Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 60
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους.

    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και πριν φωνάξω τεχνικό σκέφτηκα να σας συμβουλευτώ και πάλι μετά από χρόνια γιατί από τεχνικούς την περιοχή μου έχω μόνο τα χειρότερα να πω...
    Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

    Πριν από μήνα περίπου έπεσε κεραυνός μέσα στο σπίτι μου, πέρασε από το παράθυρο και χτύπησε στην πρίζα που είχα συνδεδεμένο το πολύμπριζο του υπολογιστή μου και το ασύρματο τηλέφωνο. Τα είχα κλειστά αλλά όχι βγαλμένα από την πρίζα (που να πάει το μυαλό μου ότι θα έχω επισκέψεις από κεραυνούς μέσα στο δωμάτιο?Είχα και πολύμπριζο με προστασία)
    Φυσικά το ρούτερ πήγε να βρει τον δημιουργό του, το άλλαξα και νόμιζα πως το πρόβλημα είχε λυθεί.
    Προχθές που τον χρειάστηκα λοιπόν, γιατί συνήθως χρησιμοποιώ το λαπτοπ μου, διαπίστωσα πως δεν έχει πρόσβαση στο ίντερνετ. Νόμιζα αρχικά πως έπαθε βλάβη η θύρα ethernet. Είχα 2 και η πρώτη ήταν ήδη καμμένη πριν χρόνια από άλλο κεραυνό (αυτός δεν είχε μπει μέσα στο σπίτι μου!!!) Ήμουν λοιπόν με μία θύρα.
    Ψάχνοντας λοιπόν, είδα πως στο device manager δεν φαίνεται η κάρτα δικτύου.
    Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτή η ζημιά γιατί σήμερα που τον άνοιξα πάλι να δω μπας και περνάει τους drivers από το cd της μητρικής, δεν έκλεινε μετά από ο υπολογιστής κι αναγκαζόμουν να πατάω σταθερά το κουμπί απενεργοποίησης για να το κλείσω. Διευκρινίζω πως αυτό δεν μου το έκανε πριν (αφού διαπίστωσα την βλάβη δηλ.) αλλά σήμερα.
    Να έπαθε βλάβη και το τροφοδοικό? Πάντως το ανεμιστηράκι του δουλευει...

    Όποια βοήθεια/συμβουλή ευπρόσδεκτη.
    Ακόμα κι αν ξέρετε κάποιον καλό τεχνικό στην περιοχή μου ίσως...

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Το να μην λειτουργεί η ethernet και να μην φαίνεται ως hardware στην διαχείριση συσκευών σημαίνει ότι είναι πρόβλημα της μητρικής.

    Εφόσον το τροφοδοτικό και ο υπολογιστής παίρνουν μπρος, αυτό σημαίνει ότι το τροφοδοτικό ακόμη λειτουργεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται αλλαγή, ειδικά αν είναι παλιό και όχι ποιοτικό (από τα φτηνιάρικα).

    Από εκεί και πέρα κάνε κάτι για την προστασία από τους κεραυνούς.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από μήνα περίπου έπεσε κεραυνός μέσα στο σπίτι μου, πέρασε από το παράθυρο και χτύπησε στην πρίζα που είχα συνδεδεμένο το πολύμπριζο του υπολογιστή μου και το ασύρματο τηλέφωνο. Τα είχα κλειστά αλλά όχι βγαλμένα από την πρίζα (που να πάει το μυαλό μου ότι θα έχω επισκέψεις από κεραυνούς μέσα στο δωμάτιο?Είχα και πολύμπριζο με προστασία)
    Να υποθέσω είχες ανοιχτό το παράθυρο;
    Λυπάμαι αλλά ότι είχες στο πολύμπριζο θα κάηκε ή είναι υποψήφιο ασχέτως αν λειτουργούσε ή όχι καθώς επίσης ότι ήταν συνδεδεμένο στην μπρίζα τηλεφώνου και κεραίας.
    Το μόνο που σε προστατεύει απο τους κεραυνούς είναι Αλεξικέραυνο.
    Κανόνας νούμερο 1 όταν πέφτουν αστραπές βγάζεις τα πάντα απο τις μπρίζες ρεύματος, τηλεφώνου και κεραίας, δεν αφήνεις ποτέ ανοιχτά παράθυρα.
    Δυστυχώς τα φαινόμενα αυτά θα είναι όλο και πιο συχνά.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  4. #4
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να μην λειτουργεί η ethernet και να μην φαίνεται ως hardware στην διαχείριση συσκευών σημαίνει ότι είναι πρόβλημα της μητρικής.

    Εφόσον το τροφοδοτικό και ο υπολογιστής παίρνουν μπρος, αυτό σημαίνει ότι το τροφοδοτικό ακόμη λειτουργεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται αλλαγή, ειδικά αν είναι παλιό και όχι ποιοτικό (από τα φτηνιάρικα).

    Από εκεί και πέρα κάνε κάτι για την προστασία από τους κεραυνούς.
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.
    Το τροφοδοτικό μου είναι Corsair CMPSU-750TXEU PSU (750W), το έχω από το 2010.
    Γενικώς δηλ. όλη τη σύνθεση του υπολογιστή μου, την είχαμε κάνει εδώ μέσα μαζί με τα παιδιά. Τότε ήταν πολλά τα λεφτά που είχα δώσει, αλλά να που τόσα χρόνια μετά και αφού έγραψαν ατέλειωτες ώρες χρήσεις δεν χρειάστηκε να τα αλλάξω. Εκτός από τους σκληρούς που πρόσθεσα μεγαλύτερης χωρητικότητας ssd και οθόνη καινούρια. Αλλά ας όψονται οι κεραυνοί...
    Οπότε λες να πάω γι αγορά καινούριου τροφοδοτικού?
    Ρωτάω ώστε αν φωνάξω τεχνικό να ξέρω από πριν, μην φάω ότι μου προτείνει. (εμπιστοσύνη μηδέν όπως καταλαβαίνεις...)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω είχες ανοιχτό το παράθυρο;
    Λυπάμαι αλλά ότι είχες στο πολύμπριζο θα κάηκε ή είναι υποψήφιο ασχέτως αν λειτουργούσε ή όχι καθώς επίσης ότι ήταν συνδεδεμένο στην μπρίζα τηλεφώνου και κεραίας.
    Το μόνο που σε προστατεύει απο τους κεραυνούς είναι Αλεξικέραυνο.
    Κανόνας νούμερο 1 όταν πέφτουν αστραπές βγάζεις τα πάντα απο τις μπρίζες ρεύματος, τηλεφώνου και κεραίας, δεν αφήνεις ποτέ ανοιχτά παράθυρα.
    Δυστυχώς τα φαινόμενα αυτά θα είναι όλο και πιο συχνά.
    Κλειστό ήταν το παράθυρο, χαμός γινόταν από κεραυνούς. Και να σκεφτείς πέρασε ανάμεσα από πλάκες ηλιακού θερμοσίφωνα για να μπει μέσα από το παράθυρο και να καταλήξει στην πρίζα μου. Ευτυχώς που το σκυλί μου ήταν 3 μέτρα μακριά γιατί θα θρηνούσα και θύματα, που αυτό είναι ανυπολόγιστο σε ψυχικό κόστος...
    Η περιοχή μου είναι ανοιχτή και κάθε φορά που έχει φαινόμενα, δεν έχω παράπονο, όλο και κάποιος κεραυνός θα μας επισκεφτεί. Αλλά να μπει και μέσα στο σπίτι ακάλεστος, αυτό δεν το περίμενα!
    Όπως είπα λοιπόν, δεν ξέρω τι βλάβη έχω τελικά, αλλά τι εννοείς όταν λες πως ασχέτως αν λειτουργούν αυτά που λειτουργούν, θα χαλάσουν? Έτσι πάει? Φτιάξε μου την διάθεση ξημερωβραδιάτικα να πέσω στα υπογλώσσια...

    ΥΓ. Τι αλεξικέραυνο λες? Ούτε ξέρω για σπίτια τι παίζει...
    Δηλ. θα πρέπει να τα αλλάξω όλα από την αρχή? Με βλέπω απλά να κοιτάζω τα ερείπια του...

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα λοιπόν, δεν ξέρω τι βλάβη έχω τελικά, αλλά τι εννοείς όταν λες πως ασχέτως αν λειτουργούν αυτά που λειτουργούν, θα χαλάσουν? Έτσι πάει? Φτιάξε μου την διάθεση ξημερωβραδιάτικα να πέσω στα υπογλώσσια...
    Μιλάμε για πολλά βόλτς για αρχή άλλαξε πολύμπριζο.
    Λυπάμαι αλλά κεραυνός έπεσε όπως είπα και προηγουμένος να βγάζεις απο τις πρίζες ρεύματος/τηλεφώνου/κεραίας τις συσκευές που δεν θες να καούν.
    Αλλιώς bye bye αποχαιρέτα τες δες το παρακάτω βίντεο ενημερωτικά.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  6. #6
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για πολλά βόλτς για αρχή άλλαξε πολύμπριζο.
    Λυπάμαι αλλά κεραυνός έπεσε όπως είπα και προηγουμένος να βγάζεις απο τις πρίζες ρεύματος/τηλεφώνου/κεραίας τις συσκευές που δεν θες να καούν.
    Αλλιώς bye bye αποχαιρέτα τες δες το παρακάτω βίντεο ενημερωτικά.
    Κοίτα σύμπτωση! Αυτά που δείχνει αυτός πήρα και στο ένα έχω το ψυγείο μου, στο άλλο την τηλεόραση με τον φούρνο μικροκυμάτων και αυτό το πολύπριζο έβαλα στον υπολογιστή μου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20211203162103_apc_polyprizo_asfaleias_8_theseon_me_mikos_kalodiou_3m_pmf83vt_gr.jpeg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  75,3 KB 
ID: 244095

    Η περιοχή μου υποφέρει από συχνές διακοπές, μιλάμε όμως πολύ συχνά κι από τρελές αλλαγές τάσεις. Δηλ. να μισοανάβουν λάμπες, να τρεμοπαίζουν τα φωτάκια του φούρνου μου κι άλλα ωραία...
    Ελλάδα γαρ... μη πω τίποτα παραπάνω τώρα και νευριάσω.

    Αύριο περιμένω προτάσεις για αγορά νέας μητρικής (αν χρειάζεται και δεν φτιάχνεται η υπάρχουσα) και ίσως τροφοδοτικού.
    Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση στο πρόβλημα μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Το TX750 ήταν πολύ καλό τροφοδοτικό για την εποχή του (κατασκευής Seasonic, αν θυμάμαι καλά). Ακόμη έχω ένα TX850V2 σε ένα pc μου.

    Πριν προχωρήσεις σε αλλαγές μητρικής (αναβάθμιση), αλλαγή τροφοδοτικού κλπ. , πρώτα πρέπει να διορθωθεί το πρόβλημα με τους κεραυνούς και την ασταθή τάση. Θα πρέπει να απευθυνθείς σε ηλεκτρολόγο για τις πιθανές λύσεις (αλεξικέραυνο ή ότι άλλο χρειαστεί). Κάποιος φίλος/μέλος του φόρουμ, που ξέρει από αυτά, θα σου πει τι να κάνεις, οπότε περίμενε για απαντήσεις.

    Δεν έχει νόημα να σκάσεις χρήματα σε νέα εξαρτήματα/συσκευές και να κινδυνεύεις να πάθουν ζημιά από κεραυνό ή από ασταθή τάση.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.003
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    πέρασε ανάμεσα από πλάκες ηλιακού θερμοσίφωνα για να μπει μέσα από το παράθυρο και να καταλήξει στην πρίζα μου. Ευτυχώς που το σκυλί μου ήταν 3 μέτρα μακριά γιατί θα θρηνούσα και θύματα, που αυτό είναι ανυπολόγιστο σε ψυχικό κόστος...
    Όχι ότι έχει κάποια σημασία για το άμεσο πρόβλημα σου (τις χ/ψ βλάβες), αλλά κατά πάσα βεβαιότητα ο κεραυνός δεν πέρασε μέσα στο σπίτι.
    Αν είχε συμβεί αυτό, α) δεν θα είχες θερμοσίφωνα/παράθυρο/σκύλο, και β) μάλλον δεν θα συζητούσαμε μαζί τώρα.

    Κάποια κρουστική υπέρταση πέρασε από τα καλώδια ρεύματος/τηλεφωνίας και έκαψε ότι ήταν συνδεμένο πάνω τους.
    Ο ίδιος ο κεραυνός οπωσδήποτε δεν μπήκε σπίτι αλλά χαλαρά μπορεί να έπεσε στα 100m και να έκανε ότι βλέπεις τώρα.

    Οπότε, 2 θέματα:

    #1) οι άμεσες βλάβες:
    Ότι ήταν συνδεμένο σε ρεύμα/τηλέφωνο/lan ενδέχεται να έχει κάνει τσάφ,
    ενδεχομένως και τα ίδια τα προστατευτικά υπέρτασης.
    Όσον αφορά το pc, τυχερή θα είσαι αν είναι μόνο η ethernet.

    #2) Πως προστατεύεσαι (στο μέτρο του δυνατού) για να μην ξανασυμβεί:
    Τοπικά, βάζεις προστασίες υπέρτασης σε κάθε πρίζα ρεύματος που έχεις μια συσκευή,
    και (τυπικά) στον πίνακα (ή πίνακες αν είναι μεγάλο σπίτι) αντικεραυνικά φυσίγγια,
    και τις αντίστοιχες προστασίες σε lan/τηλεφωνία (βασικά οπουδήποτε υπάρχει καλώδιο)
    Θα πρέπει να δει το σπίτι ηλεκτρολόγος που καταλαβαίνει από αυτά,
    να ελέγξει τις γειώσεις και τι αποστάσεις έχεις και να σου υπολογίσει τα σχετικά.
    Αν είσαι σε σημείο με έντονη δραστηριότητα ίσως χρειαστεί και αλεξικέραυνο (+ έξοδα/άδειες/κλπ).

    Θα έχεις ικανή προστασία, 100% δεν είναι τίποτα,
    αν πέσει μεγάλος κεραυνός πάνω/κοντά στο σπίτι θα έχεις πρόβλημα,
    αλλά τεχνικά αυτό γίνεται, ριζική λύση είναι να μετακομίσεις κάπου που δεν έχει κεραυνούς.

    Έχουμε σχετικό θέμα στο forum αν θες να πάρεις μια ιδέα,
    αλλά είναι μεγάλο θέμα, πρέπει να μιλήσεις με γνώστη ηλεκτρολόγο.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει η θαυματουργική συσκευή που την βάζουμε σε μια πρίζα και είμαστε ασφαλείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περιοχή μου υποφέρει από συχνές διακοπές, μιλάμε όμως πολύ συχνά κι από τρελές αλλαγές τάσεις. Δηλ. να μισοανάβουν λάμπες, να τρεμοπαίζουν τα φωτάκια του φούρνου μου κι άλλα ωραία...
    Ένας επιτηρητής τάσης στον πίνακα, θα σε προστατέψει (φτηνά) από τις βυθίσεις (ή τα spikes)
    (με την ένοια ότι αν πέσει/ανέβει η τάση πέραν ενός ορίου θα κλείσει το ρεύμα οπότε δεν θα ταλαιπωρείς τις συσκευές).
    Αν θες να κάνεις κάτι καλύτερο, βάζεις κεντρικά έναν σταθεροποιητή τάσης για να διορθώνεις (πάντα εντός κάποιων ορίων) την τάση
    αλλά εδώ ακριβαίνει το σπόρ.
    Για ευαίσθητα φορτία (tv/pc/etc) = ups.

    Το θεωρητικά ιδανικό θα ήταν ups+γενήτρια για όλο το σπίτι,
    αλλά θα κοστίσει ένα σπίτι ακόμα σε λεφτά και μισό σπίτι ακόμα για να στήσουμε την εγγατάσταση,
    οπότε ναι θεωρητικά γίνεται, πρακτικά για εμάς τους πληβείους παρουσιάζει δυσκολίες στην υλοποίηση.

    ΥΓ.
    Ο σκύλος τι είναι?
    Βάλε καμιά φωτό να τον δούμε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    περιμένω προτάσεις για αγορά νέας μητρικής (αν χρειάζεται και δεν φτιάχνεται η υπάρχουσα) και ίσως τροφοδοτικού
    Για να σου προτείνει κάποιος συμβατή μητρική, πρέπει να μας πεις τι μητρική φοράει πάνω τώρα.
    Οπότε κάνε τον κόπο και γράψε τα σχετικά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Santrina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περιοχή μου υποφέρει από συχνές διακοπές, μιλάμε όμως πολύ συχνά κι από τρελές αλλαγές τάσεις. Δηλ. να μισοανάβουν λάμπες, να τρεμοπαίζουν τα φωτάκια του φούρνου μου κι άλλα ωραία...
    Το πρόβλημα σου είναι πολυδιάστατο και όχι μόνο οι κεραυνοί.
    Ψάξε βρες κάποιον ηλεκτρολόγο ή μηχανολόγο που να έχει ασχοληθεί σοβαρά με την αντικεραυνική προστασία(δεν έχουν ασχοληθεί όλοι).
    Θα πρέπει να αντιμετωπιστεί οπωσδήποτε και το πρόβλημα με την τάση, γιατί είναι και αυτός ένας σημαντικός παράγοντας καταστροφής των συσκευών.
    Αυτό βέβαια είναι αρκετά κοστοβόρο και θα πρέπει να γίνει μια μελέτη ώστε να προστατευτούν οι σημαντικές συσκευές γιατί για συνολική προστασία του σπιτιού πάμε σε άλλα μεγέθη και εργασίες.

    Έχουμε υπεραναλύσει το συγκεκριμένο θέμα στο παρελθόν,
    αν έχεις όρεξη για διάβασμα σου βάζω μερικά Links αλλά θα επιμείνω ότι δεν θα λύσεις ένα τόσο σημαντικό πρόβλημα μέσα από ένα Forum,

    https://www.adslgr.com/forum/threads...32#post6501632

    https://www.adslgr.com/forum/threads...36#post6727936

    https://www.adslgr.com/forum/threads...40#post6749440

    https://www.adslgr.com/forum/threads...07#post6499907

    https://www.adslgr.com/forum/threads...91#post6724891

    http://repository.library.teiwest.gr...=1&isAllowed=y
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή δεν ξέρω καλά ηλεκτρολογικά.
    ερώτηση αν έβαζε γείωση δεν θα βοηθούσε;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.003
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερώτηση αν έβαζε γείωση δεν θα βοηθούσε;
    Λογικά έχει ήδη γείωση (λιγότερο η περισσότερο καλή), όποιος δεν έχει να φτιάξει τα σχετικά χθές.
    Θα βοηθούσε στο βαθμό που το ρεύμα της υπέρτασης μπορεί να βρεί το δρόμο προς την γείωση πρίν κάψει το σύμπαν.
    Απο μόνη της η γείωση θα τραβήξει κάποιο ρεύμα από κοντινό κεραυνό,
    αλλά αυτό που θα περάσει στο υπόλοιπο κύκλωμα φτάνει για να κάψει ότι είναι στην πρίζα.
    Τα αντικεραυνικά στον πίνακα ακριβώς αυτό προσπαθούν να κάνουν,
    κόβουν το κύκλωμα προς τα "μέσα", και διοχετεύουν το ρεύμα σε μια (καλή/ικανή) γείωση.
    Δεν είναι 100% (αν πέσει κεραυνός *πάνω* στο σπίτι, βράστα),
    αλλά μια προσεγμένη εγκατάσταση θα σε προστατέψει στις λοιπές περιπτώσεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν ξέρω καλά ηλεκτρολογικά.
    ερώτηση αν έβαζε γείωση δεν θα βοηθούσε;
    Στο πιο πάνω post και μέσα στα Links που έχω βάλει θα βρεις πολλές αναφορές στην γείωση και τι ρόλο παίζει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έγινε σας ευχαριστώ
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  14. #14
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά.

    Πω πω πληροφορίες κάηκα!!
    Επικοινώνησα με τον ηλεκτρολόγο μου, ο οποίος είναι τσακάλι και μου εξηγούσε αρκετή ώρα με λεπτομέρειες τα σχετικά. Μη πω ψέματα, από αυτά που κατάλαβα, τα μισά (και ούτε) συγκράτησα να σας πω. Οπότε, ότι κοτσάνα γράψω δείξτε κατανόηση...
    Το σπίτι έχει γείωση, στους πίνακες μου είπε, δεν θυμάμαι. Μου τόνισε την σημαντικότητα του να τοποθετήσω αυτά τα προστατευτικά πριζάκια που λέγαμε κι εδώ μέσα, να πάρω ένα καλό πολύπριζα (που πήρα) και σαν τελική λύση να τοποθετηθεί (στους πίνακες μου είπε, θα σας γελάσω), αντικεραυνική προστασία, όχι αυτή με τα φυσίγγια είπε, που θα πρέπει να τα ελέγχω, αλλά ένα άλλο σύστημα (συγχωρέστε με δεν το συγκράτησα), το οποίο είναι εφ όρου ζωής, ελληνικό προϊόν με την όποια προστασία παρέχει.
    Μου είπε δηλ μέσες άκρες αυτά που μου γράψατε κι εδώ, πως στην ουσία ΔΕΝ μπορεί να υπάρξει 100% προστασία σε σπίτι αν πέσει κεραυνός. Μένει κοντά μου, ξέρει την περιοχή, μου είπε πως επειδή είμαι σε αραιοκατοικήμένη περιοχή, με τόσα μεταλλικά γύρω μου (πλάκες ηλιακού, κάγκελα, κεραίες), παίζω τον ρόλο του αντικεραυνικού στην γειτονιά
    Με μάλωσε πως την πάτησα σαν άσχετη που δεν τα είχα βγάλει από την πρίζα... και είπαμε κάποια στιγμή να δούμε αυτό με το αντικεραυνικό, το οποίο κοστίζει γύρω στα 200 + ότι άλλο χρειαστεί (αν πχ στον πίνακα του δικού μου σπιτιού μου πρέπει να μπει έξτρα δίπλα κλπ).
    Ότι κατάλαβα σας λέω, οπότε μη με σταυρώσετε...

    Τώρα όσο αφορά τα κομμάτια που φορά ο υπολογιστής μου επάνω, είναι αυτά σε γενικές γραμμές:
    Θήκη: Lian Li PC-60FN Aluminum Black Case
    Τροφοδοτικό: Corsair CMPSU-750TXEU PSU 750W
    Επεξεργαστής: Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box)
    Mobo: Gigabyte GA-EX58-UD5 (s1366, DDR3, X58)
    Ram: Corsair 6GB DDR3-1600 Ram Kit (3 x 2GB, PC3 12800, 9-9-9-24, TR3X6G1600C9)
    Κάρτα γραφικών: Sapphire 5850 SVGA (PCI-Express, 1GB) *(εξηγώ παρακάτω)
    Τα αντέγραψα από παλιό μου θρεντ εδώ, όταν είχα κάνει την τελική σύνθεση.

    Ρε παιδιά ειλικρινά πολύ σας ευχαριστώ... αυτό δηλ, που όποτε χρειάζομαι τα φώτα σας εσείς αμέσως να με βοηθήσετε, δεν υπάρχει!!!

    *κάποια στιγμή είψα γράψει καινούριο θρεντ γιατί έκανε θόρυβο η κάρτα μου και και και... στο τέλος είχα αποφασίσει να πάμε μαζί με τον (δύσκολο ακόμα και να γράψω το όνομα του...) ) Θράσο , πράγμα που λόγω κολλήματός μου δεν έγινε τελικά κι ακόμα φοράω την ίδια. Που συνεχίζει να γκαρίζει όταν γουστάρει, αλλά δεν πήρα ακόμα άλλη.

    Και για τον K1m0n που ρώτησε για το σκυλί μου (που είναι 2 στην ουσία, αλλά εκείνη τη μέρα είχα την μικρή μαζί μου μέσα στο σπίτι, ιδού:
    Παιδιά η Μυρτώ, Μυρτώ τα παιδιά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Μυρτώ.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  564,8 KB 
ID: 244127
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Μυρτώ.jpg  


  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Α & το Ω είναι η σωστή τοποθέτηση, οπότε αφού είναι γνώστης και τον εμπιστεύεσαι, προχώρα.
    Για τα αντικεραυνικά προφανώς θα αναφέρεται στα Raycap.

    Δεν είδα να αναφέρεις τις διακυμάνσεις της τάσης, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί και αυτό γιατί είναι εξίσου επικίνδυνο για πρόκληση βλάβης.

    ΥΓ1:
    Ο Θράσος ήταν από τα καλύτερα φιλαράκια εδώ μέσα και μας έχει λείψει πολύ.

    ΥΓ2:
    Kουκλάρα η Μυρτώ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας