλεγα, κάνεις το λογαριασμό σου πόσο καλά θες να προστατέψεις τι, απο τι κινδύνους, και τι λεφτάκια μπορείς να διαθέσεις.

    Edit #2:

    Απολύτως OT, αλλά να βλέπαμε και μια φωτό του πρίγκηπα, pretty-please?
    Μιας και είναι του ΟΦΕΠ κιόλας...
    Θάπαιρνα και εγώ του ΟΦΕΠ αλλά έχω ήδη 2 (προέκυψαν για την διάσωση τους),
    και αν φέρω 3ό σκύλο στο σπίτι μετά πρέπει να πάω στο Λούη προς αναζήτηση συζύγου.
    Αλλά έχω μια αγάπη στα τσομπάνια.
    Πάρε και μία του Ερμή. Του οποίου ο χαρακτήρας δεν παίζεται. Από μικρή έχω σκυλιά, τόσο καθαρό, τόσο ήρεμο, ατρόμητο, έξυπνο, προστατευτικό, χαμηλών τόνων αλλά και killer ταυτόχρονα δεν ξαναείχα.
    Μακάρι να μπορούσα να σου πω λεπτομέρειες, με έχει συγκινήσει πολύ το μεγαλείο του και η ανδρεία του, αλλά θα είμαι πολύ off topic..
    Αν ενδιαφέρεσαι πάντως για καλό σκυλί (γιατί δίνουν σημασία πολύ στον ισορροπημένο χαρακτήρα, πέρα των εξωτερικών χαρακτηριστικών), πες μου να σου δώσω τηλ.
    Έχω επαφή με τον πρώην γραμματέα, ιδρυτικό μέλος του ΟΦΕΠ.

    ΥΓ. Ποιος είναι ο Λούης? χαχαχα (άσε μην απαντάς εδώ, θα μας κράξουν!)
    ΥΓ2. Μπράβο σου που έχεις σκυλιά από διάσωση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ερμής.1jpg.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  724,1 KB 
ID: 244197

  15. #60
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Κούκλος, ευχαριστώ για την φωτό.
    Να μην βγούμε περεταίρω ot.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας